Author photoAdrian Gubčo 08.10.2020 11:57

Klingerka začína odhaľovať fasádu

Výstavba jedného z najvýraznejších súčasných bratislavských projektov pokročila do takej fázy, že začína byť zreteľná jeho budúca podoba. Na nižšej z dvojice výškových objektov prvej etapy Klingerky sa začína odhaľovať fasáda, vyššia veža by mala nasledovať čoskoro. Tá by mala v priebehu tohto mesiaca zároveň dosiahnuť plnú výšku.

Developer J&T Real Estate sa tak začína blížiť k dokončeniu aspoň prvej časti tohto masívneho developmentu. Klingerka pozostáva z dvojice vertikál šošovkovitého tvaru, prepojených spoločnou podnožou nadzemného parkovacieho domu. Na východnej strane pozemku sa nachádza vyššia rezidenčná veža s 35 nadzemnými podlažiami a 115 metrami, kancelárska s 11 podlažiami je na západnej strane. Severnú časť parcely bude tvoriť nový park.

Kancelárska časť, nazvaná Klingerka Offices, dosiahla štádium hrubej stavby už dávnejšie a dnes sa postupne odhaľuje jej definitívna podoba. Už z diaľky zaujme výrazným oranžovým obkladom, ktorý má odkazovať na industriálnu minulosť územia – Klingerka je totiž aj názov továrne na spracovanie juty, ktorá sa nachádzala v blízkej priemyselnej oblasti. Okrem toho sa finišuje s okennými konštrukciami, zasklením či okolitými chodníkmi.

Nido

Na rezidenčnej časti zatiaľ pokračuje rast veže. V priebehu uplynulého víkendu bola výstavba na úrovni 34. podlažia, čo pri rýchlosti budovania jednotlivých podlaží – jedno za 10 dní – znamená, že v polke mesiaca by mohla veža dosiahnuť plnú výšku a v druhej polovici sa na streche objaví aj glajcha. V plnom prúde je aj inštalácia fasády, ktorá sa začne odhaľovať v najbližších dňoch až týždňoch.

Developer pripomína, že ide o technicky náročný postup. S ohľadom na výšku a architektúru budovy bolo napríklad potrebné vyvinúť nový oceľovo-hliníkový systém preskleného zábradlia na balkónoch, a to s prihliadnutím na možnosť dodatočného zasklenia (ktoré asi bude mať podobný charakter ako na Panorama Towers). Špecifické produkty boli podľa JTRE vyvinuté aj pre potreby vetrania, kým prevetrávaná fasáda na Klingerke bude najväčšou svojho druhu na Slovensku. Tú bolo potrebné inštalovať pomocou špeciálneho „levitujúceho“ lešenia.

Investor tak považuje Klingerku za unikátnu v mnohých ohľadoch. Technicky ide nepochybne o zaujímavé dielo a vyššia z veží si na určitú dobu vyslúži titul najvyššej rezidenčnej budovy Slovenska. Projekt výrazne dotvoril panorámu Bratislavy, a to najmä z východnej strany, od Prístavného mosta. Pomerne dominantne pôsobí aj z iných uhlov – veža je viditeľná z priehľadov z mnohých ulíc mesta v štvrtiach Nivy alebo Blumental.

Špecifická je však mierkou a architektúrou. Ide o jednu z najmohutnejšie pôsobiacich budov v meste a dá sa predpokladať, že pri danom prevedení aj jednou z najvýraznejších. V tomto prípade však pôjde asi sotva o novodobú ikonu Bratislavy. Každopádne, JTRE nedávno pripomenulo, že pripravuje určité zlepšenia projektu, takže vo výsledku možno bude Klingerka pôsobiť o čosi lepšie.

 

 

Aktuálne vznikajúca Klingerka je prvou etapou rozsiahleho developmentu, ktorý vymedzí rozvíjajúci sa bratislavský downtown z východnej strany. Priestor, v ktorom vzniká, bol doteraz prakticky nevyužitý a zodpovedal charakteru podstatnej časti okolia – išlo o postindustriálnu a pomerne zanedbanú oblasť, ktorá bola zasiahnutá vysunutím priemyselnej výroby z vnútornej Bratislavy na konci 20. storočia. Teraz je v očakávaní výraznej transformácie, pričom Klingerka je jedným z prvých zásadných podnetov.

Prvá etapa Klingerky prinesie 380 bytov, ktoré sú už z veľkej časti vypredané. Ako voľných je už uvádzaných len niekoľko väčších jednotiek, menšie a dostupnejšie byty sa vypredali všetky. Projekt zaujal celkom dobrou kombináciou dispozícií, štandardu a spočiatku aj cien, v priebehu času sa však ceny postupne zvyšovali. Toto, spoločne s lokalitou s veľkým potenciálom, patrí k výhodám projektu. K nevýhodám patrí predovšetkým masovosť, čo môže v určitých ohľadoch ovplyvniť kvalitu bývania.

Čo sa týka kancelárskej funkcie, Klingerka Offices sú koncipované ako butikové kancelárie, nemá ísť teda o obrovský kancelársky komplex. Výmera administratívnych priestorov bude napriek tomu presahovať 10,5-tisíc metrov štvorcových, ktoré doplní ešte kantína na prízemí. Budova bude dosahovať certifikát udržateľnosti BREEAM Excellent.

Rozsah oboch týchto funkcií ešte viac narastie po dokončení druhej a tretej fázy developmentu, ktorý využije dlhý pozemok medzi Košickou, Mlynskými nivami, Pláteníckou a Prístavnou. Vzniknúť by tu mohlo približne 600 bytov a 31-tisíc metrov štvorcových kancelárií, pomerne rozsiahly retail a asi 1.700 parkovacích miest. Pribudnúť by tu mali aj výškové budovy, ktoré ešte viac zahustia panorámu. Architektúra bude taktiež náznakovo odrážať industriálnu minulosť územia.

Autorom všetkých troch etáp je kancelária GFI, „dvorní architekti“ developera. Pre JTRE realizujú aj jeho vlajkový projekt, pokračovanie Eurovey, a po celkovom ukončení výstavby v oblasti pôjde o autorov niektorých z najvyšších budov v Bratislave. Klingerka I, na základe dosiaľ prezentovaných materiálov, nebude patriť k veľmi vydareným vežiam, druhá a tretia etapa by na tom mohli byť lepšie, hoci sa zatiaľ nezdá, že by išlo o úroveň, očakávanú od centra mesta s ambíciou vyspelej európskej metropoly.

Dokončenie prvej časti developmentu sa očakáva v roku 2021, Klingerka ako celok by mohla byť realitou v roku 2027. V čase ukončenia výstavby by už mali byť zdevelopované aj pozemky západne od nej smerom k historickému centru Bratislavy. Hlavné mesto tak bude mať dotvorené svoje nové komerčné srdce, pričom Klingerka bude jeho integrálnou súčasťou.

 

Fotografie z 3.10.2020. Pozrite si výstavbu Klingerky vo fotoalbumoch.  

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: J&T Real Estate

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube