Author photoMartina Gregová 27.02.2025 19:00

Útulný minimalizmus bez kompromisov. Oceňovaní architekti premenili starší bratislavský byt na vzdušný domov

Staršie bytové jednotky často trpia dispozíciou nespĺňajúcou súčasné požiadavky ich majiteľov a nedostatočným presvetlením všetkých miestností. Výnimkou nebol ani bratislavský Byt T25. Pod taktovkou skúsených architektov preto prešiel radikálnou zmenou dispozície. Dnes slúži potrebám štvorčlennej rodiny.

Autor: Matej Hakár

Autor: Matej Hakár

Bratislavský ateliér TOITO založili v roku 2010 architekti Tomáš Szőke, Ivan Príkopský a Katarína Príkopská. Vo svojej práci sa venujú predovšetkým témam bývania, a to od komplexných návrhov rodinných domov až po samostatné interiérové dizajny. Ako sami tvrdia, nosnou témou ateliéru je bývanie mimo štandardného rámca plochy, rozpočtu, zaužívaných vzťahov či predstáv.

Diela z portfólia štúdia boli v minulosti viackrát nominované na Cenu za architektúru. V roku 2013 bol v kategórii Interiér nominovaný ich projekt s názvom Byt v Nitre, ktorému sa nomináciu podarilo premeniť na víťazstvo. V roku 2019 architekti s projektom 3.0 bodovali v kategórii Rodinný dom a v roku 2022 zas v kategórii Interiér, kedy odbornú porotu zaujali projektom EMA.

O získanie tohto prestížneho architektonického ocenenia sa ateliér usiloval aj v poslednom ročníku Ceny za architektúru CE ZA AR 2024. V kategórii Interiér sa ocitol s troma ďalšími projektami – Kotva od Alana Prekopa, Bazén byt navrhnutý štúdiom GRAU a Byt 11 od štúdia ZORAN SAMOL. Víťazom kategórie sa napokon stal interiér navrhnutý štúdiom GRAU.

Galéria

  • Autor: Matej Hakár
  • Autor: Matej Hakár
  • Autor: Matej Hakár
  • Autor: Matej Hakár
  • Autor: Matej Hakár
  • Autor: Matej Hakár
  • Autor: Matej Hakár
  • Autor: Matej Hakár
  • Autor: Matej Hakár
  • Autor: Matej Hakár
  • Zdroj: TOITO

Nomináciu sa síce v prípade Bytu T25 nepodarilo premeniť na víťazstvo, no napriek tomu ide o zaujímavý interiér, ktorý vznikol rekonštrukciou pôvodne trojizbového bytu. V rámci nej bol prestavaný pre potreby štvorčlennej rodiny.

Dispozícia bratislavského bytu prešla v rámci rekonštrukcie pomerne rozsiahlymi zmenami. Pôvodne oddelená kuchyňa a denná miestnosť sa po novom spojili do jedného súvislého spoločenského priestoru. Svoje jasne definované miesto v ňom má obývacia izba, jedálenský kút aj kuchynská linka.

„Potreba troch spální a vytvorenie veľkej preplávajúcej dennej časti ako priestorovej kvality bytu boli základom zadania,“ približujú architekti. „Železobetónový skelet bytového domu umožnil odstrániť všetko pôvodné. Dispozícii dominuje spoločenská denná časť bytu,“ dodávajú. Práve táto miestnosť dnes priestorovo oddeľuje izby detí a rodičov.

Celému interiéru dominuje svetlé drevo – biodoska a biela farba. Na podlahu bolo v celom priestore použité svetlosivé marmoleum. Farebné akcenty sa v interiéri objavujú najmä vo forme dekorácií, ako sú vankúše, koberce či kvety, no svoje zastúpenie majú aj medzi solitérnymi nábytkovými prvkami, ako sú stoličky či kúpeľňová skrinka. Materiálovo výrazným prvkom je aj nerezová kuchynská linka.

Minimalistický dizajn bytu bolo možné docieliť aj vďaka maximalizovaniu potrebných úložných priestorov v časti vstupnej haly a dennej miestnosti. Okrem uzatvorených skríň v byte nájdeme tiež rozsiahlu knižnicu a v neposlednom rade samostatne fungujúci mini šatník ukrytý za posuvnými dverami vo vstupnej hale.

 

Autor: Matej Hakár

 

Podobu detských izieb a spálne síce architekti nezverejnili, no v pôdoryse naznačujú, že ich riešenie bolo minimalizované na posteľ, úložné skrine navrhnuté na mieru a pracovné stolíky. Kúpeľňa je v rámci dispozície riešená pomerne netypicky – so samostatnou toaletou, do ktorej sa však vstupuje priamo cez kúpeľňu.

Otvorenie pôdorysu a použitie svetlých farieb a materiálov dovolilo vzniknúť presvetlenej bytovej jednotke, v ktorej všetci členovia domácnosti nájdu dostatok súkromia aj priestory na rôznorodé trávenie spoločného času. Napriek značnému použitiu bielej farby byt nepôsobí sterilne, ale naopak veľmi útulne a domácky.

Jedným z najzásadnejších zásahov do pôvodnej dispozície bolo vytvorenie troch plnohodnotných spální namiesto pôvodných dvoch izieb. Architekti tento priestorový rébus vyriešili efektívnym preusporiadaním bytu a dôsledným využitím každého metra štvorcového. Napriek pridaniu ďalšej izby interiér nepôsobí stiesnene — práve naopak, vďaka premyslenej dispozícii a otvorenej dennej časti si byt zachoval vzdušnosť a dostatok prirodzeného svetla. Každá zo spální má svoj jasne definovaný priestor a poskytuje obyvateľom potrebné súkromie bez kompromisov v otázke komfortu či úložného priestoru.

 

(TOITO architekti, CE ZA AR, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube