YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 11.03.2019 14:35

Takmer odhalený The Corner je príjemným prekvapením

Len nedávno som písal o tom, že projekt The Corner sa začína odhaľovať a jeho výsledná podoba bude príjemným prekvapením. Dnes, po odstránení lešenia aj z čelnej fasády, sa tieto slová potvrdzujú, na Námestí 1. mája tak vznikol sympatický mestský dom.

The Corner sa nachádza v lokalite, obklopenej významnými architektonickými vstupmi. V priamom susedstve sa nachádza Fakulta architektúry Slovenskej technickej univerzity od Emila Belluša, Fakulta chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity od Vladimíra Karfíka, Živnodom od Klementa Šilingera, Strojnícka fakulta STU od Martina Kusého st. a v jednej pohľadovej osi je aj ešte stále najvyššia budova Bratislavy, Národná banka Slovenska od Martina Kusého ml. v spolupráci s kolegom Pavlom Paňákom.

Práve posledná spomínaná dvojica stojí aj za návrhom projektu, ktorý sa začal vyvíjať ešte v roku 2004 a len teraz, o pätnásť rokov neskôr, sa dokončuje. Našťastie však možno konštatovať, že aktuálna realizácia sa približuje pôvodnej idei, na pozemku tak vzniká dôstojný doplnok k okolitým významným stavbám.

The Corner odráža charakter lokality aj funkčne, keď v sebe kombinuje všetky komerčné aktivity bežné pre centrum mesta – bývanie, administratívu aj obchody. Retailu v rozsahu 300 metrov štvorcových je vyhradené prízemie, administratíva vo výmere 1.170 metrov štvorcových zaberá ďalšie tri podlažia, na najvyšších troch podlažiach sa nachádza 16 bytov. Samostatná oficiálna webstránka projektu však nie je známa, prípadne ani neexistuje, preto je zložité nájsť podrobnejšie informácie o cenách či štandarde.

Tajomný a dlho rozpracovaný projekt realizuje spoločnosť Vodohospodárskej stavby Malacky, ktorá už v Bratislave v minulosti dokončila tri projekty v Petržalke a jeden v Starom Meste (na Žilinskej 7-9 v roku 2001). Napriek tomu nejde o zrovna známeho developera, preto boli namieste obavy z toho, ako lukratívny centrálny pozemok skončí.

Našťastie, dnes sú tieto obavy zažehnané. Dom je na dobrej architektonickej úrovni, pokaziť ho môže už len zlé stavebné prevedenie (čo nespomínam náhodou – dnes údajne boli na stavbe komplikácie s jedným z okien, ktoré vypadlo). Zatiaľ však všetko nasvedčuje tomu, že už v priebehu tohto roka centrum Bratislavy doplní sebavedomý polyfunkčný dom, zhodnocujúci pozemok aj exponovanú nárožnú polohu.

V blízkej dobe by sa malo dobudovať blízke okolie projektu – v susedstve štartuje výstavba projektu Metropolitan Star a pripravuje sa výstavba Kesselbaueru, pred ktorou treba asanovať pôvodné objekty. Okrem toho by nového suseda mal dostať priamo aj The Corner – na susednom pozemku, kde sa doteraz nachádzala staršia nízkopodlažná zástavba, vznikne projekt Goldtown Residence, o ktorom je taktiež len minimum informácií.

Najvýznamnejším projektom v území by však mala byť revitalizácia Kollárovho námestia, ktorá môže premeniť okolie tohto verejného priestoru na jedno z ohnísk mestského života. Ak sa tento zámer podarí, okolie „Kollárka“ bude patriť k najzaujímavejším častiam Bratislavy. To oprávňuje vysoké nároky na architektúru v lokalite, pričom o The Corner možno povedať, že tieto nároky rozhodne splnil.

 

Fotografie zo 7.3.2019. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Vodohospodárske stavby Malacky

Súvisiace články

Construction update: The Corner, 18.2.2019

27.02.2019 13:15:00 Adrian Gubčo

The Corner patrí k trojici projektov, ktoré výrazne menia okolie Námestia 1. mája. Realizovaný na pozemku, ktorý bol dlhodobo prázdny, teraz vytvára hranu mestského bloku medzi Jezefskou a Námestím slobody. Exponovaná poloha zvyšuje nároky na prevedenie budovy, zatiaľ sa však zdá, že tieto nároky budú splnené.

Čítať viac

Na projekte The Corner sa odhaľuje fasáda

23.11.2018 13:45:00 Adrian Gubčo

Projekt The Corner patrí k najstarším rozostavaným projektom v centrálnej časti Bratislavy. Developer, ktorým je spoločnosť Vodohospodárske stavby Malacky, spustila samotnú výstavbu v roku 2015, no pozemok bol vyčistený dávno predtým a projekt po prvýkrát predstavený v roku 2004. V týchto dňoch sa začína konečne odhaľovať finálna podoba domu.

Čítať viac

Construction update: The Corner, 16.8.2018

30.08.2018 13:30:00 Adrian Gubčo

Napriek pomalému tempu, výstavba projektu The Corner napreduje. Na budove sa už objavili okenné rámy.

Čítať viac

Novinky z Námestia 1. mája

31.05.2018 14:00:00 Adrian Gubčo

Okolie Námestia 1. mája v centrálnej časti Bratislavy sa postupne vypĺňa novými projektami. Donedávna bola oblasť charakteristická veľkým počtom prelúk, v súčasnosti však tento charakter zaniká a lokalita sa stáva kompaktnou.

Čítať viac

Construction update: The Corner, 19.9.2017

25.09.2017 13:00:00 Adrian Gubčo

Centrálne položené Námestie 1. mája dostáva mestskejší výraz - na projekte The Corner bola dosiahnutá hrubá stavba, čoskoro sa tak začne odhaľovať finálny výzor fasády. Ukáže sa tak, či pôvodné ambiciózne vizualizácie s kvalitnými materiálmi a architektúrou od skúseného štúdia BKPŠ - Kusý & Paňák neklamali.

Čítať viac

Odhalené: The Corner

15.12.2016 10:00:00 Adrian Gubčo

Na nároží Jozefskej ulice a Námestia 1. mája sa už dlhodobo vynímal stavebný pozemok, ktorý bol napriek tomu, že bol ohradený stavebným plotom, bez akejkoľvek aktivity. To však už neplatí, pretože výstavba na tomto mieste sa naplno rozbehla a vzniká tu projekt polyfunkčnej budovy, ktorý má názov The Corner.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube