Author photoAndrej Sárközi 24.02.2023 16:27

Projekt budúcnosti sa blíži: Eset môže začať búrať bývalú nemocnicu na Patrónke

Mimoriadne významný projekt nového kampusu softvérovej firmy Eset púta pozornosť už od svojho prvotného oznámenia. Definitívna podoba projektu bola odhalená na konci roka 2021, dnes zámer už vyše roka čaká na prvé povolenia. Jedno z dôležitých rozhodnutí však padlo v týchto dňoch.

Zdroj: BIG-Bjarke Ingels Group a Bloom Images

Zdroj: BIG-Bjarke Ingels Group a Bloom Images

Neskrývanou ambíciou investora je vybudovať na Patrónke nielen svoje sídlo, ale aj epicentrum inovácií a posunúť Slovensko smerom k znalostnej ekonomike. K tomu má dopomôcť nový a inovatívny kampus, kombinujúci pracoviská, výskumné priestory, ale aj rekreačné plochy. Areál bude navyše umiestnený v tesnom dotyku s rekreačnou zónou Železnej studničky, Partizánskej lúky a Bratislavského lesoparku. Rozsiahly komplex však nebude pôsobiť rušivo, dané prostredie má kompletne rešpektovať, dokonca s ním bude podľa investora v harmonickom súlade. 

Nadnárodná softvérová korporácia získala areál bývalej vojenskej Nemocnice sv. Michala aj s pozemkami ešte v roku 2017. Svojou ponukou vtedy prevýšila iných záujemcov o pozemky - developera JTRE alebo podnikateľa Františka Hodorovského. O dva roky neskôr bola vyhlásená medzinárodná architektonická súťaž, v ktorej v mimoriadnej konkurencii hviezdnych tímov zvíťazil špičkový a celosvetovo uznávaný dánsky ateliér BIG - Bjarke Ingels Goup. Definitívnu podobu svojej centrály odhalil ESET v novembri 2021. 

V rovnakom období bola na úradnej tabuli mestkej časti Karlova Ves zverejnená žiadosť spoločnosti ESET, s.r.o. na odstránenie súboru stavieb Nemocnice sv. Michala. Developer čakal na rozhodnutie vyše roka, zverejnené bolo až v týchto dňoch. Mestská časť ako príslušný stavebný úrad rozhodla, že povoľuje odstránenie stavieb s názvom Nemocnica sv. Michala – búracie práce. 

Galéria

  • Zdroj: BIG-Bjarke Ingels Group a Bloom Images
  • Zdroj: BIG-Bjarke Ingels Group a Bloom Images
  • Zdroj: BIG-Bjarke Ingels Group a Bloom Images
  • Zdroj: BIG-Bjarke Ingels Group a Bloom Images
  • Zdroj: BIG-Bjarke Ingels Group a Bloom Images

Na mieste súčasného areálu nemocnice tak vznikne hlavná časť centrály, tvorená štvoricou kancelárskych blokov, zoskupených okolo námestia v strede. Niekoľko menších objektov pre verejnosť sa bude nachádzať po obvode, development doplní aj športová infraštruktúra, multifunkčná hala, technologický pavilón, auditórium, ale aj ubytovacie kapacity pre desiatky stážistov či zamestnancov firmy zo zahraničia.

Mierka projektu sa mení od nízkych budov v obalovej časti po najvyššie v jadre. Štruktúra návrhu umožní ľuďom vstupovať do kampusu cez priestranstvá s vysokou variabilitou situácií a takisto umožní vstup zelene dovnútra kampusu. Komplex teda bude zo zelene „vyrastať". Jeho výrazným prvkom budú strechy, pokryté solárnymi panelmi, ktoré majú dotvárať moderný výraz celého kampusu. Architekti plánujú v interiéri využiť ako dominantný konštrukčný prvok drevo.

Bjarke Ingels Goup už v minulosti zdôrazňoval, že sa snažili vyhnúť veľkému monolitu. Z tohto dôvodu rozčlenili kampus na sériu menších objektov. Tie majú hneď niekoľko výhod. Jednou z kľúčových je modularita, umožňujúca budovy pridávať a modifikovať bez veľkých zásahov do ostatných častí areálu. Návrh zároveň umožňuje oddeliť budovy s kontrolovaným vstupom od tých, ktoré sú verejne prístupné. 

Zdroj: BIG-Bjarke Ingels Group a Bloom Images


Zamestnanci vnútri budov budú mať prístup k exteriérom a dennému svetlu, ale aj tieneniu. Okrem toho budú mať kancelárske budovy balkóny so zeleňou, časť pracovných priestorov bude prechádzať cez dve podlažia. Bude tak umožnená flexibilná úprava pri raste pracovných tímov alebo potrebe nových zasadačiek. Celý koncept je výnimočný aj tým, že sa navrhuje vopred vytvoriť niekoľko prototypov kancelárií, ktoré budú následne testované a pripomienkované zamestnancami firmy. 

Čerešničkou má byť špičkový ekologický štandard projektu. Základnými atribútmi ESET Campusu je spomenutá modularita riešení, ale aj dôraz na udržateľnosť či uhlíkovú neutralitu. Solárna strecha má napríklad vytvoriť toľko energie, že počas týždňa zabezpečí významnú časť prevádzky budov, kým cez víkend umožní nabíjať množstvo elektrických áut v garáži. Neutralite napomôže aj výber stavebných materiálov, architekti chcú dokonca využiť tunely po bývalej nemocnici – na skladovanie prebytočného tepla a pri chladení. 

Na všetky tieto ambiciózne plány je ale potrebné najskôr odstrániť existujúce budovy v areáli bývalej nemocnice. Vydané povolenie sa sústreďuje na asanáciu celkovo 23 objektov, patrí sem napríklad vrátnica, bufet, poliklinika, spoločenský pavilón, ubytovňa, garáže či rôzne oddelenia nemocnie a jej lôžkové časti. 

Dokumentácia sa venuje aj časovému postupu búracích prác. Tie majú začať asanovaním pozemných objektov, vrátane ich základových konštrukcií, nasledovať majú spevnené plochy a inžinierske siete v celom komplexe. V rámci prípravných prác na asanáciu už bolo zabezpečené odstránenie nebezpečného odpadu a vynosenie komunálneho odpadu z budovy. Súčasťou odstránených objektov majú byť aj areálové lavičky, reklamné panely, areálové osvetlenie či tabule informačného systému a dopravné značenie. Developer má stavbu odstrániť do dvoch rokov.

 

 

Celková výmera územia ja 91-tisíc metrov štvorcových, podlažná plocha kampusu spoločnosti má disponovať rozlohou približne 55-tisíc metrov štvorcových. ESET verí, že všetko stihne tak, aby sa v roku 2027 do novej centrály nasťahoval. Kampus bude budovať celý, ako je naznačené na vizualizáciách, hoci do budúcna ráta s možnosťou expanzie. Do projektu plánuje investovať približne 200 miliónov eur.

Celkovo ide o jeden z najambicióznejších zámerov v Bratislave, ktorý bude mať mimoriadne významný dopad na okolité prostredie i samotné mesto. Úspech projektu však závisí aj od rýchlostí povoľovacích procesov, ktoré sa musia zaobísť bez zbytočných zdržaní, obštrukcií a odvolaní. Developer ešte koncom minulého roka pre YIM.BA uviedol, že aktuálne prebieha posudzovanie investičného zámeru Magistrátom hlavného mesta SR Bratislavy a zároveň pokračuje aj v príprave podkladov pre získanie územného rozhodnutia. Nateraz nie je známe, kedy by mohol získať záväzné stanovisko. 

Pre Bratislavu ide o jeden z kľúčových projektov, ktoré jej majú pomôcť vo zvýšení konkurencieschopnosti a v lákaní talentu. So vznikom kampusu sa predpokladá otvorenie nových pozícií a zlepšenie podmienok vo výskume v sektore IT. Bez jeho vzniku by malo mesto omnoho horšiu pozíciu oproti konkurentom v regióne, napríklad aj v blízkom Brne. Rozvojové aktivity v oblasti má podporiť aj pripravovaná modernizácia areálu Slovenskej akadémie vied. V priebehu tohto roka sa očakáva vyhlásenie veľkej architektonickej súťaže. 

Teoreticky by sa tak mohla začať rysovať dosiaľ nekodifikovaná, ale opatrne už zvažovaná vízia rozvoja Mlynskej doliny ako inovačného srdca krajiny. Ak by sa naplnila, Slovensko si vytvorí základy pre ekonomický rozvoj do ďalších desaťročí. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube