Author photoAdrian Gubčo 26.04.2019 08:30

Výhľady z UniQ Staromestská, apríl 2019

Administratívne centrum UniQ Staromestská patrí k najvýraznejším realizáciám na poli tzv. butikových kancelárskych komplexov v Bratislave v poslednom období. Okrem dobrej polohy priamo na okraji historického jadra mesta budova disponuje atraktívnou strešnou terasou, z ktorej sa ponúkajú výhľady do okolia, najmä však na rozvíjajúci sa bratislavský downtown.

Samotná budova má sedem nadzemných podlaží s ustupujúcim najvyšším podlažím. Vzniklo tu 7.565 metrov štvorcových administratívy, 917 metrov štvorcových je určených pre obchody a sklady. Parkovanie je riešené v podzemí. Energetická certifikácia objektu je na úrovni LEED Gold, dosiahnutá bola vďaka zapojeniu viacerých ekologických prvkov – napríklad zelená strecha, nabíjanie elektromobilov ši inteligentný systém merania riadenia prevádzky budovy.

Developerom projektu je spoločnosť Cresco Real Estate, ktorá pre návrh oslovila kanceláriu Bogle Architects, ktorej zakladateľ Ian Bogle má skúsenosti z popredného svetového štúdia Foster&Partners. Do exponovanej lokality sa podarilo architektom navrhnúť atraktívny moderný objekt, ktorému dominujú zaoblené nárožia budovy, ktoré ju v mestskom prostredí vhodne zjemňujú. Na vysokú úroveň prevedenia reagujú aj klienti, budova je takmer plne prenajatá.

Jedným z nepochybných benefitov je strešná terasa, ktorá je medzi zamestnancami veľmi obľúbená a aktívne využívaná. Naposledy som mal možnosť navštíviť ju v októbri 2018, medzičasom sa však výhľady výrazne zmenili – viacero veží v novom centre metropoly výrazne narástlo, predovšetkým nová najvyššia budova Slovenska Nivy Tower a prvé tri veže projektu Sky Park, ktoré už takmer dosiahli plnú výšku.

Terasa UniQu je skvelou prehliadkou zmien, ktoré v Bratislave v posledných desaťročiach (až storočiach) prebiehajú, keďže zároveň ponúka pohľady na blízke historické jadro, Staromestskú ulicu alebo vŕšky v okolí Slavína. Z tohto miesta je viac ako zreteľné, že Hlavné mesto Slovenska prechádza postupnou transformáciou, ktorá ho mení na plnohodnotnú európsku metropolu.

 

Fotografie z 15.4.2019.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Bratislavský hrad a Dóm sv. Martina
  • Vilová štvrť pod Slavínom
  • Hodžovo námestie, v diaľke výškové budovy NBS a Première
  • Downtown s postupne pribúdajúcimi vežami
  • V strede záberu Nivy Tower, čoskoro najvyššia budova Slovenska
  • Rezidenčné veže Sky Parku sú pred dosiahnutím hrubej stavby
  • Celkový pohľad na strešnú krajinu a nové centrum mesta

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube