YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 02.01.2019 09:30

Na Fazuľovej pribudne obytný súbor

Na jednom z posledných väčších nezastavaných pozemkov v centrálnej časti Bratislavy, v dotyku s centrálou Národnej banky Slovenska (NBS), vyrastie nový rezidenčný projekt. Ide o súčasť rozsiahlejšieho developmentu, o ktorom som sa zmieňoval už dávnejšie a za ktorým stojí developer Penta Real Estate.

Pozemok, kde vyrastie projekt. Zdroj: Google Maps

Pozemok, kde vyrastie projekt. Zdroj: Google Maps

Prvá zverejnená časť developmentu pozostáva z dvojice objektov s obytnou funkciou, ktoré vzniknú v priestore medzi Školskou a Fazuľovou ulicou, pričom tvarom sledujú líniu týchto ulíc. Na pozemku sa dnes nachádzajú nehodnotné zvyšky starej zástavby, ktoré by boli zasanované.

Oba objekty majú zhodne po osem nadzemných podlaží, čím viacmenej reagujú na hmotu hotela Saffron, ktorý tvorí južný okraj bloku, zároveň ich pôdorys miernym ustúpením reaguje na tvar ulice. Tým vzniká aj charakteristický prvok architektúry, ktorá má celkovo, podľa dokumentácie, odzrkadľovať  funkciu a polohu projektu v celomestskom kontexte.

Keďže zámer predložený na posudzovania na EIA neobsahuje vizualizácie a sám pripúšťa, že podrobnejšie riešenie architektúry bude predmetom až ďalších stupňov projektovej prípravy, o vzhľade domov sú len kusé informácie. Z nich vyplýva, že architektúre domu bude dominovať mriežka horizontálneho parapetu a obkladov medzibytových stien, na prvých dvoch podlažiach sa uvažuje o sokli z betónových platní s hrubšou štruktúrou. Nádej v dobrý výsledok posilňuje fakt, že celý development je výsledkom architektonickej súťaže, v ktorej podľa všetkého zvíťazila kancelária GutGut, ktorá patrí k najlepším na Slovensku.

Ako bolo spomenuté, dominujúcou funkciou je bývanie. Navrhnutých je celkovo 231 bytov, z toho 136 dvojizbových, 41 trojizbových a 54 štvorizbových. Dvojizbové budú orientované buď na ulicu alebo do bloku, väčšie byty by však mali byť preplávajúce – teda mať výhľady do oboch strán. Dodatočnou funkciou je retail, v parteri by malo vzniknúť niekoľkoobchodných prevádzok s celkovou výmerou 224 metrov štvorcových. Parkovanie je riešené výlučne v garáži, vzniknúť by malo 389 miest.

Zámer sa posudzuje variantne, odporúčaný variant č. 2 sa vyznačuje väčšími plochami zelene, predovšetkým vo vntúrobloku. Realizácia projektu sa predpokladá medzi rokmi 2020-2022, odhadované náklady sú 20 miliónov eur.

Predkľadateľom projektu je spoločnosť FP solutions, s.r.o., už dlhšie je však známe, že v skutočnosti za týmto developmentom stojí developer Penta Real Estate. Zástavbou nielen daného pozemku, ale aj susedného bloku medzi Školskou a ulicou Imricha Karvaša, konečne príde ku sceleniu a vyplneniu tejto časti mesta.

Už teraz možno pozitívne hodnotiť triezve narábanie s mierkou a oslovenie daného architektonického štúdia, čo je zárukou vysokej úrovne návrhu. Vnútroblok bude podľa všetkého priechodný, čím príde nielen k lepšiemu využitiu, ale aj k väčšiemu otvoreniu územia.

Pre rozsiahlejšie hodnotenie si treba počkať na konkrétnejšie návrhy aj so zástavbou na vedľajšom pozemku, kde by sa podľa všetkého mala nachádzať aj administratíva a dodatočné služby. Doteraz známe fakty sú však dobrým prísľubom do budúcnosti.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Z predmestskej ulice centrum metropoly. Zvyšky starej Fazuľovej zanikli, nahradí ich veľkomesto

19.12.2022 18:15:03 Adrian Gubčo

ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ Z priestoru medzi Fazuľovou a Školskou ulicou v Starom meste sa v uplynulých dňoch ozýval stavebných ruch. Developer Alto Real Estate, ktorý tieto plochy vlastní, pristúpil k asanácii zvyškov staršej zástavby, ktorá tu prežívala z čias, kedy išlo o súčasť predmestia Bratislavy. Čistí tak priestor pre vybudovanie nových rezidenčných a kancelárskych objektov, ktoré zmenia charakter územia.

Čítať viac

Staré Mesto sa zahustí, projekty v prielukách postupujú

10.08.2022 16:27:55 Adrian Gubčo

Bratislavské Staré Mesto je najhustejšie zastavanou časťou metropoly, napriek tomu tu ostáva ešte viacero voľných a nezastavaných pozemkov. Patrí k nim viacero prieluk, ktoré vznikli po odstránení pôvodnej zástavby, ale aj dlhodobo prázdnych plôch, uvoľnených s cieľom neskoršieho rozvoja. K tomu by mohlo prísť už v najbližších rokoch.

Čítať viac

Prvá výzva pre Alto Real Estate: Kedy sa rozbehne development pod NBS?

25.05.2022 17:27:49 Adrian Gubčo

Alto Real Estate, nový hráč na bratislavskom trhu, ktorý vznikol odštiepením od Penta Real Estate, čelí prvej povoľovacej výzve. Jedným z projektov developera bude rozsiahla transformácia pozemkov medzi Slovanskou a Radlinského ulicou. Vzniknúť tu má kancelársky komplex Florian Offices spoločne s dvojicou bytových súborov. Jeden z nich však narazil na nesúhlas suseda – Národnej banky Slovenska.

Čítať viac

Obytný súbor na Fazuľovej má územné rozhodnutie, na odhalenie definitívnej podoby stále čaká

09.02.2022 13:07:45 Adrian Gubčo

Urbanizácia takmer posledných veľkých nezastavaných pozemkov v Starom Meste sa blíži. Územné rozhodnutie získal projekt Obytného súboru Fazuľová, ktorý vyplní priestor medzi Fazuľovou a Školskou ulicou v blízkosti Národnej banky Slovenska. Ide o súčasť rozsiahlejšieho developmentu, ktorý prinesie aj výstavbu na susednej ploche medzi Školskou a Imricha Karvaša. Za zámerom stojí Penta Real Estate.

Čítať viac

Development pod Národnou bankou získava prvé povolenia

22.02.2021 11:26:06 Adrian Gubčo

Plochy medzi Ulicou Imricha Karvaša, Radlinského, Fazuľovou a Slovanskou ulicou ostávajú jednými z najrozsiahlejších nezastavaných území v centrálnej časti Bratislavy. Už čoskoro by sa to však mohlo zmeniť – naplánovaná tu je trojica projektov, ktoré vyplnia prázdne plochy súčasnou architektúrou od popredných architektonických ateliérov.

Čítať viac

Budova školy na Školskej ulici je minulosťou

24.05.2019 14:25:00 Adrian Gubčo

Na Školskej ulici v Starom meste bola pred niekoľkými dňami ukončená asanácia staršej zanedbanej budovy školy, prakticky posledného zvyšku zástavby tejto ulice, ktorá bola kedysi predmestím Bratislavy. Dnes je však súčasťou centra mesta a v tomto zmysle tu čoskoro vznikne komplexný development zahŕňajúci bývanie aj kancelárie.

Čítať viac

Kto bude stavať pri Národnej Banke?

27.03.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Vlastníkom pozemkov v bloku vymedzenom ulicami Imricha Karvaša, Radlinského, Školská a Slovanská sa stala spoločnosť Dreamer, s.r.o., sídliaca v budove spojenej so spoločnosťou Penta. Možno tak zrejme už bezpečne povedať, že práve Penta Real Estate bude na tomto pozemku developovať.

Čítať viac

Nový projekt v centre Bratislavy?

19.02.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Dlhodobo prázdny a zanedbaný pozemok v centre mesta, priamo pod Národnou bankou Slovenska a v dotyku s kampusom Slovenskej technickej univerzity, môže čoskoro čakať radikálna zmena.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube