Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 08.09.2021 13:26

Tomachic sa odhaľuje a napreduje s výstavbou

Už niekoľko mesiacov prebieha stavebný ruch na južnej strane Tomášikovej, v dotyku s administratívnym komplexom, kde v minulosti sídlil týždenník Trend. Ide o záverečnú etapu projektu s oficiálnym názvom Polyfunkčný súbor Tomášikova, teraz však definitívne odhaľuje svoje meno a aj oficiálnu webstránku. Bytový dom Tomachic dotvorí blok a prinesie do Ružinova desiatky bytov.

Article Big

Zdroj: Projekt T

Celý polyfunkčný súbor začal vznikať už pred vyše pätnástimi rokmi kancelárskou časťou v severnej časti bloku, doplnenú o bytový dom v západnej časti. V priestore, kde dnes prebieha výstavba, sa nachádzalo Centrum poradensko-psychologických služieb a prevencie drogových závislostí v podobe banálneho, jednopodlažného objektu. Keď sa však v priebehu minulého roka spustila asanácia tejto stavby, začalo byť zrejmé, že sa majiteľ pozemkov, spoločnosť Projekt T s.r.o., rozhodol zámer oživiť.

Dnes je už budova založená, získala podzemné podlažie a začínajú vznikať nadzemné podlažia. V súlade s architektonickým konceptom sa budujú mohutné stĺpy, ktoré budú odhalené, keďže projekt ráta s otvoreným prízemím. To bude slúžiť na parkovanie. Nad ním vznikne šesť podlaží, pričom dve najvyššie budú ustúpené. Umiestnené tu budú mezonetové byty, na ostatných podlažiach budú klasické byty s južnou orientáciou. Hlavný vstup sa nachádza v blízkosti zadného vstupu do administratívneho objektu, byty sú prístupné z akejsi pavlače.

Advertising

S ohľadom na štádium výstavby developer odštartoval web, kde prináša ďalšie informácie. Tomachic bude podľa neho poslednou časťou výstavby v bloku, pričom dom bol navrhovaný s dôrazom na architektonické dotvorenie aj zvýšenie podielu zelene. Otvorenie prízemia v prospech parkovania označuje za benefit, keďže rezidenti nebudú vyrušovaní obchodmi alebo reštauráciami. Projekt má navyše disponovať vysokou mierou súkromia, keďže okná majú výhľad do budovami zatiaľ nezastavaných plôch.

Celkovo sa v Tomachicu nachádza 39 bytov, z toho 5 jednoizbových, 25 dvojizbových, 6 trojizbových a 3 štvorizbové. S výnimkou trojice jednoizbákov majú všetky byty loggiu alebo terasu. K štandardu patria vysoké hliníkové okná, príprava na exteriérové žalúzie, podlahové vykurovanie alebo príprava na klimatizáciu. Ide teda o celkom dobrú úroveň, doplnenú o väčšinovo relatívne slušné dispozície s dostatočnou metrážou. Aj vďaka tomu je už podľa oficiálneho webu voľná len približne polovica bytov.

Predaná je už aj časť mezonetov, ktoré sú najexkluzívnejšími časťami developmentu. Ceny presahujú pol milióna eur, za čo dostanú klienti kvalitnejší systém klimatizácie, celopresklenné steny na šiestom podlaží, veľkorysé terasy na siedmom alebo vlastné výťahy – z dvojice výťahov je totiž jeden určený len pre mezonety, resp. byty na šiestom a siedmom podlaží. Celkovo ich je sedem. V projekte vzniká aj 62 parkovacích miest, z toho 35 bude na otvorenom prízemí.

Tomachic disponuje racionálnou, no inak celkom solídnou súčasnou architektúrou, minimálne čo sa týka hlavnej, južnej fasády a nerátajúc otvorené prízemie. Pri pohľade na severnú fasádu projekt nezaprie, že vznikal ešte pred niekoľkými rokmi. Problémom je, že touto nudnou fasádou sa bude obracať do Tomášikovej ulice, ktorá má potenciál premeny na dôležitú mestskú tangentu. Vhodnejšie by tak bolo prepracovanie fasády – alebo prestavba súčasného nízkeho retailového objektu. Autorom architektúry by mala byť kancelária Architektonická dielňa Collegium.

Podľa developera by mala byť výstavba ukončená v marci 2023. Po tomto termíne sa začne odovzdávanie bytov klientom. Okrem samotného domu bude súčasťou projektu aj mierna úprava, kedy sa má parkovo upraviť vstup do budovy alebo charakteristické nárožie na východnej strane domu.

 

Aktuálny priebeh výstavby, v pozadí prvá etapa súboru

 

Nový projekt nie je bez nedostatkov, inak však ide o vhodné vyplnenie priestoru, ktorý bol doteraz využívaný na nedostatočnej úrovni. Developer prichádza s mierne nadštandardným projektom do lokality, ktorá je typická skôr tradičnými panelákmi. S ohľadom na trhovú situáciu a dobrú povesť Ružinova a jeho časti Štrkovec, ako aj blízky development a vybavenosť, však pravdepodobne nebude mať s predajom problém. Tomachic si svojho klienta nájde.

Treba však pripomenúť, že niektoré rezidencie sú označované ako byty, hoci pôvodne sa hovorilo o prechodnom ubytovaní. Podľa žiadosti o stavebné povolenie mal byť na druhom podlaží „penzión“ s 22 lôžkami v deviatich izbách a jednom apartmáne, recepciou a priestorom pre vydávanie raňajok. Bytov malo byť 31. Zmenou oproti žiadosti je aj riešenie strechy ako štrkovej namiesto zelenej. Z pohľadu developera ide o logické rozhodnutia, hoci z pohľadu Územného plánu a tradičných požiadaviek mesta na nové projekty o diskutabilné riešenia.

Advertising

Netradičný bol aj proces nadobudnutia pozemkov. Projekt T ich získalo v roku 2016, predošlým vlastníkom bolo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Podľa portálu TrendReality ich vymenilo za rodinné domy pre účely detských domovov. Ako ďalej Trend dodáva, predaj sa ťahal už od roku 2011. Ministerstvo vtedy vypísalo súťaž a v treťom kole aj našlo záujemcu, potom však súťaž nečakane zrušilo. Vysvetlenie ministerstva bolo pomerne zvláštne.

Dnes je to už každopádne jedno, keďže projekt má všetky povolenia a rastie. V blízkom okolí je vo výstavbe aj polyfunkčný komplex N!do a v príprave je Green Atrium. Dokončená bola Omnia, kde vznikli v sérii štyroch objektov byty a kancelárie. Úroveň týchto developmentov je rôzna, od špičkového N!da po slabú Omniu, všetky však menia charakter lokality. Pomaly tu dochádza k opatrnému zahusťovaniu a niektoré areály menia funkciu z výrobnej a skladovej na rezidenčnú či kancelársku.

Tieto a ďalšie projekty, ktoré v budúcnosti nepochybne prídu, zmenia význam Tomášikovej ulice, výhľadovo veľmi dôležitej ulice, ktorá je však relatívne zanedbaná. Dnes ide (v úseku medzi Trnavskou cestou a Ružinovskou) prevažne o dvojprúdovku, no s enormne širokými pruhmi a úzkymi chodníkmi. V jej okolí je pomerne široký nezastavaný pás, ktorý do budúcna umožňuje jej rozšírenie. To je dôležité, keďže by tu mohla teoreticky vzniknúť električková trať. V súlade s konceptom kompletných ulíc by bolo vhodné vybudovať aj cyklotrasy, ideálne s parametrami cyklodiaľnice.

Táto vízia má ešte od realizácie ďaleko, každým rokom sa však stáva aktuálnejšou. Absencia trate nový development nezastaví. Bez zodpovednej prípravy sa môže opakovať situácia, ktorú poznáme aj z iných častí Bratislavy (alebo jej predmestia), kedy lokality prešli radikálnou prestavbou, infraštruktúra však ostala bez adekvátnej zmeny. Výsledkom budú dopravné problémy – a to všetko predovšetkým kvôli zanedbanej príprave, hoci na komplikácie bolo upozorňované už dávno predtým.

 

Fotografie z 5.9.2021. Pozrite si priebeh výstavby vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Projekt T
  • Zdroj: Projekt T
  • Zdroj: Projekt T

Súvisiace články

Polyfunkčný súbor Tomášikova je už vo výstavbe

06.07.2021 12:08:23 Adrian Gubčo

Na Tomášikovej ulici bol nedávno dokončený polyfunkčný komplex Omnia, stavebný ruch tu však neutícha. Len o niekoľko stoviek metrov ďalej sa totiž spúšťa výstavba „Polyfunkčného súboru Tomášikova“. O projekte je doteraz známych len málo informácií, napriek tomu, že odhalenie plánov na výstavbu prinieslo pred niekoľkými mesiacmi živý záujem verejnosti.

Čítať viac

Na Tomášikovej pribudne nový rezidenčný projekt

06.10.2020 10:35:00 Adrian Gubčo

Pred niekoľkými týždňami sa na Tomášikovej, v dotyku s kancelárskym komplexom Tomášikova 23, spustila asanácia starších a dlhšiu dobu nevyužívaných komerčných jednotiek. Začala sa tak uvoľňovať plocha pre zástavbu – na ich mieste totiž vznikne bytový dom, ktorý má byť druhou etapou polyfunkčného súboru na tejto investične čoraz atraktívnejšej mestskej ulici.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre