YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 27.06.2019 08:50

JTRE odhaľuje detaily kongresového centra a novej administratívnej veže

Developer J&T Real Estate predstavil nové detaily ďalšej časti vznikajúcej zóny Eurovea City – administratívno-kongresového komplexu, ktorý aktuálne nesie názov East Tower & Congress, prípadne Eurovea City Congress. Projekt bol predložený na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA).

Zdroj: J&T Real Estate

Zdroj: J&T Real Estate

Developer týmto projektom zamýšľa prekonať veľký nedostatok Bratislavy – absenciu veľkého kongresového centra, ktoré by bolo schopné poňať podujatia na najvyššej úrovni. Podľa JTRE, veľké kongresové priestory môžu výrazne napomôcť cestovnému ruchu a zvýšiť prestíž mesta.

„V našich zámeroch sme spočiatku uvažovali len o multifunkčnom projekte, respektíve o kongrese, ktorý bude mať lokálny význam,“ pripúšťa Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE, no dodáva: „Vzhľadom na hlbšie pochopenie samotnej funkcie kongresového centra a jeho možného využitia sme však dospeli k záveru, že navrhovaný projekt Eurovea City Congress má potenciál byť významným európskym kongresovým centrom.“

Kongresové centrum má mať dve podlažia, bude mať plochu 10-tisíc metrov štvorcových a vznikne tu niekoľko sál, z ktorých najväčšia bude dosahovať kapacitu 1.200 návštevníkov. Menšie kongresové sály sa budú môcť spájať podľa potreby a hostiť ďalších účastníkov podujatí. Celková kapacita tak dosiahne až 2-tisíc ľudí. Architektonické, dispozičné a technické riešenie a zabezpečenie má umožniť aj organizáciu plesov, koncertov alebo súkromných podujatí, pričom tieto bude možné zrealizovať súbežne bez vzájomného rušenia. Budova bude ašpirovať na najvyšší certifikát udržateľnosti BREEAM Outstanding.

„Na krajiny východnej Európy sa zvyčajne nazerá ako na miesta so zlou infraštruktúrou a zastaranými kapacitami. Projektom kongresového centra tento hendikep prekonáme,“ uzatvára Pavel Pelikán. V spojení s kapacitami Slovenského národného divadla a hotela Sheraton by mohla kapacita kongresov narásť údajne až na 5-tisíc návštevníkov. „Som si istý, že kongresové centrum blízko Dunaja pomôže našu metropolu dostať do prvej ligy.“

Okrem kongresového centra sa posudzuje aj administratívna veža East Tower, ktorá bude ďalším významným vstupom do prostredia rozvíjajúceho sa nového centra Bratislavy. Veža bude orientovaná kolmo na Pribinovu ulicu a vytvorí východnú hranu nového námestia, kým kongresové centrum severnú. Bude mať 26 nadzemných podlaží.

Podľa starších informácií, táto budova by mala obsahovať viac ako 39-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov a približne 600 parkovacích miest. Certifikát udržateľnosti by mal byť o niečo nižší, hovorilo sa o BREEAM Excellent. Po dokončení pôjde o jednu z najmohutnejších kancelárskych budov v Bratislave.

Architektúru oboch objektov navrhla kancelária GFI, ktorá sa autorsky podpísala pod veľkú časť novostavieb v okolí, vrátane pokračovania multifunkčného komplexu Eurovea. East Tower bude hmotovo veľmi pripomínať mohutnú Tower 115, no vďaka zaobleným rohom a dvojitej fasáde bude pôsobiť jemnejšie. Pôvodne bola navrhovaná odhalená konštrukcia, tá je teraz viditeľná len čiastočne.

Vyššiu úroveň by však mali mať verejné priestranstvá v podobe nástupného námestia medzi East Tower, Eurovea City Congress a Tower 115, priamo prepojeného s Pribinovou ulicou. Oproti pôvodnému návrhu došlo k lepšiemu prepojeniu námestia s ulicou a odstráneniu vjazdu do podzemnej garáže, ktorý priestor zmenšoval. Celé priestranstvo je výsledkom návrhu španielskej architektky Beth Galí, ktorej cieľom bolo vytvoriť nielen zhromažďovací priestor, ale aj vytvoriť akcent v podobe kvetinovej výsadby, ktorá má farebnosťou odkazovať na živosť a farebný koncept Eurovey, čím pomyselne prepája jednotlivé časti zóny.

Developer predokladá spustenie výstavby projektu v roku 2022, dokončenie sa predpokladá v roku 2024. V tomto čase už bude dokončená aj Eurovea II a ďalšie projekty v novom downtowne, okolie tak už bude mať vcelku ucelený výraz modernej štvrte. Odhadované náklady sú vo výške 100 miliónov eur.

 

Zdroj: J&T Real Estate

 

Hoci s predstavením projektu sú spojené veľmi sebavedomé vyhlásenia developera, faktom je, že v Bratislave doteraz absentovalo veľké kongresové centrum schopné hostiť medzinárodné podujatia na najvyššej úrovni. Vzhľadom na význam, ktorý kongresy majú na cestovnom ruchu vo významných mestách, to je veľkým hendikepom slovenskej metropoly.

Väčšina centier kongresovej turistiky obsahuje veľké kongresové komplexy a špecializované oddelenia či organizácie – Convention Bureau – ktoré sa starajú o marketing a chod kongresov a zabezpečujú prevádzku kongresových centier. Svoju organizáciu má aj Bratislava, tá je však schopná pri existujúcich kapacitách dosiahnuť len obmedzené úspechy. Princípom úspechu totiž nie je len postaviť budovu, ale ju aj zmysluplne využiť a mať kvalitného operátora.

Ak sa podarí obe tieto výzvy spojiť, Bratislava môže skutočne výrazne benefitovať. Kongresová turistika sa štandardne týka dobre platiacich klientov, ktorí sa pozitívne podieľajú na rozvoji komerčného života v meste a prispievajú k jeho lepšiemu imidžu. Bratislava má vďaka blízkosti k veľkému medzinárodnému letisku a množstvu potenciálnych aktivít dobré podmienky pre rozvoj tohto typu cestovného ruchu. Funkcia sa okrem toho vhodne prepojí aj s príchodom Európskej pracovnej agentúry do vedľajšej budovy Landererova 12.

Dôležité je pripomenúť, že možnosť využiť kongresové centrum aj pre kultúrne podujatia a eventy sa môže ďalej pozitívne odraziť na živote v Bratislave. Čiastočne azda dochádza k náhrade Parku kultúry a oddychu, na ktorého zániku sa developer tohto projektu podieľal.

Celkovo teda hodnotím zámer kladne. Jeho potenciálne výstupy majú silný presah do života v Bratislave a prispievajú k rastu jej významu (hoci na „prvú ligu“ toho bude treba ešte oveľa viac). Eurovea City sa týmto stane niečím významnejším ako len obyčajným komerčným projektom v rámci mesta, ale destináciou pre domácich aj zahraničných návštevníkov.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate

Súvisiace články

Bratislavský downtown čaká dynamický rok

25.01.2022 17:52:38 Adrian Gubčo

Nové komerčné centrum Bratislavy, resp. downtown, bude aj počas tohto roka prechádzať dynamickými zmenami. Vo výstavbe je hneď niekoľko veží a realizácia ďalších by sa mohla naštartovať už v dohľadnej dobe. Bývalé priemyselné srdce mesta tak pokračuje vo svojej transformácii na súčasnú štvrť, vyplnenú novými vertikálnymi dominantami a verejnými priestormi.

Čítať viac

Príprava East Tower aj susedného kongresového centra postupuje

01.03.2021 10:45:53 Adrian Gubčo

Ďalšia veža v downtowne je o čosi bližšie výstavbe. Projekt East Tower, naplánovaný ako súčasť konceptu Eurovea City, získal právoplatné záverečné stanovisko EIA a smeruje do územného konania. Developer projektu, spoločnosť J&T Real Estate, získal stanovisko aj pre kongresové centrum, s ktorým pôvodne v rámci konceptu uvažoval, no nateraz s ním neráta.

Čítať viac

Aký bude ďalší rozvoj Eurovea City?

09.12.2020 13:30:00 Adrian Gubčo

V lokalite medzi Landererovou ulicou a nábrežím Dunaja aktuálne púta najväčšiu pozornosť výstavba pokračovania polyfunkčného komplexu Eurovea, ktorého súčasťou je aj prvý slovenský mrakodrap Eurovea Tower. Developer JTRE tu však pripravuje rozsiahlejšiu sériu projektov, spoločne nazývanú Eurovea City. Aký je ich aktuálny stav a ako bude štvrť po svojom dokončení vyzerať?

Čítať viac

Novinky z Eurovea City

27.08.2020 16:25:00 Adrian Gubčo

Eurovea City, teda územie medzi Landererovou ulicou a dunajským nábrežím, bude po plnom dobudovaní kľúčovou časťou nového centra Bratislavy. Najväčším projektom je rozšírenie multifunkčného projektu Eurovea, v príprave sa však posúvajú aj ďalšie developmenty, ako je zámer Ganz House alebo výšková budova East Tower. Zónu developuje spoločnosť J&T Real Estate.

Čítať viac

Projekt East Tower sa upraví, navrhované kongresové centrum sa zatiaľ realizovať nebude

26.05.2020 17:35:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate pred rokom detailne predstavil zámer výstavby administratívno-kongresového centra, ktoré dokonca nieslo názov East Tower & Congress. Ambíciou spoločnosti bolo urobiť z Bratislavy a developmentu Eurovea City medzinárodnú kongesovú destináciu. Dnes sa však situácia obracia a všetko nasvedčuje tomu, že sa kongesové centrum zatiaľ realizovať nebude.

Čítať viac

Eurovea City má novú webstránku a známe ďalšie detaily

23.04.2019 09:50:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate s postupom prípravných prác na výstavbe projektu Eurovea II odhaľuje čoraz viac informácií nielen o samotnom projekte, ale o celej vízii Eurovea City, ktorá premení zónu medzi Landererovou ulicou a riekou Dunaj na kľúčovú časť nového centra mesta. Po nedávnej prezentácii pred zástupcami médií je teraz zverejnená aj oficiálna webstránka zámeru.

Čítať viac

Tlačiarne Versus sú už takmer zrovnané so zemou

01.11.2018 12:30:00 Adrian Gubčo

Budova niekdajších tlačiarní Versus, ktorá sa z východnej strany dotýkala administratívneho komplexu Tower 115 – nikdajšieho Presscentra – je už prakticky minulosťou. V týchto dňoch sa dokončuje jej asanácia, súvisiaca s prípravami na výstavbu druhej fázy Eurovey.

Čítať viac

Eurovea City odhaľuje ďalšie detaily: Nové názvy a koncepcia Pribinovej

01.10.2018 13:30:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate v piatok odhalil novinky z pripravovanej rozsiahlej transformácie zóny východne od nového Slovenského národného divadla, ktorá sa už postupne realizuje a dostala názov Eurovea City. V rámci tlačovej konferencie boli predstavené nové označenia budov v zóne a španielska architektka Beth Galí, poverená návrhom verejných priestranstiev, predstavila úvodné myšlienky v prípade budúcej podoby Pribinovej ulice.

Čítať viac

Tlačiarne Versus v asanácii

16.09.2018 18:00:00 Adrian Gubčo

V rámci príprav na výstavbu druhej fázy projektu Eurovea v zóne Eurovea City od developera J&T Real Estate sa aktuálne asanujú niekdajšie tlačiarne Versus. Vyčistený pozemok bude slúžiť na zariadenie staveniska.

Čítať viac

Ako bude vyzerať Panorama Business IV?

04.02.2018 14:30:00 Adrian Gubčo

Začína sa odhaľovať podoba nového administratívneho komplexu v rámci zóny Panorama City v novom bratislavskom downtowne.

Čítať viac

J&T Real Estate odhalilo svoju víziu nového centra Bratislavy

04.08.2017 12:00:00 Adrian Gubčo

Na včerajšej tlačovej konferencii predstavil developer J&T Real Estate svoje plány na pretvorenie nábrežia Dunaja, pričom naznačil budúcu podobu developmentov v oblasti. Okrem toho, developer bude žiadať, podobne ako HB Reavis, ktorý dávnejšie predstavil svoje rozsiahle zámery, o udelenie štatútu významnej investície.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube