YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 19.11.2020 15:05

Klingerka dosiahla plnú výšku a stala sa najvyššou rezidenčnou budovou Bratislavy

Dnešným dňom Bratislava získala najvyššiu rezidenčnú a celkovo druhú najvyššiu budovu. Hrubú stavbu dosiahla rezidenčná veža, ktorá je súčasťou polyfunkčného projektu Klingerka. Developer J&T Real Estate a zhotoviteľ STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo umiestnili na vrchol budovy glajchu, ktorá má tvar cievky na nite.

Klingerka dosiahla svoju plnú výšku 115 metrov pri 36 nadzemných podlažiach po približne 20 mesiacoch výstavby. Jedno podlažie pribudlo približne každých 10 dní, čo bola podľa developera náročná úloha na manažment celého procesu, ale aj dodávku materiálov a použité technológie. Osadenie glajchy je tradične považované za určitú formu oslavy dosiahnutia významného medzníka pri výstavbe.

Investor sa rozhodol pre vytvorenie pomerne netradičnej glajchy – namiesto stromčeka bola na strechu budovy umiestnená „špulka“, teda cievka na nite, so zapichnutou ihlou. Z ucha viali stuhy s menami dodávateľov. Developer tak odkazuje na históriu lokality, kedy sa tu nachádzala (Klingerova) továreň na výrobu juty. Z pôvodného závodu zostala len jediná administratívna budova, ktorá aj tak v dohľadnom čase zanikne, odkazy na históriu sú tak zakomponované len do architektúry novostavby.

Nido

Tá je pomerne špecifická a odzrkadlila sa aj v technických a konštrukčných nárokoch. „Kolegovia museli často vyvinúť a s dodávateľmi na mieru vyrobiť úplne nové produkty,“ vysveteľuje výkonný riaditeľ JTRE Pavel Pelikán. „Tieto prototypy použili po otestovaní po prvý raz práve na najvyššej obytnej budove na Slovensku“. K týmto unikátom patrí „levitujúce lešenie“, ktoré bolo využité z dôvodu nemožnosti použitia klasického lešenia, oceľovo-hliníkový systém preskleného zábradlia balkónov alebo vetracia klapka, vybavená samoregulačným uzatváracím mechanizmom.

JTRE konštatuje, že Klingerka predstavuje príklad oživenia brownfieldu mestotvorným spôsobom. Tvorená je dvojicou šošovkovitých veží – bytovej a kancelárskej – prepojených nadzemným parkovacím domom so zelenou strechou. Zeleň vznikne v severnej časti projektu v podobe rezidenčného parku. V parteri výškovej budovy bude umiestnená občianska vybavenosť v štvorici komerčných priestorov. Podľa Petra Medľu, projektového manažéra Klingerky, by malo ísť o služby, nie o gastronomické zariadenia.

V Klingerke vzniklo celkovo 380 2- až 4-izbových bytov, z ktorých sú predané už takmer všetky. Rezidenti budú mať k dispozícii 5 výťahov, 678 parkovacích miest a 425 metrov štvorcových obchodných plôch. Zaujímavé čísla sa týkajú aj stavby samotnej: založená je na 169 pilótach, využitých je 2.832 ton výstuže, objem použitého betónu je 19.152 metrov kubických. Hrúbka základovej dosky je 1,5-2 metre.

Autorom architektonického konceptu projektu je kancelária GFI, ktorá s developerom spolupracuje na niektorých z jeho najvýznamnejších schém (napríklad Eurovea City alebo River Park II). Okrem výšky a tvaru je Klingerka výrazná aj fasádou, ktorá má odkazovať na viazanie juty. Peter Medľa potvrdzuje, že riešenie fasády bolo predmetom intenzívnych interných diskusií. „Hľadali sme rôzne iné varianty. Mali sme ich minimálne 10. Pri riešení sme sa inšpirovali históriou a navrhli sme fasádu, ktorá pripomína jutu, vrátane farieb, ktoré by sa jej mohli približovať.“

Výstavba projektu je momentálne podľa developera viacmenej v polčase. Do konca roka 2020 by mala byť odhalená fasáda celej spodnej časti výškovej budovy, inak budú práce pokračovať v priebehu celého roka 2021. Prvá bude dokončená kancelárska budova Klingerka Offices. Peter Medľa predpokladá, že kolaudačný proces sa spustí už na začiatku roka 2021, odovzdávanie klientovi je však naplánované až na september 2021.

Rezidenčná veža bude nasledovať až potom, pričom sa predpokladá, že bude dokončená v prvom kvartáli roku 2022. Byty sa začnú odovzdávať v druhom kvartáli 2022, kedy bude plne dokončený aj park. Časť parku priľahlá ku Klingerka Offices bude hotová už v čase odovzdávania budovy. Finálnu podobu parku ešte developer upresní po jeho doprojektovaní.

 

 

Bratislava je tak bohatšia o veľmi výraznú vežu, ktorá sa zaradila do rebríčka najvyšších budov v meste na druhé miesto. V priebehu najbližších rokov by sa mala prepadnúť minimálne na šieste, to jej však neuberie na aktuálnom prvenstve a s ohľadom na umiestnenie ani na výraznosti. JTRE samé pripomína, že veža bude dominantná z viacerých pohľadov, a to aj po výstavbe druhej a tretej časti Klingerky, ktorá má prvú vežu nechať vyniknúť.

To ale za veľké víťazstvo nepovažujem. Klingerka je nepochybne úžasné konštrukčné a technické dielo, ktorého realizácia je náročnou úlohou pre projektantov, dodávateľov a nakoniec aj pre investora. Nanešťastie však nemožno povedať, že by išlo o ikonickú bratislavskú vežu – to by musela byť riešená inak po stránke urbanistickej aj architektonickej. Budovanie veží okolo parkovacích domov nie je správny prístup, rovnako ako pomerne nekreatívne a marketingovo prvoplánové riešenie fasády, ktorá má až 16,8-tisíc metrov štvorcových (a okná ďalších 7-tisíc).

Klingerka bude nepochybne dominantou, hoci nie najšťastnejšou a do dokončenia Klingerky 2 a 3 aj pomerne odtrhnutou od nového centra mesta. Pokračovanie developmentu ju lepšie prepojí so štvrťou, prinesie dodatočnú občiansku vybavenosť v parteri nových domov aj v samostatných objektoch pozdĺž Pláteníckej ulice, umožní lepšie spojenie vo forme cyklodopravy a naostatok vežu prvej fázy aj trochu zakryje, keďže jej súčasťou bude 141 metrov vysoká kancelárska veža.

J&T Real Estate dúfa, že v optimálnom prípade by sa mohla výstavba začať do dvoch rokov. „Klingerka 2 a 3 predstavuje posledné kúsky downtownu, ktoré treba dokončiť, aby tu zavládol mestský duch,“ hovorí Pavel Pelikán. „Je to potrebné, aby sa tu dalo žiť plnohodnotne a centrum bolo skutočne komplexné.“ Riaditeľ JTRE vidí potenciál pre umiestnenie stoviek nových bytov aj desaťtisícov metrov štvorcových kancelárií a pripúšťa aj vznik kultúrnej vybavenosti.

Dobudovaním celej zóny Klingerka, Eurovea City taktiež od JTRE, ako aj celej zóny Chalupkova a Nových Nív od HB Reavis, získa slovenská metropola štvrť husto zastavanú výškovými budovami, aká nie je pre mesto danej veľkosti vôbec bežná. V mnohom pôjde o štvrť rekordov – okrem výšok aj v počte bytov a rozsahu kancelárií, v hustote zaľudnenia, v intenzite komerčných aktivít alebo v nárokoch na dopravu. Bratislava sa tým výrazne zmení.

Ak budú projekty vynikať aj niečím iným ako výškou či technickým riešením (ako Klingerka), môže z toho Bratislava veľa získať. K takému cieľu však nemožno dôjsť samovývojom.

 

Fotografie z 7.11.2020. a 19.11.2020. Pozrite si výstavbu Klingerky vo fotoalbumoch.  

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Fotografia z 19.11.2020
  • Fotografia z 19.11.2020
  • Fotografia z 7.11.2020
  • Fotografia z 7.11.2020
  • Fotografia z 7.11.2020
  • Zdroj: J&T Real Estate

Súvisiace články

Mesto veží: Aké budú najvyššie budovy v Bratislave v roku 2030

17.03.2023 16:04:53 Adrian Gubčo

Bratislava rastie do výšky. Dnes je už definitívne mestom výškových budov, pričom onedlho bude dokončený aj prvý mrakodrap. Nie je dôvod predpokladať, že by sa mal tento vývoj v najbližších rokoch zastaviť. Ku koncu tohto desaťročia tak bude panoráma v ešte väčšej miere vyplnená výškovými budovami. Ako bude vyzerať rebríček tých najvyšších?

Čítať viac

Výhľady z Klingerky, máj 2022

01.06.2022 16:45:04 Adrian Gubčo

Jedným z najvýraznejších benefitov bývania vo výškovej budove sú výhľady na zvyšok mesta. Obzvlášť to platí v prípade, že ide o najvyššiu rezidenčnú budovu - čo je v Bratislave Klingerka od developera J&T Real Estate. Čerstvo dokončená veža má 35 podlaží a 115 metrov. Umiestnená je – nateraz – mimo najvyššej koncentrácie výškových dominánt, vďaka čomu sú z jej najvyšších podlaží nerušené výhľady na celú metropolu.

Čítať viac

Klingerka je definitívne dokončená: na návšteve najvyššej rezidenčnej veže Bratislavy

30.05.2022 14:43:15 Adrian Gubčo

V bratislavskom downtowne bola dokončená ďalšia výšková budova, ktorá patrí v mnohých ohľadoch k najvýraznejším novostavbám v meste. Dané to je jej výškou, proporciami, počtom bytov alebo farebným riešením. Klingerka od J&T Real Estate tak vyvolala mnoho diskusií. Ako však vyzerá zvnútra, aký štandard bývania prináša a aká je celková kvalita tejto aktuálne najvyššej rezidenčnej budovy Slovenska?

Čítať viac

Prvá etapa Klingerky je dokončená

17.01.2022 17:09:00 Adrian Gubčo

Výstavba mohutného polyfunkčného developmentu Klingerka od J&T Real Estate je ukončená a projekt skolaudovaný. Komplex, pozostávajúci z nižšej administratívnej a vyššej rezidenčnej veže a doplnený o parkovací dom a park, bol vo výstavbe takmer tri roky a priniesol premenu predtým prázdnej a zanedbanej plochy. Výšková budova je aktuálne najvyššou obytnou budovou na Slovensku a jednou z dominánt bratislavského downtownu.

Čítať viac

Klingerka vstupuje do záverečnej fázy výstavby, vzniká aj nový park

14.09.2021 12:30:00 Adrian Gubčo

Mohutný projekt Klingerka od developera J&T Real Estate sa blíži k celkovému dokončeniu. Zvonka je už podstatná časť prác ukončená, výstavba sa tak sústreďuje na interiéry. Okrem toho sa pracuje aj na úprave priľahlých plôch – najmä severne od dvojice nových veží, kde vzniká nový park. Verejný priestor má zjemniť kontakt medzi pôvodnou a novou zástavbou.

Čítať viac

Klingerka odhaľuje aj zvyšok fasády

29.04.2021 13:05:00 Adrian Gubčo

Aktuálne najvyššia rezidenčná budova na Slovensku, projekt Klingerka od J&T Real Estate, začína získavať finálnu tvár. Po odstránení lešenia zo spodnej časti budovy sa začína odhaľovať aj horná časť východnej fasády. Onedlho by tak mala naplno vyznieť farebná schéma budovy, ktorá ma asociovať jutové vrece v odkaze na pôvodnú fabriku.

Čítať viac

Klingerka začína odhaľovať fasádu

08.10.2020 11:57:00 Adrian Gubčo

Výstavba jedného z najvýraznejších súčasných bratislavských projektov pokročila do takej fázy, že začína byť zreteľná jeho budúca podoba. Na nižšej z dvojice výškových objektov prvej etapy Klingerky sa začína odhaľovať fasáda, vyššia veža by mala nasledovať čoskoro. Tá by mala v priebehu tohto mesiaca zároveň dosiahnuť plnú výšku.

Čítať viac

Klingerka je pred dosiahnutím plnej výšky

25.08.2020 15:50:00 Adrian Gubčo

Mohutný polyfunkčný komplex Klingerka, ktorého vyššia časť sa po dokončení stane na krátku dobu najvyššou rezidenčnou budovou Slovenska, sa blíži k dosiahnutiu maximálnej výšky 115 metrov. Okrem toho sa čoskoro začne odhaľovať fasáda oboch častí projektu, rezidenčnej aj kancelárskej. Po dokončení Klingerka dotvorí východnú časť bratislavského downtownu.

Čítať viac

Klingerka je v dvoch tretinách výšky

10.06.2020 16:21:00 Adrian Gubčo

Druhá najvyššia rozostavaná budova v Bratislave sa blíži k dosiahnutiu plnej výšky. Vďaka rýchlemu postupu výstavby dosahuje Klingerka od J&T Real Estate dve tretiny svojej výšky, ktorá z nej na určitú dobu spraví najvyššiu obytnú budovu na Slovensku. Okrem toho sa pravdepodobne čoskoro začne inštalovať aj obloženie fasády obytnej časti, čo nám dá predstavu o finálnom vzhľade budovy.

Čítať viac

Klingerka rastie aj napriek pandémii a stáva sa viditeľnou súčasťou panorámy

09.04.2020 12:17:00 Adrian Gubčo

Klingerka je jeden z najvýraznejších aktuálne rozostavaných projektov v Bratislave a postupne to začína byť viditeľné. Kým nižšia z budov, administratívny objekt Klingerka Offices, už dosiahla plnú výšku, vyššia rezidenčná veža ju prerástla a rýchlo pridáva nové podlažia. Po dokončení pôjde na určitú dobu o najvyššiu obytnú budovu na Slovensku.

Čítať viac

Klingerka rýchlo rastie, administratívna budova dosiahla plnú výšku

06.02.2020 10:31:00 Adrian Gubčo

Veľký a v blízkej budúcnosti veľmi výrazný projekt Klingerka, tvoriaci východný okraj bratislavského downtownu, rýchlo napreduje. Nižšia administratívna budova je už v štádiu hrubej stavby, kým budúca rezidenčná veža postupne pridáva podlažia. Developer J&T Real Estate buduje development, kde vznikne na istú dobu najvyšší rezidenčný objekt na Slovensku.

Čítať viac

Klingerka rastie, odhalenie druhej etapy sa predpokladá čoskoro

06.11.2019 15:10:00 Adrian Gubčo

Na okraji bratislavského downtownu rýchlym tempom rastie projekt Klingerka, v rámci ktorého vzniká (zatiaľ) najvyššia rezidenčná veža na Slovensku, ako aj nové kancelárske kapacity. Ide však len o prvú časť developmentu, v druhej, ktorej odhalenie je predpokladané už čoskoro, sa očakáva vznik ďalších bytov, kancelárií a obchodov, ako aj nových výškových budov.

Čítať viac

J&T Real Estate odhaľuje kancelárie v Klingerke

21.08.2019 09:00:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate rozbehol výstavbu polyfunkčného kompelxu Klingerka na okraji bratislavského downtownu už pred nejakým časom, no až teraz zverejnil informácie o jeho kancelárskej časti – Klingerka Offices, ktorá bude menším bratom susednej rezidenčnej veže, ktorá bude patriť k najvyšším v metropole.

Čítať viac

Najvyššia rezidenčná budova Slovenska už rastie

16.07.2019 12:37:00 Adrian Gubčo

Výstavba projektu Klingerka od developera J&T Real Estate sa naplno rozbehla a nad zemou už vznikajú prvé nadzemné podlažia. Dá sa predpokladať, že rast dvoch veží bude veľmi rýchly a Bratislava a Slovensko tak už čoskoro získajú novú najvyššiu rezidenčnú budovu – minimálne na určitú dobu.

Čítať viac

Výstavba Klingerky sa rozbieha, Bratislava získa ďalšiu výškovú budovu

21.03.2019 08:20:00 Adrian Gubčo

V downtowne sa začína stupňovať ruch na ďalšom pozemku – polyfunkčný projekt Klingerka je už nejakú dobu oficiálne vo výstavbe a stavebník sa pripravuje na zakladanie stavby. Po dokončení vznikne v Klingerke (snáď dočasne) najvyššia obytná budova na Slovensku. Developerom je J&T Real Estate.

Čítať viac

Stavebné povolenie pre Klingerku je právoplatné

13.02.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate dnes oznámil, že stavebné povolenie pre polyfunkčný komplex Klingerka nadobudlo právoplatnosť. Už čoskoro tak začne rásť v bratislavskom downtowne ďalšia výšková budova s výškou nad sto metrov, ktorá bude v čase dokončenia najvyššou rezidenčnou vežou v krajine.

Čítať viac

Klingerka má stavebné povolenie a ide do výstavby

28.12.2018 13:30:00 Adrian Gubčo

Vznikajúci bratislavský downtown získa ďalšiu vežu. Po udelení stavebného povolenia pre Discovery Residence pristúpila mestská časť Ružinov k rovnakému kroku aj v prípade polyfunkčného komplexu Klingerka od developera J&T Real Estate. Bratislava tak čoskoro získa svoju druhú najvyššiu rezidenčnú budovu.

Čítať viac

Na Klingerke už prebiehajú prípravné práce

01.08.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Na pozemku, kde má vyrásť polyfunkčný projekt Klingerka od developera J&T Real Estate, je už nejakú dobu viditeľná aktivita. Hoci nejde o samotnú výstavbu, tá by sa mohla spustiť čoskoro, možno ešte do konca roka.

Čítať viac

Klingerka má územné rozhodnutie a začína s prípravnými prácami

06.06.2018 10:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Klingerka od developera J&T Real Estate (JTRE) má konečne územné rozhodnutie a priblížil sa tak k začiatku výstavby. V najbližších mesiacoch sa bude na pozemku realizovať čistenie podložia, neskôr sa spustí aj výstavba samotného projektu, ktorého súčasťou bude najvyššia rezidenčná veža na Slovensku.

Čítať viac

Spojená Bratislava sa naďalej odhaľuje: Novinky z Nového Lida a detaily električkovej trate

15.09.2017 12:00:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate naďalej stupňuje snahy o získanie verejnej podpory pre svoje projekty, ktoré pokryjú prakticky celé nábrežné územie medzi Starým mostom a Mostom Apollo. Všetky zámery v tejto oblasti zhrnul do projektu pod názvom "Spojená Bratislava" s cieľom priblížiť mesto k Dunaju a dať mu nové centrum. Postupne sa tak odhaľuje stále viac informácii o tejto veľkolepej vízii.

Čítať viac

J&T Real Estate odhalilo svoju víziu nového centra Bratislavy

04.08.2017 12:00:00 Adrian Gubčo

Na včerajšej tlačovej konferencii predstavil developer J&T Real Estate svoje plány na pretvorenie nábrežia Dunaja, pričom naznačil budúcu podobu developmentov v oblasti. Okrem toho, developer bude žiadať, podobne ako HB Reavis, ktorý dávnejšie predstavil svoje rozsiahle zámery, o udelenie štatútu významnej investície.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube