Author photoAdrian Gubčo 11.03.2019 14:35

Takmer odhalený The Corner je príjemným prekvapením

Len nedávno som písal o tom, že projekt The Corner sa začína odhaľovať a jeho výsledná podoba bude príjemným prekvapením. Dnes, po odstránení lešenia aj z čelnej fasády, sa tieto slová potvrdzujú, na Námestí 1. mája tak vznikol sympatický mestský dom.

The Corner sa nachádza v lokalite, obklopenej významnými architektonickými vstupmi. V priamom susedstve sa nachádza Fakulta architektúry Slovenskej technickej univerzity od Emila Belluša, Fakulta chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity od Vladimíra Karfíka, Živnodom od Klementa Šilingera, Strojnícka fakulta STU od Martina Kusého st. a v jednej pohľadovej osi je aj ešte stále najvyššia budova Bratislavy, Národná banka Slovenska od Martina Kusého ml. v spolupráci s kolegom Pavlom Paňákom.

Práve posledná spomínaná dvojica stojí aj za návrhom projektu, ktorý sa začal vyvíjať ešte v roku 2004 a len teraz, o pätnásť rokov neskôr, sa dokončuje. Našťastie však možno konštatovať, že aktuálna realizácia sa približuje pôvodnej idei, na pozemku tak vzniká dôstojný doplnok k okolitým významným stavbám.

The Corner odráža charakter lokality aj funkčne, keď v sebe kombinuje všetky komerčné aktivity bežné pre centrum mesta – bývanie, administratívu aj obchody. Retailu v rozsahu 300 metrov štvorcových je vyhradené prízemie, administratíva vo výmere 1.170 metrov štvorcových zaberá ďalšie tri podlažia, na najvyšších troch podlažiach sa nachádza 16 bytov. Samostatná oficiálna webstránka projektu však nie je známa, prípadne ani neexistuje, preto je zložité nájsť podrobnejšie informácie o cenách či štandarde.

Tajomný a dlho rozpracovaný projekt realizuje spoločnosť Vodohospodárskej stavby Malacky, ktorá už v Bratislave v minulosti dokončila tri projekty v Petržalke a jeden v Starom Meste (na Žilinskej 7-9 v roku 2001). Napriek tomu nejde o zrovna známeho developera, preto boli namieste obavy z toho, ako lukratívny centrálny pozemok skončí.

Našťastie, dnes sú tieto obavy zažehnané. Dom je na dobrej architektonickej úrovni, pokaziť ho môže už len zlé stavebné prevedenie (čo nespomínam náhodou – dnes údajne boli na stavbe komplikácie s jedným z okien, ktoré vypadlo). Zatiaľ však všetko nasvedčuje tomu, že už v priebehu tohto roka centrum Bratislavy doplní sebavedomý polyfunkčný dom, zhodnocujúci pozemok aj exponovanú nárožnú polohu.

V blízkej dobe by sa malo dobudovať blízke okolie projektu – v susedstve štartuje výstavba projektu Metropolitan Star a pripravuje sa výstavba Kesselbaueru, pred ktorou treba asanovať pôvodné objekty. Okrem toho by nového suseda mal dostať priamo aj The Corner – na susednom pozemku, kde sa doteraz nachádzala staršia nízkopodlažná zástavba, vznikne projekt Goldtown Residence, o ktorom je taktiež len minimum informácií.

Najvýznamnejším projektom v území by však mala byť revitalizácia Kollárovho námestia, ktorá môže premeniť okolie tohto verejného priestoru na jedno z ohnísk mestského života. Ak sa tento zámer podarí, okolie „Kollárka“ bude patriť k najzaujímavejším častiam Bratislavy. To oprávňuje vysoké nároky na architektúru v lokalite, pričom o The Corner možno povedať, že tieto nároky rozhodne splnil.

 

Fotografie zo 7.3.2019. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Vodohospodárske stavby Malacky

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube