Author photoMartina Gregová 10.06.2024 18:30

Holandská kvalita cykloinfraštruktúry na dohľad od Bratislavy. Viedeň ukazuje, ako vyzerá odvaha pri podpore zdravej mobility

Viedeň má mimoriadne ambície v rozvoji udržateľnej dopravy. Rakúske hlavné mesto disponuje rozsiahlym systémom metra, električiek či prímestských vlakov a v poslednom období úspešne skvalitňuje aj cykloinfraštruktúru. V týchto mesiacoch získava podobu projekt trasy na Argentinierstrasse, ktorý preberá vzor z Holandska. 

Autor: Chris Bruntlett

Autor: Chris Bruntlett

Holandsko sa dlhodobo radí medzi najpokročilejšie európske krajiny v podpore cyklodopravy. Popri výstavbe stále nových a nových sietí cyklotrás sa v krajine budujú tiež parkoviská pre bicykle, výborne sa cyklodoprava prepája so železnicou a na mnohých miestach sa osádza mestský mobiliár v podobe stojanov či lavičiek.

Práve touto krajinou sa rozhodlo inšpirovať mesto Viedeň pri výstavbe jednej z najdôležitejších cyklotrás na ulici Argentinierstrasse. Prepája hlavnú železničnú stanicu s centrom mesta na úseku dlhom 1,3 kilometra. Zároveň bude táto cyklotrasa po úplnom dokončení plynulým pokračovaním južnej cyklomagistrály, ktorá centrum metropoly prepája s Dolným Rakúskom.

Koncept viedenskej Argentinierstrasse vychádza z holandských fietsstaten (v preklade ulice pre bicykle). Špecifikom takejto infraštruktúry je jej vymedzenie červenou farbou, ktorá sa natiera na existujúci povrch vozovky. Fietsstaten sú určené prioritne pre bicykle, no za určitých podmienok sú na nich povolené aj autá. Cyklisti ale majú vždy prednosť.

Galéria

  • Zdroj: Mobility Agency
  • Zdroj: Mobility Agency
  • Zdroj: Mobility Agency
  • Zdroj: Mobility Agency
  • Autor: Chris Bruntlett
  • Autor: Chris Bruntlett
  • Autor: Chris Bruntlett
  • Autor: Chris Bruntlett

Pri návrhu novej podoby Argentinierstrasse mestu Viedeň radil Sjors van Duren, holandský urbanista a konzultant pre cyklistickú mobilitu na miestnej a medzinárodnej úrovni v spoločnosti Royal HaskoningDHV. Základný kameň pre realizáciu projektu Argentinierstrasse položila mestská radkyňa pre územné plánovanie a starostka mestskej časti Wieden, Lea Halbwild, 15. novembra 2023. Po niekoľkých mesiacoch sa realizácia projektu blíži do finále.

Nová podoba tejto mestskej cesty prinesie do oblasti upokojenie dopravy, viac zelene, viac priestoru na prechádzky a nastaví nové štandardy cyklistickej infraštruktúry nielen pre rakúsku metropolu, ale aj pre celú krajinu. Plány zahŕňajú tiež zlepšenie viditeľnosti na priľahlých križovatkách, jasné oddelenie chodcov a cyklistov či odstránenie 140 parkovacích miest. Ako kompenzáciu plánuje mesto prehodnotiť ďalšie parkovacie miesta v okolí.

V oblasti, ktorou 1,3 kilometra dlhý cyklistický úsek prechádza, bude vysadených viac ako 70 nových stromov a 50 vysokých kríkov. Chýbať nebudú ani zelené záhony. Celkovo sa v rámci projektu odstráni približne 1.300 metrov štvorcových asfaltu. Pre zvýšenie komfortu budú v oblasti osadené nové mestské lavičky a iný drobný mobiliár. V letných mesiacoch budú navyše spustené viaceré rozprašovače, hmlové systémy či pitná fontána.

„Pre mňa je to ukážkový projekt budúcnosti, v ktorej sa aktívne formy mobility, ako je cyklistika a chôdza, stretávajú s motorovou dopravou na rovnakej úrovni a dostávajú tak spravodlivý podiel v cestnom priestore. Takéto diaľkové spojenia – s bezpečnými cyklotrasami a cyklopruhmi – sú kľúčové pre to, aby sa cyklistika vo Viedni stala skutočnou alternatívou pre čoraz viac ľudí v ich každodennom živote a vo voľnom čase,” zdôrazňuje hovorkyňa pre mobilitu strany NEOS vo Viedni, Angelika Pipal-Leixner.

Do procesu plánovania bolo vopred zapojených viac ako 10-tisíc obyvateľov. V úvode projektu dokonca jasnou väčšinou začatie výstavby odsúhlasili. Stavebné práce v rámci projektu prebiehali v piatich etapách. Dokončenie projektu Argentinierstrasse je momentálne naplánované na zimu 2024.

Viedeň prešla v uplynulom roku výraznou transformáciou smerom k udržateľnejšej mobilite. Len za minulý rok mesto rozšírilo svoju cyklistickú infraštruktúru o 20 kilometrov. Do roku 2025 samospráva na ďalší rozvoj v tejto oblasti vyčlenila až 100 miliónov eur.

Popri rozvoji cyklodopravy rakúske hlavné mesto dlhodobo podporuje aj cenovo dostupný systém verejnej dopravy a program na zdieľanú dopravu WienMobil. Za zmienku ďalej stojí iniciatíva Get out of the Asphalt (v preklade Vypadni z asfaltu), vďaka ktorej v metropole vzniká čoraz viac verejných priestranstiev plných zelene, určených výhradne pre chodcov.

Výstavba projektu Argentinierstrasse je tak len ďalším úspechom v dlhoročnom úsilí rakúskej metropoly o podporu cyklistickej a pešej dopravy. Vďaka napojeniu na vyše deväť kilometrov dlhú cyklomagistrálu má tento projekt aj väčší ako len mestský význam. Do strednej Európy zároveň prináša prax z cyklisticky najvyspelejšej krajiny, čím ukazuje vzor všetkým lokálnym aktérom s úsilím o zvýšenie významu tohto druhu mobility. 

 

(Mesto Viedeň, Fahrrad Wien, Vienna Offices, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube