Author photoAdrian Gubčo 14.08.2017 09:00

Novinky z Ružinova

Veľmi populárna rezidenčná štvrť Ružinov ešte stále obsahuje niekoľko voľných či nevhodne a nedostatočne využívaných plôch, ktoré sú ideálne pre výstavbu nových polyfunkčných celkov. Neprichádzajú však len developeri prevažne rezidenčných projektov, ale, čo je potešiteľné, aj administratívnych. Okrem toho, niekoľko ďalších projektov napreduje vo výstavbe.

Galvaniho dvory

Galvaniho dvory

Projekty vo výstavbe

 

Galvaniho dvory

Väčší rezidenčný projekt vzniká v štvrti Trnávka, na okraji zóny, kde postupne vyrástlo viacero podobných novostavieb.

Developer Macho Consulting tu v dvoch fázach realizuje do šiestich blokov (vchodov) členený obytný súbor, v ktorom vznikne dokopy 231 obytných jednotiek, z toho 109 v prvej fáze a 122 v druhej. Ceny začínajú na vyše 91-tisíc eurách, najdrahší byt je za 250-tisíc eur.

Výstavba prvej etapy by sa naštartovala v 1Q 2017, aktuálne sa na stavbe v prípade prvej fázy - blokov A-D - pracuje na výstavbe prvého podzemného podlažia, v prípade blokov E-F sa spúšťajú práce na stavenisku. Dokončenie projektu developer predpokladá v 1Q 2019, čo je možné vďaka tomu, že prvá etapa neobsahuje podzemné podlažie.

Aj keď architektonická úroveň je veľmi priemerná, v lokalite sa projekt nestratí. Nedostatkom je absencia vybavenosti a služieb v parteri, no túto funkciu bude do veľkej miery suplovať nákupné centrum Avion, ktoré je v relatívnej blízkosti Galvaniho dvorov.

 

Zdroj: Macho Consulting

 

Trnky Ružinov

Príkladom polyfunkčného developmentu sú Trnky Ružinov od spoločnosti Urban&Partner, ktorý pozostáva z obytnej a administratívnej časti. Obidve sú už v štádiu hrubej stavby, aktuálne prebieha zasklievanie a zatepľovanie objektov.

Zo 44 bytov je voľných už len šesť, predávané sú aj administratívne priestory, kde je v ponuke vyše 2100 metrov štvorcových kancelárskej plochy (nerátajúc terasy), a obchodné priestory na prízemí. Developer si tak môže viacmenej gratulovať, že sa mu darí úspešne vypredávať projekt aj napriek lokalite, ktorej dominujú skôr transformujúce sa post-industriálne areály, ako ustálená rezidenčná zástavba.

Na druhej strane, Trnky Ružinov môžu byť po dokončení koncom tohto roka sľubným začiatkom, ako skvalitniť prostredie v tejto časti Ružinova.

 

Zdroj: Urban&Partner

 

Nové projekty

 

Omnia

Pod menom Omnia Business Center je už dlhšie známy kancelársky objekt, prístupný od Trnavskej cesty. Už dlhšie pripravovala spoločnosť Omnia Invest, s.r.o., rozšírenie o ďalšie štyri administratívne budovy, no reagujúc na aktuálnu situáciu na realitnom trhu, rozhodla sa pre zmenu.

Najvyššie podlažia budov tak majú dostať rezidenčnú funkciu. Vo výsledku má vzniknúť štvorica šesťpodlažných blokov, prepojených podzemnou garážou s dvomi podzemnými podlažiami. Prvé nadzemné podlažie bude využité pre retail a oddelené vstupy do administratívnej a rezidenčnej časti. Kancelárie budú na druhom až štvrtom podlaží, piate a šieste podlažie bude bytové, pričom každá budova by mala obsahovať 32 bytov, celkovo by tak mal ich počet dosiahnuť 128. Prevažovať budú dvojizbové byty, vzniknú však aj jednoizbové a trojizbové. Čo sa týka výmery kancelárii, predpokladaná plocha môže dosiahnuť vyše 12,5-tisíca štvorcových metrov.

Dátumy realizácie zatiaľ nie sú známe.

 

Zdroj: Omnia Invest/ EIA

 

Green Atrium

Na rozmedzí mestských častí Ružinov a Nové Mesto chce spoločnosť JAGR, s.r.o., vybudovať polyfunkčný komplex s prevažujúcou funkciou bývania a dočasného bývania (apartmány), ako aj s priestormi pre administratívu a retail.

Budova nadviaže na už existujúci komplex Domino, ktorý vznikol ešte pred krízou s víziou ďalšieho rozvoja práve do priestoru, kde je Green Atrium. Zhody sú vo výške deviatich nadzemných podlaží, urbanistickom členení, keď je celý súbor usporiadaný okolo centrálneho zeleného nádvoria, ako aj nadviazaní na existujúcu uličnú a stavebnú čiaru, hoci je škoda, že medzi jednotlivými projektami vznikne odstup vynútený budovaním vstupov do podzemných garáží, ktoré budú mať dve podlažia.

Počet bytov nie je v dokumentácii pre posudzovanie EIA presne špecifikovaný, mal by však dosiahnuť takmer 70% celkovej podlažnej plochy budovy, ostatné plochy sú vymedzené apartmánom, kanceláriám a obchodom, ktoré od Trnavskej cesty vytvoria živý parter.

Architektonická a dizajnová úroveň sa zatiaľ javí ako nízka, no v tejto fáze sú k dispozícii ešte len veľmi nedostatočné podklady. Realizáciu developer predpokladá v priebehu rokov 2018-2020.

 

Zdroj: JAGR, s.r.o. / EIA

 

Olympia

Olympia je ďalší oživený predkrízový projekt, ktorý chce využiť súčasný boom.

Kým pôvodne sa na pozemku, kde sa kedysi nachádzali dielne autodružstva Drutechna, plánovala výšková budova, potom, ako areál odkúpila spoločnosť Tatra Residence, realizovala sa architektonická súťaž so zmenenými parametrami. V nej zvíťazil architekt Peter Moravčík s príťažlivým návrhom polyfunkčného komplexu integrujúceho bývanie, administratívu, retail i kutúru.

Nanešťastie však takéto nastavenie projektu nútilo (potenciálneho) developera k budovaniu bytovej i kancelárskej časti, čo sa z hľadiska dnešnej situácie javí ako nevýhodné. Na realizáciu tak bol vybraný držiteľ tretieho miesta, návrh od architekta Jančinu, ktorý je nanešťastie vizuálne oveľa menej zaujímavý.

Ako prvé tak vzniknú dva identické bodové jedenásťpodlažné bytové domy, každý so 78 bytmi. Po výstavbe prvého z nich by sa mala spustiť aj realizácia administratívnej časti, ktorá vznikne v nadväznosti na Bajkalskú a Záhradnícku ulicu.

Podľa zistení TrendReality.sk by developer realizáciu rád spustil už koncom tohto alebo začiatkom budúceho roka.

 

Zdroj: Tatra Residence via Trend Reality

 

Aj keď žiaden z daných projektov nie je po architektonickej stránke zázrak, každý z nich v podstate racionalizuje využitie pozemkov, na ktorých stojí a ani jeden z nich neprináša neprijateľné zaťaženie územia, práve naopak, rozvíja už naznačené koncepty, prípadne prináša nové podnety pre rozvoj do budúcnosti. Viacero z nich mieša funkcie, čo je opäť len pozitívom, prispievajúcim aspoň teoreticky, k vytváraniu "mesta krátkych vzdialeností".

V tomto kontexte je smutno-smiešne, že mnohí miestni politici si našli zbytočné pripomienkovanie projektov a zaťažovanie developerov ako populistický koníček, tváriac sa pred verejnosťou, že robia niečo užitočné. V skutočnosti tak však môžu zabrániť tomu, o čo sa aspoň v slovnej rovine snažia - k zvyšovaniu kvality života v mestskej časti.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

 • Galvaniho dvory. Fotografia z 29.7.2017
 • Galvaniho dvory. Fotografia z 29.7.2017
 • Galvaniho dvory. Fotografia z 29.7.2017
 • Galvaniho dvory. Zdroj: Macho Consulting
 • Trnky Ružinov. Fotografia z 29.7.2017
 • Trnky Ružinov. Fotografia z 29.7.2017
 • Trnky Ružinov. Fotografia z 29.7.2017
 • Trnky Ružinov. Zdroj: Urban&Partner
 • Omnia. Zdroj: Omnia Invest / EIA
 • Omnia. Zdroj: Omnia Invest / EIA
 • Omnia. Zdroj: Omnia Invest / EIA
 • Omnia. Zdroj: Omnia Invest / EIA
 • Omnia. Situácia. Zdroj: Omnia Invest / EIA
 • Green Atrium. Zdroj: JAGR, s.r.o. / EIA
 • Green Atrium. Situácia. Zdroj: JAGR, s.r.o. / EIA
 • Olympia. Realizovaný návrh od AK Jančina. Zdroj: Tatra Residence via Trend Reality
 • Olympia. Víťazný návrh od PMArchitekti. Zdroj: Tatra Residence via Trend Reality

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube