YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 08.10.2020 11:57

Klingerka začína odhaľovať fasádu

Výstavba jedného z najvýraznejších súčasných bratislavských projektov pokročila do takej fázy, že začína byť zreteľná jeho budúca podoba. Na nižšej z dvojice výškových objektov prvej etapy Klingerky sa začína odhaľovať fasáda, vyššia veža by mala nasledovať čoskoro. Tá by mala v priebehu tohto mesiaca zároveň dosiahnuť plnú výšku.

Developer J&T Real Estate sa tak začína blížiť k dokončeniu aspoň prvej časti tohto masívneho developmentu. Klingerka pozostáva z dvojice vertikál šošovkovitého tvaru, prepojených spoločnou podnožou nadzemného parkovacieho domu. Na východnej strane pozemku sa nachádza vyššia rezidenčná veža s 35 nadzemnými podlažiami a 115 metrami, kancelárska s 11 podlažiami je na západnej strane. Severnú časť parcely bude tvoriť nový park.

Kancelárska časť, nazvaná Klingerka Offices, dosiahla štádium hrubej stavby už dávnejšie a dnes sa postupne odhaľuje jej definitívna podoba. Už z diaľky zaujme výrazným oranžovým obkladom, ktorý má odkazovať na industriálnu minulosť územia – Klingerka je totiž aj názov továrne na spracovanie juty, ktorá sa nachádzala v blízkej priemyselnej oblasti. Okrem toho sa finišuje s okennými konštrukciami, zasklením či okolitými chodníkmi.

Nido

Na rezidenčnej časti zatiaľ pokračuje rast veže. V priebehu uplynulého víkendu bola výstavba na úrovni 34. podlažia, čo pri rýchlosti budovania jednotlivých podlaží – jedno za 10 dní – znamená, že v polke mesiaca by mohla veža dosiahnuť plnú výšku a v druhej polovici sa na streche objaví aj glajcha. V plnom prúde je aj inštalácia fasády, ktorá sa začne odhaľovať v najbližších dňoch až týždňoch.

Developer pripomína, že ide o technicky náročný postup. S ohľadom na výšku a architektúru budovy bolo napríklad potrebné vyvinúť nový oceľovo-hliníkový systém preskleného zábradlia na balkónoch, a to s prihliadnutím na možnosť dodatočného zasklenia (ktoré asi bude mať podobný charakter ako na Panorama Towers). Špecifické produkty boli podľa JTRE vyvinuté aj pre potreby vetrania, kým prevetrávaná fasáda na Klingerke bude najväčšou svojho druhu na Slovensku. Tú bolo potrebné inštalovať pomocou špeciálneho „levitujúceho“ lešenia.

Investor tak považuje Klingerku za unikátnu v mnohých ohľadoch. Technicky ide nepochybne o zaujímavé dielo a vyššia z veží si na určitú dobu vyslúži titul najvyššej rezidenčnej budovy Slovenska. Projekt výrazne dotvoril panorámu Bratislavy, a to najmä z východnej strany, od Prístavného mosta. Pomerne dominantne pôsobí aj z iných uhlov – veža je viditeľná z priehľadov z mnohých ulíc mesta v štvrtiach Nivy alebo Blumental.

Špecifická je však mierkou a architektúrou. Ide o jednu z najmohutnejšie pôsobiacich budov v meste a dá sa predpokladať, že pri danom prevedení aj jednou z najvýraznejších. V tomto prípade však pôjde asi sotva o novodobú ikonu Bratislavy. Každopádne, JTRE nedávno pripomenulo, že pripravuje určité zlepšenia projektu, takže vo výsledku možno bude Klingerka pôsobiť o čosi lepšie.

 

 

Aktuálne vznikajúca Klingerka je prvou etapou rozsiahleho developmentu, ktorý vymedzí rozvíjajúci sa bratislavský downtown z východnej strany. Priestor, v ktorom vzniká, bol doteraz prakticky nevyužitý a zodpovedal charakteru podstatnej časti okolia – išlo o postindustriálnu a pomerne zanedbanú oblasť, ktorá bola zasiahnutá vysunutím priemyselnej výroby z vnútornej Bratislavy na konci 20. storočia. Teraz je v očakávaní výraznej transformácie, pričom Klingerka je jedným z prvých zásadných podnetov.

Prvá etapa Klingerky prinesie 380 bytov, ktoré sú už z veľkej časti vypredané. Ako voľných je už uvádzaných len niekoľko väčších jednotiek, menšie a dostupnejšie byty sa vypredali všetky. Projekt zaujal celkom dobrou kombináciou dispozícií, štandardu a spočiatku aj cien, v priebehu času sa však ceny postupne zvyšovali. Toto, spoločne s lokalitou s veľkým potenciálom, patrí k výhodám projektu. K nevýhodám patrí predovšetkým masovosť, čo môže v určitých ohľadoch ovplyvniť kvalitu bývania.

Čo sa týka kancelárskej funkcie, Klingerka Offices sú koncipované ako butikové kancelárie, nemá ísť teda o obrovský kancelársky komplex. Výmera administratívnych priestorov bude napriek tomu presahovať 10,5-tisíc metrov štvorcových, ktoré doplní ešte kantína na prízemí. Budova bude dosahovať certifikát udržateľnosti BREEAM Excellent.

Rozsah oboch týchto funkcií ešte viac narastie po dokončení druhej a tretej fázy developmentu, ktorý využije dlhý pozemok medzi Košickou, Mlynskými nivami, Pláteníckou a Prístavnou. Vzniknúť by tu mohlo približne 600 bytov a 31-tisíc metrov štvorcových kancelárií, pomerne rozsiahly retail a asi 1.700 parkovacích miest. Pribudnúť by tu mali aj výškové budovy, ktoré ešte viac zahustia panorámu. Architektúra bude taktiež náznakovo odrážať industriálnu minulosť územia.

Autorom všetkých troch etáp je kancelária GFI, „dvorní architekti“ developera. Pre JTRE realizujú aj jeho vlajkový projekt, pokračovanie Eurovey, a po celkovom ukončení výstavby v oblasti pôjde o autorov niektorých z najvyšších budov v Bratislave. Klingerka I, na základe dosiaľ prezentovaných materiálov, nebude patriť k veľmi vydareným vežiam, druhá a tretia etapa by na tom mohli byť lepšie, hoci sa zatiaľ nezdá, že by išlo o úroveň, očakávanú od centra mesta s ambíciou vyspelej európskej metropoly.

Dokončenie prvej časti developmentu sa očakáva v roku 2021, Klingerka ako celok by mohla byť realitou v roku 2027. V čase ukončenia výstavby by už mali byť zdevelopované aj pozemky západne od nej smerom k historickému centru Bratislavy. Hlavné mesto tak bude mať dotvorené svoje nové komerčné srdce, pričom Klingerka bude jeho integrálnou súčasťou.

 

Fotografie z 3.10.2020. Pozrite si výstavbu Klingerky vo fotoalbumoch.  

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: J&T Real Estate

Súvisiace články

Výhľady z Klingerky, máj 2022

01.06.2022 16:45:04 Adrian Gubčo

Jedným z najvýraznejších benefitov bývania vo výškovej budove sú výhľady na zvyšok mesta. Obzvlášť to platí v prípade, že ide o najvyššiu rezidenčnú budovu - čo je v Bratislave Klingerka od developera J&T Real Estate. Čerstvo dokončená veža má 35 podlaží a 115 metrov. Umiestnená je – nateraz – mimo najvyššej koncentrácie výškových dominánt, vďaka čomu sú z jej najvyšších podlaží nerušené výhľady na celú metropolu.

Čítať viac

Klingerka je definitívne dokončená: na návšteve najvyššej rezidenčnej veže Bratislavy

30.05.2022 14:43:15 Adrian Gubčo

V bratislavskom downtowne bola dokončená ďalšia výšková budova, ktorá patrí v mnohých ohľadoch k najvýraznejším novostavbám v meste. Dané to je jej výškou, proporciami, počtom bytov alebo farebným riešením. Klingerka od J&T Real Estate tak vyvolala mnoho diskusií. Ako však vyzerá zvnútra, aký štandard bývania prináša a aká je celková kvalita tejto aktuálne najvyššej rezidenčnej budovy Slovenska?

Čítať viac

Prvá etapa Klingerky je dokončená

17.01.2022 17:09:00 Adrian Gubčo

Výstavba mohutného polyfunkčného developmentu Klingerka od J&T Real Estate je ukončená a projekt skolaudovaný. Komplex, pozostávajúci z nižšej administratívnej a vyššej rezidenčnej veže a doplnený o parkovací dom a park, bol vo výstavbe takmer tri roky a priniesol premenu predtým prázdnej a zanedbanej plochy. Výšková budova je aktuálne najvyššou obytnou budovou na Slovensku a jednou z dominánt bratislavského downtownu.

Čítať viac

Klingerka vstupuje do záverečnej fázy výstavby, vzniká aj nový park

14.09.2021 12:30:00 Adrian Gubčo

Mohutný projekt Klingerka od developera J&T Real Estate sa blíži k celkovému dokončeniu. Zvonka je už podstatná časť prác ukončená, výstavba sa tak sústreďuje na interiéry. Okrem toho sa pracuje aj na úprave priľahlých plôch – najmä severne od dvojice nových veží, kde vzniká nový park. Verejný priestor má zjemniť kontakt medzi pôvodnou a novou zástavbou.

Čítať viac

Klingerka odhaľuje aj zvyšok fasády

29.04.2021 13:05:00 Adrian Gubčo

Aktuálne najvyššia rezidenčná budova na Slovensku, projekt Klingerka od J&T Real Estate, začína získavať finálnu tvár. Po odstránení lešenia zo spodnej časti budovy sa začína odhaľovať aj horná časť východnej fasády. Onedlho by tak mala naplno vyznieť farebná schéma budovy, ktorá ma asociovať jutové vrece v odkaze na pôvodnú fabriku.

Čítať viac

Klingerka dosiahla plnú výšku a stala sa najvyššou rezidenčnou budovou Bratislavy

19.11.2020 15:05:00 Adrian Gubčo

Dnešným dňom Bratislava získala najvyššiu rezidenčnú a celkovo druhú najvyššiu budovu. Hrubú stavbu dosiahla rezidenčná veža, ktorá je súčasťou polyfunkčného projektu Klingerka. Developer J&T Real Estate a zhotoviteľ STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo umiestnili na vrchol budovy glajchu, ktorá má tvar cievky na nite.

Čítať viac

Klingerka je pred dosiahnutím plnej výšky

25.08.2020 15:50:00 Adrian Gubčo

Mohutný polyfunkčný komplex Klingerka, ktorého vyššia časť sa po dokončení stane na krátku dobu najvyššou rezidenčnou budovou Slovenska, sa blíži k dosiahnutiu maximálnej výšky 115 metrov. Okrem toho sa čoskoro začne odhaľovať fasáda oboch častí projektu, rezidenčnej aj kancelárskej. Po dokončení Klingerka dotvorí východnú časť bratislavského downtownu.

Čítať viac

Klingerka je v dvoch tretinách výšky

10.06.2020 16:21:00 Adrian Gubčo

Druhá najvyššia rozostavaná budova v Bratislave sa blíži k dosiahnutiu plnej výšky. Vďaka rýchlemu postupu výstavby dosahuje Klingerka od J&T Real Estate dve tretiny svojej výšky, ktorá z nej na určitú dobu spraví najvyššiu obytnú budovu na Slovensku. Okrem toho sa pravdepodobne čoskoro začne inštalovať aj obloženie fasády obytnej časti, čo nám dá predstavu o finálnom vzhľade budovy.

Čítať viac

Klingerka rastie aj napriek pandémii a stáva sa viditeľnou súčasťou panorámy

09.04.2020 12:17:00 Adrian Gubčo

Klingerka je jeden z najvýraznejších aktuálne rozostavaných projektov v Bratislave a postupne to začína byť viditeľné. Kým nižšia z budov, administratívny objekt Klingerka Offices, už dosiahla plnú výšku, vyššia rezidenčná veža ju prerástla a rýchlo pridáva nové podlažia. Po dokončení pôjde na určitú dobu o najvyššiu obytnú budovu na Slovensku.

Čítať viac

Klingerka rýchlo rastie, administratívna budova dosiahla plnú výšku

06.02.2020 10:31:00 Adrian Gubčo

Veľký a v blízkej budúcnosti veľmi výrazný projekt Klingerka, tvoriaci východný okraj bratislavského downtownu, rýchlo napreduje. Nižšia administratívna budova je už v štádiu hrubej stavby, kým budúca rezidenčná veža postupne pridáva podlažia. Developer J&T Real Estate buduje development, kde vznikne na istú dobu najvyšší rezidenčný objekt na Slovensku.

Čítať viac

Klingerka rastie, odhalenie druhej etapy sa predpokladá čoskoro

06.11.2019 15:10:00 Adrian Gubčo

Na okraji bratislavského downtownu rýchlym tempom rastie projekt Klingerka, v rámci ktorého vzniká (zatiaľ) najvyššia rezidenčná veža na Slovensku, ako aj nové kancelárske kapacity. Ide však len o prvú časť developmentu, v druhej, ktorej odhalenie je predpokladané už čoskoro, sa očakáva vznik ďalších bytov, kancelárií a obchodov, ako aj nových výškových budov.

Čítať viac

J&T Real Estate odhaľuje kancelárie v Klingerke

21.08.2019 09:00:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate rozbehol výstavbu polyfunkčného kompelxu Klingerka na okraji bratislavského downtownu už pred nejakým časom, no až teraz zverejnil informácie o jeho kancelárskej časti – Klingerka Offices, ktorá bude menším bratom susednej rezidenčnej veže, ktorá bude patriť k najvyšším v metropole.

Čítať viac

Najvyššia rezidenčná budova Slovenska už rastie

16.07.2019 12:37:00 Adrian Gubčo

Výstavba projektu Klingerka od developera J&T Real Estate sa naplno rozbehla a nad zemou už vznikajú prvé nadzemné podlažia. Dá sa predpokladať, že rast dvoch veží bude veľmi rýchly a Bratislava a Slovensko tak už čoskoro získajú novú najvyššiu rezidenčnú budovu – minimálne na určitú dobu.

Čítať viac

Výstavba Klingerky sa rozbieha, Bratislava získa ďalšiu výškovú budovu

21.03.2019 08:20:00 Adrian Gubčo

V downtowne sa začína stupňovať ruch na ďalšom pozemku – polyfunkčný projekt Klingerka je už nejakú dobu oficiálne vo výstavbe a stavebník sa pripravuje na zakladanie stavby. Po dokončení vznikne v Klingerke (snáď dočasne) najvyššia obytná budova na Slovensku. Developerom je J&T Real Estate.

Čítať viac

Stavebné povolenie pre Klingerku je právoplatné

13.02.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate dnes oznámil, že stavebné povolenie pre polyfunkčný komplex Klingerka nadobudlo právoplatnosť. Už čoskoro tak začne rásť v bratislavskom downtowne ďalšia výšková budova s výškou nad sto metrov, ktorá bude v čase dokončenia najvyššou rezidenčnou vežou v krajine.

Čítať viac

Klingerka má stavebné povolenie a ide do výstavby

28.12.2018 13:30:00 Adrian Gubčo

Vznikajúci bratislavský downtown získa ďalšiu vežu. Po udelení stavebného povolenia pre Discovery Residence pristúpila mestská časť Ružinov k rovnakému kroku aj v prípade polyfunkčného komplexu Klingerka od developera J&T Real Estate. Bratislava tak čoskoro získa svoju druhú najvyššiu rezidenčnú budovu.

Čítať viac

Na Klingerke už prebiehajú prípravné práce

01.08.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Na pozemku, kde má vyrásť polyfunkčný projekt Klingerka od developera J&T Real Estate, je už nejakú dobu viditeľná aktivita. Hoci nejde o samotnú výstavbu, tá by sa mohla spustiť čoskoro, možno ešte do konca roka.

Čítať viac

Klingerka má územné rozhodnutie a začína s prípravnými prácami

06.06.2018 10:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Klingerka od developera J&T Real Estate (JTRE) má konečne územné rozhodnutie a priblížil sa tak k začiatku výstavby. V najbližších mesiacoch sa bude na pozemku realizovať čistenie podložia, neskôr sa spustí aj výstavba samotného projektu, ktorého súčasťou bude najvyššia rezidenčná veža na Slovensku.

Čítať viac

Spojená Bratislava sa naďalej odhaľuje: Novinky z Nového Lida a detaily električkovej trate

15.09.2017 12:00:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate naďalej stupňuje snahy o získanie verejnej podpory pre svoje projekty, ktoré pokryjú prakticky celé nábrežné územie medzi Starým mostom a Mostom Apollo. Všetky zámery v tejto oblasti zhrnul do projektu pod názvom "Spojená Bratislava" s cieľom priblížiť mesto k Dunaju a dať mu nové centrum. Postupne sa tak odhaľuje stále viac informácii o tejto veľkolepej vízii.

Čítať viac

J&T Real Estate odhalilo svoju víziu nového centra Bratislavy

04.08.2017 12:00:00 Adrian Gubčo

Na včerajšej tlačovej konferencii predstavil developer J&T Real Estate svoje plány na pretvorenie nábrežia Dunaja, pričom naznačil budúcu podobu developmentov v oblasti. Okrem toho, developer bude žiadať, podobne ako HB Reavis, ktorý dávnejšie predstavil svoje rozsiahle zámery, o udelenie štatútu významnej investície.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube