Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 06.10.2020 10:35

Na Tomášikovej pribudne nový rezidenčný projekt

Pred niekoľkými týždňami sa na Tomášikovej, v dotyku s kancelárskym komplexom Tomášikova 23, spustila asanácia starších a dlhšiu dobu nevyužívaných komerčných jednotiek. Začala sa tak uvoľňovať plocha pre zástavbu – na ich mieste totiž vznikne bytový dom, ktorý má byť druhou etapou polyfunkčného súboru na tejto investične čoraz atraktívnejšej mestskej ulici.

Article Big

Zdroj: Projekt T / Skyscrapercity

Prvá etapa súboru vznikla už v roku 2008 a dlhšiu dobu bola známa najmä ako sídlo redakcie týždenníka Trend. Pozostávala z kancelárskej budovy so siedmimi nadzemnými podlažiami, osempodlažného bytového domu a dvojpodlažnej komerčnej podnože od Tomášikovej. Jednopodlažné objekty zo zadnej strany podnože, kde sídlilo Centrum poradensko-psychologických služieb, boli staršie a v rámci prvej etapy časť z nich zanikla.

Dnes je takmer minulosťou aj zvyšok areálu a aktuálnou sa stáva dostavba súboru. V plánovaní je minimálne od roku 2015, predstavený bol v roku 2016, kedy sa majiteľom starších objektov stala spoločnosť Projekt T. Predošlý vlastník, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ju podľa portálu TrendReality vymenil za rodinné domy pre účely detských domovov.

Nido

Investor tu naplánoval vznik sedempodlažného bytového domu s jedným podzemným podlažím, kde sa má nachádzať 29 parkovacích miest. Ďalšie parkovacie miesta majú byť umiestnené na prízemí, kde bude ďalšie prekryté parkovisko s 33 miestami. Na druhom podlaží sa uvažovalo s umiestnením penziónu, vyššie sa má nachádzať 31 bytov. Na typické podlažie pripadá sedem bytov, na najvyššom, kde budú umiestnené exkluzívnejšie jednotky s terasami, by mali byť štyri byty.

K projektu je inak známych len málo informácií. Architektonickú štúdiu pripravila málo známa kancelária Addressa, spoluautorom návrhu bol aj nedávno zosnulý akademický architekt Fedor Minárik. Výsledná podoba domu, aspoň podľa toho mála známych materiálov a vizualizácií, by mohla byť s ohľadom na lokalitu uspokojivá, hoci nejde, podľa všetkého, ani o materiál na architektonické ocenenia. Lokalite však neublíži ani ju nijako mimoriadne nezaťaží.

Projekt má v tejto chvíli vydané stavebné povolenie pre úpravu komunikácií, dom samotný by mal byť v územnom konaní. Výstavba by sa tak mohla spustiť najskôr v priebehu budúceho roka a byť dokončená v roku 2023.

 

Architektonická štúdia projektu z roku 2015. Zdroj: Addressa

 

Nová bytovka na Tomášikovej je príkladom zahustenia, ktoré neškodí. Obyvatelia či návštevníci budovy budú mať priamy výjazd na Tomášikovu, nebudú tak zaťažovať komunikácie vnútri sídliska. Budova navyše mierne odhluční dopravný ruch na ulici, ktorej význam postupne rastie. Postupne tu pribúda viacero nových developmentov – najmä v novomestskej časti, čoskoro ale aj v ružinovskej – ktoré ju menia na rušnú mestskú triedu.

Stav ulice tomu však veľmi nezodpovedá. Povrch vozovky aj chodníkov je zanedbaný, absentujú tu segregované cyklotrasy a ulica zatiaľ nie je dobudovaná v plnej dĺžke. Do budúcna sa totiž očakáva jej prepojenie až k Račianskej, chýba tak úsek od križovatky s Vajnorskou ulicou. Ide o starý zámer, ktorý je zanesený aj do Územného plánu z roku 2007, no až v poslednej dobe sa zdá, že sa začínajú v tomto smere hýbať ľady.

Prvú zásadnú zmenu prinesie pripravovaný projekt Zátišie od Atriosu, kde ako vyvolaná investícia vznikne nová križovatka na Vajnorskej ulici, ktorá je akousi nultou fázou predĺženia Tomášikovej. Developer vybuduje cestu s rezervou pre rozšírenie na parametre mestskej triedy, dokonca s potenciálnym priestorom pre električkovú trať. Táto trať, ako aj celé predĺženie ulice, je aktuálne predmetom preverovania zo strany mestskej spoločnosti Metro.

Ak by v dohľadnej dobe (v priebehu tohto desaťročia) skutočne vzniklo predĺženie Tomášikovej, ako aj električková trať, ktorá by mohla spojiť nielen Račiansku a Vajnorskú radiálu, ale aj Ružinovskú, dokonca jedného dňa aj Prievozskú, resp. Vrakunskú, z dnes zanedbanej ulice by sa stala kľúčová mestská tangenciála (spojnica radiál). To ešte viac zvýši jej atraktivitu a investičný potenciál. V blízkej budúcnosti sa tak môže objaviť ešte niekoľko zámerov, keďže tu ostáva niekoľko voľných či nedostatočne využívaných parciel.

Stav ulice tomu snáď bude zodpovedať. S postupným prijímaním nových koncepčných dokumentov a materiálov totiž mestu vznikajú určité povinnosti – dodržať vlastné záväzky a tvoriť uličný priestor tak, aby sa myslelo na záujmy všetkých užívateľov verejného priestoru. Veľké prestavby a dostavby ulíc, ktoré sa v Bratislave pripravujú, budú dôležitou skúškou, či to Hlavné mesto myslí skutočne vážne.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Projekt T / Skyscrapercity
  • Zdroj: Addressa
  • Zdroj: Addressa
  • Zdroj: Addressa

Súvisiace články

Tomachic sa odhaľuje a napreduje s výstavbou

08.09.2021 13:26:18 Adrian Gubčo

Už niekoľko mesiacov prebieha stavebný ruch na južnej strane Tomášikovej, v dotyku s administratívnym komplexom, kde v minulosti sídlil týždenník Trend. Ide o záverečnú etapu projektu s oficiálnym názvom Polyfunkčný súbor Tomášikova, teraz však definitívne odhaľuje svoje meno a aj oficiálnu webstránku. Bytový dom Tomachic dotvorí blok a prinesie do Ružinova desiatky bytov.

Čítať viac

Polyfunkčný súbor Tomášikova je už vo výstavbe

06.07.2021 12:08:23 Adrian Gubčo

Na Tomášikovej ulici bol nedávno dokončený polyfunkčný komplex Omnia, stavebný ruch tu však neutícha. Len o niekoľko stoviek metrov ďalej sa totiž spúšťa výstavba „Polyfunkčného súboru Tomášikova“. O projekte je doteraz známych len málo informácií, napriek tomu, že odhalenie plánov na výstavbu prinieslo pred niekoľkými mesiacmi živý záujem verejnosti.

Čítať viac

Omnia sa blíži k dokončeniu a odhaľuje fasádu

22.07.2020 18:00:00 Adrian Gubčo

ČLÁNOK BOL DOPLNENÝ Polyfunkčný projekt Omnia v blízkosti Tomášikovej ulice v Ružinove je teraz po dlhšej príprave a približne roku výstavby vo vysokom štádiu realizácie. Všetky objekty už dosiahli štádium hrubej stavby a na prvých dvoch budovách, kde budú kancelárie, sa už odhaľuje definitívna podoba projektu. Je úplne očividné, že developer Omnia Invest urobil v tomto smere výrazné zmeny.

Čítať viac

Ruiny Yosaria Plaza zaniknú, Ružinov dostane nové centrum

11.02.2020 14:12:00 Adrian Gubčo

Jeden z najdlhšie očakávaných projektov v Bratislave by sa mohol po rokoch spánku konečne rozbehnúť. Developer MiddleCap Group odhalil predstavu budúcnosti priestoru bývalého ružinovského Prioru, kde malo vzniknúť nákupné centrum Yosaria Plaza. Nikdy nezrealizovaný projekt sa transformoval do podoby polyfunkčného developmentu, ktorý sa má stať súčasťou nového centra Ružinova.

Čítať viac

Pri Kuchajde pribudne Polyfunkčný komplex Zátišie

24.01.2020 12:30:00 Adrian Gubčo

V mestskej časti Nové Mesto, naproti rekreačnému areálu Kuchajda, vyrastie nový multifunkčný projekt s kanceláriami, hotelom aj bývaním, ktorého dominantou bude menšia výšková budova. Ide o vlajkový projekt spoločnosti Atrios, ktorý transformuje dnes zanedbané územie na aktívnu súčasť mesta.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube