Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 03.05.2019 15:10

Bratislava z helikoptéry

Nie je pravdepodobne miesto, odkiaľ by bol rozvoj Bratislavy lepšie viditeľný, ako to je zo vzduchu. To dáva novým alebo rozostavaným projektom inú perspektívu a umožňuje vidieť ich skutočný rozsah. Našťastie, vďaka skvelým fanúšikom a sledovateľom YIM.BA sa môžeme pozrieť na Bratislavu aj z vtáčej perspektívy.

Article Big

Zdroj: Branislav Kaliský

Fotografie zachytávajú niektoré z najväčších a najvýznamnejších projektov, ktoré v Bratislave v súčasnosti vznikajú alebo boli v nedávnej dobe dokončené. K ním patria najmä developmenty v okolí ulice Mlynské nivy, teda v novom mestskom downtowne, alebo areál Národného futbalového štadióna. Po dokončení sa budú jednotlivé projekty signifikantne podieľať na tvorbe obrazu mesta.

Spomedzi rozostavaných projektov je asi najvýraznejší Sky Park, nachádzajúci sa priamo v jadre nového komerčného centra mesta, ktorému dominuje trojica oblých veží s výškou 105 metrov. Projekt od developera Penta Real Estate je dielom architektonickej kancelárie Zaha Hadid Architects, jeho prvá časť má byť dokončená už v priebehu roka 2020. Celkovo ešte pribudnú ďalšie tri veže, prvá z nich už rastie.

V tesnej blízkosti sa nachádza podľa developera HB Reavis jedno z najväčších stavenísk v strednej Európe, kde vzniká komplex pozostávajúci z nákupného centra, autobusovej stanice a kancelárskej veže, nazvaný Stanica Nivy. Veža Nivy Tower s výškou 125 metrov bude po dokončení na určitú dobu najvyššou budovou v Bratislave aj na Slovensku. Hotová by mala byť ešte tento rok, na jej vrchole sa bude nachádzať vyhliadková reštaurácia. Celý development by mal byť hotový v roku 2020. Architektmi sú kancelárie Benoy a Siebert + Talaš.

Tretím veľkým projektom na fotografiách je areál Národného futbalového štadióna, ktorý okrem športoviska obsahuje aj rezidenčný súbor, kancelársku vežu a menšie nákupné centrum. Kontroverzný projekt je spolufinancovaný štátom, hoci zisk bude tvoriť najmä súkromnému investorovi, spoločnosti Grafobal Group Development. Náklady na športovú časť s kapacitou 22,5-tisíc divákov sú aktuálne odhadované na približne 100 miliónov eur. Architekt bol vybratý bez súťaže, je ním kancelária Expoline.

Hoci ani jeden z vyfotených projektov nie je bezchybný, svojim vplyvom zasiahnu nielen do panorámy Bratislavy, ale aj do jej identity (v dobrom i zlom), fungovania a atraktivity. Pozitívom je, že do veľkej miery podobné zámery vznikajú v oblastiach, kde sa už koncentrujú stavby podobnej výšky. Tento trend treba ďalej rozvíjať dobre navrhnutou výškovou zonáciou.

Realizáciou vyfotených developmentov sa rozvoj Bratislavy nekončí, práve naopak, v najbližších rokoch prinesie možno ešte zaujímavejšie zámery. Pribudne napríklad prvý skutočný bratislavský mrakodrap, premeniť by sa malo Trnavské mýto a konečne sa vyplní Podhradie. Podobné pohľady sa tak stanú opäť o niečo zaujímavejšími a metropola ešte viac potvrdí svoju pozíciu mesta modernej architektúry a dynamiky, čo dnes platí viac ako kedykoľvek predtým.

 

Za fotografie ďakujem Branislavovi Kaliskému. Fotené boli v apríli 2019.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zľava Twin City, SkyPark, Panorama Towers. Zdroj: Branislav Kaliský
  • Sky Park, vpravo dole už rastie aj prvá kancelárska veža. Zdroj: Branislav Kaliský
  • Sky Park. Zdroj: Branislav Kaliský
  • Stanica Nivy, južne od nej pribudnú ďalšie kancelárske komplexy od HB Reavis. Zdroj: Branislav Kaliský
  • Pohľad od historického centra mesta. Zdroj: Branislav Kaliský
  • Národný futbalový štadión. Zdroj: Branislav Kaliský
  • Projekt priniesol výrazné hmoty do štvrte Tehelné pole, čím ju nadmieru zahustil. Zdroj: Branislav Kaliský
  • V susedstve NFŠ sa nachádza atraktívny park Jama. Zdroj: Branislav Kaliský

Súvisiace články

Výhľady z Tower 115

27.09.2018 15:00:00 Adrian Gubčo

Jednou z najväčších výhod tvorby tohto blogu je občasná možnosť dostať sa na takéto výnimočné miesta a fotiť z nich. Vďaka patrí fanúšikom, ktorí také niečo umožnia.

Čítať viac

Výhľady z Blumental Office, február 2019

12.02.2019 16:00:00 Adrian Gubčo

Druhá etapa Blumental Office patrí k najnovším dokončeným kancelárskym projektom v meste. Výstavba bola ukončená začiatkom roka 2018 a dnes sa budova postupne zapĺňa nájomcami. Okrem dobrej polohy vo vnútornom meste sa výšková dominanta celého komplexu Blumental vyznačuje aj dobrými výhľadmi na neustále sa meniacu panorámu mesta.

Čítať viac

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Vajnorská 21 pred dokončením. Výborná rekonštrukcia.

Vajnorská 21 is almost completed. A fine reconstruction.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #office #work #architecture #contemporaryarchitecture #reconstruction #novemesto

@cakovandpartners @sympatiagroup
Nemocnica Svet zdravia v Boroch je v štádiu hrubej stavby. Plne dokončená bude v roku 2023.

Svet zdravia hospital in Bory is topped out. It will be fully operational in 2023.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #svetzdravia #hospital #nemocnica #health #healthcare #zdravie #bory

@nemocnice.svetzdravia @penta_investments
Nový verejný priestor, ktorý vznikne v okolí veže Discovery Residence.

Now pocket park will be created around Discovery Residence.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #architecture #contemporaryarchitecture #publicspace #urbanism

@pantograph_architects
Čerešne Living aktuálne.

Čerešne Living at the moment.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #dubravka #dúbravka #architecture #contemporaryarchitecture #building #courtyard

@sebolichy @itbdevelopment
Známe sú výsledky ďalšej architektonickej súťaže: takto bude vyzerať nájomný bytový dom pre seniorov na Parkovej ulici v Prievoze.

Another architecture competition is completed: This is the future look of rental housing for elderly people on Parková st. in the borough of Prievoz.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #housing #living #home #rentalhousing #affordablehousing #city #architecture #contemporaryarchitecture

@ateliersuperatelier @vizerenderings
V Podunajských Biskupiciach môže vzniknúť Bratislavská športová akadémia. Projekt má podporu poslancov, a to aj napriek umiestneniu "bývania pre športovcov".

Bratislava Sports Academy could be built in Podunajské Biskupice. Project has the support of local government, even despite the fact that it contains "living for sportsmen" - massive residential units.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #sport #football #bratislavskasportovaakademia #bratislavasportsacademy #biskupice #podunajskebiskupice
Pozrieť viac

YouTube