Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 17.07.2018 15:30

Prvý bratislavský manuál verejných priestorov publikovaný

Mestská časť Bratislava - Staré Mesto už nejakú dobu pripravuje revitalizáciu verejných priestranstiev v okolí Panenskej ulice. Po debate s lokálnymi obyvateľmi a organizáciami sa dospelo k rozhodnutiu vypracovať pre celú oblasť manuál, ktorý je aktuálne už dokončený a publikovaný.

Article Big

Zdroj: Ateliér Urban

Autorom manuálu je Ateliér Urban pod vedením skúseného architekta Ľudovíta Urbana. Autori v úvode stanovili jasnú stratégiu tvorby verejných priestranstiev v území na základe prieskumu lokality, historického vývoja a reflektovania výsledkov participačného procesu, ako aj príkladov dobrej praxe zo zahraničia. Na základe toho je určených niekoľko zásadných cieľov: vytvorenie zdravého prostredia, zvýšenie pobytových kvalít, zlepšenie kvality pohybu, zlepšenie podmienok pre údržbu, zvýšenie bezpečnosti verejného priestoru a i. Tieto ciele sú konkrétnym spôsobom rozpracované v návrhovej časti.

Návrhová časť, tak ako podobné manuály zo zahraničia, stanovuje niekoľko základných praktických riešení pre dosiahnutie stanovených cieľov: definuje šírkové profily ulíc s jasným vymedzením priestoru pre chôdzu, pobytové aktivity či automobilovú dopravu, ako aj aspekty tvorby takýchto ulíc.

Navrhuje zjednotenie povrchov v území, a prisudzuje rozličným spôsobom využívania povrchov príslušnú materialitu. Okrem toho sa zaoberá aj riešením dopravy, ktorá v súčasnom móde územie výrazne zaťažuje. Preto sa Manuál snaží definovať opatrenia, ktoré by zabránili tranzitu cez štvrť, ako aj znižuje počet parkovacích miest v uliciach, keďže podstatná časť rezidentov automobilmi aj tak nedisponuje.

Manuál sa prirodzene venuje aj zeleni, pričom sa navrhuje zriadenie nových stromoradí napríklad na Zochovej alebo Štetinovej, či vhodnému mobiliáru a údržbe.

Dokopy ide o mimoriadne komplexný materiál, ktorý zatiaľ nemá v Bratislave obdoby. Hoci nedosahuje možno úroveň pražského, pre potreby danej lokality stačí a je čiastočne adaptovateľný aj na iné časti Bratislavy, kým sa nepripraví celomestský materiál. V tejto chvíli je najzásadnejšie začať reálne postupovať podľa záverov Manuálu a pilotne zrekonštruovať analyzované ulice - a skutočne, do rekonštrukcie by v dohľadnej dobe mala ísť prvá z nich, najpravdepodobnejšie Kozia ulica.

Príprava Manuálu tvorby verejných priestranstiev a jeho dodržiavanie je absolútne základná požiadavka a predpoklad, ak chce mesto zvýšiť kvalitu svojich verejných priestranstiev. Inak hrozí to, čoho sme svedkami v súčasnosti - nekvalitné plátanie a zbytočné investície, ktoré sa vrátia v podobe akútnej potreby opätovnej rekonštrukcie v blízkej budúcnosti.

Staré Mesto urobilo správny krok, keď sa nakoniec rozhodlo pre vypracovanie Manuálu, a inšpirovať by sa mali aj ostatné samosprávy - a predovšetkým vedenie Bratislava - hlavné mesto SR.

Galéria

  • Zdroj: Ateliér Urban

Súvisiace články

Bratislava potrebuje manuál tvorby verejných priestranstiev

09.03.2018 13:30:00 Adrian Gubčo

Prednedávnom bolo spomínané mesto Prešov, ktoré pripravuje vytvorenie Manuálu tvorby verejných priestranstiev tak, ako to má každé mesto, ktoré koncepčne uvažuje o svojom verejnom priestore.

Čítať viac

Pocitová mapa Bratislavy

14.03.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Pre skvalitnenie úrovne verejných priestranstiev, vypracovanie Manuálu tvorby verejných priestranstiev, ako aj kvalitnú analýzu súčasného stavu mestského exteriéru, sú tzv. pocitové mapy mimoriadne užitočným nástrojom. Teraz je možné podobnú mapu vyplniť aj pre Bratislavu.

Čítať viac

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Panoráma bratislavského downtownu z Prístavného mosta od @rasto_ba Veľká vďaka za skvelé fotografie!

Panorama of Bratislava downtown from Prístavný most.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #downtown #panorama #skyline #tower #highrise #city #skypark #klingerka #nivytower #tower115  #architecture #modernarchitecture
Nová centrála spoločnosti Innovatrics zmení okolie železničnej stanice Vinohrady a zvýši prestíž mesta.

New HQ of Innovatrics will transform the surroundings of Vinohrady railway station and raise the prestige of the city

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #office #work #hq #techcampus #innovatrics #architecture #modernarchitecture @a.m_architects
Eurovea II počas západu slnka.

Eurovea II during sunset.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #riverfront #downtown #city #architecture #modernarchitecture #gfi @jtre_sk
Koniec Apollo Business Centra.

The end of Apollo Business Center.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #demolition #destruction #Apollo #apollobusinesscenter #office #work #architecture #modernarchitecture @hbreavis
Vajnorská 21 je príjemným doplnkom meniacej sa ulice. Vajnorská sa už onedlho premení na pekný bulvár.

Vajnorská 21 is a nice addition to the changing Vajnorská street. Soon it will be a pretty boulevard.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #novemesto #vajnorska #architecture #modernarchitecture #vsco @cakovandpartners
Ďalší veľký bratislavský development je odhalený: pokračovanie Klingerky prinesie nové výškové budovy, vrátane jednej z najvyšších v Bratislave.

Another big Bratislava development is revealed: Another stage of Klingerka contains several highrises including one of the tallest towers in the city.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #downtown #development #realestate #housing #living #home #city #highrise #tower #office #work #architecture #modernarchitecture #urbanism #klingerka #gfi @jtre_sk
Pozrieť viac

YouTube