Author photoAdrian Gubčo 27.05.2020 16:50

Discovery Residence prejde úpravami a hlási nový termín dokončenia

Projekt rezidenčnej výškovej budovy Discovery Residence prejde menšími zmenami. Developer REMAC Properties podal na ružinovský stavebný úrad žiadosť o zmenu stavby pred dokončením, ktorá spočíva v rozšírení priľahlých zelených plôch alebo aktualizácii dátumu dokončenia. Veža sa postupne stáva súčasťou panorámy transformujúcej sa štvrte Mlynské Nivy.

Discovery Resideence bolo ešte pod názvom Discovery Tower predstavené už pred niekoľkými rokmi, kedy bolo prezentované s nepresvedčivým dizajnom od pôvodnej architektonickej kancelárie HFD Architects. V roku 2018 však zámer prebral nový majiteľ, ktorý vežu redizajnoval, pričom oslovil kvalitný ateliér Pantograph. Rebrandovaná Discovery Residence začala po niekoľkomesačnom meškaní rásť na jar 2019.

Dnes už postupne pribúdajú jednotlivé podlažia, ktorých bude po dokončení 22. Aktuálne je budova v necelej polovici svojej výšky, realizovať by sa malo deviate podlažie. Na nižších úrovniach sa už objavili prvé okná, pracuje sa aj v interiéroch. Pri danom tempe výstavby by mohla byť hrubá stavba ukončená počas jesene tohto roka.

Nido

Developer tak bol schopný aktualizovať dátum dokončenia projektu, ktorý je najnovšie jún 2021. Discovery Residence doplní rýchlo sa meniacu štvrť, kde sú pôvodné výrobné areály nahrádzané administratívnymi a v čoraz väčšej miere aj rezidenčnými projektami a schémami. Tieto prinášajú radikálne odlišný charakter architektúry a ich súčasťou sú aj výškové budovy. Do budúcna možno predpokladať, že prevažná časť bude orientovaná najmä do ulice Mlynské nivy, ktorý by sa mohol premeniť na mestský bulvár s kvalitnejšími súvisiacimi verejnými priestranstvami.

Jedným z nich by mohlo byť aj zázemie Discovery Residence. Vizualizácie projektu prezrádzajú, že tu vznikne pomerne veľká plocha, zvieraná novou vežou, ale aj staršími objektmi Apollo Business Center II. Investor tu plánuje zriadiť športovisko a zrealizovať parkovú úpravu. Zmena stavby pred dokončením má priniesť ďalšie rozšírenie zelených plôch na úkor spevnených.

Táto plocha bude podľa všetkého otvorená aj pre širšiu verejnosť, nielen pre rezidentov. Do parčíku bude čiastočne orientovaný retail v dvojpodlažnom parteri veže vo výmere približne 600 metrov štvorcových. Bytov bude 137, v tejto chvíli sú až na rezidencie na najvyšších dvoch podlažiach vypredané takmer úplne všetky jednotky. Kombináca lokality, ceny, ale aj predpokladanej kvality projektu, tak očividne presvedčila dostatok klientov.

Z hľadiska budúceho vývoja je to dobrý signál a jeden z predpokladov k tomu, aby ďalšie výraznejšie investície na dobrej úrovni v oblasti pokračovali.

 

Transformujúce sa územie Mlynských Nív - Západ. O niekoľko rokov budú súčasťou tohto pohľadu ďalšie veže aj prvý mrakodrap. Autor: Martin Rigo

 

Podoba v dohľadnej dobe asi najvýznamnejšieho zámeru v oblasti bude známa už čoskoro. Developer YIT Slovakia získal približne pred rokom masívny pozemok na južnej strane ulice naproti práve dokončeným Jarabinkám. Vzniknúť by tu mala komplexná štvrť s bývaním, obchodmi a kanceláriami, ako aj nájomným bývaním a verejnými priestranstvami. Spoločnosť chce do projektu vložiť údajne až 300 miliónov eur, čo je enormné číslo.

YIT poňalo zámer zodpovedne a zorganizovalo vyzvanú urbanisticko-architektonickú súťaž, do ktorej prizvalo popredné česko-slovenské ateliéry. V tejto chvíli by už mali mať jednotlivé tímy svoje návrhy odovzdané. Vyhodnotenie súťaže sa očakáva o dva týždne, slávnostné predstavenie výsledkov príde týždeň na to. Prihliadnuc na víťazný koncept z poslednej podobne veľkej súťaže na prestavbu areálu Cvernovky, sú na tento projekt kladené veľké očakávania.

Kým sa však tento development vybuduje, prejde ešte veľa času. Dovtedy lokalitu doplní onedlho dokončená Klingerka, pravdepodobne Nové Apollo, či teoreticky zámery Pri MlynochBBC VI. Donedávna sa hovorilo aj o perspektíve výstavby nového mrakodrapu na nároží Mlynských nív a Bajkalskej, za ktorým má stáť ambiciózna spoločnosť Arca Capital, k tomuto však zatiaľ nie sú známe žiadne detaily.

Po novom bratislavskom downtowne, kde sa postupne blížia k dokončeniu niektoré z masívnych projektov a ďalšie idú do výstavby, sa tak pozornosť vo väčšej miere prenáša aj východnejším smerom. Do budúcna ide o perspektívnu oblasť s vysokým potenciálom v podobe dobrej dostupnosti do centra mesta, napojením na diaľničný obchvat aj rýchlostnú cestu R7 a teoreticky aj s novou električkovou traťou, ktorá by mohla viesť práve po Mlynských nivách.

Záblesky budúcnosti územia sú viditeľné už dnes, pričom začína byť zrejmé, že sa radikálne mení nielen obraz lokality, ale aj celej Bratislavy. Hlavné mesto Slovenska bude mať napriek určitým otrasom pravdepodobne už o tri-štyri roky celkom kompaktnú a veľkú štvrť tvorenú modernými polyfunkčnými komplexmi a výškovými budovami. Bratislava sa tým zbaví biľagu mesta s miniatúrnym centrom a nahradí ho povesťou metropoly, kde sa mieša história aj pohľad do budúcnosti.

 

Pozrite si priebeh výstavby projektu vo fotogalérii

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Fotografia z 2.5.2020
  • Fotografia z 2.5.2020
  • Transformujúce sa územie Mlynských Nív - Západ. Autor: Martin Rigo
  • Transformujúce sa územie Mlynských Nív - Západ. Autor: Martin Rigo
  • Transformujúce sa územie Mlynských Nív - Západ, projekt Jarabinky. Autor: Martin Rigo
  • Zdroj: REMAC Properties

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube