Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 17.07.2018 15:30

Prvý bratislavský manuál verejných priestorov publikovaný

Mestská časť Bratislava - Staré Mesto už nejakú dobu pripravuje revitalizáciu verejných priestranstiev v okolí Panenskej ulice. Po debate s lokálnymi obyvateľmi a organizáciami sa dospelo k rozhodnutiu vypracovať pre celú oblasť manuál, ktorý je aktuálne už dokončený a publikovaný.

Article Big

Zdroj: Ateliér Urban

Autorom manuálu je Ateliér Urban pod vedením skúseného architekta Ľudovíta Urbana. Autori v úvode stanovili jasnú stratégiu tvorby verejných priestranstiev v území na základe prieskumu lokality, historického vývoja a reflektovania výsledkov participačného procesu, ako aj príkladov dobrej praxe zo zahraničia. Na základe toho je určených niekoľko zásadných cieľov: vytvorenie zdravého prostredia, zvýšenie pobytových kvalít, zlepšenie kvality pohybu, zlepšenie podmienok pre údržbu, zvýšenie bezpečnosti verejného priestoru a i. Tieto ciele sú konkrétnym spôsobom rozpracované v návrhovej časti.

Návrhová časť, tak ako podobné manuály zo zahraničia, stanovuje niekoľko základných praktických riešení pre dosiahnutie stanovených cieľov: definuje šírkové profily ulíc s jasným vymedzením priestoru pre chôdzu, pobytové aktivity či automobilovú dopravu, ako aj aspekty tvorby takýchto ulíc.

Navrhuje zjednotenie povrchov v území, a prisudzuje rozličným spôsobom využívania povrchov príslušnú materialitu. Okrem toho sa zaoberá aj riešením dopravy, ktorá v súčasnom móde územie výrazne zaťažuje. Preto sa Manuál snaží definovať opatrenia, ktoré by zabránili tranzitu cez štvrť, ako aj znižuje počet parkovacích miest v uliciach, keďže podstatná časť rezidentov automobilmi aj tak nedisponuje.

Manuál sa prirodzene venuje aj zeleni, pričom sa navrhuje zriadenie nových stromoradí napríklad na Zochovej alebo Štetinovej, či vhodnému mobiliáru a údržbe.

Dokopy ide o mimoriadne komplexný materiál, ktorý zatiaľ nemá v Bratislave obdoby. Hoci nedosahuje možno úroveň pražského, pre potreby danej lokality stačí a je čiastočne adaptovateľný aj na iné časti Bratislavy, kým sa nepripraví celomestský materiál. V tejto chvíli je najzásadnejšie začať reálne postupovať podľa záverov Manuálu a pilotne zrekonštruovať analyzované ulice - a skutočne, do rekonštrukcie by v dohľadnej dobe mala ísť prvá z nich, najpravdepodobnejšie Kozia ulica.

Príprava Manuálu tvorby verejných priestranstiev a jeho dodržiavanie je absolútne základná požiadavka a predpoklad, ak chce mesto zvýšiť kvalitu svojich verejných priestranstiev. Inak hrozí to, čoho sme svedkami v súčasnosti - nekvalitné plátanie a zbytočné investície, ktoré sa vrátia v podobe akútnej potreby opätovnej rekonštrukcie v blízkej budúcnosti.

Staré Mesto urobilo správny krok, keď sa nakoniec rozhodlo pre vypracovanie Manuálu, a inšpirovať by sa mali aj ostatné samosprávy - a predovšetkým vedenie Bratislava - hlavné mesto SR.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Ateliér Urban

Súvisiace články

Bratislava potrebuje manuál tvorby verejných priestranstiev

09.03.2018 13:30:00 Adrian Gubčo

Prednedávnom bolo spomínané mesto Prešov, ktoré pripravuje vytvorenie Manuálu tvorby verejných priestranstiev tak, ako to má každé mesto, ktoré koncepčne uvažuje o svojom verejnom priestore.

Čítať viac

Pocitová mapa Bratislavy

14.03.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Pre skvalitnenie úrovne verejných priestranstiev, vypracovanie Manuálu tvorby verejných priestranstiev, ako aj kvalitnú analýzu súčasného stavu mestského exteriéru, sú tzv. pocitové mapy mimoriadne užitočným nástrojom. Teraz je možné podobnú mapu vyplniť aj pre Bratislavu.

Čítať viac

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Bratislava získava nové námestie: pri Pradiarni 1900 pribudlo 33 platanov.

Bratislava is getting a new square: 33 plane trees were planted next to Pradiareň 1900.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #zwirn #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #pradiaren1900 #square #architecture #contemporaryarchitecture #industrialarchitecture

@yitslovakia @compassarchitekti
BSK schválil projekt nového športového areálu v Petržalke. Bude tu športová škola, hokejová akadémia, multifunkčné haly aj atletický štadión.

Bratislava County Government approved the project of new sporting zone in Petržalka. It will contain sport academy, ice-hockey academy, sport venues or athletic stadium.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #sport #athletics #icehockey #hokej #atletika #volleyball #swimming #education #publicspace #petrzalka #petržalka

@bratislavsky_kraj
V Pruger-Wallnerovej záhrade pri Horskom parku pribudne nové komunitné centrum.

New community center in Pruger-Wallner garden next to Horský park (Mountain park) will be built soon.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #park #garden #publicspace #community #communitycenter #zahrada #city #urbanism #architecture
Nový projekt Medze v Dúbravke je výsledkom medzinárodnej architektonickej súťaže.

Medze development in Dúbravka is the result of international architectural competition.

@penta_real_estate

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #dubravka #urbanism #architecture #contemporaryarchitecture

@pantograph_architects
Bratislavská ZOO by mohla už na budúci rok získať nový výbeh pre medvede. Pôjde o súčasť zóny Karpatský les, kde budú prezentované zvieratá, žijúce v našej prírode.

Bratislava ZOO might get a new bear enclosure next year. It will be a part of Carpathian forest area presenting animals living in Slovak nature.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #zoo #zoologicalgarden #zoology #bear #brownbear #architecture #design #slovakia #medved

@zoobratislava
Vznik novej Bratislavy je niekedy spojený so zánikom nevyhovujúcich alebo nevhodných objektov. Ide o normálny cyklus v meste, ktoré sa rozvíja.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #destruction #demolition #oldvsnew #mlynskenivy #nivy
Pozrieť viac

YouTube