Author photoAdrian Gubčo 25.05.2023 16:05

Na návšteve v najdrahšom byte Bratislavy. Liget sa blíži k dokončeniu

V Bratislave sa realizuje alebo pripravuje viacero nadštandardných projektov, ktoré sa prezentujú mimoriadnou úrovňou ponúkaných bytov. Spoločné majú kvalitné vybavenie, exkluzívne materiály, vynikajúcu polohu či výhľady na centrum mesta – ale aj na prvý pohľad extrémne vysoké ceny. Ak by sa medzi týmito developmentami hľadal premiant, je vysoko pravdepodobné, že by to bol práve dokončovaný Liget.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Elegantná veža so strategickou polohou

Projekt s priliehavým názvom, odkazujúcim na históriu aj funkciu územia, vzniká v priamom dotyku so Sadom Janka Kráľa zo západu a neďaleko električkovej trate, spájajúcej lokalitu s centrom mesta. Ide o mimoriadne priaznivú polohu z viacerých hľadísk. Okrem dostupnosti centra a zelene najstaršieho a najväčšieho mestského parku sa pridáva vynikajúce spojenie s diaľnicou, pešia dostupnosť nákupného centra Aupark a do budúcna aj spojenie s Novým Lidom. O Ligete tak možno povedať, že je jednou z najlepšie položených bytoviek v meste.

Je preto prirodzené, že developer, spoločnosť VSD Development, prehodnotila pôvodné plány pre pozemok. Iný investor tu pripravoval hotelový komplex Bajo, po prebratí projektu sa transformoval na bytovú vežu. VSD Development má za sebou výstavbu športového komplexu Relaxx a najmä domu s luxusným nábytkom Atrium. Ten aj naďalej prevádzkuje. V projekte sa rozhodol zúročiť svoje skúsenosti s vybavením vysokého štandardu a navrhnúť špičkovú bytovku v celomestskom kontexte.

Liget tak má byť synonymom vynikajúcej úrovne vo všetkých ohľadoch – či už ide o architektúru, služby pre rezidentov alebo použité technológie a materiály. Developer ohlásil, že súčasťou projektu bude aj niekoľko výnimočných bytov, úplne sa líšiacich od štandardnej realitnej ponuky.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: VSD Development
  • Zdroj: VSD Development

Reči o tom, že nejaký development presahuje akúkoľvek konkurenciu, sú pomerne bežné. Pri tých najexkluzívnejších projektoch musia investori ponúkať viac, ako je len dobrá poloha alebo recepcia pri vstupe do budovy. Liget nie je výnimkou – aby v pomerne širokej skupine najprémiovejších rezidenčných súborov v Bratislave zaujal a ospravedlnil vysoké ceny, musel latku posunúť vyššie takmer vo všetkom.

Prvý dojem vytvára prirodzene architektúra. 18-podlažný vežiak je dnes navonok takmer úplne dokončený a zbavil sa aj lešenia. Na pravom brehu Dunaja sa tak odhalila presklená výšková budova, ktorá svojim výrazom pripomína nadštandardné obytné veže v zahraničí. Všetky podlažia disponujú presklením na celú svetlú výšku. Architekti z kancelárie DZ Architekti sa navyše rozhodli pre umiestnenie subtílnych elegantných balkónov, vďaka čomu sa zdá, ako keby stavba takmer žiadne balkóny nemala – a to je pri veži plus. Liget si tak už vyslúžil prirovnanie k výškovým budovám v Kanade.

Plné steny, obložené hliníkovým obkladom a čiastočne štukovou omietkou, sú umiestnené zo zadnej strany, smerom k bytovému domu na Krasovského ulici. Dnes je tu zariadenie staveniska a vjazd do podzemnej garáže. V blízkej dobe ho však nahradí parkovo upravená plocha s podsvietenou stromovou alejou, smerujúcou k hlavnému vstupu do budovy. Investor tu chce osadiť osvetlené označenie projektu, ktoré vhodne dotvorí prostredie, a čiastočne aj parkovanie pre návštevy. Rezidenti budú parkovať v podzemí. 

Čo sa týka exteriérových prác, v tomto momente finišuje realizácia parteru. Verejne prístupná bude prevádzka kaviarne, spojenej so suši reštauráciou Mercedes-Benz Cafe. Ide o exkluzívny koncept automobilky, ktorý dotvorí luxusný ráz projektu. Umiestnený tu bude ešte druhý komerčný priestor, kde sa usadí priamo architektonická kancelária DZ Architekti. Zvyšok priestorov už bude určený rezidentom.

Práve tie odlišujú Liget od ostatných projektov. Aktuálne sa interiéry ešte realizujú, už dnes je ale očividné, že majitelia budú vlastniť niektoré z najprepracovanejších bytov v Bratislave. YIM.BA mala exkluzívnu možnosť do nich nahliadnuť, pričom navštívila aj byt, ktorý je v rámci bratislavskej ponuky nehnuteľností skutočnou lahôdkou.

 

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Najlepší byt v Bratislave?

Hoci je chladnejší aprílový deň, na stavenisku projektu prebieha čulý ruch. Robotníci vykladajú náklad z kamiónov neďaleko vstupu do budovy od Krasovského. „Práve prišli parkety,“ vysvetľuje Peter Marhula z VSD Development. „V projekte budú drevené parkety najvyššej kvality. V tomto momente prebieha ich realizácia.“ Napriek tomu sa zástupca investora usmieva. Liget sa už blíži do cieľovej rovinky.

Pri vstupe do budúceho lobby to zatiaľ tak nevyzerá. Peter Marhula však ukazuje na jednotlivé strany a naznačuje, ako budú priestory vyzerať. „Do lobby sa dostanete cez karuselové dvere. Vnútri bude pán v saku, ktorý vás uvedie do budovy. Malo by to pripomínať hotelový štýl. Prítomný bude elektronický turniket, ktorý sa po desiatej hodine uzavrie, ale vám sa ako majiteľovi sa otočí,“ popisuje. Inšpiráciou pritom boli luxusné bytové domy v zahraničí. „Malo by to pripomínať Upper East Side,“ smeje sa, odkazujúc na exkluzívnu časť New Yorku.

Demografia obyvateľov Ligetu by mala byť podobná ako v prípade drahších štvrtí v New Yorku – predpokladá sa, že tu bude žiť mnoho ľudí z podnikateľského prostredia. Pre nich vznikne v susedstve lobby akási obývačka, ale aj zasadačka – takže priamo v dome budú môcť vybaviť stretnutia či návštevy obchodného charakteru.

Dnes už postupne získavajú podobu aj spoločné priestory. Developer nezakryje, že má blízko k nábytkovému a interiérovému štúdiu. Cestou do bytu obšírne opisuje, aké prvky sem nainštaluje a aké vyznenie od domu očakáva. „Robíme to iným štýlom. Chceme spojiť industriálne s moderným a podriadiť všetko pohodliu. Komunikačné priestory budú mať „džentlmenský charakter.“ Chodby tak budú pokryté kobercami, na stenách budú textilné tapety. Vzorom boli aj luxusné hotely.

Investor pripomína, že prevádzky v dome nebudú obyvateľov v žiadnom prípade rušiť, miestnosť pre bicykle bude mať vlastný vchod, aby sa lobby nijako nezašpinilo, a vo výťahoch bude veľká LED obrazovka, kde sa zvažuje premietanie aktuálnych správ.

 

Veľkorysý mezonetový byt s výhľadmi na centrum mesta patrí k najunikátnejším bytom na bratislavskom realitnom trhu. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Najzaujímavejšou časťou návštevy sú každopádne byty. Marhula je presvedčený, že v ponuke Ligetu sa objavili niektoré z najunikátnejších rezidencií v Bratislave. Pýchou je predovšetkým štvorizbový mezonet na 15-16. podlaží. „Mám tento byt veľmi rád. Myslím, že takýto výhľad sa nenaskytuje nikde v meste,“ naznačuje, vchádzajúc do dverí. Následný pohľad mu dáva za pravdu. Dominantným prvkom bytu je veľká galéria cez dve podlažia. Keďže fasáda, orientovaná na západ a sever, je takmer celá presklená, budúci majiteľ bude mať výnimočný výhľad na historické centrum Bratislavy, Hrad a Sad Janka Kráľa.

K veľkému a výnimočnému priestoru P. Marhula pridáva jednotlivé prvky vybavenia: „Chladené stropy, podlahové vykurovanie, rekuperácia, tienenie automatickými fixscreenmi – teda všetky high-end riešenia, ktoré si klient môže želať. Plus je tu aj vnútrobytový výťah.“ Každá izba má vlastnú kúpeľňu a samostatný šatník, cez ktorý sa do nej vchádza. Zároveň si vie každá izba sama regulovať teplotu (to platí pre celý projekt). Vysoký štandard dotvára obraz nesmierne exkluzívneho bytu, ktorý má 263 metrov štvorcových.

Podľa developera tento byt zosobňuje všetky kvality Ligetu. Netají sa ambíciou vytvoriť tu najluxusnejší projekt v Bratislave. Očakáva, že prekoná aj ostatné realizované či pripravované developmenty. Podstatnú časť bytov má vykúpených, pričom klientami sú v prevažnej miere Slováci, vrátane známych mien zo šoubiznisu či biznisu. Predaný je aj veľkolepý mezonet, hoci cena definovaná nebola. Nepochybne však ide o sedemcifernú sumu.

Mohlo by sa preto zdať, že ide o najdrahší byt v projekte a jeden z najdrahších v celom meste. V samotnom Ligete ho ale prekonáva ešte jedna „špecialita“ – strešný penthouse s enormnou výmerou okolo 700 metrov štvorcových, zaberajúci celé najvyššie podlažie. Vstup je však o podlažie nižšie, kde bude bývanie pre personál. Aj táto rezidencia bude mať interný výťah.

Developeri štandardne neprezrádzajú ceny najdrahších nehnuteľností a Liget nie je výnimkou. S prihliadnutím na výmeru, z ktorej významnú časť tvoria terasy, a aktuálne ceny prémiových bytov v Bratislave, nie je vylúčené, že sa cena tohto bytu – zvlášť s vybavením – blíži k piatim miliónom eur. Išlo by tak o jeden z najdrahších bytov, aké kedy v slovenskej metropole vznikli. V každom prípade, penthouse je už obsadený.

Okrem týchto „čerešničiek“ majú dobrú úroveň aj ostatné jednotky, ktorých sa v projekte nachádza celkovo 90. Okrem veľkých rezidencií (všetky štvorizbové aj väčšina trojizbových bytov sa pohybuje vo výmerách okolo 100 metrov štvorcových) sa tu nachádzajú menšie dvojizbáky, ktoré dotvárajú celkovú ponuku. K dispozícii je trojica materiálových a farebných prevedení, pričom každá rezidencia sa dokončuje do štandardu. Cieľom je vyhnúť sa masívnym rušivým prácam po odovzdaní domu. Na každom podlaží sú kobky, takže obyvatelia nebudú musieť zísť do suterénu.

Peter Marhula uzatvára, že postaviť takýto projekt vo vysokej kvalite nie je jednoduché. „Nie je technológia, ktorú by sme nepoužili,“ tvrdí. „Dodržať ten luxus, zachladiť to celé, zatieniť to a spraviť dizajnovo dobre je pomerne náročná stavebná aj finančná vec. Už sme ale raz nastavili štandard a určite ho dodržíme.“ Stavba je dnes dokončená na viac ako 80%, práce by mali byť ukončené do konca leta.

 

Časť rezidentov bude mať nádherný výhľad na nové centrum mesta. V budúcnosti prostredie dotvorí nový development, vďaka ktorému bude Liget v pešej dostupnosti vybavenosti či atraktívnych verejných priestorov. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Zápas o najluxusnejší projekt

V Bratislave je teraz hneď niekoľko projektov, ktoré ašpirujú na označenie „najluxusnejšie bývanie“. V princípe ich možno rozdeliť na byty vo výškových budovách, v komornejších bytovkách a v mestských viladomoch. Liget však v mnohých ohľadoch prekonáva konkurenciu aj v typologicky odlišných developmentoch.

Oproti niektorým realizáciám či zámerom postráda rozsiahlu vybavenosť priamo v parteri (na prízemí) domu – nemá priamo pod sebou vstup do nákupného centra alebo vyššie stovky metrov štvorcových komerčných priestorov a vybavenosti. Na druhej strane sa nachádza v pešej dostupnosti Auparku, ktoré je v súčasnosti najvýznamnejším a v bratislavskom kontexte aj najprémiovejším obchodným centrom v meste. „Nedostatok“ vyvažuje tým, že bývanie v Ligete bude naozaj pokojnejšie.

Druhá výhrada by mohla spočívať v prítomnosti staršej zástavby v okolí, v dôsledku ktorej bude narušené súkromie v časti bytov. Developer však pripomína, že v tomto spočíva sila fixscreenov, teda akýchsi roliet na vonkajšej časti fasády. Po ich spustení prepúšťajú do interiéru dostatok svetla, kým zvonka do bytov nevidno. V prípade majiteľov bytov s oknami na západ alebo sever sa akékoľvek nedostatky rozplývajú, keďže výhľadu dominuje zeleň Sadu Janka Kráľa. V istom ohľade to naozaj pripomína luxusné rezidencie v blízkosti newyorského Central parku.

Sad Janka Kráľa navyše čaká rozsiahla revitalizácia. Mesto krok po kroku zlepšuje stav parku – obnovilo osvetlenie, lavičky alebo toalety, mení bývalý salón na moderné bistro a hľadá architekta, ktorý by pripravil víziu komplexnej revitalizácie. Na Tyršovom nábreží sa zas ubralo z parkovania v prospech zelene, rekonštruuje sa divadlo a v lete tu funguje populárny Tyršák. Po spojení s pripravovanými zásahmi v Novom Lide tu vznikne jedna z najlepších rekreačných oblastí v Bratislave.

Developer tak neurobil chybu, keď sa tu rozhodol umiestniť nadštandardné bývanie. Očividne nebolo unáhlené z neho urobiť ani jeden z najluxusnejších – ak nie najluxusnejší – projekt v meste. Napokon, predaná je veľká väčšina jednotiek a aj napriek celkovej neistote na trhu sa naďalej postupne vypredávajú. Okrem lokality museli zavážiť aj štandardy či veľkosti bytov.

V slovenskej metropole existuje určitá skupina potenciálnych klientov, ktorí majú mimoriadne príjmy, medzinárodné skúsenosti a preferujú mestský spôsob života. Rodinný dom alebo vila v okrajovej štvrti či na predmestí pre nich nemusí byť ideálnym modelom bývania. Veža pri Sade Janka Kráľa v tomto ohľade vypĺňa trhový výklenok. Okrem toho nastavuje úroveň očakávaní. Už čoskoro budú musieť ostatní developeri pri navrhovaní svojich projektov hovoriť – chceme byť lepší ako Liget. Ľahká úloha to nebude.

 

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou VSD Development.

Fotografie z 24.4.2023. Pozrite si výstavbu Ligetu vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube