Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 19.03.2019 08:30

Kesselbauer spúšťa predaj a predstavuje nové vizualizácie

Projekt Kesselbauer v centre mesta, na Námestí 1. mája, sa blíži k výstavbe. V súvislosti s tým developer, spoločnosť Proxenta, zverejnila nové aktualizované vizualizácie, ako aj ponuku bytov a obchodných priestorov. Na pozemku sa v týchto dňoch ukončuje asanácia pôvodnej zástavby.

Article Big

Zdroj: Proxenta

Kesselbauer vznikne v exponovanej polohe, kde sa až donedávna nachádzala staršia zástavba vrátane historického objektu niekdajšieho pekárstva Alexandra Kesselbauera. Developer využil meno tohto svojho času vychýreného bratislavského pekára pri promovaní svojho projektu, no spomienku na túto osobnosť preniesol aj do samotného návrhu projektu v podobe obnovenia fasády zaniknutej budovy.

Nový development tak vyplní dve parcely, okrem pekárstva aj pozemok po administratívnom objekte VB Leasing v postmodernom štýle, ktorý zanikol v posledných dňoch. Nahradené budú polyfunkčným blokom s prevahou bývania, ale aj s obchodnými priestormi v parteri, orientovanými do ulice aj do dvora. Projekt má pravdepodobne v budúcnosti vytvoriť možnosť pešieho prepojenia Námestia 1. mája a Banskobystrickej ulice. Od Námestia 1. mája budú Kesselbauer vizuálne tvoriť dva objekty s odlišným architektonickým výrazom.

V developmente by malo vzniknúť celkovo 116 jednotiek, z toho 47 bytov a 69 apartmánov, od jednoizbových (resp. jednoizbového, keďže v ponuke je len jednoizbový apartmán) po štvorizbové. Výrazne však dominujú dvojizbové jednotky, ktorých bude až 89 (35 bytov a 54 apartmánov), nasledované trojizbovými, ktorých je 22 (7 bytov a 15 apartmánov) a štyrmi štvorizbovými bytmi. Výmery dosahujú od 44,7 metra štvorcových po 145,1 – resp. až 267,3 metrov štvorcových s terasou. Tieto najväčšie byty sú na dvoch najvyšších podlažiach z ôsmich.

S ohľadom na lokalitu pôjde o nadštandardné bývanie, čo sa odráža aj v relatívne lepšom štandarde prevedenia – jeho súčasťou sú hliníkové okná alebo predpríprava pre klimatizáciu či exteriérové žalúzie. Ceny najlacnejších bytov začínajú na 147.500 eurách, najdrahšie budú stáť 490.000 eur, priemerná cena za meter štvorcový je vyše 3,1-tisíc eur. Cenu bytu navýši parkovanie, kde prvé miesto začína na 27-tisíc eurách, druhé stojí 35-tisíc eur.

 

Projekt dobre doplní zástavbu Námestia 1. mája. Zdroj: Proxenta

 

Projekt je viditeľne určený predovšetkým pre dobre zarábajúcich mladších ľudí bez rodín, ktorí oceňujú dobrú dostupnosť centra mesta a služieb. Menší rozsah občianskej vybavenosti bude priamo v projekte – vznikne tu deväť prenajímateľných priestorov s vyše 700 metrami štvorcovými – Kesselbauer však bude mať v pešom dosahu plnú škálu potrebnej vybavenosti. Napriek tomu sa tu nachádza 155 parkovacích miest s prístupom od Námestia 1. mája.

Kesselbauer jednoznačne zaujme svojou architektúrou, hoci neviem celkom jasne povedať, či v dobrom alebo v zlom – projekt určite vyvolá kontroverzné reakcie, keďže na mieste pôvodného pekárstva nevyrastie len replika historickej fasády, ale aj historizujúca nadstavba vo výraze, ktorý tento dom nikdy nemal. Nepôvodná historizujúca architektúra sa obyčajne spája s gýčom, v tomto prípade bude veľmi záležať od kvality prevedenia. To však platí aj o fasáde na mieste pôvodnej kancelárskej budovy, ktorá je síce moderná, ale bude si taktiež vyžadovať dobré materiály a zhotovenie. Architektom projektu je kancelária Beionde.

Realizácia by sa mala naplno spustiť v treťom kvartáli tohto roka s dokončením ku koncu roka 2021. S ohľadom na postup výstavby by mala napredovať aj príprava a prípadná realizácia projektu od Banskobystrickej ulice, kde sa developerovi podarilo taktiež získať pozemok už s povoleným projektom, o čom som písal nedávno.

 

Budova VB Leasing 17.3.2019

 

Črtá sa tak výrazný krok k dourbanizovaniu centrálne položeného mestského bloku v jednej z najlukratívnejších polôh v Bratislave. Hoci otázka architektúry bude pravdepodobne ešte témou najmä na odborných fórach, projekt ako taký je v princípe v poriadku a dobre reaguje na svoje okolie. To získa ucelenú podobu po dokončení susedného projektu, Metropolitan Star od Archikódu, ktorého výstavba sa už začala.

Proxenta prichádza na trh s produktom v správnom čase. Čoraz otvorenejšie sa hovorí (alebo ja hovorím) o možnej revitalizácii Kollárovho námestia, pravdou však je, že túto ideu otvorene podporilo vedenie mesta pri niekoľkých príležitostiach. Ak by sa podarilo námestie pretvoriť v rámci maximalistického variantu (pozrite tu), „Kollárko“ by bolo jedným z ohnísk mestského života v Bratislave.

Pre projekt, ktorý je nastavený vyslovene mestsky, by to bolo mimoriadne výhodné, a výhodné by to bolo aj pre mesto – okrem kvalitného verejného priestoru by sa doplnila a skvalitnila zástavba po jeho obvode, oživí sa parter, posilní sa funkcia bývania v centre mesta a zefektívni sa využívanie územia. Zástavba prieluk alebo medzier v zástavbe by mala v rozvoji mesta hrať jednu z priorít.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Proxenta
  • Zdroj: Proxenta
  • Zdroj: Proxenta

Súvisiace články

Kesselbauer odhalil svoju historizujúcu fasádu

10.12.2021 13:42:02 Adrian Gubčo

Výstavba projektu Kesselbauer napreduje a dnes je vo vysokom štádiu realizácie. Dokončená je už časť fasád – najmä na časti, ktorá vznikla na mieste niekdajšej Kesselbauerovej pekárne. Developer Proxenta tu avizoval nielen obnovenie priečelia pôvodného domu, ale aj nadstavbu v historizujúcom štýle. Dnes je táto časť projektu odhalená a začína vyvolávať diskusie.

Čítať viac

Kesselbauer dosiahol plnú výšku a získava historizujúcu fasádu

02.09.2021 17:53:48 Adrian Gubčo

Projekt Kesselbauer od spoločnosti Proxenta v centre mesta dosiahol významný míľnik: všetky objekty v rámci polyfunkčného súboru dosiahli alebo sú tesne pred dosiahnutím štádia hrubej stavby. Vysoké štádium výstavby prinieslo aj ďalšiu novinku – na objekte, ktorý nahradil pôvodnú Kesselbauerovu pekáreň, sa začína objavovať fasáda, asociujúca zaniknutý dom.

Čítať viac

Metropolitan Star sa blíži k dokončeniu, Kesselbauer je už vo výstavbe

25.09.2020 11:22:54 Adrian Gubčo

Lukratívna lokalita v starom centre mesta bude už čoskoro kompaktnejšia – „diery“ v zástavbe na severnej strane Námestia 1. mája sú blízko vyplnenia. Po projekte Metropolitan Star, ktorý už z exteriéru získava definitívnu tvár, sa výstavba po dlhšej príprave rozbehla aj na susednom obytnom súbore Kesselbauer.

Čítať viac

Kesselbauer má stavebné povolenie

13.07.2020 10:35:00 Adrian Gubčo

Po určitom omeškaní sa konečne blíži spustenie výstavby polyfunkčného komplexu Kesselbauer, prevažne obytného bloku na Námestí 1. mája v centre mesta. Developer Proxenta obdržal stavebné povolenie na zámer, ktorým sa vyplní prieluka na severnej strane námestia a zároveň obnoví fasáda jedného z historických objektov, ktoré tu donedávna stávali.

Čítať viac

Kesselbauer ide do stavebného konania, Metropolitan Star získava finálnu tvár

12.05.2020 17:25:36 Adrian Gubčo

Centrálny mestský blok v strategickej polohe medzi Prezidentskou záhradou a Námestím 1. mája je blízko k úplnému sceleniu. Projekt Metropolitan Star sa zahaľuje do fasády, kým susedný Kesselbauer ide po komplikáciách do stavebného konania. Dobudovanie oboch projektov prispeje k oživeniu tejto časti centra Bratislavy.

Čítať viac

Pohne sa už projekt Kesselbauer?

06.03.2020 14:10:00 Adrian Gubčo

V centre mesta, na Námestí 1. mája, už nejakú dobu ostáva bez aktivity prieluka po historickom objekte, kde sa nachádzala Kesselbauerova pekáreň, a nedávno asanovanom objekte z 90-tych rokov 20. storočia. Developer Proxenta tu plánoval ešte v roku 2019 rozostavať polyfunkčný projekt s bývaním a vybavenosťou, zabrzdili ho však odvolania. Aktuálne náznaky však nasvedčujú, že sa situácia pohla.

Čítať viac

Metropolitan Star už rastie, Kesselbauer bližšie k spusteniu výstavby

04.09.2019 15:50:00 Adrian Gubčo

Centrum mesta bude už čoskoro výrazne kompaktnejšie a ucelenejšie. Stavba dlhoočakávaného projektu Metropolitan Star už dosiahla úroveň terénu, kým susedný Kesselbauer sa posúva v povoľovaní. Developer druhého projektu okrem toho pripravuje aj vyplnenie prieluky od Banskobystrickej ulice.

Čítať viac

Ako postupovala asanácia VB Leasingu

28.03.2019 08:30:00 Adrian Gubčo

Developer Proxenta pred niekoľkými dňami oficiálne predstavil (pravdepodobne) finálne vizualizácie projektu Kesselbauer a opätovne spustil predaj bytov v tomto centrálne položenom rezidenčnom komplexe. Predtým však musel zasanovať pôvodné objekty, ktoré sa tu nachádzali, medzi nimi budovu VB Leasing z konca 20. storočia.

Čítať viac

Príprava Kesselbaueru napreduje, pozemok bude čoskoro vyčistený

18.02.2019 09:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Kesselbauer v centrálnej časti Bratislavy postupuje. Už v priebehu týchto dní bude definitívne odstránená pôvodná zástavba na pozemku, aby čoskoro mohol na jej mieste rásť nový rezidenčný projekt, ktorý scelí blok medzi Banskobystrickou ulicou a Námestím 1. mája. Developerom je spoločnosť Proxenta.

Čítať viac

Proxenta rastie a ohlasuje nové projekty

08.01.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Spoločnosť Proxenta, ktorá bola doteraz známa skôr ako investičná skupina, sa postupne etabluje medzi bratislavskými developermi. Aktivita Proxenty graduje, čo je spojené s nákupom nových akvizícií a prípravou nových projektov, ktoré doplnia tie rozbehnuté.

Čítať viac

Príprava projektu Kesselbauer napreduje, asanuje sa niekdajšia kancelárska budova

26.11.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Spoločnosť Proxenta pokračuje v príprave na výstavbu projektu Kesselbauer, ktorý vyrastie na Námestí 1. mája, v centrálnej lokalite, kde sa v posledných rokoch vypĺňajú prieluky a skompaktňuje zástavba. Aktuálne sa asanuje druhý z dvoch objektov, na ktorých mieste nový rezidenčný súbor vznikne.

Čítať viac

Construction update: Kesselbauer, 21.05.2018

25.05.2018 14:00:00 Adrian Gubčo

Na Námestí 1. mája sa už zrejme začínajú prípravné práce pred začiatkom výstavby projektu Kesselbauer. Developer, ktorým je spoločnosť Proxenta, spúšťa asanáciu staršieho objektu, ktorý sa tu nachádzal.

Čítať viac

Projekt Kesselbauer štartuje

16.04.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Už dávnejšie sa na tejto stránke objavili vizualizácie projektu Kesselbauer, ktorý pripravuje investičná skupina Proxenta. Teraz developer spúšťa predaj bytov a zverejňuje ďalšie informácie o súbore budov, ktoré skompaktnia zástavbu v okolí Námestia 1. mája.

Čítať viac

Kesselbauer odhaľuje novú podobu

12.02.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Spoločnosť Proxenta, ktorá sa postupne aktivizuje aj v realitnom biznise, zverejnila na svojej stránke novú aktualizovanú podobu svojho projektu Kesselbauer, ktorý bol pôvodne známy ako Rezidencia Medzi Hviezdami.

Čítať viac

Nový projekt: Rezidencia medzi hviezdami

27.06.2017 08:30:00 Adrian Gubčo

Finančná skupina Proxenta Broker, ktorá sa venuje aj developmentu, napreduje v príprave nového projektu, o ktorom som sa už zmieňoval - v susedstve dokončovaného Weinhaueru pribudne Rezidencia medzi hviezdami, ktorá odhaľuje prvé informácie a vizualizácie a je na pripomienkovaní EIA.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre