Author photoAndrej Sárközi 18.10.2022 17:31

Revolúcia v plánovaní: V Bratislave vznikla najväčšia hala na virtuálnu realitu na svete

Česká firma Virtuplex expanduje na Slovensko. V Bratislave otvorila najväčšiu komerčnú halu na využitie virtuálnej reality na svete. Aspoň tak to komunikujú predstavitelia firmy. O väčšej hale na virtuálnu realitu ako o tej v Bratislave nevedia.

Zdroj: Virtuplex

Zdroj: Virtuplex

Virtuálna realita (VR) zažíva evolučný pokrok. Táto technológia sa v dnešnej dobe stáva čoraz viac využívanou a obľúbenou. Od rôznych simulácií z hier v obývačkách sa súčasná doba posunula natoľko, že technológia umožňuje napríklad stavať a vizualizovať kancelárie, byty, domy, hotely alebo aj celé štvrte. 

Podobne môžete ísť s VR aj do budúcnosti – na kolonizovaný Mesiac, kde vás čakajú rakety Starship od spoločnosti Space X, rovery od NASA či základne pre ľudí. Alebo sa premiestniť do roku 2030 na zrekonštruované Masarykovo nádraží v Prahe. Toto dnes predstavila česká spoločnosť Virtuplex, ktorá v Bratislave otvára údajne najväčšiu komerčnú halu na využitie virtuálnej reality na svete.

Technologická firma vznikla v roku 2018 a sústreďuje sa na digitálne replikácie fyzického prostredia či objektov. Virtuálnou realitou dokáže simulovať komplexné situácie, ktoré využívajú najmä firmy v oblasti real estate, retailu a developmentu. Spoločnosť chce na Slovensku nadviazať na znalosti a skúsenosti z Česka, konkrétne z Prahy, kde už jedna obdobná hala funguje. 

„Expanzia do ďalšej krajiny, ktorá sa mohla uskutočniť aj vďaka nárastu množstva zákazníkov, bola súčasťou strategického plánu spoločnosti. Chceli sme ísť v ústrety našim klientom, ktorí pôsobia nielen na slovenskom trhu. Už teraz, pri otvorení unikátneho VR priestoru, registrujeme pozitívnu spätnú väzbu od miestnych zákazníkov. Veríme preto, že expanzia na Slovensko bola správnou voľbou,“ povedal spoluzakladateľ Virtuplexu, Pavel Novák. Ten bude mať na starosti dočasné vedenie slovenskej pobočky.

Galéria

  • Zdroj: Virtuplex
  • Zdroj: Virtuplex
  • Zdroj: Virtuplex
  • Zdroj: Virtuplex
  • Zdroj: Virtuplex
  • Zdroj: Virtuplex
  • Vizualizácia priestoru kancelárskej budovy od Zaha Hadid Architects. Zdroj: Virtuplex
  • Vizualizácia, prezentovaná vo VR. Zdroj: Virtuplex

Na záujemcov čaká priestor o rozlohe vyše 700 metrov štvorcových. Nachádza sa v objekte Squarebizz Bory na periférii hlavného mesta, konkrétne v objekte A (najbližšie k Metru). Hala je o 100 metrov štvorcových väčšia ako tá v pražských Horných Počerniciach. VR ponúka klientom zážitok v podobe voľného pohybu v navrhnutom priestore. Ako uviedla spoločnosť Virtuplex, dizajn haly pripravil vesmírny architekt Tomáš Rousek, ktorý je tiež autorom známeho projektu Základňa na Mesiaci.

Virtuálne laboratórium, ako priestor firma nazýva, pôsobí skutočne vzdušne, vysoké stropy priestor zväčšujú a moderná technológia umožňuje nahliadnuť na budúce projekty pre verejnosť dosiaľ nevídaným spôsobom. Hala v lokalite Borov poskytuje voľný pohyb na veľkom priestore. Na podlahe v strede plochy sa nachádza veľké logo spoločnosti, vchod je vybavený modernou recepciou či toaletami. V rožnej časti haly sa nachádza jedna vyvýšená miestnosť, priestor inak pôsobí jednotne.

Ako dodal Pavel Novák, virtuálna realita vznikne z nákresov či dát, ktoré im poskytnú klienti. Priamo vo VR však môžu aj dopĺňať jednotlivé objekty a manipulovať nimi. „Mali sme projekt garáže, do ktorej chcel majiteľ umiestniť dve SUV vozidlá. Tak sme ich vo virtuálnej realite doplnili pár nenáročnými krokmi. Autá sa do garáže zmestili, no zistili sme, že na pohyb zostalo naozaj minimum priestoru a objekt musel byť väčší,” priblížil spoluzakladateľ spoločnosti. 

 

Najväčšia hala na využitie virtuálnej reality na svete. Zdroj: Virtuplex


Vďaka nadštandardnému priestoru si môžu záujemcovia pozrieť svoj projekt vo veľkosti jedna k jednej. „Prípadné nedostatky návrhu je vďaka tomu možné vyladiť s architektom ešte predtým, ako sa pristúpi k samotnej stavbe, a vďaka tomu ušetriť čas aj peniaze, ktoré by inak klient do prípadných opráv investoval,” priblížil obchodný riaditeľ slovenskej pobočky Virtuplexu, Martin Mihalec.

Architektonické nákresy sa teda nebudú musieť znova prekresľovať a prerábať. Virtuálna realita dokáže vyriešiť problémy oveľa jednoduchšie a rýchlejšie – priamo na mieste, vo virtuálnom svete. Uľahčí tak spôsob navrhovania nových developmentov, ušetrí množstvo hodín práce a urýchli prípravu architektonických návrhov.

Rovnako je však určená aj jednotlivcom pre projekty menších stavieb. Firma vo VR už navrhovala napríklad nové pobočky bánk alebo telekomunikačných firiem v nákupných centrách či retailové vizualizácie. Rovnako komunikovala s Metropolitných inštitútom Bratislavy ohľadom premostenia nad Staromestskou ulicou

Celkový zážitok však umocňuje nečakaná realistickosť simulácie a moderná technológia setupov, ktoré po rokoch inovácií majú vzhľad väčších okuliarov. V minulosti však vyzerali inak – skladali sa z piatich častí, ktorými bol záujemca doslova obopnutý. Neskôr to boli dve časti – akýsi “ruksak” na chrbte a okuliare. V súčasnosti je to už len druhé menované. Aj toto je dôkazom toho, ako rýchlo technológie napredujú. Črtá sa teda otázka, kde bude virtuálna realita napríklad o päť rokov, keď tento progres bol uskutočenený v priebehu trojročného obdobia (2019-2022). 

Mnohí z klientov spoločnosti sa po pozitívnej skúsenosti vracajú a spolupracujú na viacerých projektoch. Sú to firmy ako automobilka Škoda Auto, spoločnosť Procter & Gamble alebo developerské spoločnosti Penta Real Estate, YIT, Crestyl či Amadeus Real Estate, s ktorým Virtuplex spolupracoval na redizajne obchodných priestorov. 

Pod rukami vývojárov z Virtuplexu ožili aj projekty, akými sú OD Máj, rekonštrukcia hotela Intercontinental alebo revitalizácia Masarykovho nádražia, kde došlo k úzkej spolupráci s tímom Zaha Hadid Architects. Rozvíjajúca sa spoločnosť však halou v Bratislave nekončí. Plánuje expandovať aj do Londýna vo Veľkej Británii, kde je aktuálne vo fáze rozpracovania štúdií. 

Technológia, ktorú sme si pred pár rokmi vedeli len ťažko predstaviť, tak zažíva revolúciu. Ľuďom v developerskom, stavebnom i architektonickom sektore poskytuje uľahčenie práce. Najväčšia svetová hala na virtuálnu realitu v Bratislave pravdepodobne priláka množstvo záujemcov z tohto prostredia. Môže tak ísť o miľník, ktorý má potenciál posunúť plánovanie v metropole Slovenska na vyššiu úroveň.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube