Author photoAdrian Gubčo 31.05.2023 20:23

Developer Ligetu Peter Marhula: Bratislava má na kvalitu, porovnateľnú s New Yorkom

Bratislava je oproti významným európskym metropolám malým mestom aj malým trhom, napriek tomu úroveň bývania v niektorých projektoch nijako nezaostáva. Príkladom je dokončovaný rezidenčný vežiak Liget od VSD Development, ktorý si za inšpiráciu berie nadštandardné nehnuteľnosti zo Severnej Ameriky. Čo znamená prémiovosť v bratislavskom poňatí, hovorí v Metropole Peter Marhula, výkonný riaditeľ VSD Development.

„Lokalita, lokalita, lokalita" je okrídlené heslo, ktoré sa v realitnom biznise označuje za najdôležitejší parameter hodnoty bývania. Hoci je význam umiestnenia aj naďalej kľúčový, samé osebe nestačí, aby spravilo z bytu či domu naozaj špičkový produkt. Nároky klientov postupne rastú, preto treba uvažovať aj s vybavením a komfortom, rovnako ako s dizajnom a architektúrou. Aj Bratislava už opustila etapu prečačkaného podnikateľského baroka. Kvalitná súdobá architektúra je vyhľadávaná mnohými bonitnými zákazníkmi.

Potvrdzuje to aj Peter Marhula, výkonný riaditeľ spoločnosti VSD Development. Táto firma je dnes spojená predovšetkým s projektom Liget – výškovým bytovým domom v susedstve Sadu Janka Kráľa, kde vzniká 90 bytov. „Luxus nemá kričať, ale má byť jednoznačne rozoznateľný,“ tvrdí Marhula. V prípade veže, ktorá sa dnes blíži k dokončeniu, je viditeľné už zvonka, že využívané sú drahšie materiály či riešenia, ktoré sú doménou nadštandardných developmentov aj v zahraničí.

Ešte vo výraznejšej miere to platí v interiéri. K výbave bytu – či už ide o „bežné“ jednotky alebo špeciálne mezonety na najvyšších podlažiach – patria moderné technológie, fixscreeny (teda špecifické tienenie, pripomínajúce elektricky ovládané rolety) aj veľkorysé výmery už pri trojizbových bytoch. Naostatok, vysokú úroveň majú aj spoločné priestory, lobby či doplnková vybavenosť pre rezidentov. Byty si tu kúpili viaceré známe osobnosti z podnikateľského aj umeleckého prostredia.

 

 

Developer sa pri Ligete nezastavil. Typovo odlišným, no úrovňou nemenej kvalitným je pripravovaný súbor ôsmich rodinných domov so 16 bytmi na Sudovej ulici neďaleko Jaskovho radu. Rodinné domy Sudová sú už odhalené a developer spúšťa predaj. Že by na ne nebol trh, sa neobáva – podľa neho je o naozaj špičkový produkt záujem vždy.

Peter Marhula (36) vyštudoval právo v Bratislave a Madride. Popri škole pracoval ako právny koncipient, po skončení štúdia si založil vlastnú firmu. Následne začal pracovať ihneď po štátniciach ako firemný právnik a projektový manažér. Jeho prvým projektom bola Obytná zóna Mlynské pole, pracoval aj na budove Relaxx Einsteinova, dome nábytku Atrium Einsteinova či vinárstve DeVin. Škôlka v Limbachu v roku 2018 v Madride vyhrala cenu za európsku fasádu roka, v portfóliu mu nechýba ani krytá plaváreň či desiatky ďalších stavieb. Dnes pôsobí ako riaditeľ domu nábytku Atrium, no najmä generálny projektový manažér a generálny dodávateľ stavby LIGET.

Metropola je diskusný seriál, ktorý vám YIM.BA prináša v spolupráci s portálom Startitup. V pravidelných rozhovoroch sa budeme rozprávať s developermi, architektmi, politikmi, ľuďmi z neziskového sektora a ďalšími expertmi, ktorí majú čo povedať k otázkam, ktoré trápia vývoj nielen Bratislavy. Od súkromných projektov po veľké strategické vízie, od architektúry po dopravné témy - aj o tom je vznik metropoly. Seriálom vás bude sprevádzať Adrian Gubčo, geograf a autor portálu YIM.BA - Yes In My Bratislava.

 

Počúvajte nás aj na Spotify.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube