Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 01.02.2019 07:15

Na Trnávke pribudne projekt Galvanihome

AKTUALIZOVANÉ Východná časť štvrte Trnávka, v dotyku s Galvaniho ulicou, prešla v uplynulých rokoch výraznou premenou. Postupne tu pribudlo viacero obytných súborov a výstavba naďalej pokračuje. Paletu rezidenčných developmentov v blízkej dobe doplní projekt Galvanihome.

Article Big

Zdroj: Martin Development

Galvanihome vyplní jednu z posledných voľných parciel v lokalite, v dotyku s prvou fázou staršieho obytného projektu Sun Park Residence. V skutočnosti mal byť Galvanihome pokračovaním tohto súboru, development však prešiel viacerými zmenami majiteľov. Ten najnovší, Martin Development, však v týchto dňoch projekt konečne spúšta a na pozemku sa už objavili prvé stroje.

Galvanihome vznikne v dvoch etapách a hmotovo a do veľkej miery aj architektonicky nadviaže na Sun Park Residence. V prvej etape sa zrealizuje menší stavebný objekt so siedmimi nadzemnými podlažiami a výlučne obytnou funkciou. Naplánovaných je 75 bytov a 6 apartmánov, ich predpredaj je už spustený. Ceny by mali začínať na 2.350 eurách za meter štvorcový.

V druhej etape projekt doplní osempodlažný objekt, ktorý bude okrem bytov obsahovať aj občiansku vybavenosť v podobe obchodov a kancelárií, pričom developer predpokladá vznik okolo 120 nových bytov. Parkovanie bude riešené prevažne v podzemí, ale aj na povrchu, na parkovisku otvorenom ku Galvaniho ulici.

Po architektonickej stránke bude pre Galvanihome platiť to, čo aj pre iné projekty v okolí, vychádzajúc z vizualizácii a referencií architektov – teda že ide o absolútny priemer. Autorom z Architektonickej dielne Collegium sa nepodarilo dať domu zapamätateľnejší výraz, na druhej strane však v lokalite nebude nijako vyčnievať a doplní ju z hľadiska mierky, funkcie aj výzoru.

Ako bolo spomínané, práce na prvej etape sa už spustili, developer predpokladá dokončenie tejto časti projektu do konca roka 2020. Termíny pre druhú etapu ešte nie sú známe, táto fáza projektu bude v tejto chvíli pravdepodobne v povoľovacom procese.

 

Staršia vizualizácia projektu. Zdroj: Martin Development

 

Po dokončení Galvanihome a susedného projektu Galvaniho dvory sa zastavajú v podstate posledné rozsiahlejšie voľné pozemky v tejto časti Trnávky. Celkovo ostáva v tradičnej bratislavskej štvrti – ak ju vymedzujeme ulicami Galvaniho, Rožňavská, Ivanská cesta a železničnou traťou 131 – už len pomerne málo pozemkov vhodných pre výstavbu či transformáciu.

Na druhej strane sa aktuálnymi novými projektami významne zvýšil počet obyvateľov, sociálna vybavenosť sa však zmenila len minimálne, ak rovno neupadala. V centrálnej časti Trnávky napríklad chátra kultúrne stredisko, ktoré by vedelo v prípade kvalitnej rekonštrukcie a dobrej dramaturgii slúžiť ako skvelé komunitné centrum.

Nová výstavba by mohla zvýšiť tlak na oživenie podobných objektov, ktoré tvoria skryté poklady každej štvrte, v ktorej sa nachádzajú. U pokrokovejších miest je revitalizácia zanedbaných budov v prospech komunity jedným z kľúčových prístupov, ako zvýšiť atraktivitu oblasti a tým prilákať nových obyvateľov. Prílev nových susedov v rámci štvrte musí byť vnímaný ako príležitosť, nie ako hrozba, ako to je u nás bežné.

V podobnom zmysle by tak mali postupovať mestské časti a vo väčšom rozsahu aj mesto samotné – ľudský kapitál je najvýznamnejším bohatstvom mesta či jeho štvrtí, treba ľudí teda priákať, aby v danej oblasti chceli žiť. A najlepším spôsobom, ako ich motivovať, je vysoká kvalita života, čo je do veľkej miery v rukách samosprávy.

 

AKTUALIZÁCIA: Developer poskytol nové vizualizácie projektu, ktoré spracovala kancelária Sány Novák Architekti (všetky sú v galérii). Hoci tie nenasvedčujú o radikálne vyššej úrovni architektúry, poskytujú lepšie pohľady na Galvanihome.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Martin Development
  • Zdroj: Martin Development
  • Zdroj: Martin Development
  • Zdroj: Martin Development
  • Zdroj: Martin Development
  • Staršia vizualizácia. Zdroj: Martin Development
  • Staršia vizualizácia. Zdroj: Martin Development

Súvisiace články

Galvaniho sa mení, nové projekty dotvoria ulicu aj Trnávku

22.06.2020 14:08:00 Adrian Gubčo

Galvaniho ulica predstavuje do veľkej miery východný okraj rezidečnej časti Ružinova a transformačnú lokalitu, kde sa donedávna nachádzalo niekoľko väčších voľných pozemkov, vhodných pe výstavbu. Dnes to však už neplatí – takmer posledné voľné parcely priamo na ulici budú po dokončení aktuálne rozostavaných projektov, Galvaniho Dvorov a Galvanihome, vyplnené.

Čítať viac

Novinky z Trnávky

19.12.2019 10:37:00 Adrian Gubčo

Ružinovská štvrť Trnávka bola kedysi považovaná za chudobnejšiu a odľahlú časť mesta, dnes je však situácia odlišná. Historický Dornkappel sa stal priamou súčasťou Bratislavy s dobrým spojením do centra, ale aj na výpadovky smerom na východ, vďaka čomu láka čoraz viac investorov. V oblasti vzniká hneď niekoľko projektov.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Známe sú výsledky ďalšej architektonickej súťaže: takto bude vyzerať nájomný bytový dom pre seniorov na Parkovej ulici v Prievoze.

Another architecture competition is completed: This is the future look of rental housing for elderly people on Parková st. in the borough of Prievoz.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #housing #living #home #rentalhousing #affordablehousing #city #architecture #contemporaryarchitecture

@ateliersuperatelier @vizerenderings
V Podunajských Biskupiciach môže vzniknúť Bratislavská športová akadémia. Projekt má podporu poslancov, a to aj napriek umiestneniu "bývania pre športovcov".

Bratislava Sports Academy could be built in Podunajské Biskupice. Project has the support of local government, even despite the fact that it contains "living for sportsmen" - massive residential units.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #sport #football #bratislavskasportovaakademia #bratislavasportsacademy #biskupice #podunajskebiskupice
Bratislava získa ďalší obnovený verejný priestor: úpravou prejde parčík pri zastávke Blumentál.

Bratislava will get another revitalised public space: pocket park next to Blumentál stop will be reconstructed.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #park #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #greenery #architecture #design

@mapa_architekti
Petržalka môže získať nový park na Šrobárovom námestí. Predstavená bola architektonická štúdia.

Petržalka might get a new park on Šrobárovo Sq. Architectural study was revealed.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #park #publicspace #urbanism #city #petrzalka #petržalka #greenery
Urban Residence je takmer dokončené.

Urban Residence is almost completed.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #novemesto #racianska #UrbanResidence #urbanism #architecture #contemporaryarchitecture

@compassarchitekti
YIM.BA je po Vianociach späť. Pozrime sa na najnovší odhalený bratislavský projekt: novú podobu bývalej pôrodnice na Zochovej ulici, ktorá sa premení na nadštandardný obytný súbor.

YIM.BA is back after Christmas. Lets take a look at the newest Bratislava development: former clinic at Zochova st. will change onto luxurious residential complex.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #luxuryliving #luxury #reconstruction #history #architecture #historicalarchitecture #culture
Pozrieť viac

YouTube