Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 27.02.2019 08:40

V Novom Meste vzniká Budyšínska Rezidencia

V mestskej časti Nové Mesto vzniká nový rezidenčný projekt. Na Budyšínskej 3, v lokalite charakteristickej prechodom medzi staršou blokovou zástavbou a sídliskom zo socialistického obdobia, sa spustila realizácia bytového domu, ktorý nahradí nehodnotný jednopodlažný objekt.

Article Big

Zdroj: šujan_stassel

Budyšínska Rezidencia, ako je projekt pomenovaný, je realizovaná spoločnosťou K-Property, s.r.o. V povoľovacom procese bol zámer dlhšiu dobu, pričom ho zabrzdili námietky miestnych obyvateľov, čo dokonca primälo mestskú časť k neudeleniu stavebného povolenia. Po odvolaní na Okresný úrad sa však podarilo výstavbu rozbehnúť.

Projekt do štvrte nevstupuje žiadnymi masívnymi objemami, práve naopak – v prostredí prerušenej blokovej zástavby doplní existujúci blok objektom v presne rovnakej mierke, funkcii a charaktere, čím v podstate zacelí prieluku a odizoluje existujúci dvor. Budyšínska Rezidencia tak konečne zavŕši vývoj na pozemku, ktorý bol naplánovaný už v čase jeho vzniku.

Dom ako taký bude mať komorný rozsah – nachádzať sa tu bude 23 bytov a 5 ateliérov. 5 bytov bude jednoizbových, 8 dvojizbových, 6 trojizbových a 4 štvorizbové, k čomu sa pridávajú 3 jednoizbové a 2 dvojizbové ateliéry. Bývanie sa nachádza na všetkých z piatich nadzemných podlaží, občianska vybavenosť teda nevznikne. Prízemné byty budú mať vlastné predzáhradky orientované do dvora. Vjazd do podzemnej garáže so 42 stojiskami je riešený z Osadnej ulice.

Bytovka sa bude vyznačovať jednoduchou, no solídnou a príjemnou architektúrou, pod ktorou je podpísaná kvalitná architektonická kancelária šujan_stassel. Ako autori mnohých vydarených rezidenčných komplexov – napríklad oboch etáp Karloveského ramena alebo Malých Krasňan – majú títo architekti rozsiahle skúsenosti s navrhovaním bytov. Z toho usudzujem, že sa jednotky v Budyšínskej Rezidencii budú vyznačovať dobrým dispozičným štandardom a s ohľadom na lokalitu, aj úrovňou prevedenia.

Výstavba na pozemku už prebieha, čo by malo znamenať, že budova bude dokončená v auguste roku 2020. Komorný, no príjemný projekt doplní sériu podobných developmentov v okolí – Vajnorskú 21 od Sympatia Group alebo Bytový dom Vajnorská, za ktorým síce stojí kontroverzný podnikateľ Ladislav Bašternák, ale dom sám osebe je v poriadku. Celé okolie Vajnorskej ulice v tomto úseku predstavuje príkladnú mestskú štvrť.

 

Výstavba na pozemku už prebieha (18.2.2019)

 

Nanešťastie, aj v takomto území, kde sa predpokladá, že sú obyvatelia zvyknutí na mestský život a prostredie, dochádza ku zbytočnému komplikovaniu výstavby neopodstatnenými námietkami. K nim patrí napríklad kritika obyvateľky susedného domu, podľa ktorej jej Budyšínska Rezidencia zatieni predsieň, čím spôsobí rast plesní a jej predčasnú smrť. Projekt ako taký považuje za protiústavný.

Ďalší susedia hovoria o neúmernom prehustení lokality, vzájomnom pozeraní si do okien či obmedzení možností parkovať výstavbou garáže (autá doteraz parkovali pred pozemkom na chodníku). Argumentujú budúcimi susedskými spormi a tvrdia, že nové autá neúmerne zvýšia hluk a dopravnú záťaž v území. Dopravno-kapacitné posúdenie v skutočnosti predpokladá zvýšenie počtu áut na ulici o desať za špičkovú hodinu.

Je s podivom, že miestny stavebný úrad vyhovel takýmto nezmyslom, ktoré sú len príznakom NIMBY syndrómu a žiadnou racionálnou kritikou. Trúfnem si predpokladať, že podobné excesy sú spôsobené politickou kontrolou stavebných úradov, kedy sú štatutármi starostovia mestských častí. Tí radi využijú príležitosť zvýšiť si popularitu obmedzovaním developmentu, čo a ako kvalitný projekt môže byť. Našťastie, v tomto prípade dopadla situácia dobre a môže sa stavať.

 

Z vizualizácie je zrejmé, že projekt ideálne doplní blok budovou v rovnakej hmote a charaktere. Zdroj: šujan_stassel

 

V budúcnosti sa však treba takýchto komplikácii vyvarovať a maximálne obmedziť vplyv politikov na územný rozvoj. Hlavné mesto dnes trpí na zastupiteľov, ktorí kvôli osobným záujmom alebo prehnanej iniciatíve spojenej s nevedomosťou útočia aj na tie projekty, ktoré svoje lokality rozvíjajú a prinášajú potrebné funkcie, medzi ktoré bývanie jednoznačne patrí. Pritom sa odvolávajú na požiadavky verejnosti, hocijako nezmyselné sú. 

Rozvoj by tak mal byť v rukách expertných autorít, ktoré neprihliadajú na v mnohých prípadoch komické výhrady niekoľkých obyvateľov, ale budú schopné citlivo a s ohľadom na dlhodobé stratégie a kvalitné dáta developerov usmerňovať. Základy takejto autority už vznikajú vo forme Metropolitného inštitútu Bratislavy a jeho Komisie pre rozvoj mesta. Prínosom by mal byť aj nový Stavebný zákon, ktorý podľa všetkého vráti kompetencie stavebných úradov späť na štát.

Prax potom ukáže, že zbaviť politikov možností zasahovať do výstavby bolo dobrým rozhodnutím.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Projekt dotvorí nárožie bloku. Zdroj: šujan_stassel
  • Dvorová fasáda projektu. Zdroj: šujan_stassel
  • Pohľad z Budyšínskej ulice. Zdroj: šujan_stassel
  • Projekt harmonicky nadviaže na existujúcu zástavbu. Zdroj: šujan_stassel
  • Projekt harmonicky nadviaže na existujúcu zástavbu. Zdroj: šujan_stassel
  • Projekt harmonicky nadviaže na existujúcu zástavbu. Zdroj: šujan_stassel
  • Fotografia z 18.2.2019
  • Fotografia z 18.2.2019

Súvisiace články

Ďalšie zmeny na Vajnorskej: Vajnorská 21 a Budyšínska Rezidencia pred dokončením, Bytový dom Vajnorská rebranduje na Novú Vajnorskú

14.01.2021 12:15:00 Adrian Gubčo

Vajnorská ulica patrí k uliciam s vysokým investičným potenciálom. K jej výhodám patrí dobrá dostupnosť do centra, množstvo blízkej občianskej vybavenosti, predovšetkým športovej, ako aj výhľadová premena na príťažlivý bulvár. Vedomí sú si toho viacerí developeri, ktorí tu dokončujú alebo pripravujú viaceré projekty.

Čítať viac

Vajnorská sa mení na mestský bulvár

27.07.2020 09:41:00 Adrian Gubčo

Vajnorská ulica je nielen veľmi dlhou, ale aj veľmi heterogénnou ulicou. Kým jej úvodná časť od Trnavského mýta po Bajkalskú ulicu má veľkomestský charakter vďaka hustej blokovej zástavbe, medzi Bajkalskou a Tomášikovou sa začína štruktúra rozvoľňovať. Za Tomášikovou sa mení na cestu prechádzajúcu priemyselnou oblasťou. Realizované a pripravované zmeny ju čoskoro zmenia na príťažlivý mestský bulvár.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Bratislava získava nové námestie: pri Pradiarni 1900 pribudlo 33 platanov.

Bratislava is getting a new square: 33 plane trees were planted next to Pradiareň 1900.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #zwirn #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #pradiaren1900 #square #architecture #contemporaryarchitecture #industrialarchitecture

@yitslovakia @compassarchitekti
BSK schválil projekt nového športového areálu v Petržalke. Bude tu športová škola, hokejová akadémia, multifunkčné haly aj atletický štadión.

Bratislava County Government approved the project of new sporting zone in Petržalka. It will contain sport academy, ice-hockey academy, sport venues or athletic stadium.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #sport #athletics #icehockey #hokej #atletika #volleyball #swimming #education #publicspace #petrzalka #petržalka

@bratislavsky_kraj
V Pruger-Wallnerovej záhrade pri Horskom parku pribudne nové komunitné centrum.

New community center in Pruger-Wallner garden next to Horský park (Mountain park) will be built soon.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #park #garden #publicspace #community #communitycenter #zahrada #city #urbanism #architecture
Nový projekt Medze v Dúbravke je výsledkom medzinárodnej architektonickej súťaže.

Medze development in Dúbravka is the result of international architectural competition.

@penta_real_estate

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #dubravka #urbanism #architecture #contemporaryarchitecture

@pantograph_architects
Bratislavská ZOO by mohla už na budúci rok získať nový výbeh pre medvede. Pôjde o súčasť zóny Karpatský les, kde budú prezentované zvieratá, žijúce v našej prírode.

Bratislava ZOO might get a new bear enclosure next year. It will be a part of Carpathian forest area presenting animals living in Slovak nature.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #zoo #zoologicalgarden #zoology #bear #brownbear #architecture #design #slovakia #medved

@zoobratislava
Vznik novej Bratislavy je niekedy spojený so zánikom nevyhovujúcich alebo nevhodných objektov. Ide o normálny cyklus v meste, ktoré sa rozvíja.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #destruction #demolition #oldvsnew #mlynskenivy #nivy
Pozrieť viac

YouTube