Author photoAdrian Gubčo 01.06.2022 16:45

Výhľady z Klingerky, máj 2022

Jedným z najvýraznejších benefitov bývania vo výškovej budove sú výhľady na zvyšok mesta. Obzvlášť to platí v prípade, že ide o najvyššiu rezidenčnú budovu - čo je v Bratislave Klingerka od developera J&T Real Estate. Čerstvo dokončená veža má 35 podlaží a 115 metrov. Umiestnená je – nateraz – mimo najvyššej koncentrácie výškových dominánt, vďaka čomu sú z jej najvyšších podlaží nerušené výhľady na celú metropolu.

Srdce bratislavského downtownu - Sky Park a susedné developmenty

Srdce bratislavského downtownu - Sky Park a susedné developmenty

Klingerka sa nachádza v priestore vymedzenom Pláteníckou, Prístavnou, Súkenníckou a Valchárskou ulicou, teda východne od srdca bratislavského downtownu, za ktoré možno považovať Sky Park a okolie, prípadne okolie veže Tower 115. Má teda pomerne excentrickú polohu, otvárajúcu výhľady na všetky svetové strany. Ide pravdepodobne o dočasný stav, kedy sa najmä najatraktívnejšia západná strana vyplní novými vežami, vrátane druhej a tretej etapy Klingerky. Dovtedy ale patria výhľady z bytov skutočne k mimoriadnym.

Viditeľné tak sú dominanty historickej časti mesta – Bratislavský hrad aj Katedrála sv. Martina, spoločne s novými symbolmi metropoly. Zmieňovaný Sky Park sa v súčasnosti odhaľuje v plnom rozsahu, spoločne s projektami, vybudovanými spoločnosťou HB Reavis v rámci schémy Nové Nivy. V najbližších rokoch k nim pribudnú ďalšie projekty, vrátane rezidenčných komplexov a veží. Pohľady na sever ostanú zachované, keďže tu sa nachádza Klingerova kolónia, tvorená rodinnými domami a malými bytovkami. Výraznejšia transformácia tejto lokality sa v dohľadnej dobe nepredpokladá.

Stavať sa však bude v okolí ulice Mlynské nivy, čo zmení výhľady na severovýchodnú aj východnú stranu. Dnešný postindustriálny charakter sa má radikálne transformovať – expandovať sem bude bratislavský downtown. Klienti, ktorí si v Klingerke kúpili byty s touto orientáciou sa však nemusia obávať. Najbližšie veže budú totiž relatívne ďaleko.

Najväčšími zmenami však môžu prejsť výhľady na juhovýchod, juh a juhozápad. Klingerka sa totiž nachádza v tesnom dotyku s areálom prístavu – čo ju ovpyvňuje nielen vizuálne, ale aj zvukovo. V budúcnosti sa však očakáva jeho rozsiahla premena, čo pravdepodobne prinesie vznik komerčného developmentu. Aká bude jeho podoba, nie je dnes vôbec známe. Dá sa ale v každom prípade predpokladať, že mierka zástavby bude gradovať smerom ku križovatke Prístavnej, Košickej a Landererovej. Juhozápadne od nej nakoniec už rastie najvyššia budova Bratislavy, Eurovea Tower.

Klingerka tak dnes pôsobí, že je mimo „hlavného diania“, v skutočnosti ale môže byť o niekoľko rokov v jadre masívneho developmentu. Obyvateľov veže sa bude výhľad ešte citeľne meniť. Vo väčšine prípadov to ale bude k lepšiemu.  

 

Tento pohľad prejde veľkou zmenou - prekryje ho pokračovanie Klingerky
Eurovea Tower, na pravom brehu Dunaja miesto, kde vznikne Nové Lido
Rozostavaný Zwirn, za ním v diaľke Trnavské mýto - veľká rozvojová lokalita, kde pribudnú nové veže a možno aj dopravný terminál Filiálka
Nové Apollo od HB Reavisu a za ním Ružinov a severovýchod Bratislavy
Prístavná ulica sa s rozvojom okolia v budúcnosti zmení z výpadovky na mestskú triedu
Bratislavský prístav a za ním lužná krajina pri Dunaji. Táto by sa až tak radikálne zmeniť nemala, ak sa nebude stavať nový nákladný prístav vo Vlčom hrdle

 

Fotografie z 10.5.2022. Pozrite si priebeh výstavby Klingerky vo fotoalbumoch.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: JTRE

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube