Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 22.10.2019 15:45

Projekt Gansberg je dokončený

V oblasti Koliby pribudol ďalší nadštandardný rezidenčný projekt. Gansberg, vlajková loď spoločnosti ITB Development, bol pred niekoľkými dňami skolaudovaný a už čoskoro sa sem začnú sťahovať prví rezidenti. Potvrdzuje bytový súbor marketingové heslá o kvalite a exkluzivite?

Article Big

Gansberg vyrástol v rovnomennej lokalite, ktorá sa nachádza v spodných partiách štvrte Koliba, ako je tradične nazývaná svahovitá lokalita medzi železničnou traťou a vrchom Kamzík. ITB vybudovalo rezidenčný súbor v blízkosti križovatky Jeséniovej a Podkolibskej ulice, vďaka čomu má strategickú polohu s jednoduchým prístupom na hlavnú cestu aj k verejnej doprave.

Na svahovitom pozemku sa predtým nachádzal zanedbaný vinohrad, pozostatok vinohradníckej činnosti, ktorá tejto oblasti dominovala v nedávnej minulosti. Tá však bola do veľkej miery nahradená bývaním, vrátane bytových domov v husto zastavaných súboroch. Len niekoľko investorov sa rozhodlo pre rozvoľnenejšiu zástavbu v snahe o vyššiu exkluzivitu, jedným z nich je aj ITB v Gansbergu.

Tento pozostáva z trojice objektov s maximálne štyrmi podlažiami, ktoré sú do svahu osadené tak, aby sa maximalizovali výhľady z balkónov a terás. Medzi domami je zelený a krajinársky upravený priestor, ktorý umožnil vytvorenie detského ihriska, nachádzajú sa tu však aj predzáhadky niektorých bytov. S ohľadom na minulosť lokality developer dotvoril zelené plochy hriadkami viniča.

Gansberg jednoznačne cielil na najbonitnejšiu klientelu, čo sa odráža v architektúre, štandarde, flexibilite klientskych zmien a v neposlednom rade aj na cenách. V predaji bolo 48 bytov (neskôr sa tento počet znížil, keďže niektorí klienti byty spájali), voľných ostáva ešte 16 rezidencií. Byty sú rozdelené do štyroch kategórií – Garden obsahujú predzáhradky, City View výhľady na východnú časť centra mesta, Quiet sú orientované do zeleného svahu a Premium sú najexkluzívnejšie strešné penthousy s terasami.

V rámci štandardu developer ponúka hliníkové okná, podlahové vykurovanie, drevené parkety alebo predprípravu pre klimatizáciu či exteriérové žalúzie. Podlaha balkónov a terás je tvorená drevom. Klimatizačné jednotky architekti zakryli drevenými kochlíkmi, vďaka čomu netvoria vizuálny problém. Developer ponúkol klientom možnosť vybrať si materiál zábradlia, výsledok však dopadol decentne a nie chaoticky.

 

Projekt vyrástol v lokalite v blízkosti Koliby a vyznačuje sa výraznou, no kvalitnou architektúrou

 

Viacero bytov som mal opäť možnosť navštíviť, pričom musím konštatovať, že reči o vysokom štandarde sa naplnili, takisto ako o dobrej úrovni prevedenia. V rámci prehliadky som navštívil jeden z dvojizbových bytov, jeden štvorizbový a mohutný byt, ktorý vznikol spojením dvojizbáku a štvorizbového bytu.

Navštívené jednotky sa zhodujú vo vysokej úrovni vyhotovenia a základného štandardu. V prípade spojeného bytu už boli viditeľné aj klientske zmeny, developer v tomto smere ponúkal pomerne rozsiahle možnosti. Aj dvojizbové byty majú k dispozícii veľkorysý balkón, hoci kriticky vnímam absenciu samostatnej toalety, čo síce na seba viaže veľkú výmeru, v takomto projekte by sa s tým ale malo rátať.

Zaujímavým je prízemný štvorizbový byt s veľkou predzáhradkou v dome A, ktorý ostáva napriek dobrej dispozícii stále voľný. Možnou obavou je hluk od Podkolibskej ulice, do ktorej je byt orientovaný, developer však vyjadruje názor, že s rozvojom elektromobility bude tento problém čoraz menej relevantný. Voľných je viacero bytov s rovnakou orientáciou.

Každopádne, Gansberg patrí k najluxusnejším aktuálne dokončovaným projektom v Bratislave. Development je v podobnej kategórií ako blízka Rezidencia na Kolibe, v centre mesta je z podobne nadštandardných projektov pred dokončením Bezručova Residence. ITB Development sa netají spokojnosťou nad výsledkom, projekt bol dodaný nielen v dobrej kvalite, ale aj úplne načas. Generálnym dodávateľom bola spoločnosť Ise.

 

Súčasťou bytov je vysoký štandard a pri mnohých z nich aj vynikajúce výhľady na východnú časť širšieho centra Bratislavy

 

Gansberg sa tak zaraďuje k početným developmentom, ktoré v poslednom období vznikajú na Kolibe a v okolí. Masívny stavebný rozvoj priniesol projekty s rozličnou mierou prevedenia a kvality. Ak by sa však hľadal ten najcitlivejší, je celkom možné, že by to bol práve tento projekt.

Do veľkej miery to je dané mierkou zástavby a jej osadením v rámci pozemku, vďaka čomu bolo možné vytvoriť dostatok zelených plôch. Na kvalite sa podieľa aj architektúra, kde sa mohlo ITB Development – resp. s developerom spojená kancelária Architekti Šebo Lichý – trochu uvoľniť v kreativite, lebo vysoký štandard a ceny umožnili realizáciu aj náročnejších či príťažlivejších riešení.

V neposlednom rade však ITB plánuje investovať aj do bezprostredného okolia. Na Jeséniovej a Podkolibskej by sa mal dobudovať dosiaľ neexistujúci chodník a zlepšiť by sa mal prístup na zastávku verejnej dopravy. Tú čaká rekonštrukcia, po ktorej bude zastávka umožňovať preferenciu MHD (nebude sa budovať zastávková nika, aby autá neblokovali trolejbusy). Zlepšenia boli konzultované s miestnou komunitou.

Otázkou ostáva, aký bude ďalší rozvoj okolia. Susedný pozemok pri Ganbergu vlastní už dlhodobo developer Grunt, podľa všetkého sa však výstavba ešte nejakú dobu spúšťať nebude. Prednedávnom prebehlo čistenie pozemku od náletov, to však vykonalo ITB.

Gansberg tak ostáva výrazným, no zároveň citlivým doplnkom lokality pod Kolibou. Ak je už zánik vzácnej pôvodnej kultúrnej vinohradníckej krajiny v tejto oblasti nevyhnutný, nové vstupy do územia musia byť na dobrej úrovni a nebyť myslené len ako nástroje pre rýchly zisk. V tomto smere patrí projekt od ITB k najlepším realizáciám. Do budúcna sa snáď stanú latkou kvality a dobrej úrovne.

 

Pozrite si všetky fotografie projektu vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

 • Dom B
 • Dom A, pohľad z Podkolibskej ulice
 • Pohľad od Podkolibskej
 • Detské ihrisko s výhľadom
 • Pohľad z exkluzívneho bytu
 • Napriek veselej architektúre a možnosti zapojenia klientov do dizajnu má projekt decentný výzor
 • Interiér dvojizbového bytu
 • Projekt obsahuje prízemné byty s predzáhradkami
 • Na Hlavnej ulici developer obnoví zastávku verejnej dopravy
 • Zdroj: ITB Development

Súvisiace články

Rezidenčný súbor Gansberg je pred dokončením

22.05.2019 11:10:00 Adrian Gubčo

K dokončeniu sa blíži jeden z najprémiovejších bratislavských projektov – rezidenčný súbor Gansberg v lukratívnej lokalite pod Kolibou. Na projekte od ITB Development sa finišuje s prácami tak na exteriéri, ako aj v interiéri jednotlivých domov.

Čítať viac

Gansberg má ukončenú hrubú stavbu

05.10.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Nadštandardný rezidenčný projekt Gansberg, vznikajúci v atraktívnej lokalite Koliby, dosiahol štádium hrubej stavby. Developer ITB Development spoločne s architektonickou kanceláriou Architekti Šebo Lichý a zhotoviteľom stavby, spoločnosťou ISE, usporiadal pri tejto príležitosti slávnosť vztýčenia glajchy, popri ktorej projekt aj bližšie predstavil.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Nová podoba bloku B "Šturáku", najväčšieho internátu na Slovensku - a aj jedného z najviac zanedbaných.

New look of B block of "Šturák" student hall of residence. It is the biggest hall of residence in Slovakia, as well as one of the most rundown.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #housing #students #sturak #comeniusuniversity #reconstruction #architecture #modernarchitecture
Prvá etapa Vydrice ide definitívne do výstavby.

First stage of Vydrica is finally approved and the construction will start soon.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #work #office #staremesto #vydrica #construction #urbanism #architecture #contemporaryarchitecture

@vydrica.ba @compassarchitekti @markoandplacemakers
Teraz - potom. Školský dvor na Vazovovej konečne prechádza obnovou.

Now - After. School grounds on Vazovova st. is finally in reconstruction.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #reconstruction #publicspace #school #education #sport #architecture #design #staremesto #vazka #vazovova

@2021architekti
Prvá fáza projektu Rozeta v Ružinove je takmer dokončená. 

First stage of Rozeta development in Ružinov is almost completed.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #rozeta #architecture #contemporaryarchitecture

@yitslovakia
Rakyta je pracovný názov nového developmentu, rámci ktorého vznikne východne od Devínskej Novej Vsi veľká nová obytná štvrť.

Rakyta is new development located east from Devínska Nová Ves. In the future it will be a large residential neighborhood.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #devinska #devinskanovaves #dnv #rakyta #architecture #contemporaryarchitecture

@sadovskyarchitects
Predstava budúcnosti Nového Lida - rozšírenia centra Bratislavy aj na petržalský breh.

Conceptual drawing of Nové Lido - an extension of Bratislava city center to the right bank of Danube.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #urbandevelopment #urbanism #city #downtown #novelido #petrzalka #petržalka #danube #slovakia #thisisbratislava

@jtre_sk @compassarchitekti @markoandplacemakers
Pozrieť viac

YouTube