Author photoAdrian Gubčo 04.03.2021 12:08

Projekt na Mickiewiczovej bude dokončený neskôr, ďalšie prieluky zanikajú

Na Mickiewiczovej ulici sa už nejakú dobu realizuje polyfunkčný projekt s bývaním a službami v parteri. Dom už vyzerá byť takmer ako dokončený, napriek tomu nebude jeho výstavba oficiálne ukončená omnoho neskôr. Dobrou správou je, že čoskoro začne zanikať ďalšia staromestská prieluka, kým iné sa vypĺňajú.

Projekt s krkolomným názvom Nové byty Staré Mesto (známy aj ako Multi Use House Mickiewiczova) získal stavebné povolenie už v roku 2012 s víziou vzniku polyfunkčného súboru, ktorý by vyplnil prázdny priestor, dlhodobo zarastajúci náletovou zeleňou. Zámer bol dlhšie na predaj aj s povolením, no žiaden developer ho nebol ochotný odkúpiť, údajne kvôli vysokej cene, ktorú pôvodne majiteľ, košická spoločnosť Fingest, žiadal. Ten sa nakoniec rozhodol development zrealizovať sám – zmena stavby pred dokončením nadobudla právoplatnosť ku koncu roka 2017 a na začiatku roka 2019 sa začalo stavať.

Projekt pozostáva z dvojice objektov. Budova A má sedem nadzemných podlaží, z toho najvyššie ustúpené, a dotvára Mickiewiczovu ulicu, kde dodržiava výšku okolitej zástavby. Budova B má len tri nadzemné podlažia a umiestnená je vo dvore. Obidva domy sú v prevažnej miere vyplnené bytmi, len budova A má na prízemí jeden obchodný priestor. Celkovo je tu 31 bytov, z toho 22 v budove A a 9 v budove B.

Advertising

Projekt postupne rástol a dnes vyzerá byť pred dokončením. Uličné fasády sú takmer hotové, na finálnu podobu čaká parter či zábradlia na loggiách. Vo dvore sa podľa všetkého ešte pracuje, napriek tomu však rozsah ostávajúcich prác nemôže byť taký masívny. Oficiálny web uvádza dátum kolaudácie v júli 2021, čo znie celkom reálne. Napriek tomu, developer požiadal o predĺženie lehoty na ukončenie stavby až do konca októbra 2022. Od správoplatnenia stavebného povolenia po oficiálne ukončenie výstavby by tak malo prejsť presne desať rokov.

Dlhé obdobie od povolenia po dokončenie projektu nepomohlo, aby sa stal príťažlivejším. Na oplotení pozemku bola pred výstavbou dlho vyvesená tabuľa s podobou zámeru, ktorá pôsobila naozaj zle. Jeden z konceptov, ktoré pripravila kancelária uznávaného architekta Ľubomíra Závodného, však vyzeral dobre – súčasťou fasády do Mickiewiczovej mali byť posuvné panely, pripomínajúce „pantografy“, ktoré na Zochovej X využila kancelária A1 Architecture. Nanešťastie sa však investor rozhodol pre jednoduchú bielu fasádu.

Pozitívom však ostáva výstavba na dlhodobo prázdnom a zanedbanom mieste. Daná prieluka sa tu nachádzala približne od roku 2003, predtým tu bol nízky, jednopodlažný dom, podobný objektu na susednej parcele. Tento ešte na svoj osud čaká, skôr či neskôr však budova s dvorom, kde bolo známe pohostinstvo, pravdepodobne zanikne. Nahradiť by ju mohol objekt s podobnou výškou a hmotou ako práve dokončovaný projekt – hoci možno s príťažlivejším zovňajškom.

Developmentu možno pomôže zmena dopravnej situácie na Americkom námestí v rokoch 2022-2024, kedy by mala prebehnúť modernizácia električkovej trate. Tá prinesie nové riešenie dopravy v území a teoreticky otvorí možnosť pre utlmenie Mickiewiczovej – tak, ako to navrhovali už pred niekoľkými rokmi Architekti Šebo Lichý, ktorí na tejto ulici aj sídlia. Predĺženie kvalitného verejného priestoru z Obchodnej smerom na Americké námestie by pomohlo nielen pouličnému retailu, ale aj potenciálu investičnej výstavby nových bytov. Mickiwiczova sa tak ešte môže zmeniť na príjemný „bulvár“, alebo lepšie povedané, kvalitnú trasu spájajúcu užšie a širšie centrum mesta.

 

Dom na Grösslingovej, v pozadí budova banky z roku 1974

 

Projekt na Mickiewiczovej nie je jedinou prielukou, ktorá sa aktuálne sceľuje. Postupuje aj dosiaľ takmer neznámy projekt na Grösslingovej ulici naproti gymnáziu, kde vzniká už štvrté nadzemné podlažie. Plocha bola dosiaľ využívaná ako spevnené povrchové parkovisko a priestoru dominovala holá stena susedného domu. Zo stavebnej situácie bolo úplne zrejmé, že tu mal vzniknúť dom, ideálne nárožný, popri ktorom by pokračovala predĺžená Bezručova ulica, spájajúca lokalitu s Dunajskou a Rajskou. Budova banky od architekta Karola Paluša z roku 1974 však túto možnosť výrazne obmedzila.

Nie je jasné, ako bude nový projekt na túto situáciu reagovať. Pozemok patrí firme BDS – Bratislavská dražobná spoločnosť, projekciu má na starosti kancelária Salpietra Gajdoš. Webstránka ani stránka na sociálnej sieti však podobu developmentu neodhaľuje. V minulosti pripravovali štúdiu na tento priestor Architekti BKPŠ, z dosiaľ vybudovaných podlaží je však zrejmé, že sa realizovaný projekt na návrh skúsených architektov neponáša. Projekt na Grösslingovej tak bude pravdepodobne až do svojho dokončenia tajomným prekvapením.

Advertising

Nanešťastie, podobná situácia sa opakuje aj na Jozefskej ulici, kde získal stavebné povolenie zámer hotela. Development vyplní prázdne miesto medzi Jozefskou ulicou a Námestím Slobody, teda uličným priestorom pred Fakultou architektúry a dizajnu STU. Ide tradične o miesto, kde sú vyššie nároky na architektúru vďaka susedstvu s kľúčovou slovenskou inštitúciou v oblasti vzdelávania o architektúre. V minulosti sa architekti veľmi aktívne zapájali do debát o budúcnosti Jozefskej ulice, kde bolo (a stále je) prázdnych priestorov pre výstavbu viac.

V prípade hotela od investora ROXY Invest nie je známe, či tieto debaty priniesli nejaký konkrétny výsledok – hoci pohľad do povolenia nevedie k veľkému optimizmu. Podobu projektu pripravovala už takmer pred desaťročím kancelária Bouda Masár Architekti, investor ju však nevyplatil. Preto nakoniec nebolo možné použiť dokumentáciu od týchto známych architektov, ale projekt od spoločnosti KONSTRUKT PLUS. Tá sa síce podieľala na viacerých významných projektoch, informácie k tomuto ale nezverejnila.

Bratislava sa tak zbavuje ďalších dier v zástavbe, nedostatok verejne publikovaných informácií je ale problémom – pozitívnych prekvapení, ako je napríklad dom od Architektov BKPŠ na Námestí 1. mája, je totiž len málo. V mnohých prípadoch vyvolávajú takéto developmenty, zvlášť pri pohľade na ich históriu alebo developerov, oprávnené obavy. To by sa stávať nemalo. Slovenská metropola prešla predsa len už nejakým vývojom, ktorý oprávňuje k vyšším nárokom na architektonické stvárnenie projektov v centrálnych častiach mesta.

Do budúcna by sa mal počet takýchto tajomných, v minulosti pripravovaných zámerov znížiť. Nové plány snáď už budú rátať s kvalitnou mestotvornou architektúrou, citlivým riešením a informovaním verejnosti. V centre už nebude vznikať lacné bývanie, preto je pozitívne prijatie medzi potenciálnymi klientami v záujme investorov. Práve títo totiž budú mať tie najvyššie nároky.

 

Fotografie z 30.1.2021. Pozrite si výstavbu Multi Use House Mickiewiczova vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube