Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 26.05.2020 17:35

Projekt East Tower sa upraví, navrhované kongresové centrum sa zatiaľ realizovať nebude

Developer J&T Real Estate pred rokom detailne predstavil zámer výstavby administratívno-kongresového centra, ktoré dokonca nieslo názov East Tower & Congress. Ambíciou spoločnosti bolo urobiť z Bratislavy a developmentu Eurovea City medzinárodnú kongesovú destináciu. Dnes sa však situácia obracia a všetko nasvedčuje tomu, že sa kongesové centrum zatiaľ realizovať nebude.

Article Big

Zdroj: J&T Real Estate

Eurovea City tvorí veľmi významnú časť bratislavského downtownu, ktorej súčasťou je centrálny verejný priestor tejto časti mesta, Námestie M.R.Štefánika, okolo ktorého postupne vzniká zástavba so stovkami bytov a desiatkami tisíc metrami štvorcovými administratívnych alebo retailových plôch. Dostupnosť lokality sa výrazne zvýši, keď sa dobuduje nová električková trať do Ružinova a Petržalky a spojenie s Novým Lidom cez uvažovaný peší most.

Pri pohľade na budúcnosť lokality sa developer rozhodol doplniť štvrť funkciou, ktorá v podstate dáva zmysel – východne od Tower 115, v severnej časti budúceho námestia otvoreného do Pribinovej, navrhol k administratívnej budove East Tower dobudovať kongresové centrum, ktoré by bolo schopné hostiť medzinárodné kongresy a podujatia, čím by obohatilo ponuku služieb pre klientov aj návštevníkov zóny. Výhodné by to bolo aj kvôli umiestneniu Európskej pracovnej agentúry v budove Landererova 12, ktorá potrebuje aj takúto formu priestorov.

Nido

Kongresové centrum malo mať dve podlažia, plochu 10-tisíc metrov štvorcových a vzniknúť tu malo niekoľko sál, z ktorých najväčšia mala dosahovať kapacitu 1.200 návštevníkov. Menšie kongresové sály by sa spájali podľa potreby a hostili by ďalších účastníkov podujatí. Celková kapacita tak mala dosiahnuť až 2-tisíc ľudí. Architektonické, dispozičné a technické riešenie a zabezpečenie malo umožniť aj organizáciu plesov, koncertov alebo súkromných podujatí.

„Som si istý, že kongresové centrum blízko Dunaja pomôže našu metropolu dostať do prvej ligy,“ hovoril vtedy Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE. Developer naozaj správne upozornil na to, že Bratislava nevyužíva naplno svoj potenciál kongresového turizmu, hoci sa nachádza v blízkosti Viedne a Prahy – dvoch globálnych lídrov v tomto smere. Investícia do tejto oblasti by tak mohla mať teoreticky zmysel.

Dnes sa však karta obracia. Na posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA) sa objavila nová správa o hodnotení, ktorá okrem pôvodného projektu obsahuje aj nový variant, ktorý vznikol na základe konzultácií s Hlavným mestom. V tomto variante sa kongresové centrum nenachádza, posudzovaná je iba samotná administratívna veža East Tower.

 

Pôvodná vizualizácia East Tower ešte s kongresovým centrom. Zdroj: J&T Real Estate

 

Podľa tohto nového variantu tak vznikne iba kancelárska veža, vymedzená námestím a Košickou ulicou. Budova bude mať výšku 106 metrov a 25 podlaží plus jedno technologické. Charakteristická bude zaoblením v rohoch, ustúpením dispozíce na úrovni 9-11. podlažia, vďaka čomu budú odhalené šikmé nosné stĺpy, alebo presklenou dvojitou fasádou. Hlavný vstup bude od námestia, budova bude mať dvojpodlažný parter.

Dominujúcou funkciou je administratíva, vzniknúť by tu malo 39-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov. Retail bude umiestnený v parteri, na najvyššom (25.) podlaží sa však navrhuje okrem kancelárií aj zriadenie reštaurácie. V pôvodnom variante bola prízemná časť budovy rozšírená o podnož s parkovaním a časťami priestorov kongresového centra, po novom sa tu navrhuje len pergola. Počet parkovacích miest je 708.

Menia sa tak celkové bilancie projektu aj jeho potenciálnych dopadov, čo mohla byť jedna z pripomienok mesta. To malo už v minulosti výhrady k priveľkej miere zástavby v území a dokonca istú dobu požadovalo zníženie mrakodrapu Eurovea Tower. Vďaka zmenám klesne podlažná plocha nadzemnej časti o vyše 11-tisíc metrov štvorcových, podobne ako úžitková plocha, počet parkovacích miest bol vyšší o 267 stojísk. Predovšetkým však zóna príde o rozsiahlejšie priestory pre kongresy – aspoň na čas.

JTRE totiž stále výhľadovo s kongresovým centrom ráta. „Projekt East Tower v rámci Eurovea City pripravujeme naďalej ako administratívnu budovu a jeho súčasťou je aj kongresové centrum,“ hovorí Daniel Suchý, hovorca a PR manager JTRE. „Projekt bude pripravený tak, aby sa dal realizovať na etapy.“ Veža samotná by mala byť postavená pravdepodobne v rokoch 2022-2024. 

Developer tak dobuduje centrum pravdepodobne v dobe, kedy už niektoré z hlavných výhrad mesta – týkajúce sa najmä masívnej dopravnej záťaže – budú menej relevantné, keďže bude vybudovaná nová električková trať. Dovtedy by pravdepodobne organizácia podujatí priniesla kolaps dopravnej siete, ktorá bude musieť zniesť výrazne vyššie nároky po výstavbe nových komplexov v tejto časti mesta. Výhodné to však mohlo byť aj preto, lebo Bratislava si dovtedy môže vybudovať status kongresovej destinácie a pre JTRE cestu „presekajú“ iní developeri.

 

Eurovea City bude zatiaľ bez veľkého kongresového centra. Zdroj: J&T Real Estate

 

Ako totiž upozorňujú experti na daný typ priestorov, kapacity, s ktorými prichádza JTRE v Eurovea City, v skutočnosti nie sú pre vybudovanie skutočne medzinárodne významnej kongresovej destinácie zaujímavé. Na to by muselo byť navrhované kongresové centrum výrazne väčšie. Rozsiahlejšie by museli byť aj rozptylové priestory a lepšie snáď aj dopravné napojenie.

Detaily špecifikovala štúdia spoločnosti EY, vypracovaná pre potreby organizácie Globsec, ktorá sa témou výstavby kongresového centra zaoberá. Nové kongresové centrum by malo mať podľa štúdie kapacitu približne 3-tisíc sediacich ľudí v hlavnej sále a 500 sediacich ľudí v menšej, celková kapacita by mala byť 4,8-tisíc návštevníkov. 3-tisíc miest na sedenie je minimálna kapacita pre vstup na svetový kongresový trh, v spojení s modifikovateľnosťou sedenia a sál. K tomu patria menšie sály pre bilaterálne či multilaterálne stretnutia, mediálne centrum či televízne štúdio.

JTRE si toho musí byť vedomé, rovnako ako potenciálny operátor, ktorý by kongresové centrum v Eurovea City prevádzkoval. Daná lokalita nespĺňa podmienky pre to, aby tu mohla byť umiestnená funkcia v danom rozsahu. Situáciu by však mohol vyriešiť uvažovaný redevelopment Istropolisu, ktorého developer Immocap nad výstavbou špičkového kongresovo-kultúrneho centra seriózne uvažuje.

Ak by sa podarilo skutočne vybudovať kvalitné kongresové centrum v Istropolise, toto by mohlo „potiahnuť“ celý sektor a byť predpokladom pre rozvoj ďalších, menších priestorov. Vtedy príde chvíľa pre Eurovea City a kongresové centrum v zázemí East Tower, ktoré môže byť doplnkovým centrom a s ohľadom na multifunkčnosť aj vytvoriť nový kultúrny priestor, ktorý v tejto časti mesta napriek prítomnosti SND výrazne chýba.

Eurovea City tak prechádza korekciami, ktoré celý ambiciózny development mierne zreálňujú. Aj napriek tomu však platí, že z dlhodobého hľadiska vzniká na nábreží skutočné nové jadro metropoly. Na tom by sa už v tejto chvíli nemalo zmeniť nič.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate

Súvisiace články

Príprava East Tower aj susedného kongresového centra postupuje

01.03.2021 10:45:53 Adrian Gubčo

Ďalšia veža v downtowne je o čosi bližšie výstavbe. Projekt East Tower, naplánovaný ako súčasť konceptu Eurovea City, získal právoplatné záverečné stanovisko EIA a smeruje do územného konania. Developer projektu, spoločnosť J&T Real Estate, získal stanovisko aj pre kongresové centrum, s ktorým pôvodne v rámci konceptu uvažoval, no nateraz s ním neráta.

Čítať viac

Aký bude ďalší rozvoj Eurovea City?

09.12.2020 13:30:00 Adrian Gubčo

V lokalite medzi Landererovou ulicou a nábrežím Dunaja aktuálne púta najväčšiu pozornosť výstavba pokračovania polyfunkčného komplexu Eurovea, ktorého súčasťou je aj prvý slovenský mrakodrap Eurovea Tower. Developer JTRE tu však pripravuje rozsiahlejšiu sériu projektov, spoločne nazývanú Eurovea City. Aký je ich aktuálny stav a ako bude štvrť po svojom dokončení vyzerať?

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Ďalší park je v realizácii, tentokrát pod taktovkou developera Lucron v Urban Residence.

Another park is under construction. Developer is Lucron and the park is part of Urban Residence development.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #park #publicspace #greenery #verejnypriestor #urbanism #urbanResidence #architecture #contemporaryarchitecture

@compassarchitekti
Možné riešenie kauzy na Drotárskej? Murman Group navrhuje rekreačný areál a výletnú reštauráciu na mieste bývalej Pohody. 

Murman Group has proposed a new recreational area and restaurant instead of former Pohoda Park.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #reconstruction #leisure #recreation #park #restaurant #horskypark
Nová vizualizácia Nového Istropolisu.

New render of New Istropolis.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #office #work #city #urbanism #culture #congress #mice #trnavskemyto #architecture #contemporaryarchitecture #istropolis #novyistropolis

@immocap.sk @kcap.eu @playtime.barcelona
Hlavné mesto plánuje upraviť priestor pred Novou tržnicou, pribudne tu pätica veľkých stromov. Dokončenie projektu je plánované ešte v máji tohto roku.

City of Bratislava intends to revitalize the public space before Nová tržnica (New market). Five big trees will be planted. Project should be completed by the end of May.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #publicspace #greenery #verejnypriestor #trnavskemyto #architecture #design
Stavebná fakulta STU postupne získava novú podobu.

Faculty of Civil Engineering of STU is getting new look.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #stu #school #university #science #reconstruction #architecture #modernarchitecture #modernism
Prvý bratislavský mrakodrap rastie a spolu s ním aj celý projekt Eurovea II.

First Bratislava skyscraper rises as well as Eurovea II development.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #euroveaTower #tower #highrise #skyscraper #city #downtown #riverfront #architecture #contemporaryarchitecture

@jtre_sk
Pozrieť viac

YouTube