Košice sú mestom, kde sa bohatá história prirodzene prepája so súčasnou architektúrou a dizajnom. Od zrekonštruovaných industriálnych objektov až po moderné gastroprevádzky, metropola východu ponúka jedinečné miesta s nezameniteľnou atmosférou. Kreatívne zásahy talentovaných autorov tu vytvárajú harmonický dialóg medzi minulosťou a moderným mestským životom, ktorý formuje charakter mesta.
Zdroj: Robo Kočan/PORA
Košice, pulzujúce srdce východného Slovenska, sú mestom, kde sa história prelína so súčasnosťou a kde sa na každom kroku nachádzajú jedinečné architektonické skvosty. Ako druhé najväčšie mesto Slovenska a významné kultúrne centrum ponúkajú Košice pestrú paletu štýlov — od gotiky, renesancie a baroka, cez secesiu až po modernú a súčasnú architektúru.
Historická hodnota mesta sa odráža v jeho zachovanom jadre, ktoré patrí medzi najrozsiahlejšie mestské pamiatkové rezervácie na Slovensku. Popri ikonických pamiatkach, ako je majestátna Katedrála sv. Alžbety či Urbanova veža, ponúkajú Košice aj množstvo moderných priestorov a dizajnových konceptov, ktoré formujú súčasný mestský život. Vysoká hodnota historického centra, silné kultúrne zázemie a množstvo dizajnovo zaujímavých priestorov robia z Košíc destináciu, ktorú by si nemal nechať ujsť žiadny milovník architektúry a dizajnu.
Areál, známy ako Kulturpark, možno bezpochyby zaradiť medzi najvýznamnejšie premeny industriálnej architektúry na moderné kultúrne centrum, ktoré boli na Slovensku zrealizované. Vznikol rekonštrukciou bývalých vojenských kasární, pričom si zachoval pôvodný charakter, a zároveň získal nový, súčasný výraz. Architekti v rámci rekonštrukcie citlivo skombinovali historické tehlové fasády s minimalistickými presklenými a kovovými prvkami, čím vytvorili harmonický dialóg medzi minulosťou a súčasnosťou.
Priestranné interiéry dnes poskytujú flexibilné možnosti na organizovanie výstav, koncertov, konferencií či workshopov. Veľkorysé presklené plochy zabezpečujú dostatok prirodzeného svetla a vizuálne prepájajú vnútorné priestory s exteriérom. Dvor Kulturparku je navrhnutý ako multifunkčný verejný priestor so zeleňou, miestami na oddych a možnosťami na usporiadanie rôznych podujatí pod holým nebom.
Vybudovanie kultúrneho centra patrilo medzi najväčšie investičné zámery projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013. Novú podobu areálu navrhlo známe architektonické štúdio zerozero. Tesne po dokončení táto realizácia získala niekoľko prestížnych architektonických ocenení vrátane Ceny Dušana Jurkoviča 2014, Ceny CE ZA AR 2014 hneď v dvoch kategóriách aj Ceny ARCH 2014.
Rovnaký architektonický ateliér v roku 2016 navrhol aj projekt aktivácie priestoru pred legendárnym Kinom Úsmev. Súčasťou úlohy bola úprava fasád, otvorenie a prepojenie foyer kina s malým parkom pred ním a návrh podoby tohto exteriérového priestoru. Krátko po dokončení bol tento počin nominovaný na Cenu CE ZA AR 2018 v kategórii Exteriér. Nomináciu sa však napokon nepodarilo premeniť na víťazstvo.
Kino Úsmev sa nachádza v historickom centre Košíc a v metropole východu fungovalo vo svojej pôvodnej podobe od 20. rokov minulého storočia. V roku 2012 však bolo pre klesajúci záujem zatvorené. Jeho modernizácia v roku 2016 priestory legendárneho kina oživila, sprístupnila verejnosti a opäť ho tak zaradila medzi významné miesta na kultúrnej mape Košíc.
Nová podoba fasád objektu pozostáva z dvoch tisícok zatepľovacích tanierových hmoždiniek. Podľa slov architektov „je pravidelný raster dynamickým prvkom, mení svoj vizuál podľa dennej doby, stáva sa podkladom pre ďalšie umelecké intervencie a hru so svetlom.“ V rámci rekonštrukcie pribudli tiež dva nové vchody, ktoré zabezpečujú prepojenie interiéru s exteriérom. Predpriestor kina dnes slúži ako letná terasa, na ktorej si môžu návštevníci vychutnať drink či kávu.
V roku 2024 bola pre verejnosť otvorená aj zrekonštruovaná predtým roky chátrajúca Villa Sandy v Mestskom parku. „Záchrana a obnova tak jedinečnej secesnej stavby, ktorú sme prevzali v zdevastovanom stave, si vyžiadala mnoho úsilia, času a investícií zo súkromných zdrojov. Sme šťastní, že sa nám to po viac ako dvadsiatich rokoch úprimnej snahy o zachovanie a rozvoj kultúrneho dedičstva podarilo,“ vyjadrila sa k obnove secesnej pamiatky Ivana Halászová, marketingová manažérka Villa Sandy.
Rekonštrukčné práce okrem obnovy fasády a stavebných konštrukcií zahŕňali aj obnovu interiérových a exteriérových priestorov. Veľký dôraz bol pritom kladený na zachovanie jedinečných existujúcich architektonických prvkov. Súčasťou prvej fázy otvorenia rezortu bolo sprístupnenie historickej budovy, v ktorej sa po novom nachádza reštaurácia a kaviareň.
Reštaurácia a kaviareň s názvom Seven sa vyznačuje interiérom, ktorému dominujú veľké klenuté okná, z ktorých sa návštevníkom naskytne výhľad do okolia. Medzi najvýraznejšie prvky vybavenia patria jednoznačne sýtofialové jedálenské stoličky a kreslá, doplnené o menej nápadné stoly. V nadväznosti na zelenú farbu okenných rámov bola v tejto farbe navrhnutá aj časť presklených vitrín.
V roku 2024 získala Hlavná ulica v Košiciach nový a dizajnovo zaujímavý podnik s atmosférou pripomínajúcou newyorské kluby. Jeho podobu navrhlo známe košické štúdio PORA. Interiér podniku sa vyznačuje výraznými farebnými kombináciami, špecifickým LED osvetlením a množstvom zelene. Steny podniku zdobia viaceré trefné nápisy či obrazy a pri pohľade na strop návštevníkov zaujme séria guľových svietidiel či visiaca zeleň.
Medzi najnovšie gastroprevádzky v Košiciach, ktoré zaujmú prvotriednym dizajnom, patrí aj nedávno otvorený Red Velvet Cake Bar na Hlavnej ulici, v blízkosti pomníka Immaculata. Steny podniku sú zdobené maľbami košického dizajnéra Viktora Fehéra a celá prevádzka sa nesie v príjemných pastelových farbách. K jedinečnej atmosfére prevádzky okrem malieb prispievajú tiež viaceré dizajnovo zaujímavé prvky ako výrazná podlaha, séria svietidiel či pohodlné sedenie. Za návrhom interiéru stojí miestne štúdio Furnicoolture.
Popri návšteve Východoslovenskej galérie v Košiciach rozhodne nemožno vynechať ani novootvorený obchod so suvenírmi, ktorého podobu navrhol medzinárodný tím Fuzzy Earth. „Hlavnou aktivitou projektu bolo vytvorenie a zariadenie galerijného obchodu, v ktorom, okrem ponuky publikácií, časopisov a reklamných predmetov galérie, bude k dispozícii aj kurátorovaný výber produktov lokálnych umelcov, dizajnérov a výrobkov od zraniteľných skupín, s ktorými má galéria rozbehnuté spolupráce," uviedla VSG.
Za zmienku rozhodne stojí aj interiér galerijného obchodu. Medzi jeho najvýraznejšie prvky patrí bezpochyby hlavná výstavná stena vložená do existujúceho klenbového oblúka, ktorá zaujme špecifickými detailmi a zvolenou farebnosťou. Uprostred obchodnej prevádzky bol umiestnený doplnkový výstavný kubus, nad ktorým sa týči závesné svietidlo pripomínajúce oblak. Voľne položené sedacie prvky svojou materialitou a hmotovým riešením nadväzujú na centrálne umiestnený kubus.
V roku 2022 o získanie prestížneho ocenenia CE ZA AR zabojoval aj redizajn turistického informačného centra v Košiciach. Novú podobu tohto priestoru v historickom centre navrhli architekti zo štúdia DOXA. Hlavným konceptom bola úcta k pôvodnej historickej budove, čo sa prejavilo jasným oddelením starých architektonických vrstiev od tých nových.
Priestor návštevníckeho centra bol očistený od nánosov nedávnych dôb, vďaka čomu vznikol čistý priestor, v ktorom vynikajú pôvodné klenby. Do tohto priestoru vstupujú vitríny, sedenie aj úložné priestory. Výrazná materialita odkazuje na dominantný oceliarsky priemysel regiónu.
Budova postavená v roku 1887 prešla pred niekoľkými rokmi významnou rekonštrukciou. Za návrhom a následnou realizáciou stojí kolektív Beck, Olejňák a Panda. Vzhľadom na to, že išlo o národnú kultúrnu pamiatku, bola potrebná aj spolupráca s pamiatkovým úradom. Pomerne rozsiahla rekonštrukcia kládla dôraz na zachovanie jedinečného genia loci budovy.
Zároveň boli odstránené niektoré nevhodné architektonické zásahy, ktoré sa v priebehu rokov podpísali na tvarosloví budovy aj jej interiéri. V priestoroch jednej z budov bývalej fabriky sa dnes nachádza hneď niekoľko zaujímavých funkčných náplní, ako sú obchodné prevádzky, bistro, kancelárske priestory aj coworkingová časť.
„Zmena účelu budovy priniesla výrazné zvýšenie jej obsadenia, nakoľko pri kúpe objektu v minulosti bolo obsadené len prízemie (prevažne drobnými predajňami), časť druhého podlažia slúžila len ako sklad a tretie podlažie sa takmer nevyužívalo,“ uvádza architektka Patrícia Beck. Nová podoba a využitie objektu ukazuje význam zachovania a obnovy takýchto stavieb – môžu priniesť nielen kultúrne, ale aj ekonomické hodnoty.
(Visit Košice, Archiweb, zerozero, DOXA, Startitup, PORA, Atrios, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac