Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 02.01.2019 09:30

Na Fazuľovej pribudne obytný súbor

Na jednom z posledných väčších nezastavaných pozemkov v centrálnej časti Bratislavy, v dotyku s centrálou Národnej banky Slovenska (NBS), vyrastie nový rezidenčný projekt. Ide o súčasť rozsiahlejšieho developmentu, o ktorom som sa zmieňoval už dávnejšie a za ktorým stojí developer Penta Real Estate.

Article Big

Pozemok, kde vyrastie projekt. Zdroj: Google Maps

Prvá zverejnená časť developmentu pozostáva z dvojice objektov s obytnou funkciou, ktoré vzniknú v priestore medzi Školskou a Fazuľovou ulicou, pričom tvarom sledujú líniu týchto ulíc. Na pozemku sa dnes nachádzajú nehodnotné zvyšky starej zástavby, ktoré by boli zasanované.

Oba objekty majú zhodne po osem nadzemných podlaží, čím viacmenej reagujú na hmotu hotela Saffron, ktorý tvorí južný okraj bloku, zároveň ich pôdorys miernym ustúpením reaguje na tvar ulice. Tým vzniká aj charakteristický prvok architektúry, ktorá má celkovo, podľa dokumentácie, odzrkadľovať  funkciu a polohu projektu v celomestskom kontexte.

Keďže zámer predložený na posudzovania na EIA neobsahuje vizualizácie a sám pripúšťa, že podrobnejšie riešenie architektúry bude predmetom až ďalších stupňov projektovej prípravy, o vzhľade domov sú len kusé informácie. Z nich vyplýva, že architektúre domu bude dominovať mriežka horizontálneho parapetu a obkladov medzibytových stien, na prvých dvoch podlažiach sa uvažuje o sokli z betónových platní s hrubšou štruktúrou. Nádej v dobrý výsledok posilňuje fakt, že celý development je výsledkom architektonickej súťaže, v ktorej podľa všetkého zvíťazila kancelária GutGut, ktorá patrí k najlepším na Slovensku.

Ako bolo spomenuté, dominujúcou funkciou je bývanie. Navrhnutých je celkovo 231 bytov, z toho 136 dvojizbových, 41 trojizbových a 54 štvorizbových. Dvojizbové budú orientované buď na ulicu alebo do bloku, väčšie byty by však mali byť preplávajúce – teda mať výhľady do oboch strán. Dodatočnou funkciou je retail, v parteri by malo vzniknúť niekoľkoobchodných prevádzok s celkovou výmerou 224 metrov štvorcových. Parkovanie je riešené výlučne v garáži, vzniknúť by malo 389 miest.

Zámer sa posudzuje variantne, odporúčaný variant č. 2 sa vyznačuje väčšími plochami zelene, predovšetkým vo vntúrobloku. Realizácia projektu sa predpokladá medzi rokmi 2020-2022, odhadované náklady sú 20 miliónov eur.

Predkľadateľom projektu je spoločnosť FP solutions, s.r.o., už dlhšie je však známe, že v skutočnosti za týmto developmentom stojí developer Penta Real Estate. Zástavbou nielen daného pozemku, ale aj susedného bloku medzi Školskou a ulicou Imricha Karvaša, konečne príde ku sceleniu a vyplneniu tejto časti mesta.

Už teraz možno pozitívne hodnotiť triezve narábanie s mierkou a oslovenie daného architektonického štúdia, čo je zárukou vysokej úrovne návrhu. Vnútroblok bude podľa všetkého priechodný, čím príde nielen k lepšiemu využitiu, ale aj k väčšiemu otvoreniu územia.

Pre rozsiahlejšie hodnotenie si treba počkať na konkrétnejšie návrhy aj so zástavbou na vedľajšom pozemku, kde by sa podľa všetkého mala nachádzať aj administratíva a dodatočné služby. Doteraz známe fakty sú však dobrým prísľubom do budúcnosti.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Development pod Národnou bankou získava prvé povolenia

22.02.2021 11:26:06 Adrian Gubčo

Plochy medzi Ulicou Imricha Karvaša, Radlinského, Fazuľovou a Slovanskou ulicou ostávajú jednými z najrozsiahlejších nezastavaných území v centrálnej časti Bratislavy. Už čoskoro by sa to však mohlo zmeniť – naplánovaná tu je trojica projektov, ktoré vyplnia prázdne plochy súčasnou architektúrou od popredných architektonických ateliérov.

Čítať viac

Budova školy na Školskej ulici je minulosťou

24.05.2019 14:25:00 Adrian Gubčo

Na Školskej ulici v Starom meste bola pred niekoľkými dňami ukončená asanácia staršej zanedbanej budovy školy, prakticky posledného zvyšku zástavby tejto ulice, ktorá bola kedysi predmestím Bratislavy. Dnes je však súčasťou centra mesta a v tomto zmysle tu čoskoro vznikne komplexný development zahŕňajúci bývanie aj kancelárie.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Nový elegantný projekt je v príprave v Karlovej Vsi. Prinesie takmer tri desiatky bytov.

New classy development is in planning in Karlova Ves. It should contain almost 30 homes.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #karlovaves #architecture #contemporaryarchitecture

@langbenedekarchitects @kuklicasmerek
Stanica Nivy sa pomaly blíži k dokončeniu.

Stanica Nivy is nearing completion slowly.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #downtown #nivy #novenivy #nivytower #stanicanivy #city #architecture #contemporaryarchitecture #building #urbandevelopment #urbanism #vsco

@hbreavis @sieberttalas
Dostane Bratislava nový vedecko-technický park? Aj tomu bráni súčasná podoba Územného plánu.

Will Bratislava get new R&D park? Current city masterplan doesn't allow it...

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #research #science #city #economy #urbanism #masterplanning #centrop
Portum získal nového investora a ohlasuje štart výstavby na jeseň tohto roka.

Portum got a new investor, its construction should start in Autumn this year.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY  #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #portum #downtown #city #architecture #contemporaryarchitecture
Kancelársky komplex Sky Park Offices je dokončený. Nové centrum Bratislavy je opäť o kúsok celistvejšie.

Office complex Sky Park Offices is completed. New Bratislava downtown is again a bit more compact.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #skypark #highrise #tower #city #downtown #office #work #architecture #contemporaryarchitecture #publicspace

@penta_real_estate @vbarchitekten
Táto budova ma neprestáva fascinovať. Veľkolepé dielo.

This building never ceases to amaze me. A magnificient work of architecture.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #oldbratislava #culture #city #architecture #modernarchitecture #dedecek #gallery #slovaknationalgallery #sng #reconstruction #riverfront 

@sng_gallery
Pozrieť viac

YouTube