Author photoMartina Gregová 21.09.2024 15:43

Inovatívne riešenia pre problémy miest na jednom mieste. Svetoznáma kancelária ukazuje, ako nenáročne zvýšiť kvalitu života

Nízka dostupnosť bývania, slabá adaptabilita starších budov alebo klimatická kríza sa radikálne podpisujú na tvári a živote miest a ich obyvateľov. Existujú pritom mnohé inovatívne riešenia, ako tieto problémy zmierniť. Na jednom mieste ich katalogizuje nová publikácia od jedného z popredných svetových architektonických ateliérov. Možnosti nových postupov demonštruje vo vlastných realizáciách. 

Zdroj: MVRDV

Zdroj: MVRDV

Holandské architektonické štúdio MVRDV bolo založené v roku 1993. Od tej doby má na svojom konte veľké množstvo úspešných projektov, vybudovaných naprieč celým svetom. Ich diela sa vyznačujú veľkou dávkou inovatívnych riešení, udržateľných prístupov a jedinečným architektonickým jazykom.

Medzi najnovšie realizácie patrí nedávno dokončená rekonštrukcia a transformácia pyramídy v Tirane či plánovaná výstavba úplne novej udržateľnej štvrte v holandskom meste Zwolle. Štúdio tiež v nasledujúcich rokoch pridá projekty z nášho regiónu. V Prahe podľa návrhu MVRDV vznikne nový Terminál Letiska Václava Havla. V Bratislave kancelária v minulosti pracovala na návrhu premeny objektu tzv. Rotundy pod Slavínom, ktorá sa však budovať nebude. Objavila sa aj v súťaži na kampus ESETuNového Istropolisu či nového developmentu na Chalupkovej.

Okrem konkrétnych diel spoločnosť k napredovaniu architektúry prispieva aj tvorbou publikácií, zameraných na problematické oblasti výstavby. Pred časom napríklad štúdio na žiadosť mesta Rotterdam vypracovalo dokument, ktorý predstavuje vyše 130 inšpiratívnych a inovatívnych nápadov, ako možno využívať prázdne strechy mestských budov.

Galéria

  • Zdroj: MVRDV
  • Zdroj: MVRDV
  • Zdroj: MVRDV
  • Zdroj: MVRDV
  • Zdroj: MVRDV
  • Zdroj: MVRDV
  • Zdroj: MVRDV
  • Zdroj: MVRDV

Rooftop Catalogue reaguje najmä na zahusťovanie miest, ktoré je (nielen) v holandských mestách často spojené s nedostatkom zelených mestských priestorov na úrovni terénu. „Najbližšie roky sa budú spájať najmä s pribúdaním obytných, obchodných aj administratívnych budov či celých mestských oblastí. Mesto je však plnohodnotné len vtedy, ak je v okolí týchto objektov dostatok zelene, priestoru na relax, šport či dostatočná občianska vybavenosť. Práve strechy budov nám môžu ponúknuť riešenie tohto problému,” tvrdia autori.

Pred niekoľkými mesiacmi spoločnosť predstavila ďalšiu sľubnú publikáciu, ktorá nesie názov Social Spaciousness (Sociálna priestrannosť). Publikácia ukazuje, ako môžu komunitné priestory pomôcť formovať budúcnosť bývania. Na príprave tejto štúdie architekti spolupracovali s developerskou spoločnosťou HUB a firmou Bridges Fund Management.

„Sektor bývania zúfalo potrebuje inovatívne myslenie. V reakcii na bytovú krízu vydala spoločnosť MVRDV štúdiu dizajnu komunitného bývania, ktorá skúma a katalogizuje rôzne typológie s cieľom vytvoriť nové príležitosti pre tento vznikajúci spôsob života, ktorý vytvára živé štvrte,” popisujú dôvod vzniku dokumentu jeho autori.

Publikácia predstavuje sériu možných prístupov, ktorých aplikácia obyvateľom nových či už existujúcich budov prinesie nové príležitosti k stretávaniu sa a k budovaniu komunít. Prvý predstavený koncept nesie názov Office Reuse.

Do existujúcej skeletovej konštrukcie tradičných kancelárskych budov architekti vložili obytné bunky rôznych typológií a kolektívne priestory, vrátane co-workingových kancelárií a zelených plôch. Na prvý pohľad nereálny projekt bol inšpirovaný rastúcim portfóliom spoločnosti HUB, ktorá má na svojom konte už niekoľko podobných konverzií bývalých kancelárskych budov.

 

Stacked Village - projekt Holland Village. Zdroj: MVRDV

 

Ďalšia predstavená vízia nesie názov Stacked Village (v preklade naskladaná dedina). Každé podlažie v takto navrhnutom objekte má úplne odlišný charakter. Okrem zelenej strechy k podpore komunitného bývania prispievajú aj kreatívne priestory, zariadenia pre seniorov, športoviská či otvorené kancelárske priestory. Všetky chodby v rámci týchto typológií sa stávajú „ulicami“ budovy a vytvárajú nové funkcie pre predtým samostatne fungujúce priestory.

Publikácia sa venuje aj transformácii už existujúcich objektov. „Tento prístup je kľúčový pri súčasnom riešení krízy v oblasti bývania a klimatickej krízy, pretože pri transformácii budov sa uvoľňuje podstatne menej uhlíka ako pri búraní a výmene existujúcej konštrukcie,” popisujú architekti. V tomto prípade by mohli komunitné priestory vzniknúť medzi už existujúcimi budovami či dokonca priamo v nich, a to vložením potrebných funkcií do nevyužívaných vnútorných priestorov.

 

Sociálne koridory - projekt La Serre. Zdroj: MVRDV

 

Architekti zároveň predstavili aj menej invazívne návrhy, podporujúce komunitné bývanie. Sociálne koridory by podľa nich mohli vznikať v predimenzovaných priestoroch chodieb či iných vnútorných komunikáciách, prípadne vybudovaním takzvaných predsadených fasád v priamej nadväznosti na už existujúce budovy.

Štúdio MVRDV predstavenou publikáciou vzdáva hold bohatej histórii komunálneho bývania a dúfa, že posunie trendy v oblasti bývania do súčasnej doby. Aj keď sa mnohé predstavené grafiky môžu na prvý pohľad zdať ekonomicky či stavebne náročné, ich aplikácia podľa štúdia bezpochyby zvýši kvalitu bývania, a tým aj atraktívnosť samotnej nehnuteľnosti. To sa následne prirodzene prejaví na jej hodnote.

 

(MVRDV, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube