Author photoAdrian Gubčo 02.01.2019 09:30

Na Fazuľovej pribudne obytný súbor

Na jednom z posledných väčších nezastavaných pozemkov v centrálnej časti Bratislavy, v dotyku s centrálou Národnej banky Slovenska (NBS), vyrastie nový rezidenčný projekt. Ide o súčasť rozsiahlejšieho developmentu, o ktorom som sa zmieňoval už dávnejšie a za ktorým stojí developer Penta Real Estate.

Pozemok, kde vyrastie projekt. Zdroj: Google Maps

Pozemok, kde vyrastie projekt. Zdroj: Google Maps

Prvá zverejnená časť developmentu pozostáva z dvojice objektov s obytnou funkciou, ktoré vzniknú v priestore medzi Školskou a Fazuľovou ulicou, pričom tvarom sledujú líniu týchto ulíc. Na pozemku sa dnes nachádzajú nehodnotné zvyšky starej zástavby, ktoré by boli zasanované.

Oba objekty majú zhodne po osem nadzemných podlaží, čím viacmenej reagujú na hmotu hotela Saffron, ktorý tvorí južný okraj bloku, zároveň ich pôdorys miernym ustúpením reaguje na tvar ulice. Tým vzniká aj charakteristický prvok architektúry, ktorá má celkovo, podľa dokumentácie, odzrkadľovať  funkciu a polohu projektu v celomestskom kontexte.

Keďže zámer predložený na posudzovania na EIA neobsahuje vizualizácie a sám pripúšťa, že podrobnejšie riešenie architektúry bude predmetom až ďalších stupňov projektovej prípravy, o vzhľade domov sú len kusé informácie. Z nich vyplýva, že architektúre domu bude dominovať mriežka horizontálneho parapetu a obkladov medzibytových stien, na prvých dvoch podlažiach sa uvažuje o sokli z betónových platní s hrubšou štruktúrou. Nádej v dobrý výsledok posilňuje fakt, že celý development je výsledkom architektonickej súťaže, v ktorej podľa všetkého zvíťazila kancelária GutGut, ktorá patrí k najlepším na Slovensku.

Ako bolo spomenuté, dominujúcou funkciou je bývanie. Navrhnutých je celkovo 231 bytov, z toho 136 dvojizbových, 41 trojizbových a 54 štvorizbových. Dvojizbové budú orientované buď na ulicu alebo do bloku, väčšie byty by však mali byť preplávajúce – teda mať výhľady do oboch strán. Dodatočnou funkciou je retail, v parteri by malo vzniknúť niekoľkoobchodných prevádzok s celkovou výmerou 224 metrov štvorcových. Parkovanie je riešené výlučne v garáži, vzniknúť by malo 389 miest.

Zámer sa posudzuje variantne, odporúčaný variant č. 2 sa vyznačuje väčšími plochami zelene, predovšetkým vo vntúrobloku. Realizácia projektu sa predpokladá medzi rokmi 2020-2022, odhadované náklady sú 20 miliónov eur.

Predkľadateľom projektu je spoločnosť FP solutions, s.r.o., už dlhšie je však známe, že v skutočnosti za týmto developmentom stojí developer Penta Real Estate. Zástavbou nielen daného pozemku, ale aj susedného bloku medzi Školskou a ulicou Imricha Karvaša, konečne príde ku sceleniu a vyplneniu tejto časti mesta.

Už teraz možno pozitívne hodnotiť triezve narábanie s mierkou a oslovenie daného architektonického štúdia, čo je zárukou vysokej úrovne návrhu. Vnútroblok bude podľa všetkého priechodný, čím príde nielen k lepšiemu využitiu, ale aj k väčšiemu otvoreniu územia.

Pre rozsiahlejšie hodnotenie si treba počkať na konkrétnejšie návrhy aj so zástavbou na vedľajšom pozemku, kde by sa podľa všetkého mala nachádzať aj administratíva a dodatočné služby. Doteraz známe fakty sú však dobrým prísľubom do budúcnosti.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube