YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 26.05.2020 17:35

Projekt East Tower sa upraví, navrhované kongresové centrum sa zatiaľ realizovať nebude

Developer J&T Real Estate pred rokom detailne predstavil zámer výstavby administratívno-kongresového centra, ktoré dokonca nieslo názov East Tower & Congress. Ambíciou spoločnosti bolo urobiť z Bratislavy a developmentu Eurovea City medzinárodnú kongesovú destináciu. Dnes sa však situácia obracia a všetko nasvedčuje tomu, že sa kongesové centrum zatiaľ realizovať nebude.

Zdroj: J&T Real Estate

Zdroj: J&T Real Estate

Eurovea City tvorí veľmi významnú časť bratislavského downtownu, ktorej súčasťou je centrálny verejný priestor tejto časti mesta, Námestie M.R.Štefánika, okolo ktorého postupne vzniká zástavba so stovkami bytov a desiatkami tisíc metrami štvorcovými administratívnych alebo retailových plôch. Dostupnosť lokality sa výrazne zvýši, keď sa dobuduje nová električková trať do Ružinova a Petržalky a spojenie s Novým Lidom cez uvažovaný peší most.

Pri pohľade na budúcnosť lokality sa developer rozhodol doplniť štvrť funkciou, ktorá v podstate dáva zmysel – východne od Tower 115, v severnej časti budúceho námestia otvoreného do Pribinovej, navrhol k administratívnej budove East Tower dobudovať kongresové centrum, ktoré by bolo schopné hostiť medzinárodné kongresy a podujatia, čím by obohatilo ponuku služieb pre klientov aj návštevníkov zóny. Výhodné by to bolo aj kvôli umiestneniu Európskej pracovnej agentúry v budove Landererova 12, ktorá potrebuje aj takúto formu priestorov.

Nido

Kongresové centrum malo mať dve podlažia, plochu 10-tisíc metrov štvorcových a vzniknúť tu malo niekoľko sál, z ktorých najväčšia mala dosahovať kapacitu 1.200 návštevníkov. Menšie kongresové sály by sa spájali podľa potreby a hostili by ďalších účastníkov podujatí. Celková kapacita tak mala dosiahnuť až 2-tisíc ľudí. Architektonické, dispozičné a technické riešenie a zabezpečenie malo umožniť aj organizáciu plesov, koncertov alebo súkromných podujatí.

„Som si istý, že kongresové centrum blízko Dunaja pomôže našu metropolu dostať do prvej ligy,“ hovoril vtedy Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE. Developer naozaj správne upozornil na to, že Bratislava nevyužíva naplno svoj potenciál kongresového turizmu, hoci sa nachádza v blízkosti Viedne a Prahy – dvoch globálnych lídrov v tomto smere. Investícia do tejto oblasti by tak mohla mať teoreticky zmysel.

Dnes sa však karta obracia. Na posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA) sa objavila nová správa o hodnotení, ktorá okrem pôvodného projektu obsahuje aj nový variant, ktorý vznikol na základe konzultácií s Hlavným mestom. V tomto variante sa kongresové centrum nenachádza, posudzovaná je iba samotná administratívna veža East Tower.

 

Pôvodná vizualizácia East Tower ešte s kongresovým centrom. Zdroj: J&T Real Estate

 

Podľa tohto nového variantu tak vznikne iba kancelárska veža, vymedzená námestím a Košickou ulicou. Budova bude mať výšku 106 metrov a 25 podlaží plus jedno technologické. Charakteristická bude zaoblením v rohoch, ustúpením dispozíce na úrovni 9-11. podlažia, vďaka čomu budú odhalené šikmé nosné stĺpy, alebo presklenou dvojitou fasádou. Hlavný vstup bude od námestia, budova bude mať dvojpodlažný parter.

Dominujúcou funkciou je administratíva, vzniknúť by tu malo 39-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov. Retail bude umiestnený v parteri, na najvyššom (25.) podlaží sa však navrhuje okrem kancelárií aj zriadenie reštaurácie. V pôvodnom variante bola prízemná časť budovy rozšírená o podnož s parkovaním a časťami priestorov kongresového centra, po novom sa tu navrhuje len pergola. Počet parkovacích miest je 708.

Menia sa tak celkové bilancie projektu aj jeho potenciálnych dopadov, čo mohla byť jedna z pripomienok mesta. To malo už v minulosti výhrady k priveľkej miere zástavby v území a dokonca istú dobu požadovalo zníženie mrakodrapu Eurovea Tower. Vďaka zmenám klesne podlažná plocha nadzemnej časti o vyše 11-tisíc metrov štvorcových, podobne ako úžitková plocha, počet parkovacích miest bol vyšší o 267 stojísk. Predovšetkým však zóna príde o rozsiahlejšie priestory pre kongresy – aspoň na čas.

JTRE totiž stále výhľadovo s kongresovým centrom ráta. „Projekt East Tower v rámci Eurovea City pripravujeme naďalej ako administratívnu budovu a jeho súčasťou je aj kongresové centrum,“ hovorí Daniel Suchý, hovorca a PR manager JTRE. „Projekt bude pripravený tak, aby sa dal realizovať na etapy.“ Veža samotná by mala byť postavená pravdepodobne v rokoch 2022-2024. 

Developer tak dobuduje centrum pravdepodobne v dobe, kedy už niektoré z hlavných výhrad mesta – týkajúce sa najmä masívnej dopravnej záťaže – budú menej relevantné, keďže bude vybudovaná nová električková trať. Dovtedy by pravdepodobne organizácia podujatí priniesla kolaps dopravnej siete, ktorá bude musieť zniesť výrazne vyššie nároky po výstavbe nových komplexov v tejto časti mesta. Výhodné to však mohlo byť aj preto, lebo Bratislava si dovtedy môže vybudovať status kongresovej destinácie a pre JTRE cestu „presekajú“ iní developeri.

 

Eurovea City bude zatiaľ bez veľkého kongresového centra. Zdroj: J&T Real Estate

 

Ako totiž upozorňujú experti na daný typ priestorov, kapacity, s ktorými prichádza JTRE v Eurovea City, v skutočnosti nie sú pre vybudovanie skutočne medzinárodne významnej kongresovej destinácie zaujímavé. Na to by muselo byť navrhované kongresové centrum výrazne väčšie. Rozsiahlejšie by museli byť aj rozptylové priestory a lepšie snáď aj dopravné napojenie.

Detaily špecifikovala štúdia spoločnosti EY, vypracovaná pre potreby organizácie Globsec, ktorá sa témou výstavby kongresového centra zaoberá. Nové kongresové centrum by malo mať podľa štúdie kapacitu približne 3-tisíc sediacich ľudí v hlavnej sále a 500 sediacich ľudí v menšej, celková kapacita by mala byť 4,8-tisíc návštevníkov. 3-tisíc miest na sedenie je minimálna kapacita pre vstup na svetový kongresový trh, v spojení s modifikovateľnosťou sedenia a sál. K tomu patria menšie sály pre bilaterálne či multilaterálne stretnutia, mediálne centrum či televízne štúdio.

JTRE si toho musí byť vedomé, rovnako ako potenciálny operátor, ktorý by kongresové centrum v Eurovea City prevádzkoval. Daná lokalita nespĺňa podmienky pre to, aby tu mohla byť umiestnená funkcia v danom rozsahu. Situáciu by však mohol vyriešiť uvažovaný redevelopment Istropolisu, ktorého developer Immocap nad výstavbou špičkového kongresovo-kultúrneho centra seriózne uvažuje.

Ak by sa podarilo skutočne vybudovať kvalitné kongresové centrum v Istropolise, toto by mohlo „potiahnuť“ celý sektor a byť predpokladom pre rozvoj ďalších, menších priestorov. Vtedy príde chvíľa pre Eurovea City a kongresové centrum v zázemí East Tower, ktoré môže byť doplnkovým centrom a s ohľadom na multifunkčnosť aj vytvoriť nový kultúrny priestor, ktorý v tejto časti mesta napriek prítomnosti SND výrazne chýba.

Eurovea City tak prechádza korekciami, ktoré celý ambiciózny development mierne zreálňujú. Aj napriek tomu však platí, že z dlhodobého hľadiska vzniká na nábreží skutočné nové jadro metropoly. Na tom by sa už v tejto chvíli nemalo zmeniť nič.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate

Súvisiace články

Mesto veží: Aké budú najvyššie budovy v Bratislave v roku 2030

17.03.2023 16:04:53 Adrian Gubčo

Bratislava rastie do výšky. Dnes je už definitívne mestom výškových budov, pričom onedlho bude dokončený aj prvý mrakodrap. Nie je dôvod predpokladať, že by sa mal tento vývoj v najbližších rokoch zastaviť. Ku koncu tohto desaťročia tak bude panoráma v ešte väčšej miere vyplnená výškovými budovami. Ako bude vyzerať rebríček tých najvyšších?

Čítať viac

Jeden z najvyšších v Európskej únii. JTRE zvažuje výstavbu nového mrakodrapu

20.12.2022 18:45:32 Adrian Gubčo

V uplynulých dňoch sa objavili špekulácie o tom, že by Bratislava mohla dostať druhý mrakodrap. Odhalený bol model, ktorý zobrazuje východnú časť zóny Eurovea City od J&T Real Estate. Na mieste kancelárskeho projektu East Tower sa nachádza dvojica nových objektov – nižšia budova kongresového centra a v jej susedstve štíhla veža. Svojou výškou zakrpaťuje aj prvý mrakodrap Eurovea Tower, tiež od JTRE.

Čítať viac

Bratislavský downtown čaká dynamický rok

25.01.2022 17:52:38 Adrian Gubčo

Nové komerčné centrum Bratislavy, resp. downtown, bude aj počas tohto roka prechádzať dynamickými zmenami. Vo výstavbe je hneď niekoľko veží a realizácia ďalších by sa mohla naštartovať už v dohľadnej dobe. Bývalé priemyselné srdce mesta tak pokračuje vo svojej transformácii na súčasnú štvrť, vyplnenú novými vertikálnymi dominantami a verejnými priestormi.

Čítať viac

Príprava East Tower aj susedného kongresového centra postupuje

01.03.2021 10:45:53 Adrian Gubčo

Ďalšia veža v downtowne je o čosi bližšie výstavbe. Projekt East Tower, naplánovaný ako súčasť konceptu Eurovea City, získal právoplatné záverečné stanovisko EIA a smeruje do územného konania. Developer projektu, spoločnosť J&T Real Estate, získal stanovisko aj pre kongresové centrum, s ktorým pôvodne v rámci konceptu uvažoval, no nateraz s ním neráta.

Čítať viac

Aký bude ďalší rozvoj Eurovea City?

09.12.2020 13:30:00 Adrian Gubčo

V lokalite medzi Landererovou ulicou a nábrežím Dunaja aktuálne púta najväčšiu pozornosť výstavba pokračovania polyfunkčného komplexu Eurovea, ktorého súčasťou je aj prvý slovenský mrakodrap Eurovea Tower. Developer JTRE tu však pripravuje rozsiahlejšiu sériu projektov, spoločne nazývanú Eurovea City. Aký je ich aktuálny stav a ako bude štvrť po svojom dokončení vyzerať?

Čítať viac

Novinky z Eurovea City

27.08.2020 16:25:00 Adrian Gubčo

Eurovea City, teda územie medzi Landererovou ulicou a dunajským nábrežím, bude po plnom dobudovaní kľúčovou časťou nového centra Bratislavy. Najväčším projektom je rozšírenie multifunkčného projektu Eurovea, v príprave sa však posúvajú aj ďalšie developmenty, ako je zámer Ganz House alebo výšková budova East Tower. Zónu developuje spoločnosť J&T Real Estate.

Čítať viac

JTRE odhaľuje detaily kongresového centra a novej administratívnej veže

27.06.2019 08:50:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate predstavil nové detaily ďalšej časti vznikajúcej zóny Eurovea City – administratívno-kongresového komplexu, ktorý aktuálne nesie názov East Tower & Congress, prípadne Eurovea City Congress. Projekt bol predložený na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA).

Čítať viac

Eurovea City má novú webstránku a známe ďalšie detaily

23.04.2019 09:50:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate s postupom prípravných prác na výstavbe projektu Eurovea II odhaľuje čoraz viac informácií nielen o samotnom projekte, ale o celej vízii Eurovea City, ktorá premení zónu medzi Landererovou ulicou a riekou Dunaj na kľúčovú časť nového centra mesta. Po nedávnej prezentácii pred zástupcami médií je teraz zverejnená aj oficiálna webstránka zámeru.

Čítať viac

Tlačiarne Versus sú už takmer zrovnané so zemou

01.11.2018 12:30:00 Adrian Gubčo

Budova niekdajších tlačiarní Versus, ktorá sa z východnej strany dotýkala administratívneho komplexu Tower 115 – nikdajšieho Presscentra – je už prakticky minulosťou. V týchto dňoch sa dokončuje jej asanácia, súvisiaca s prípravami na výstavbu druhej fázy Eurovey.

Čítať viac

Eurovea City odhaľuje ďalšie detaily: Nové názvy a koncepcia Pribinovej

01.10.2018 13:30:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate v piatok odhalil novinky z pripravovanej rozsiahlej transformácie zóny východne od nového Slovenského národného divadla, ktorá sa už postupne realizuje a dostala názov Eurovea City. V rámci tlačovej konferencie boli predstavené nové označenia budov v zóne a španielska architektka Beth Galí, poverená návrhom verejných priestranstiev, predstavila úvodné myšlienky v prípade budúcej podoby Pribinovej ulice.

Čítať viac

Tlačiarne Versus v asanácii

16.09.2018 18:00:00 Adrian Gubčo

V rámci príprav na výstavbu druhej fázy projektu Eurovea v zóne Eurovea City od developera J&T Real Estate sa aktuálne asanujú niekdajšie tlačiarne Versus. Vyčistený pozemok bude slúžiť na zariadenie staveniska.

Čítať viac

Ako bude vyzerať Panorama Business IV?

04.02.2018 14:30:00 Adrian Gubčo

Začína sa odhaľovať podoba nového administratívneho komplexu v rámci zóny Panorama City v novom bratislavskom downtowne.

Čítať viac

J&T Real Estate odhalilo svoju víziu nového centra Bratislavy

04.08.2017 12:00:00 Adrian Gubčo

Na včerajšej tlačovej konferencii predstavil developer J&T Real Estate svoje plány na pretvorenie nábrežia Dunaja, pričom naznačil budúcu podobu developmentov v oblasti. Okrem toho, developer bude žiadať, podobne ako HB Reavis, ktorý dávnejšie predstavil svoje rozsiahle zámery, o udelenie štatútu významnej investície.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube