YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 26.09.2019 08:50

Čerešne Living štartujú druhú etapu

Dúbravský projekt Čerešne Living od spoločnosti ITB Development sa rozrastie. Developer obdržal stavebné povolenie pre druhú etapu, ktorá rozvinie koncept, naznačený už v prvej – teda bývanie komunitného charakteru, kde sa spoločenský život rozvíja v sérii dvorov medzi jednotlivými domami. Výstavba by sa mala spustiť už v najbližšej dobe.

Zdroj: ITB Development

Zdroj: ITB Development

Povoľovací proces v tomto prípade trval určitú dobu, keďže developerovi do konaní vstúpila s námietkami verejnosť. O druhej etape sa totiž hovorí už dlhšiu dobu a už dávnejšie sa spustil aj predpredaj prvej časti bytov. S aktuálnym povolením sa však spoločnosti uvoľnili ruky a tá môže začať stavať.

V druhej etape vznikne v celkovo šestici objektov 217 bytov, ktoré budú členené do trojice sekcií, čím vznikne akási riadková zástavba. Vďaka tomu vzniknú medzi týmito riadkami dvory, ktoré budú využité ako komunitné priestory. Na západnom okraji projektu bude zástavba ukončená výškovou dominantou Čerešní, bodovým domom so sedemnástimi nadzemnými podlažiami.

Do predaja sa zatiaľ dostal len balík vyše stovky bytov, predaj bol skôr pozvoľný, keďže developer sa sústredil na dopredaj bytov v prvej časti developmentu. V prípade druhej etapy sľubuje ešte vyšší štandard, pri voľbe nadštandardu by údajne úroveň prevedenia mala pripomínať prémiové bratislavské projekty. Ceny sú zverejnené len pri posledných bytoch prvej fázy, s úrovňou okolo 2,7-tisíc eur na meter štvorcový patria aktuálne viacmenej k priemeru pri bratislavských novostavbách.

Hlavným benefitom v tomto prípade nebude lokalita, ako to platí pri iných projektoch – tá je totiž v súčasnosti ešte len v úvodných fázach svojej transformácie, hoci v budúcnosti môže ísť o zaujímavú časť mesta v dostupnosti prírodnej zelene, ale aj moderných športovísk (viď čerstvo oznámené výsledky súťaže na prestavbu a dostavbu športového areálu polície v Dúbravke, ktorá s Čerešňami Living bezprostredne susedí).

Kľúčovým aspektom, na ktorý sa developer snaží lákať klientelu, je komunitný život v areáli projektu, pre ktorý vytvoril veľkorysé podmienky: kým v prvej etape pribudlo prvé z nádvorí, spoločne s klubovňou alebo škôlkou, v druhej etape má vzniknúť sánkarsky kopec, dráha na kočíkovanie, vodná lagúna, detské ihrisko alebo strešné terasy pre grilovanie. Popred Čerešne Living sa má okrem toho vybudovať cyklotrasa aj „pešia promenáda“. V každom prípade, na projekt takejto veľkosti ide o slušný rozsah vybavenosti pre rezidentov.

Takýmto spôsobom chce ITB Development do projektu nalákať najmä rodiny, pre ktoré pôjde o „konečné bývanie“. Tomuto záujmu koniec-koncov podriadil aj členenie a dispozície jednotlivých bytov. Ako klienti odpovedia, sa čoskoro ukáže.

Výstavba by mala odteraz prebiehať približne dva až dva a pol roka, dokončenie a odovzdávanie bytov klientom tak predpokladám na začiatku roka 2022. V danom čase už bude pravdepodobne zrejmejší aj ďalší rozvoj bezprostredného okolia, okrem športového areálu sa totiž chystajú ďalšie zámery smerom k Harmincovej či k masívu Sitiny. Čerešne Living tak budú srdcom novej modernej časti Bratislavy.

 

 

V minulosti som sa opakovane vyjadroval k tomuto projektu pochvalne, hoci som vychádzal len z predstavených materiálov a zámerov. V súčasnosti, kedy je prvá fáza kompletne dokončená a developer mi umožnil opakovane projekt navštíviť, musím svoje pozitívne hodnotenie potvrdiť. Čerešne Living skutočne patria k dobrým bratislavským projektom, výnimočným najmä mierou snahy o tvorbu priateľského prostredia pre rodiny a komunity.

Prvé z dokončených nádvorí je na veľmi dobrej úrovni a obsahuje väčšie množstvo detailov, ktoré dokazujú intenzívny záujem developera o čo najlepší výsledok – či už vo forme zachovania pôvodnej zelene, herných prvkov na mieru prispôsobených projektu, alebo rozličných motívov čerešní poskrývaných v jednotlivých objektoch.

Takáto miera detailu nie je celkom náhodná, keďže ITB Development je jeden z developerov prepojených na architektonickú kanceláriu, v tomto prípade na Architekti Šebo Lichý. Priama účasť architektov v tíme developera vedie k tomu, že to, čo by štandardný investor označil za nedôležité a v rámci racionalizácie vylúčil, sa v Čerešniach Living podarilo zrealizovať.

Pomyselnými čerešničkami na torte sú v tomto ohľade inštalovanie konštrukcie na streche budúcej materskej školy, ktorá je výsledkom študentskej architektonickej súťaže, alebo atypický strešný byt „Skybox“, ktorý sa oproti zvyšku komplexu vymedzuje radikálne odlišnou hmotou a členením, čím však vzniká unikátny priestor vnútri samotného bytu. Ide o niečo, čo by sa v bežnej produkcii takmer určite nevyskytlo.

Nateraz sa zdá, že by druhá časť developmentu mohla taktiež priniesť viacero zaujímavých a invenčných detailov, ktoré Čerešne Living ozvláštnia, zároveň ale môžu slúžiť aj ako príklad pre iné developmenty v meste. Mnohé riešenia totiž môžu pripomínať architektonické „výstrelky“, v skutočnosti ale ide aj o formu testu, na čo klienti pozitívne reagujú a čo sa tak následne môže stať štandardnou súčasťou bratislavských projektov – napríklad klubovne, strešné terasy a podobne.

A práve to je úloha podobných developerov: posúvať hranice v jednotlivých projektoch tak, aby sa tieto stávali vzorom pre celý trh. Prvá fáza Čerešne Living toto zadanie zvládla so cťou. Druhá fáza ju v tom musí nasledovať.

 

Ak by vás Čerešne Living bližšie zaujímali, developer ponúka možnosť zoznámenia sa s projektom v rámci aktuálnych Dúbravskych hodov, ale aj priamo návštevu projektu počas Dňa otvorených dverí 5.10.2019 medzi 10:00-17:00. Čoskoro odhalím aj videoprezentáciu projektu v rámci YIM.BA návštev bratislavských developmentov. Viac fotografií vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Prvá etapa projektu
  • Nádvorie
  • Umelecký artefakt, výsledok študentskej súťaže
  • Vnútri bytu Skybox
  • Priestor, kde vyrastie druhá etapa projektu
  • Zdroj: ITB Development
  • Zdroj: ITB Development

Súvisiace články

Hotelov v Bratislave pribúda. Čerešne City sa blížia k vzniku Čerešne Inn

06.02.2023 11:11:48 Andrej Sárközi

Development Čerešne City mení tvár Dúbravky už od roku 2016. Za túto dobu sa územie v časti Polianky zmenilo na nepoznanie. Developer ITB Development však neprestáva a pripravuje ďalšie etapy. Jedna z nich je dnes opäť o čosi bližie k výstavbe.

Čítať viac

Nové byty v Dúbravke. Čerešne City spúšťajú ďalšiu etapu

28.12.2022 18:07:30 Adrian Gubčo

Developer ITB Development len nedávno dokončil druhú etapu svojho vlajkového projektu Čerešne City, nazvanú Čerešne Lake. Už čoskoro by ju ale mali doplniť ďalšie. Kľúčovou je v tejto chvíli najmä časť Čerešne Residence, ktorá prinesie ďalšie stovky bytov. Ide o ďalší krok v postupnej premene súčasného sídliska na samostatnú mestskú mikroštvrť.

Čítať viac

Moderný kus mesta namiesto čiernej diery: Čerešne Lake sú dokončené

28.11.2022 18:19:15 Adrian Gubčo

Keď bola v roku 2015 odhalená prvá etapa projektu Čerešne od spoločnosti ITB Development, zdalo sa, že uprostred ničoho vznikne typicky mestský development. Dnes sa situácia zmenila – na okraji Dúbravky rastie mestská štvrť. Dokončenie ďalšej etapy obytného súboru zvyšuje status tejto donedávna čiernej diery Bratislavy.

Čítať viac

Najvyššie budovy Dúbravky opäť bližšie k výstavbe: Čerešne Plaza sa posúva v povoľovaní

21.09.2022 14:32:44 Andrej Sárközi

Veľký projekt Čerešne Plaza, oficiálne známy ako Polyfunkčný komplex Čerešne 5, už čoskoro rozšíri ponuku priestorov pre bývanie vo štvrtom bratislavskom okrese. Piata etapa realizácie mohutného súboru prinesie jeho výškové dominanty - tri rezidenčné výškové budovy, doplnené o vybavenosť a verejné priestory. Zámer je opäť o čosi ďalej v povoľovaní, spustilo sa totiž posudzovanie EIA.

Čítať viac

Čerešne Lake získavajú definitívnu podobu

16.02.2022 17:46:42 Adrian Gubčo

ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ Druhá etapa rezidenčného projektu Čerešne, nazvaná Čerešne Lake, sa blíži k dokončeniu. Zo šiestich objektov, ktoré aktuálne vznikajú, sa už trojica kolauduje. O niečo neskôr bude dokončená zvyšná trojica objektov, vrátane polyfunkčného bytového domu N – výškovej dominanty komplexu. Developer ITB Development zároveň pripomína, že práce napredujú aj na vybavenosti pre rezidentov, ktorou má byť obytný súbor vybavený.

Čítať viac

Výškové budovy v Čerešne City dostali zelenú od mesta

28.01.2022 16:20:30 Adrian Gubčo

Takmer na deň presne pred rokom odhalil developer ITB Development svoje plány na ďalší rozvoj projektu Čerešne. Rezidenčný projekt dosiahol, resp. v budúcnosti dosiahne taký rozsah, že ho firma premenovala na Čerešne City. Ich súčasťou má byť aj trojica výškových budov, doplnená o vybavenosť a verejné priestory, vrátane prvého skutočného námestia v Dúbravke. Zámer teraz získal dôležité povolenie.

Čítať viac

Druhá etapa Čerešní postupuje, projekt odhaľuje ďalšie novinky

19.05.2021 10:58:14 Adrian Gubčo

Druhá časť dúbravského projektu Čerešne City, nazvaná Čerešne Lake, už získava definitívne kontúry. Hrubú stavbu dosiahlo päť zo šestice rozostavaných objektov. Developer ITB Development tak postupne realizuje víziu obytnej komunity, ktorá nemá byť len obyčajným sídliskom, ale živou mestskou štvrťou. Opierať sa pri tom bude o sériu upravených dvorov aj o silnú orientáciu na rodiny.

Čítať viac

ITB Development odhaľuje ďalšie etapy Čerešní

29.01.2021 10:26:15 Adrian Gubčo

Spoločnosť ITB Development v priebehu včerajšej tlačovej konferencie odhalila plány rozvoja svojho najväčšieho projektu Čerešne. V území na juhovýchodnom okraji Dúbravky by mali pribudnúť minimálne tri ďalšie etapy, ktoré budú obsahovať nielen bývanie, ale aj občiansku vybavenosť a veľkorysé verejné priestory. Koncept má spoločný názov Čerešne City.

Čítať viac

Pokračovanie projektu Čerešne Living napreduje, rastie aj výšková budova

18.01.2021 16:40:00 Adrian Gubčo

Druhá etapa obytného súboru Čerešne Living v Dúbravke od developera ITB Development začína postupne získavať svoju finálnu podobu. Prvé dva z rozostavanej šestice domov už majú dokončené fasády, jeden ju práve získava, na dvoch ďalších sú dokončené hrubé stavby. Podlažia postupne pribúdajú aj na výškovej dominante developmentu, založeného na aktivácii dvorov medzi budovami.

Čítať viac

Čerešne Living v Dúbravke rastú, ďalšie etapy sú už v príprave

18.08.2020 16:00:06 Adrian Gubčo

Výstavba druhej etapy dúbravského projektu Čerešne Living sa spustila len pred približne rokom, napriek tomu sú už veľmi zreteľné budúce kontúry rozšírenia obytného súboru. Developer ITB Development, ktorý projekt realizuje, popri tom nezaháľa a pracuje na povoľovaní ďalších etáp. Vznik Čerešní zmení túto časť Dúbravky a prinesie aj riešenie jedného z dlho odkladaných problémov.

Čítať viac

Výstavba Čerešní Living postupuje, projekt dostal zelenú aj od bánk

21.04.2020 12:00:00 Adrian Gubčo

Developer ITB Development má aktuálne rozpracovanú výstavbu dvojice projektov: Kolísky v Záhorskej Bystrici a najmä svoj najväčší development, Čerešne Living v Dúbravke. Realizácia druhej etapy pokračuje aj napriek pandémii a teraz navyše získala dôležitú podporu - developerovi sa podarilo získať úver na jej financovanie.

Čítať viac

Čerešne Living rozbiehajú výstavbu druhej etapy a odhaľujú nové vizualizácie

12.11.2019 17:10:00 Adrian Gubčo

Developer ITB Development naplno rozbehol výstavbu druhej časti svojho najväčšieho projektu Čerešne Living, nachádzajúceho sa v transformačnej oblasti Polianky v Dúbravke. Výrazne sa tým posilní komunitný koncept projektu, čo naznačujú aj nové zverejnené vizualizácie.

Čítať viac

Prvá etapa Čerešne Living je dokončená

11.02.2019 15:45:00 Adrian Gubčo

Prvá časť projektu Čerešne Living od developera ITB Development konečne získala definitívu podobu a blíži sa k ukončeniu výstavby. Po dokončení prvej etapy sa v priebehu tohto roka očakáva spustenie aj druhej etapy, ktorá prinesie ďalšie byty v troch sekciách.

Čítať viac

Prvá etapa projektu Čerešne Living pred dokončením

06.11.2018 08:00:00 Adrian Gubčo

V týchto dňoch sa dokončujú prvé časti prvej etapy rezidenčného projektu Čerešne Living a byty sa začínajú odovzdávať klientom. Developer ITB Development týmto projektom spúšťa transformáciu územia na juhovýchodnom okraji mestskej časti Dúbravka, v lokalite Polianky.

Čítať viac

Dúbravské Čerešne dozreli: Začína sa kolaudovať!

02.11.2018 12:59:00 PR

Čerešne living, moderné rodinné bývanie v bratislavskej Dúbravke, naberá čoraz jasnejšie kontúry. Tvorcovia projektu pozývajú budúcich obyvateľov na Čerešňové slávnosti.

Čítať viac

Construction update: Čerešne & Mamapapa, 05.07.2018

13.07.2018 09:20:00 Adrian Gubčo

Developer ITB Development nepatrí k najväčším bratislavským developerom, napriek tomu má rozbehnutých viacero rezidenčných projektov. Dva z nich sa nachádzajú aj v mestskej časti Dúbravka a po určitých prieťahoch sa momentálne dostávajú do finálneho štádia výstavby.

Čítať viac

Čerešne odhaľujú druhú etapu

24.11.2017 09:00:00 Adrian Gubčo

Developer ITB Development, ktorý aktuálne dokončuje prvú etapu rezidenčného projektu Čerešne, odhalil detaily k už dlhšie známemu zámeru rozšíriť obytný súbor o ďalšie domy. Celý projekt zároveň nesie aj nové meno, Čerešne Living.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube