Author photoAdrian Gubčo 27.06.2019 08:50

JTRE odhaľuje detaily kongresového centra a novej administratívnej veže

Developer J&T Real Estate predstavil nové detaily ďalšej časti vznikajúcej zóny Eurovea City – administratívno-kongresového komplexu, ktorý aktuálne nesie názov East Tower & Congress, prípadne Eurovea City Congress. Projekt bol predložený na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA).

Zdroj: J&T Real Estate

Zdroj: J&T Real Estate

Developer týmto projektom zamýšľa prekonať veľký nedostatok Bratislavy – absenciu veľkého kongresového centra, ktoré by bolo schopné poňať podujatia na najvyššej úrovni. Podľa JTRE, veľké kongresové priestory môžu výrazne napomôcť cestovnému ruchu a zvýšiť prestíž mesta.

„V našich zámeroch sme spočiatku uvažovali len o multifunkčnom projekte, respektíve o kongrese, ktorý bude mať lokálny význam,“ pripúšťa Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE, no dodáva: „Vzhľadom na hlbšie pochopenie samotnej funkcie kongresového centra a jeho možného využitia sme však dospeli k záveru, že navrhovaný projekt Eurovea City Congress má potenciál byť významným európskym kongresovým centrom.“

Kongresové centrum má mať dve podlažia, bude mať plochu 10-tisíc metrov štvorcových a vznikne tu niekoľko sál, z ktorých najväčšia bude dosahovať kapacitu 1.200 návštevníkov. Menšie kongresové sály sa budú môcť spájať podľa potreby a hostiť ďalších účastníkov podujatí. Celková kapacita tak dosiahne až 2-tisíc ľudí. Architektonické, dispozičné a technické riešenie a zabezpečenie má umožniť aj organizáciu plesov, koncertov alebo súkromných podujatí, pričom tieto bude možné zrealizovať súbežne bez vzájomného rušenia. Budova bude ašpirovať na najvyšší certifikát udržateľnosti BREEAM Outstanding.

„Na krajiny východnej Európy sa zvyčajne nazerá ako na miesta so zlou infraštruktúrou a zastaranými kapacitami. Projektom kongresového centra tento hendikep prekonáme,“ uzatvára Pavel Pelikán. V spojení s kapacitami Slovenského národného divadla a hotela Sheraton by mohla kapacita kongresov narásť údajne až na 5-tisíc návštevníkov. „Som si istý, že kongresové centrum blízko Dunaja pomôže našu metropolu dostať do prvej ligy.“

Okrem kongresového centra sa posudzuje aj administratívna veža East Tower, ktorá bude ďalším významným vstupom do prostredia rozvíjajúceho sa nového centra Bratislavy. Veža bude orientovaná kolmo na Pribinovu ulicu a vytvorí východnú hranu nového námestia, kým kongresové centrum severnú. Bude mať 26 nadzemných podlaží.

Podľa starších informácií, táto budova by mala obsahovať viac ako 39-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov a približne 600 parkovacích miest. Certifikát udržateľnosti by mal byť o niečo nižší, hovorilo sa o BREEAM Excellent. Po dokončení pôjde o jednu z najmohutnejších kancelárskych budov v Bratislave.

Architektúru oboch objektov navrhla kancelária GFI, ktorá sa autorsky podpísala pod veľkú časť novostavieb v okolí, vrátane pokračovania multifunkčného komplexu Eurovea. East Tower bude hmotovo veľmi pripomínať mohutnú Tower 115, no vďaka zaobleným rohom a dvojitej fasáde bude pôsobiť jemnejšie. Pôvodne bola navrhovaná odhalená konštrukcia, tá je teraz viditeľná len čiastočne.

Vyššiu úroveň by však mali mať verejné priestranstvá v podobe nástupného námestia medzi East Tower, Eurovea City Congress a Tower 115, priamo prepojeného s Pribinovou ulicou. Oproti pôvodnému návrhu došlo k lepšiemu prepojeniu námestia s ulicou a odstráneniu vjazdu do podzemnej garáže, ktorý priestor zmenšoval. Celé priestranstvo je výsledkom návrhu španielskej architektky Beth Galí, ktorej cieľom bolo vytvoriť nielen zhromažďovací priestor, ale aj vytvoriť akcent v podobe kvetinovej výsadby, ktorá má farebnosťou odkazovať na živosť a farebný koncept Eurovey, čím pomyselne prepája jednotlivé časti zóny.

Developer predokladá spustenie výstavby projektu v roku 2022, dokončenie sa predpokladá v roku 2024. V tomto čase už bude dokončená aj Eurovea II a ďalšie projekty v novom downtowne, okolie tak už bude mať vcelku ucelený výraz modernej štvrte. Odhadované náklady sú vo výške 100 miliónov eur.

 

Zdroj: J&T Real Estate

 

Hoci s predstavením projektu sú spojené veľmi sebavedomé vyhlásenia developera, faktom je, že v Bratislave doteraz absentovalo veľké kongresové centrum schopné hostiť medzinárodné podujatia na najvyššej úrovni. Vzhľadom na význam, ktorý kongresy majú na cestovnom ruchu vo významných mestách, to je veľkým hendikepom slovenskej metropoly.

Väčšina centier kongresovej turistiky obsahuje veľké kongresové komplexy a špecializované oddelenia či organizácie – Convention Bureau – ktoré sa starajú o marketing a chod kongresov a zabezpečujú prevádzku kongresových centier. Svoju organizáciu má aj Bratislava, tá je však schopná pri existujúcich kapacitách dosiahnuť len obmedzené úspechy. Princípom úspechu totiž nie je len postaviť budovu, ale ju aj zmysluplne využiť a mať kvalitného operátora.

Ak sa podarí obe tieto výzvy spojiť, Bratislava môže skutočne výrazne benefitovať. Kongresová turistika sa štandardne týka dobre platiacich klientov, ktorí sa pozitívne podieľajú na rozvoji komerčného života v meste a prispievajú k jeho lepšiemu imidžu. Bratislava má vďaka blízkosti k veľkému medzinárodnému letisku a množstvu potenciálnych aktivít dobré podmienky pre rozvoj tohto typu cestovného ruchu. Funkcia sa okrem toho vhodne prepojí aj s príchodom Európskej pracovnej agentúry do vedľajšej budovy Landererova 12.

Dôležité je pripomenúť, že možnosť využiť kongresové centrum aj pre kultúrne podujatia a eventy sa môže ďalej pozitívne odraziť na živote v Bratislave. Čiastočne azda dochádza k náhrade Parku kultúry a oddychu, na ktorého zániku sa developer tohto projektu podieľal.

Celkovo teda hodnotím zámer kladne. Jeho potenciálne výstupy majú silný presah do života v Bratislave a prispievajú k rastu jej významu (hoci na „prvú ligu“ toho bude treba ešte oveľa viac). Eurovea City sa týmto stane niečím významnejším ako len obyčajným komerčným projektom v rámci mesta, ale destináciou pre domácich aj zahraničných návštevníkov.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube