Author photoMartina Gregová 15.05.2023 18:19

Vzácna pamiatka s modernou korunou. Komplexná rekonštrukcia spojila históriu so súčasnosťou

Hasičská veža v rumunskom meste Cluj-Napoca (Kluž) je výnimočná svojou architektúrou. Vonkajšia podoba objektu totiž odráža jednotlivé obdobia, ktoré ju najviac formovali, vďaka čomu sa stala dôležitou súčasťou panorámy aj histórie mesta. Teraz prešla výraznou rekonštrukciou

Autor: Cosmin Dragomir

Autor: Cosmin Dragomir

V rumunskom meste Cluj-Napoca bola v roku 1547 vybudovaná veža Turnul Pompierilor, ktorá je jedným z mála fragmentov druhého stredovekého obranného opevnenia, ktoré sa zachovalo až do dnešného dňa. Dôvodom bola najmä jeho neprerušená prevádzka. Potom, čo veža prestala plniť svoju pôvodnú funkciu, ju začali začiatkom 20. storočia využívať mestskí hasiči. Keď doslúžila aj tomuto účelu, stalo sa z nej Hasičské múzeum.

Rôznorodé funkcie a história sa podpísali aj na samotnom architektonickom riešení objektu. Turnul Popierilor vyniká zmesou rôznych štýlov - od stredovekých kamenárskych prác cez barokové detaily až po súčasné zásahy. Práve vďaka jej historickému odkazu bola veža v roku 1957 uznaná ako národná kultúrna pamiatka. „Napriek tomu, že ide o relatívne malý objekt, s rozlohou prízemia necelých 50 metrov štvorcových, veža obsahuje vrstvy histórie, ktoré rozprávajú o vývoji štvrte aj celého mesta, od jeho počiatkov v stredoveku až po súčasnosť,” tvrdia architekti, ktorí stoja za jej obnovou.

V roku 2017 sa mesto rozhodlo objekt zrekonštruovať. Touto dôležitou úlohou boli poverení architekti Vlad Sebastian Rusu a Octav Silviu Olanescu, ktorí sa k zákazke dostali prostredníctvom medzinárodnej architektonickej súťaže. Ich návrh niesol pomenovanie „Veža troch vekov”, čo jasne odkazuje na jej históriu. Aj napriek (alebo vďaka) tomu, že v tej dobe bolo organizovanie obdobných súťaží v krajine skôr výnimkou, zapojilo sa do nej až 25 autorských kolektívov, a to nielen z Rumunska, ale aj zo zahraničia.  

Galéria

  • Autor: Cosmin Dragomir
  • Autor: Cosmin Dragomir
  • Autor: Cosmin Dragomir
  • Autor: Cosmin Dragomir
  • Autor: Cosmin Dragomir
  • Autor: Cosmin Dragomir
  • Autor: Cosmin Dragomir
  • Autor: Cosmin Dragomir
  • Autor: Cosmin Dragomir
  • Autor: Cosmin Dragomir

Rekonštrukcia pod taktovkou architektov mala zabezpečiť viac ako len sanáciu objektu a jeho stavebných prvkov. Nová podoba veže mala posilniť najmä jej vnímanie v mestskej panoráme. Zároveň sa mala stať atraktívnym priestorom pre obyvateľov mesta aj jeho návštevníkov. Práve z tohto dôvodu bolo potrebné vymyslieť objektu novú funkciu, ktorá zabezpečí jeho návštevnosť. V marci 2023, po viac ako šiestich rokoch rekonštrukčných prác, sa Hasičská veža konečne otvorila verejnosti. 

Po novom plní objekt najmä vyhliadkovú funkciu. Plošina na najvyššom podlaží je prístupná nielen cez deň, ale aj v noci, čím mesto nadviazalo na dlhoročnú tradíciu stráženia. Pri obnove objektu došlo k zvýrazneniu niekoľkých stavebných prvkov, napríklad pôvodných povrchov murív, vyrezávaných kamenných detailov či nápisov.  

Okrem starostlivej obnovy došlo aj k realizácii niekoľkých nových konštrukcií. Interiéru objektu dominuje najmä oceľové schodisko s oddychovými plochami. S cieľom čiastočnej priehľadnosti a minimálneho zásahu do stredovekého muriva bolo celé nové jadro navrhnuté zo subtílnych oceľových prvkov. V exteriéri zas zaujme nová vyhliadková plošina v najvyšších častiach veže. Z tohto miesta sa návštevníkom naskytne nerušený výhľad na celé mesto. Celkové vnímanie priestoru ešte viac posilňuje zrkadlový strop. Okrem panoramatického výhľadu bude plošina slúžiť aj na usporadúvanie menších podujatí, výstav či umeleckých inštalácií. 

Projekt je výnimočným príkladom obnovy historického objektu, ktorá vyzdvihuje jeho minulosť. Rovnako ako sú pri pohľade zvonku rozpoznateľné obdobia, ktoré stavbu formovali, môže túto históriu vnímať návštevník aj pri výstupe. Autori vývoj budovy zdôraznili interiérovou expozíciou malieb a fotografií, približujúcich vývoj veže. Návštevníci tak získavajú kontakt aj s dejinami mesta, vďaka čomu môžu lepšie pochopiť a oceniť jeho postupný rozvoj a kultúrne tradície. 

Obnova a dostavba Hasičskej veže v Cluj-Napoca ukazuje význam rekonštrukcií vzácnych pamiatok pre identitu aj rozvoj celého mesta. Dôležitá je nielen z hľadiska urbanistického a architektonického vývoja, ale aj cestovného ruchu. Vežu, ktorá je verejnosti prístupná len krátko, navštívilo už niekoľko tisíc ľudí. V Bratislave prebehol nedávno podobný projekt, ktorý snáď bude mať rovnaký úspech - obnova Michalskej veže. 

 

(Archdaily, mesto Cluj-Napoca, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Kategórie

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube