Bratislava YIMBY

Author photoAdrian Gubčo 30.05.2019 16:10

Vznikne na Strážnickej Milton House II?

Strážnická ulica v mestskej časti Staré Mesto patrí k typickým uliciam bratislavského vnútorného mesta, vyznačujúceho sa hustou blokovou zástavbou, pozostávajúcou z domov z rozličných historických období. Nie všetky zmeny sa však podarilo aj zrealizovať, čoho následkom sú prieluky v zástavbe. Na Strážnickej by však mohla takáto „diera“ zaniknúť, ak vznikne projekt Milton House II.

Article Big

Ako nasvedčuje názov, Milton House II je pokračovaním štýlovo podobného kancelárskeho objektu, ktorý vznikol v roku 2007. Pozemok bol doteraz využívaný ako parkovisko s garážami, v zadnej časti sa nachádza dvojpodlažná budova s vysokou strechou. Naproti pozemku vznikli nadštandardné bytové domy Moskovská a Strážnická.

Dnes sa však zdá, že sa by sa osud nevhodne využitej parcely mohol zmeniť. Nedávno sa objavilo na zbúranom plote označenie stavby, podľa ktorého sa výstavba Polyfunkčnej budovy Strážnická, ako sa projekt oficiálne volá, spustila už v marci. Reálne sa však ešte s prácami nezačalo. Každopádne, dom ma k dispozícii stavebné povolenie, a to už od marca 2017. Developerom je spoločnosť BL Development.

V zmysle projektu, na ktorý dostal developer kladné záväzné stanovisko, tu vznikne budova s tromi podzemnými a siedmimi nadzemnými podlažiami. Funkčne pôjde o mix administratívy a bývania. Kancelárie v celkovej výmere 332 metrov štvorcových sa budú nachádzať na prvých dvoch podlažiach, na zvyšných podlažiach bude dohromady 13 bytov, z toho štyri dvojizbové, sedem trojizbových a dva štvorizbové. Parkovanie je riešené prevažne v podzemí formou autovýťahu, vznikne 38 miest (z toho dve na povrchu).

Dom architektonicky nadviaže na Milton House I, s ktorým bude podobný výškovo aj materiálovým prevedením. Za návrhom stojí menej známa kancelária Spacio. S ohľadom na silnú prítomnosť súčasnej architektúry v okolí je navrhovaná podoba domu akceptovateľná, hoci spôsob riešenia vstupu do garáže a zadnej časti pozemku nepovažujem v danom prostredí za vhodný.

Najväčšou otázkou teraz ostáva, kedy sa výstavba naozaj spustí. Stavebné povolenie platí na tri roky, projekt by tak mal byť dokončený v marci 2020. To je však samozrejme nereálne a aj podľa označenia stavby by mali byť práce ukončené v máji 2021. Developer tak nepochybne požiada o predĺženie platnosti povolenia.

Po vzniku Milton House II zanikne jedna z posledných prieluk (ak nie posledná) v blízkej lokalite, investorom tak ostanú už len prestavby a nadstavby existujúcich budov. Okolitá štvrť sa stáva stavebne viacmenej ukončenou a v rámci Bratislavy unikátnou svojou kompaktnosťou a celistvosťou. Dá sa predpokladať, že jej prestíž sa bude do budúcna zvyšovať vďaka dobrej dostupnosti do centra (starého aj nového) a blízkosti Medickej záhrady.

Tradičným problémom, ktorý však treba neustále pripomínať, tak ostáva kvalita verejných priestranstiev. Jedinú výnimku v tomto ohľade tvorí zrekonštruovaná Justičná ulica, ktorá sa obnovila v minulom roku. V podobnom duchu – alebo v ešte vyššej kvalite – treba pokračovať. Samospráva snáď bude mať už čoskoro k tomu aj manuál tvorby verejných priestranstiev, ktorého príprava sa očakáva ešte tento rok.

Galéria

  • Aktuálny stav, 19.5.2019

Súvisiace články

Polyfunkčný dom na Sasinkovej je dokončený

21.05.2019 15:30:00 Adrian Gubčo

Ďalšia staromestská prieluka je zacelená po dokončení projektu Polyfunkčného domu Sasinkova, ktorý do atraktívnej lokality v blízkosti Medickej záhrady priniesol nové bývanie a služby. Vypĺňanie podobných dier v zástavbe by malo byť prioritou mesta, ktoré by malo investorom poskytovať v takýchto zámeroch plnú podporu.

čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

pozrieť viac

YouTube