Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 08.03.2019 15:30

V Starom Meste pribudne Florian Offices

Po viacerých ohlásených zástavbách prieluk v centre Bratislavy v poslednom období prichádza na rad aj urbanizácia posledných rozsiahlejších prázdnych pozemkov. Jedným z najvýraznejších je v tomto smere pozemok priamo pod Národnou bankou Slovenska na Ulici Imricha Karvaša, kde by už čoskoro mohol vyrásť kancelársky komplex Florian Offices.

Article Big

Zdroj: Florian Offices / EIA

Spoločnosť Florian Offices, s.r.o., blízka k developerovi Penta Real Estate, predložila v týchto dňoch na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA) projekt, ktorý vyplní podstatnú predmetného pozemku, čím nadviaže na už skôr predstavený zámer Obytného domu Fazuľová od spríbuznenej spoločnosti. Táto dnes zanedbaná lokalita by sa tak mohla premeniť na modernú a aktívnu súčasť centra mesta.

Samotný kancelársky komplex Florian Offices zaberie väčšiu časť bloku medzi Ulicou Imricha Karvaša, Radlinského, Školskou a Slovanskou ulicou, pričom bude lokalizovaný v jeho spodnej časti. Dnes sa tu nachádza jeden starší objekt, ktorý bude asanovaný, s čím súhlasil aj Krajský pamiatkový úrad.

Budova svojou výškou, tvarom aj osadením v priestore nadviaže na okolitú zástavbu – okrem podlažnosti na úrovni šiestich nadzemných podlaží, čím pripomína susedný hotel Saffron, je to napríklad aj zakrivenie juhozápadnej fasády, čo asociuje podobné riešenie pri výškovej budove NBS. Zaujímavosťou je vyvýšenie prvého nadzemného podlažia, do ktorého bude vložený mezanín.

Podlažná plocha nadzemných podlaží predstavuje približne 13-tisíc metrov štvorcových, čo znamená, že tu vznikne cez 10-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov, k čomu sa pridáva vybavenosť na prvom nadzemnom podlaží, vrátane mezanínu. Hlavné vstupy do objektu budú orientované do Školskej, kde budú smerovať k developmentu na Fazuľovej, aj do Ulice Imricha Karvaša. Parkovanie bude lokalizované v troch podzemných podlažiach, pričom vznikne 270 parkovacích miest. Na tento počet bude pripadať približne 1.038 zamestnancov. Celkové náklady sú odhadované na 17 miliónov eur. 

Florian Offices bude nepochybne špičkovým kancelárskym objektom v najvyššom štandarde, čo koniec-koncov potvrdzuje aj fakt, že autormi dizajnu sú architekti z kancelárie Vietzke&Borstelmann, ktorým ako lokálny architekt sekunduje štúdio Pantograph. Obe pracoviská majú bohatú skúsenosť s prácou so Zahou Hadid – kým Pantograph sú projektanti výškovej budovy Sky Parku, architekti Thomas Vietzke aj Jens Borstelmann pochádzajú priamo zo Zaha Hadid Architects. Rukopis výnimočnej architektky sa odráža aj v návrhu Florian Offices.

Už z pôdorysov je zrejmé, že architekti sa inšpirovali oblými organickými tvarmi, typickými pre jej tvorbu, do projektu však vložili aj vlastné vstupy. Fasáda prvého nadzemného podlažia bude plne presklená, odhaľujúca priestor vnútri, ktorý má vďaka vyvýšeniu a vloženiu mezanínu veľkomestský charakter. Kancelárske podlažia budú tvorené kombináciou plných a presklených plôch, čo budove dodá rytmus, stabilitu a eleganciu.

Ďalším benefitom projektu bude vznik akéhosi námestíčka – piazzety – severne od budovy, zvieraného s pripravovaným projektom polyfunkčného bytového domu na severnej hrane pozemku. Námestíčko bude v priestore, kde sa dnes nachádza električková zastávka, a bude do neho orientovaná vybavenosť. Spoločne s doplnením zelene tu vznikne príjemný mestský priestor, ktorý previaže všetky pripravované projekty v okolí. Landscape architektom je kancelária LABAK.

 

Situácia ukazuje, že na severozápadnej strane pozemku vznikne nové námestíčko. Zdroj: Florian Offices / EIA

 

Developer tak zodpovedne pristúpil k transformácii pozemkov na jednom z posledných nezastavaných pozemkov v centrálnej mestskej polohe. Na projekt bola vypísaná architektonická súťaž s medzinárodným obsadením, vďaka čomu je návrh kvalitný a vhodne doplní zástavbu tejto časti mesta.

Realizácia Florian Offices by mala prebehnúť medzi rokmi 2019-2022. Po dostavbe projektu, spoločne so susednými developmentami, už bude táto časť mesta veľmi kompaktná a husto zastavaná, čo na druhej strane vedie k tlaku na skvalitnenie verejných priestranstiev. Ako najsľubnejšia sa v tomto ohľade javí iniciatíva revitalizácie Floriánskeho námestia, kde je dnes parkovisko a citeľná preferencia automobilovej dopravy.

Ak by sa naplnila vízia autorov architektonickej štúdie premeny námestia, výsledkom by bol vznik mimoriadne príjemného priestoru, ktorý by sa razom stal jedným z ústredných bodov štvrte Blumentál. V oblasti je veľmi aktívnych mnoho skupín – okrem aktivistov sú to aj developeri, neziskové organizácie či verejné inštitúcie, ktoré sa už začínajú spoločne koordinovať.

Výsledkom spolupráce môže byť vznik jednej z najlepších štvrtí pre život v Bratislave, čo ukáže, že v meste má zmysel otvorený prístup ku všetkým aktérom – vrátane nenávidených developerov, ktorí však aj projektami ako Florian Offices môžu výrazne prispieť k oživeniu a zatraktívneniu významných častí mesta. A to je niečo, z čoho môžu profitovať všetci. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Florian Offices / EIA
  • Pôdorys prvého nadzemného podlažia. Zdroj: Florian Offices / EIA
  • Architektonická situácia. Zdroj: Florian Offices / EIA

Súvisiace články

Development pod Národnou bankou získava prvé povolenia

22.02.2021 11:26:06 Adrian Gubčo

Plochy medzi Ulicou Imricha Karvaša, Radlinského, Fazuľovou a Slovanskou ulicou ostávajú jednými z najrozsiahlejších nezastavaných území v centrálnej časti Bratislavy. Už čoskoro by sa to však mohlo zmeniť – naplánovaná tu je trojica projektov, ktoré vyplnia prázdne plochy súčasnou architektúrou od popredných architektonických ateliérov.

Čítať viac

Budova školy na Školskej ulici je minulosťou

24.05.2019 14:25:00 Adrian Gubčo

Na Školskej ulici v Starom meste bola pred niekoľkými dňami ukončená asanácia staršej zanedbanej budovy školy, prakticky posledného zvyšku zástavby tejto ulice, ktorá bola kedysi predmestím Bratislavy. Dnes je však súčasťou centra mesta a v tomto zmysle tu čoskoro vznikne komplexný development zahŕňajúci bývanie aj kancelárie.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Nový elegantný projekt je v príprave v Karlovej Vsi. Prinesie takmer tri desiatky bytov.

New classy development is in planning in Karlova Ves. It should contain almost 30 homes.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #karlovaves #architecture #contemporaryarchitecture

@langbenedekarchitects @kuklicasmerek
Stanica Nivy sa pomaly blíži k dokončeniu.

Stanica Nivy is nearing completion slowly.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #downtown #nivy #novenivy #nivytower #stanicanivy #city #architecture #contemporaryarchitecture #building #urbandevelopment #urbanism #vsco

@hbreavis @sieberttalas
Dostane Bratislava nový vedecko-technický park? Aj tomu bráni súčasná podoba Územného plánu.

Will Bratislava get new R&D park? Current city masterplan doesn't allow it...

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #research #science #city #economy #urbanism #masterplanning #centrop
Portum získal nového investora a ohlasuje štart výstavby na jeseň tohto roka.

Portum got a new investor, its construction should start in Autumn this year.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY  #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #portum #downtown #city #architecture #contemporaryarchitecture
Kancelársky komplex Sky Park Offices je dokončený. Nové centrum Bratislavy je opäť o kúsok celistvejšie.

Office complex Sky Park Offices is completed. New Bratislava downtown is again a bit more compact.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #skypark #highrise #tower #city #downtown #office #work #architecture #contemporaryarchitecture #publicspace

@penta_real_estate @vbarchitekten
Táto budova ma neprestáva fascinovať. Veľkolepé dielo.

This building never ceases to amaze me. A magnificient work of architecture.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #oldbratislava #culture #city #architecture #modernarchitecture #dedecek #gallery #slovaknationalgallery #sng #reconstruction #riverfront 

@sng_gallery
Pozrieť viac

YouTube