Author photoAdrian Gubčo 05.08.2022 17:06

Bratislava čoskoro získa oficiálny mrakodrap, Eurovea Tower pokračuje v raste

S postupujúcou výstavbou začína Eurovea II získavať definitívnu podobu. Týka sa to jej nižších častí, teda nákupného centra, kancelárskych budov aj nábrežnej bytovky, ale aj veže Eurovea Tower. Tá sa blíži k prekonaniu hranice 150 metrov, čím sa oficiálne stane mrakodrapom. Developerom projektu je J&T Real Estate.

Eurovea II, ktorá je vo výstavbe od roku 2019, je dnes už nespochybniteľnou dominantou Bratislavy. Projekt prispel k predĺženiu zástavby ľavého brehu Dunaja a jeho najvýraznejšia časť, mrakodrap Eurovea Tower, je viditeľný prakticky z celého vnútorného mesta. Platí to aj napriek tomu, že k dosiahnutiu plnej výšky budove chýba ešte niekoľko desiatok metrov. Na konci júna developer ohlásil prekonanie výšky 125 metrov, čím sa Eurovea Tower stala po prekonaní Nivy Tower najvyššou budovou na Slovensku.

Len o dva dni na to sa veža opäť dostala do správ, hoci tentokrát v smutnejšej súvislosti – na jej vrchole vypukol požiar. Podľa developera to však nemalo výrazne negatívny vplyv na priebeh výstavby. „Na prvom slovenskom mrakodrape Eurovea Tower sme začali stavať 41. podlažie,“ hovorí Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE. „Nakoľko nedávny požiar stavbu ovplyvnil iba miernym zdržaním prác, jeho rozsah bol minimálny a vďaka duchaprítomnosti ľudí na stavbe sa ho podarilo veľmi rýchlo uhasiť, čo stavbu ako takú to nijako neovplyvnilo, pokračujeme v tempe poschodie za 11 dní.“

Budova tak smeruje k dosiahnutiu plnej výšky, ktorá dosahuje 160 metrov po atiku a 168 metrov po architektonický vrchol. „Posledné obytné poschodie teda dokončíme do konca septembra. Následne sa bude realizovať architektonické stvárnenie korunky z oceľovej konštrukcie,“ avizuje Pelikán. Stavebník rýchlo postupuje aj s realizáciou fasády, takže veža bude už onedlho disponovať takmer definitívnym vzhľadom.

Celá Eurovea tak smeruje k dokončeniu, ktoré sa v prípade niektorých objektov predpokladá už v najbližších mesiacoch a ako celku v budúcom roku. K dobudovaniu smerujú najmä administratívne budovy, orientované na Pribinovu ulicu. „V administratívnej budove Pribinova X je dokončená fasáda okrem časti, kde bol vonkajší stavebný výťah a momentálne sa práce presunuli do interiéru. Tu sa realizujú hrubé rozvody a stupačky technických inštalácií,“ popisuje výkonný riaditeľ JTRE. „Na druhej administratívnej budove sme po dokončení fasády a osadení výplňových konštrukcií začali s realizáciou druhého opláštenia budovy, ktoré je už zo severnej strany dokončené.“

O čosi pomalšie napredujú rezidenčné budovy, teda okrem Eurovea Tower aj nižší súbor objektov Eurovea Riverside. Hoci sa stavebne blížia k dokončeniu, majitelia sa k bytom dostanú až v priebehu budúceho roka. „Predpokladaný termín odovzdávania bytov je koncom budúceho roka, v prípade Riverside je to o niečo skôr, plánujeme ich odovzdávať od 2. kvartálu budúceho roka,“ upozorňuje Pelikán. V tejto chvíli by malo byť vypredaných všetkých 96 bytov v Eurovea Riverside, rovnako ako drvivá väčšina z 389 bytov a apartmánov v Eurovea Tower.

V prípade kancelárskych priestorov nemožno zatiaľ konštatovať plnú obsadenosť. „Aktuálne máme v aktívnom rokovaní takmer 40 percent plochy z celkovej výmery oboch budov 37-tisíc štvorcových metrov. Sme vo finálnych fázach uzatvárania zmluvných dokumentov a veríme, že prvé meno oznámime už čoskoro,“ naznačuje Pavel Pelikán. Developer sa potenciálnych nájomcov snaží okrem lokality prilákať aj technickými a ekologickými vymoženosťami – budova Pribinova Y má spĺňať kritériá certifikácie BREEAM Outstanding, teda na najvyššej úrovni.

Eurovea II bude naplno dokončená v roku 2023, čo sa týka aj nákupného centra či verejného priestoru. „Termín otvorenia nákupnej galérie je jar 2023,“ potvrdzuje Pavel Pelikán a pripomína, že v tom istom čase sa otvorí aj zrekonštruovaná Pribinova ulica. „Úplne všetky obmedzenia súvisiace s výstavbou plnohodnotného bulváru Pribinova budú odstránené až na jar 2023. Priebežne však budeme sprístupňovať a sprejazdňovať jeho jednotlivé časti podľa toho, ako ich budeme dokončovať. Nábrežnú promenádu plánujeme dokončiť v rovnakom termíne," uzatvára výkonný riaditeľ JTRE. V tom istom čase ju dotvorí aj nové umelecké dielo

Galéria

  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate

Dokončením Eurovey II sa opäť „rozšíri mesto“, teda sa intenzívnemu využitiu otvoria plochy, ktoré boli predtým prázdne alebo len veľmi slabo zastavané. Predĺži sa nábrežná promenáda, siahajúca po novom až po(d) Most Apollo, a výrazným zlepšením by mala prejsť aj Pribinova ulica. Prirodzene, kľúčovou otázkou ostáva umiestnenie električkovej trate na jej južnej strane, o čo sa usiluje Hlavné mesto. Napriek tomu možno konštatovať, že sa Pribinova ulica aspoň čiastočne zmení na reprezentatívnu mestskú triedu.

Tento mestotvornejší dojem sa má po roku 2023 ďalej posilňovať – nielen kvôli električke, ale aj v dôsledku ďalšej výstavby. V priestore medzi SND a kancelárskym komplexom Pribinova 19 sa má vybudovať polyfunkčný súbor Ganz House, ktorý sa bude do Pribinovej obracať rezidenčnou časťou a do styku Pribinovej a Čulenovej kancelárskou. Východne od Tower 115 zas vnikne námestie, ktoré bude okrem staršej veže a projektu Landererova 12 vymedzené aj mohutnou vežou East Tower. Vznikne tak mozaika verejne prístupných priestorov a nových budov, ktorá zo zóny Eurovea City spraví atraktívnu modernú časť Bratislavy a jej nového centra.

Naozaj špičkovej architektúry je tu zatiaľ málo – vyššie kritériá znesie azda len novostavba SND (Architekti BKPŠ) a z doterajších náznakov Ganz House (Compass). Ďalšie objekty, vrátane Eurovey II od GFI, možno definovať skôr ako priemer alebo lepší priemer. Určitým prísľubom do budúcna je plán vybudovať v oblasti novú americkú ambasádu, za ktorou by mali stáť významní americkí architekti (hovorí sa dokonca o svetoznámej kancelárii Diller Scofidio + Renfro). Jej odhalenie sa predpokladá na jeseň tohto roka.

Kvalitná architektúra by zóne prospela. Do budúcna by sa mala stať mimoriadne dôležitou spojnicou na krížení západo-východnej osi, spájajúcej nábrežie od bývalého PKO až po Prístavný most, a severo-južnej od Trnavského mýta po Nové LidoPetržalskú centrálnu os. V najbližších desaťročiach sa development prenesie práve na Zimný prístav alebo do Lida. Eurovea, ktorá je v strede medzi týmito rozvojovými oblasťami, z toho môže profitovať najviac v podobe najväčšej návštevnosti.

V každom prípade možno už teraz povedať, že toto nové ťažisko rozvoja mesta bude jednoznačne definovateľné už zdiaľky – a to vežou, ktorá je vďaka svojej výške jednoznačnou dominantou celej Bratislavy. Významnejšie sú už Bratislavský hrad a Kamzík. Už o niekoľko týždňov sa oficiálne stane prvým slovenským a bratislavským mrakodrapom. Bude symbolickým vyvrcholením rozvoja, ktorým metropola v posledných desaťročiach prešla.

 

Fotografie z 22.7.2022. Pozrite si výstavbu Eurovey vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube