YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 07.03.2019 08:00

Na Mickiewiczovej začína výstavba projektu Multi Use House

AKTUALIZOVANÉ Staré Mesto príde o ďalšiu prieluku. Na Mickiewiczovej ulici č. 10, kde sa v minulosti nachádzal jednopodlažný objekt, no pre zlý stav bol pred rokmi asanovaný, sa spúšťa výstavba polyfunkčného projektu Multi Use House Mickiewiczova. Developerom je košická spoločnosť Fingest, s.r.o.

Zdroj: AK Ľubomír Závodný

Zdroj: AK Ľubomír Závodný

Multi Use House vyrastie v hustej kompaktnej zástavbe historického centra Bratislavy, obklopený domami, postupne budovanými v priebehu 20. storočia. Trasa Mickiewiczovej bola vytýčená už v 18. storočí, kedy viedla od Obchodnej smerom k záhradným palácom východne od mesta, intenzívnejšia zástavba sa tu však začala rozvíjať až v druhej polovici 19. storočia. Vtedy začal vznikť na tú dobu mohutný areál nemocnice, no mestský charakter začalo okolie získavať až v medzivojnovom období.

Vyrovnanie mierky zástavby na Mickiewiczovej ulici však neprebehlo doteraz, pričom štruktúra je narušená na štyroch parcelách: dve sa nachádzajú na severnej strane ulice a patria Hasičskému a záchrannému zboru, tu je zmena teda nepravdepodobná. Iná situácia je na adresách Mickiewiczova 8 a 10. Na prvej z nich je objekt bývalej Bratislavskej kúrie, ktorý je dnes nevyužitý, na druhej začína po rokoch vznikať Multi Use House.

Ten bude pozostávať z dvojice objektov, uličného a dvorového. Časť projektu orientovaná do ulice bude výškovo pripomínať susedný funkcionalistický dom, hoci nová budova bude o podlažie vyššia – najvyššie, siedme podlažie však bude ustúpené. Informácie o mierke dvorového objektu nie sú presne známe, pravdepodobne by však malo ísť o približne tri podlažia.

Vo všeobecnosti je okolo Multi Use House známych len málo informácii. Je však zrejmé, že pôjde o prevažne rezidenčný projekt, počet bytov v objekte od ulice je 23, v dvorovom objekte 8. Do ulice by mala byť orientovaná aj obchodná prevádzka, vstup do garáže je taktiež zaústený do Mickiewiczovej.

Architektúru projektu spracovala architektonická kancelária AK Ľubomír Závodný, domy samotné tak budú mať moderný výraz, ktorý má byť podľa všetkého ozvláštnený využitím dreva ako obkladového materiálu. Tento sa na objektoch väčšieho rozsahu v Bratislave zatiaľ využíva len zriedka, Multi Use House tak bude v istom ohľade výnimočný.

Výstavba, ak pôjde podľa plánu, by mala po spustení v týchto dňoch byť dokončená do konca roka 2020. Dodávateľom je stavebná firma Destav, ktorá realizovala predovšetkým projekty developované spoločnosťou Bencont.

 

Zdroj: AK Ľubomír Závodný

 

Zástavba jednej zo staromestských prieluk je vždy pozitívnou správou, o to viac, ak to je projektom dobrej kvality a vhodného zasadenia do okolia. V prípade Multi Use House Mickiewiczova je ešte priskoro hodnotiť, keďže nie je zverejnených dosť informácií. Napriek tomu, samotnú zástavbu pozemku treba oceniť, keďže vypĺňanie prieluk je investične náročné.

Mickiewiczova sa danými zásahmi (kde ešte chýba prestavba parcely s Bratislavskou kúriou) stáva skutočne jednou z najmestskejšie pôsobiacich ulíc. Jej atraktivita tomu však nezodpovedá, keďže napriek tomu, že je ulica pomerne úzka, je mimoriadne zaťažená automobilovou dopravou a z nej vyplývajúcim znečistením a hlukom. Chôdza alebo jazda na bicykli po Mickiewiczovej je maximálne nepríjemná, keďže naostatok sa tu aj nadivoko parkuje po chodníkoch..

Situáciu sa snaží zmeniť developer ITB Development, ktorý tu má aj sídlo. Táto spoločnosť prepojená s architektonickou kanceláriou Architekti Šebo Lichý už dávnejšie predstavila ideový zámer „Bulvár Mickiewiczova“, v rámci ktorého by chcela prispieť k utlmeniu automobilovej dopravy a k vytvoreniu akejsi zdieľanej zóny, kde sa budú bezpečne a pohodlne cítiť chodci, cyklisti aj verejná doprava.

V tejto súvislosti sa v minulom roku konalo aj podujatie „WhatCity? na Mickiewičke“, ktoré ukázalo potenciál ulice, ak by bola uzavretá pre dopravu. Nanešťastie však realizáciu pilotného projektu utlmenia IAD Hlavné mesto nakoniec nepodporilo.

Nová podoba Mickiewiczovej sa tak stáva témou pre nové vedenie mesta, ktoré snáď túto ideu, ktorá prinesie ďaleko lepšie spojenie medzi Obchodnou ulicou a štvrťou Blumental, ako aj pokojnejší dopravný režim na Kollárovom námestí, ktoré sa má v blízkej dobe transformovať, podporí. Centrum Bratislavy by tak získalo kompaktnejší charakter, kým samotná Mickiewiczova by sa radikálne zlepšila, čo do stavu zástavby, ale aj verejného priestoru.

 

AKTUALIZÁCIA: Vďaka sledovateľom sa podarilo objaviť oficiálnu webstránku projektu. Od prvej štúdie z roku 2015 sa zásadnejšie zmenila architektúra (k jednoduchšej), celkový počet bytov je 31. Byty sú ponúkané v štádiu holobytu aj v štandarde. Celkový počet parkovacích miest je 41. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: AK Ľubomír Závodný
  • Zdroj: AK Ľubomír Závodný
  • Situácia. Zdroj: AK Ľubomír Závodný

Súvisiace články

Projekt na Mickiewiczovej bude dokončený neskôr, ďalšie prieluky zanikajú

04.03.2021 12:08:30 Adrian Gubčo

Na Mickiewiczovej ulici sa už nejakú dobu realizuje polyfunkčný projekt s bývaním a službami v parteri. Dom už vyzerá byť takmer ako dokončený, napriek tomu nebude jeho výstavba oficiálne ukončená omnoho neskôr. Dobrou správou je, že čoskoro začne zanikať ďalšia staromestská prieluka, kým iné sa vypĺňajú.

Čítať viac

Staromestské prieluky sa vypĺňajú

03.01.2020 13:00:00 Adrian Gubčo

Jedným z pozitívnejších dôsledkov vysokých cien bývania je meniaca sa výhodnosť zástavby menších pozemkov v centre – prieluk v pôvodnej zástavbe, ktoré v mnohých prípadoch pôsobili veľmi zle. V súčasnosti však rastie hneď niekoľko projektov, ktoré využívajú takéto priestory, čo prispeje k vytvoreniu pocitu kompaktnejšieho mesta.

Čítať viac

Zmeny na Mickiewiczovej ulici

14.08.2019 13:25:00 Adrian Gubčo

Mickiewiczova ulica je relatívne krátka, no významná ulica v centre Bratislavy. Pôvodne vznikla ako spojnica historického jadra mesta s východnými predmestiami a záhradnými palácmi, ktoré sa tu nachádzali, dnes je dôležitou dopravnou trasou. Postupne však ožívajú zámery a vízie, ktoré ju majú viac priblížiť k živej kompaktnej ulici s prevahou peších a cyklistov.

Čítať viac

Ako by mohla vyzerať Mickiewiczova?

29.01.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Developer ITB Development a občianske združenie Punkt už nejakú dobu pracujú na vízii humanizácie Mickiewiczovej ulice. Ich predstava spočíva v ukľudnení ulice pre automobilovú dopravu a vytvorení príjemného miesta, z ktorého vznikne prirodzené pokračovanie Obchodnej.

Čítať viac

Aký bol Street Festival WhatCity? na Mickiewičke?

20.05.2018 18:00:00 Adrian Gubčo

Včera prebehol pouličný festival WhatCity na Mickiewiczovej ulici. Organizátorom z o.z. Punkt a ITB Development sa podarilo na jeden deň zatvoriť ulicu a premeniť ju na miesto stretávania sa, zábavy, ale aj diskusie o lepšej budúcnosti bratislavských verejných priestranstiev.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube