Author photoAdrian Gubčo 21.04.2023 14:31

Pokroková štvrť napreduje. Nesto odhaľuje najluxusnejšiu časť

Nesto od developera Lucron má byť prvou bratislavskou nízkouhlíkovou a inovatívnou štvrťou, založenou na princípoch 20-minútového mesta. V najbližších rokoch vznikne v Petržalke medzi diaľnicou D2 a rakúskou hranicou zástavba, kde bude žiť 15-tisíc ľudí a tisíce budú pracovať. Realizácia sa už začala a postupne sa odhaľujú nové etapy.

Zdroj: Nino Belovič / YIM.BA, Lucron

Zdroj: Nino Belovič / YIM.BA, Lucron

Prvá etapa získava podobu

Výstavba novej štvrte sa oficiálne začala na konci roka 2021 po niekoľkých rokoch príprav. Na rozdiel od iných petržalských developmentov, povoľovanie prebiehalo hladšie a bez výrazného odporu verejnosti či samosprávy. Investor tak mohol pristúpiť k realizácii prvej trojice domov, ktorá vzniká v južnej časti územia. Oficiálne sú definované ako sektor C.

Budovy v budúcnosti vytvoria hranu nového námestia, ktoré bude tvoriť nástupný priestor do celej štvrte z juhu. Obklopené bude kompaktnou polyfunkčnou zástavbou. Tvorená bude nielen bývaním, ale aj pracoviskami, prechodným bývaním, službami, medicentrom či škôlkou. Lucron si pre prvú etapu vybral bytovky, ktoré sú „najistejšou“ investíciou pre úvod rozvoja územia.

V šesťpodlažných objektoch vzniká 181 bytov a apartmánov, z ktorých je aktuálne voľných ešte 87 (čo je, paradoxne, viac, ako keď sme o projekte písali naposledy – zmenil sa však aj počet jednotiek z pôvodných 160). Štandard je vcelku uspokojivý, už v prvej etape vzniknú v parteri prvé prevádzky, do lokality je zavedená verejná doprava a súčasťou projektu bude pomerne veľké množstvo zelene. Budovy síce nevytvárajú klasickú blokovú zástavbu, napriek tomu sú riešené tak, aby dodávali námestiu mestský charakter. Ich finálnu podobu stvárnila kancelária Siebert + Talaš. 

Klienti reagujú na ponuku pomalšie napriek tomu, že výstavba je v pokročilom štádiu. Aktuálne sú už dokončené hrubé stavby všetkých domov a realizujú sa fasády. Onedlho tak začne táto časť Nesta získavať ucelenú podobu. Aj napriek tomu, ani Lucron nedokázal vyvážiť dopady celkovej situácie na rezidenčnom trhu. V čase dokončenia prvej etapy v priebehu roka 2024 (pravdepodobne ešte v prvej polovici) tak môže byť voľných ešte viacero jednotiek.

V danom čase sa tak ešte nepodarí splniť – okrem komerčných očakávaní – jednu z hlavných priorít: vniesť do územia život. To sa podarí až s ďalšími etapami, ktoré prinesú nových obyvateľov, funkcie a vytvoria atraktívnejšie a „kompletnejšie“ prostredie. Developer pristúpil k odhaleniu ďalšej z nich.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Lucron
  • Nesto Prime. Zdroj: Lucron
  • Nesto Prime. Zdroj: Lucron
  • Nesto Prime. Zdroj: Lucron
  • Nesto Prime. Zdroj: Lucron
  • Nesto Prime. Zdroj: Lucron
  • Nesto. Nesto-Sever je na vizualizácii naznačené hore. Zdroj: Lucron

Najluxusnejšie bývanie v Neste

Druhou odhalenou časťou developmentu je Nesto Prime, podľa Lucronu to najlepšie, čo v rámci projektu vznikne. Investor čo-to naznačil už v priebehu minulého roka, keď žiadal o stavebné povolenie pre sektor E, ako sa táto časť súboru nazýva. Medzičasom už povolenie získal a pristúpil aj k bližšiemu predstaveniu dôvodov, prečo považuje pripravovanú etapu za najexkluzívnejší produkt v novej štvrti.

Nesto Prime vznikne severozápadne od sektoru C, teda prvej etapy. Na rozdiel od blokov alebo riadkov tu vznikne šestica šesťpodlažných bodových bytových domov v rozvoľnenej zástavbe, osadenej do parkovo upravenej zelene. Z východu ju bude vymedzovať centrálny park Nesta, zo západu zas poľnohospodárska pôda medzi projektom a štátnou hranicou s Rakúskom. Napriek tomu bude nová zástavba dobre napojená na kompletnú vybavenosť štvrte.

Kľúčovou výhodou však nemá byť dobrá poloha, ale štandard a celkové vybavenie. Ako zdôrazňuje developer, každá bytovka bude poskytovať mimoriadne komorné bývanie. Na prvom podlaží objektov vznikne spoločný hlavný vstup na úrovni terénu a dva byty. Tento počet bytových jednotiek možno nájsť aj na druhom až štvrtom podlaží. Posledné piate obsahuje dve nehnuteľnosti, z toho jeden mezonetový byt, ktorý prechádza do šiesteho ustúpeného podlažia s terasou. V budovách tak bude po 10 bytov, celkovo teda pribudne 60 rezidencií.

Súčasťou štandardu bude stropné chladenie, podlahové vykurovanie či hliníkové exteriérové žalúzie. Najmenšie byty budú mať 100 metrov štvorcových, najväčšie až 300. K dispozícii sú len 3-izbové a 4-izbové jednotky, resp. mezonet, ktorý je ešte väčší. Obyvatelia budú mať k dispozícii aj pomerne veľkorysý počet parkovacích miest – 155. Na strechách objektov budú inštalované fotovoltaické panely, ktoré znížia náklady na správu budov.

Architektúra budov je podľa zverejnených vizualizácií inak pomerne strohá a jednoduchá, nie však zlá. Prostredie má spolutvoriť predovšetkým bohatá zeleň. Vnútri súboru sa budú nachádzať len plochy pre peších, autá sem nebudú mať prístup. Daná etapa môže mať charakter exkluzívnej komunity v rámci novej štvrte.

Ceny zverejnené nie sú, rovnako ako stav predaja. S ohľadom na situáciu sa výstavba ešte nezačala, hoci príslušné povolenia má investor k dispozícii. Od momentu spustenia stavebných prác prejde do dokončenia Nesto Prime 36 mesiacov. Dokončené tak bude najskôr v priebehu roka 2026.

 

Nesto Prime má vymedziť budúci centrálny líniový park v Neste (hore). Zdroj: Lucron

 

Čakanie na novú štvrť

Hoci Lucron v poslednej dobe začal označovať Vydricu za svoj vlajkový projekt – čo v princípe znie logicky – v skutočnosti je preňho Nesto z dlhodobého hľadiska významnejšia priorita. Napokon, firma sa netají ambíciami vybudovať mestskú zónu, kde by mohlo žiť až 15-tisíc ľudí. K dispozícii majú pritom mať plnú škálu občianskej vybavenosti, ako aj miesta pre prácu. Nesto má byť vzorom 20-minútového mesta.

V tomto kontexte je prekvapivé, že zatiaľ nie je viac informácií známych o zvyšných sektoroch Nesta – Juh. V sektore A v susedstve Kopčianskej ulice má vzniknúť vybavenosť, kancelárie či nový produkt v podobe co-livingu, v časti B medzi prvou etapou Nesta a Kopčianskou bude okrem co-livingu a kancelárskych priestorov aj medicentrum. D, F, G a H budú rezidenčného charakteru s drobnou vybavenosťou (a škôlkou), sektor R bude vykazovať väčšiu mieru polyfunkcie. Tu je predpokladané umiestnenie ďalšej zastávky verejnej dopravy.

Ešte väčšou záhadou je však Nesto – Sever. Ide o kľúčovú časť celého developmentu, tvoriacu až štyri pätiny celého územia, pripravovaného na transformáciu. Developer v spolupráci s Hlavným mestom zrealizoval v priebehu minulého roka medzinárodnú urbanisticko-architektonickú súťaž, do ktorej prizval tímy zo Slovenska i zo zahraničia. Táto je už ukončená, nie je však známe, kto v nej zvíťazil ani ako by mohla zóna približne vyzerať.

Lucron oznámil, že víťazný návrh je potrebné dopracovať a vypracovať podrobný masterplan celej lokality. Ten má byť následne predstavený zástupcom samospráv a až potom verejnosti. Podľa informácií YIM.BA sa čaká najmä na samosprávy. Developer na začiatku roka predpokladal, že podobu projektu predstaví najskôr na prelome jari a leta 2023.

Nesto tak prichádza s veľkými ambíciami, zatiaľ sa však len pomaly blíži k tomu, aby vytvoril veľkú a komplexnú štvrť. Prvé bytovky budú už čoskoro dokončené a po nich prídu ďalšie. Ak však má naplniť celkovú víziu v dohľadnej dobe, bude sa musieť realizácia zdynamizovať. Inak sa bude celé Nesto rodiť ešte celé desaťročia.   

 

Fotografie z 3.3.2023. Pozrite si výstavbu Nesta vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube