Author photoAdrian Gubčo 22.10.2019 15:45

Projekt Gansberg je dokončený

V oblasti Koliby pribudol ďalší nadštandardný rezidenčný projekt. Gansberg, vlajková loď spoločnosti ITB Development, bol pred niekoľkými dňami skolaudovaný a už čoskoro sa sem začnú sťahovať prví rezidenti. Potvrdzuje bytový súbor marketingové heslá o kvalite a exkluzivite?

Gansberg vyrástol v rovnomennej lokalite, ktorá sa nachádza v spodných partiách štvrte Koliba, ako je tradične nazývaná svahovitá lokalita medzi železničnou traťou a vrchom Kamzík. ITB vybudovalo rezidenčný súbor v blízkosti križovatky Jeséniovej a Podkolibskej ulice, vďaka čomu má strategickú polohu s jednoduchým prístupom na hlavnú cestu aj k verejnej doprave.

Na svahovitom pozemku sa predtým nachádzal zanedbaný vinohrad, pozostatok vinohradníckej činnosti, ktorá tejto oblasti dominovala v nedávnej minulosti. Tá však bola do veľkej miery nahradená bývaním, vrátane bytových domov v husto zastavaných súboroch. Len niekoľko investorov sa rozhodlo pre rozvoľnenejšiu zástavbu v snahe o vyššiu exkluzivitu, jedným z nich je aj ITB v Gansbergu.

Tento pozostáva z trojice objektov s maximálne štyrmi podlažiami, ktoré sú do svahu osadené tak, aby sa maximalizovali výhľady z balkónov a terás. Medzi domami je zelený a krajinársky upravený priestor, ktorý umožnil vytvorenie detského ihriska, nachádzajú sa tu však aj predzáhadky niektorých bytov. S ohľadom na minulosť lokality developer dotvoril zelené plochy hriadkami viniča.

Gansberg jednoznačne cielil na najbonitnejšiu klientelu, čo sa odráža v architektúre, štandarde, flexibilite klientskych zmien a v neposlednom rade aj na cenách. V predaji bolo 48 bytov (neskôr sa tento počet znížil, keďže niektorí klienti byty spájali), voľných ostáva ešte 16 rezidencií. Byty sú rozdelené do štyroch kategórií – Garden obsahujú predzáhradky, City View výhľady na východnú časť centra mesta, Quiet sú orientované do zeleného svahu a Premium sú najexkluzívnejšie strešné penthousy s terasami.

V rámci štandardu developer ponúka hliníkové okná, podlahové vykurovanie, drevené parkety alebo predprípravu pre klimatizáciu či exteriérové žalúzie. Podlaha balkónov a terás je tvorená drevom. Klimatizačné jednotky architekti zakryli drevenými kochlíkmi, vďaka čomu netvoria vizuálny problém. Developer ponúkol klientom možnosť vybrať si materiál zábradlia, výsledok však dopadol decentne a nie chaoticky.

 

Projekt vyrástol v lokalite v blízkosti Koliby a vyznačuje sa výraznou, no kvalitnou architektúrou

 

Viacero bytov som mal opäť možnosť navštíviť, pričom musím konštatovať, že reči o vysokom štandarde sa naplnili, takisto ako o dobrej úrovni prevedenia. V rámci prehliadky som navštívil jeden z dvojizbových bytov, jeden štvorizbový a mohutný byt, ktorý vznikol spojením dvojizbáku a štvorizbového bytu.

Navštívené jednotky sa zhodujú vo vysokej úrovni vyhotovenia a základného štandardu. V prípade spojeného bytu už boli viditeľné aj klientske zmeny, developer v tomto smere ponúkal pomerne rozsiahle možnosti. Aj dvojizbové byty majú k dispozícii veľkorysý balkón, hoci kriticky vnímam absenciu samostatnej toalety, čo síce na seba viaže veľkú výmeru, v takomto projekte by sa s tým ale malo rátať.

Zaujímavým je prízemný štvorizbový byt s veľkou predzáhradkou v dome A, ktorý ostáva napriek dobrej dispozícii stále voľný. Možnou obavou je hluk od Podkolibskej ulice, do ktorej je byt orientovaný, developer však vyjadruje názor, že s rozvojom elektromobility bude tento problém čoraz menej relevantný. Voľných je viacero bytov s rovnakou orientáciou.

Každopádne, Gansberg patrí k najluxusnejším aktuálne dokončovaným projektom v Bratislave. Development je v podobnej kategórií ako blízka Rezidencia na Kolibe, v centre mesta je z podobne nadštandardných projektov pred dokončením Bezručova Residence. ITB Development sa netají spokojnosťou nad výsledkom, projekt bol dodaný nielen v dobrej kvalite, ale aj úplne načas. Generálnym dodávateľom bola spoločnosť Ise.

 

Súčasťou bytov je vysoký štandard a pri mnohých z nich aj vynikajúce výhľady na východnú časť širšieho centra Bratislavy

 

Gansberg sa tak zaraďuje k početným developmentom, ktoré v poslednom období vznikajú na Kolibe a v okolí. Masívny stavebný rozvoj priniesol projekty s rozličnou mierou prevedenia a kvality. Ak by sa však hľadal ten najcitlivejší, je celkom možné, že by to bol práve tento projekt.

Do veľkej miery to je dané mierkou zástavby a jej osadením v rámci pozemku, vďaka čomu bolo možné vytvoriť dostatok zelených plôch. Na kvalite sa podieľa aj architektúra, kde sa mohlo ITB Development – resp. s developerom spojená kancelária Architekti Šebo Lichý – trochu uvoľniť v kreativite, lebo vysoký štandard a ceny umožnili realizáciu aj náročnejších či príťažlivejších riešení.

V neposlednom rade však ITB plánuje investovať aj do bezprostredného okolia. Na Jeséniovej a Podkolibskej by sa mal dobudovať dosiaľ neexistujúci chodník a zlepšiť by sa mal prístup na zastávku verejnej dopravy. Tú čaká rekonštrukcia, po ktorej bude zastávka umožňovať preferenciu MHD (nebude sa budovať zastávková nika, aby autá neblokovali trolejbusy). Zlepšenia boli konzultované s miestnou komunitou.

Otázkou ostáva, aký bude ďalší rozvoj okolia. Susedný pozemok pri Ganbergu vlastní už dlhodobo developer Grunt, podľa všetkého sa však výstavba ešte nejakú dobu spúšťať nebude. Prednedávnom prebehlo čistenie pozemku od náletov, to však vykonalo ITB.

Gansberg tak ostáva výrazným, no zároveň citlivým doplnkom lokality pod Kolibou. Ak je už zánik vzácnej pôvodnej kultúrnej vinohradníckej krajiny v tejto oblasti nevyhnutný, nové vstupy do územia musia byť na dobrej úrovni a nebyť myslené len ako nástroje pre rýchly zisk. V tomto smere patrí projekt od ITB k najlepším realizáciám. Do budúcna sa snáď stanú latkou kvality a dobrej úrovne.

 

Pozrite si všetky fotografie projektu vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Dom B
  • Dom A, pohľad z Podkolibskej ulice
  • Pohľad od Podkolibskej
  • Detské ihrisko s výhľadom
  • Pohľad z exkluzívneho bytu
  • Napriek veselej architektúre a možnosti zapojenia klientov do dizajnu má projekt decentný výzor
  • Interiér dvojizbového bytu
  • Projekt obsahuje prízemné byty s predzáhradkami
  • Na Hlavnej ulici developer obnoví zastávku verejnej dopravy
  • Zdroj: ITB Development

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube