Author photoAdrian Gubčo 13.06.2018 09:30

Na návšteve v Gansbergu

Projekt rezidenčného komplexu Gansberg od ITB Development nie je len vlajkovou loďou tohto developera, ale aj jedným z najluxusnejších projektov v meste. Súbor troch bytových domov vzniká v lokalite Koliba, kde už momentálne viditeľné dotvára rozvíjajúcu sa zástavbu na úpätí populárneho kopca.

Bytové domy sú osadené vo svahu nad Podkolibskou a Jeséniovou ulicou, pričom ako jednom z mála projektov v okolí možno o Gansbergu hovoriť ako o dostupnom MHD. Každý z troch objektov má štyri nadzemné podlažia (tri plus jedno odstúpené), každý dom mal naplánovaných maximálne 16 bytov. V najpokročilejšej fáze výstavby je najnižšie položený dom A, ktorý je v štádiu hrubej stavby, po ňom najvyššie položený dom C, ako posledný bude dobudovaný dom B.

ITB Development, ktoré je prepojené s architektonickou kanceláriou Architekti Šebo Lichý, si buduje značku na netradičných riešeniach a predovšetkým vysokej flexibilite svojich projektov, teda možnostiach zásadných zmien bytov. Gansberg ako vzorový projekt pre developera v tomto prípade nie je výnimkou. Podľa zástupcov spoločnosti, v podstate každý byt prešiel nejakou zmenou dispozície, viacero bytov sa aj spájalo, vďaka čomu celkový počet bytov bude pravdepodobne okolo čísla 43-44, namiesto 48. Niektoré z klientskych zmien boli aj pomerne rozsiahle a ovplyvnili konštrukčné riešenie budov.

Klienti zatiaľ odpovedajú pomerne pozitívne, vypredaná je necelá polovica bytov. Budúci obyvatelia Gansbergu dostanú v štandarde skutočne jedno z najlepších vybavení v Bratislave, čo zahŕňa okná z otváravých hliníkových trojskiel, jednolamelové drevené parkety, obklady od kvalitných výrobcov či podlahové kúrenie. Klimatizácia je riešená samostatnou jednotkou, ktorú architekti prefíkane skryli do kvetináčov na balkónoch alebo terasách. Vyšší štandard sa týka aj spoločných priestorov, chodby by mali pripomínať hotelovú úroveň, v exteriéri pribudne detské ihrisko. Parkovanie je riešené prevažne v garážach, len čiastočne na povrchu, pre účely komplexu má slúžiť 68 parkovacích miest.

V rámci návštevy som mal možnosť vidieť celú škálu bytov od dvojizbového, ktorý ešte nemal vnútorné priečky, po už dokončované dispozície väčších, štvorizbových bytov. V tejto fáze výstavby ešte nemožno veľmi hodnotiť remeselnú kvalitu vyhotovenia vnútri jednotlivých bytov, dispozície však už čo-to prezrádzali o budúcom živote v jednotlivých bytoch. Hodnotiť dispozície je však pomerne náročné, keďže každá z nich (v predaných bytoch) odrážala individuálne potreby a vkus klienta.

Možno však povedať, že byty sú pomerne rozsiahle a vzdušné, čo sa týka dvojizbových, ale aj veľkých bytov. Napriek polohe nižšie oproti susednému projektu Rezidencia na Kolibe (tiež som bol nedávno na návšteve - pozrite si albumy), ani Gansberg nepostráda pekné výhľady na panorámu mesta. Niektoré z bytov na prízemí budú mať predzáhradky, čo dodá bývaniu pomaly až charakter života v rodinnom dome.

Gansberg zatiaľ spĺňa nároky na bývanie pre náročných, a tieto nároky sa snáď potvrdia aj po návšteve budúci rok, keď už bude možné navštíviť aj do štandardu zariadené byty. K výhodám projektu patrí poloha nižšie na Podkolibskej, tzn. dĺžka zápchy bude menšia, a samozrejme vysoká úroveň architektúry, flexibility a štandardu. Oproti najbližšej konkurencii možno hovoriť o mierne horšom výhľade, ani ten však nepatrí k zlým. Niektoré byty orientované do ulice sa možno budú potýkať s o niečo vyšším ruchom z dopravy, jej objem však nie je taký výrazný.

Samozrejme, nech je projekt akokoľvek kvalitný, na Kolibe, čeliacej výraznému tlaku zo strany developerov, bude akákoľvek výstavba kritizovaná. Developer sa preto rozhodol zmierniť dopady svojho projektu, v rámci čoho vybuduje v okolí doteraz neexistujúce chodníky a zrekonštruuje blízku zastávku MHD. Tieto zmeny vyplývajú z rokovaní so zástupcami miestnej samosprávy a komunity.

Celkové hodnotenie Gansbergu je preto zatiaľ pozitívne. Nateraz sa zdá, že projekt, ktorý bude dokončený na jeseň 2019, môže patriť k tomu najlepšiemu, čo v tomto segmente bývania možno v Bratislave nájsť. ITB Development si zároveň buduje vlajkovú loď, na ktorú bude môcť byť právom hrdé.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

 • Pohľad na Gansberg z Podkolibskej. Pod projektom na druhej strane ulice by mal pribudnúť chodník.
 • Pohľad z výšky - vpravo dom C, vľavo B, v strede A.
 • Dom C.
 • Dom C.
 • Na terase strešného bytu v dome C. Výhľady odtiaľto sú vynikajúce.
 • Výhľad na centrum mesta.
 • Rastúce projekty nad Tupého ulicou.
 • Dom A.
 • Dom B.
 • Domy A a B. Spoločný priestor s detským ihriskom bude vpravo od domu B.
 • Jedna z terás v dome C.
 • Dvojizbový byt ešte bez vnútorných priečok. Jeho celkový rozsah bude 53 metrov štvorcových, čo je v súčasnej realite na dvojzbový byt pomerne slušné číslo.
 • Pohľad na dom C z domu A. Svah bude upravený a vznikne tu spoločný priestor s detským ihriskom.
 • Príjemné výhľady poskytujú aj byty v dome A, napriek umiestnením nad cestou. Do tej sú orientované predovšetkým denné časti bytov, spálne majú výhľad na iné, pokojnejšie strany.
 • Príklad bytu so zmenenou dispozíciou - zo štvorizbového bytu sa stal dvojizbák.
 • Dom A je v štádiu hrubej stavby.
 • Testovanie budúcej fasády.
 • Developer zrekonštruuje zastávku MHD na Podkolibskej a zrealizuje nové chodníky.
 • Zdroj: ITB Development

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube