Interiér Českého domu v Bratislave propaguje český dizajn a remeselnú výrobu. Okrem toho návrh vyzdvihuje kvality priestorov historického meštianskeho domu a obnovuje jeho zabudnuté architektonické detaily.
Český dom so sídlom v Bratislave prispieva ku komplexnej prezentácii Česka na Slovensku. Vo všeobecnosti táto inštitúcia propaguje českú kultúru, vedu a techniku, zároveň slúži ako informačné a kontaktné miesto pre širokú verejnosť. V priestoroch Českého domu je umiestnené České centrum Bratislava a kancelárie organizácií CzechTourism, CzechTrade a CzechInvest. Okrem toho svoje priestory poskytuje na usporadúvanie rôznych spoločenských a kultúrnych akcií. Fungovanie spomínanej inštitúcie v Bratislave, rovnako ako aj fungovanie Slovenského domu v Prahe, je dôkazom blízkych vzťahov medzi oboma krajinami.
České centrum v Bratislave pôsobí už od roku 1994. Spočiatku sídlilo v budove ambasády na Hviezdoslavovom námestí. Neskôr, v roku 2019, bola inštitúcia presídlená do pamiatkovo chráneného renesančného objektu na Prepoštskej ulici 6, pochádzajúceho zo začiatku 17. storočia. Ten predtým slúžil najmä ako sídlo rôznych firiem pre administratívne účely. Budovu tak bolo potrebné zrekonštruovať.
Rekonštrukcia prebiehala medzi rokmi 2021-2022 a stojí za ňou pražský ateliér ASGK Design. Hlavnými autorkami projektu sú Gabriela Kaprálová a Monika Tomšová. Ku kľúčovým zmenám patrí prispôsobenie objektu požiarnym predpisom. Práve tie boli, podľa slov samotných autorov projektu, jedným z hlavných momentov, ktoré vo veľkej miere ovplyvnili súčasný stav celého interiéru.
V rámci rekonštrukcie sa nerenovovali len vnútorné priestory meštianskeho domu, ale aj fasáda objektu. Tá prešla značnou kultiváciou. Materiálovo aj farebne bola prispôsobená okolitej zástavbe historických stavieb. Do ulice výrazne komunikuje prízemie budovy. „Súčasťou výstavných priestorov je aj riešenie parteru, ktorý funguje ako window gallery a ponúka ukážky chystaných výstav, udalostí či priamo českého umenia, často v spolupráci so susediacim Domom fotografie,” opisujú autorky projektu.
Čo sa týka vnútorných priestorov, pozornosť bola venovaná predovšetkým reprezentatívnym častiam, nachádzajúcim sa na prízemí budovy. Po vstupe sa návštevníci ocitnú na recepcii, ktorej súčasťou je aj menší obchodík s rôznymi dielami českého dizajnu. Ďalej sa na prízemí nachádza rozsiahla multifunkčná sála, orientovaná smerom do ulice. Práve tu sa konajú rôzne kultúrne a spoločenské akcie. Zvyšok podlažia zaberajú komunikačné priestory, zázemie pre návštevníkov a zamestnancov. Na druhom a treťom podlaží sú umiestnené najmä kancelárske priestory. Najvyššie podlažie zaberá vo veľkej miere druhá multifunkčná sála.
Autorky projektu sa museli v priebehu rekonštrukcie vysporiadať s mnohými neľahkými úlohami. Postupným odkrývaním pôvodných architektonických prvkov a konštrukcií sa im napríklad podarilo znovuobjaviť pôvodný dverný otvor medzi súčasnou recepciou a multifunkčnou sálou. Ďalej museli vyriešiť problém výškových rozdielov medzi jednotlivými miestnosťami. Vplyvom nevhodných zásahov bola totiž výška podlahových skladieb v rôznych častiach objektu odlišná.
Z materiálového hľadiska priestoru dominujú neutrálne farby, a to najmä aby mohli vyniknúť rôzne vystavované diela či produkty. „Kvôli nárokom na nehorľavosť sme v hlavných priestoroch pracovali s perforovaným vlnitým plechom aj kovovými prvkami. Vďaka použitiu nepriameho osvetlenia a transparentných materiálov bol vytvorený vzdušný a minimalistický priestor s variabilitou využitia,” tvrdia autorky rekonštrukcie.
V interiéri Českého domu sa nachádza niekoľko dominantných prvkov, ktoré posilňujú celkovú atmosféru. Hlavným materiálom, ktorý zvýrazňuje architektonické kvality vnútorných priestorov, je cementová stierka. Ďalej bol špeciálne pre tento projekt navrhnutý vyše trojmetrový luster od českej firmy LUCIS či pult a mobiliár z polotransparentného bieleho plechu, nachádzajúci sa na recepcii. Na zvyšných podlažiach je umiestnený prevažne kancelársky nábytok značky MASTER & MASTER.
Priestory Českého domu, nachádzajúceho sa na Prepoštskej ulici, majú naozaj jedinečnú atmosféru. Interiéru dominujú jemné, neutrálne tóny. Práve tie dovoľujú vyniknúť nielen jedinečným produktom či vystavovaným dielam, ale aj samotnej architektúre domu. Výberom mobiliáru navyše autorky projektu propagujú český design a remeselnú výrobu, čo je pri projekte obdobného zámeru určite žiadúce.
(ASGK, Archinfo, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac