Author photoMartina Gregová 04.01.2025 17:00

Ukážková podpora vzdelávania. Univerzitné mesto za hranicami Slovenska získalo výnimočnú inštitúciu svetového formátu

Rakúske mesto Graz investuje do rozvoja vzdelávania a výskumu už niekoľko rokov. Výsledkom je množstvo úspešných projektov, ku ktorým sa len nedávno pripojilo nové centrum Divízie anatómie. Moderná inštitúcia po novom sídli v krásnej a historicky hodnotnej budove.

Autor: David Schreyer

Autor: David Schreyer

Graz je druhým najväčším mestom Rakúska. Preslávilo ho predovšetkým jeho historické centrum, ktoré je od roku 1999 zapísané na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Známe je aj ako mesto študentov. Na šiestich univerzitách tu totiž študuje približne 50.000 vysokoškolákov.

Všetky tieto fakty sa prirodzene podpísali aj na prístupe k mestskej architektúre. Popri úspešných rekonštrukciách historických objektov tu často vznikajú aj úplne nové projekty, ktoré zvyšujú atraktivitu mesta a podporujú jeho rozvoj.

Jedným z najznámejších projektov posledných rokov je bezpochyby rekonštrukcia a dostavba Univerzitnej knižnice v Grazi. Predchádzalo jej vyhlásenie medzinárodnej architektonickej súťaže v roku 2015. Víťazný návrh v tom čase vypracoval rakúsky ateliér Thomas Pucher.

Galéria

  • Autor: David Schreyer
  • Autor: David Schreyer
  • Autor: David Schreyer
  • Autor: David Schreyer
  • Autor: David Schreyer

„Výsledkom návrhu je spojenie protikladov medzi existujúcou, pamiatkovo chránenou budovou, a novou budovou, ktorá slúži ako inšpirácia pre každého, kto knižnicu navštívi. Zároveň sa stáva srdcom univerzitného kampusu,” opisujú svoj hlavný zámer autori.

Bývalá rektorka Christa Neuper pri predstavovaní projektu rekonštrukcie a dostavby univerzitnej knižnice vyslovila myšlienku, že vynikajúca veda si vyžaduje vynikajúcu architektúru. S rovnakým cieľom bol navrhnutý a zrealizovaný aj ďalší výnimočný projekt - Divízia anatómie Lekárskej univerzity v Grazi. Za návrhom tejto výskumnej inštitúcie stojí štúdio Franz&Sue.

Do zrekonštruovaných priestorov bývalého Ústavu patológie, ktoré sú pamiatkovo chránené už od roku 1912, sa inštitúcia presťahovala len pred pár rokmi. Vďaka zmene adresy sa zároveň stala súčasťou už existujúceho komplexu Med Graz Campus.

„Našou úlohou bolo navrhnúť sofistikované technické riešenia medzi historickou hmotou a novou budovou a zároveň vytvoriť kultivované prostredie pre výučbu a výskum,” popisujú hlavný zámer projektu architekti z Franz&Sue. Celková podlažná plocha, ktorú inštitúcia po novom využíva, dosahuje 8 255 metrov štvorcových, vďaka čomu sa radí medzi najväčšie svojho druhu v celej Európe.

Projekt je ukážkovým príkladom toho, ako možno spojiť inovácie a históriu. Pamiatkovo chránená budova Ústavu patológie bola totiž po novom funkčne aj priestorovo prepojená s novým pavilónom, ktorý vznikol v jej tesnej blízkosti. Pavilón dnes tvoria nové pitevne, sklady mŕtvol a viaceré študijné priestory. 

Špeciálne zameranie tejto vzdelávacej a výskumnej inštitúcie prirodzene vyústilo do špeciálnych požiadaviek na jej priestory a technologické riešenia. Samotnému návrhu teda predchádzalo niekoľko testov, zameraných predovšetkým na analýzu distribúcie vzduchu vo vnútorných priestoroch objektu. Testy architekti realizovali v spolupráci s odborníkmi z Med Uni.

Vzhľadom na komplikovanú prevádzkovú schému a potrebné technologické vybavenie bola zvyšná časť interiéru navrhnutá striedmo a pragmaticky. Popri účinnom prevetrávaní jednotlivých priestorov bolo dôležité tiež ich dostatočné presvetlenie. To architekti zabezpečili návrhom profilovanej sklenenej fasády s priesvitnou tepelnou izoláciou. 

 

Autor: David Schreyer

 

Súčasťou objektu je tiež prednášková sála umiestnená na podzemnom podlaží. Sála má kapacitu 500 študentov a v pôdoryse je to práve ona, ktorá tvorí spojnicu medzi historickou budovou a novostavbou. Z materiálov tu prevláda predovšetkým drevo. Dostatok svetla je zabezpečený bočným svetlíkom. Nad sálou bolo umiestnené zelené námestie, ktoré zaberá podstatnú časť verejného priestoru v okolí výskumného centra.

Historická budova bola v rámci projektu zrekonštruovaná s citom. „Najväčším zásahom do pamiatkového objektu bol hlavný vchod na východnej strane, ktorý historicky vždy chýbal a teraz je obnovený. Za týmto účelom sme zbúrali viaceré nevhodne vybudované architektonické a stavebné prvky a uvoľnili tým miesto pre svetlé, príjemné foyer,” popisujú architekti.

Vďaka premyslenému projektu a súčinnosti architektov s odborníkmi z Med Uni je dnes Divízia anatómie Lekárskej univerzity v Grazi viac ako len najväčším zariadením svojho druhu v Európe. Ide tiež o ďalšiu vydarenú rekonštrukciu a dostavbu historicky hodnotného objektu v meste Graz a ďalší významný míľnik v premene mesta na metropolu podporujúcu moderné vzdelávanie a výskum.

 

(Franz&Sue, mesto Graz, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Kategórie

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube