YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 02.02.2021 14:07

The Mill môže ísť čoskoro do výstavby, obsadený bude napriek pandémii

Transformačná lokalita v okolí ulice Mlynské nivy čoskoro ožije ďalšou stavebnou aktivitou. Už počas prvej polovice tohto roka by sa mohla údajne spustiť výstavba administratívneho komplexu The Mill, v minulosti známeho ako BBC VI. Developer Immocap navyše ohlasuje úspešné prenajatie väčšej časti budovy, ktorá sa má stať sídlom bližšie nešpecifikovanej zahraničnej spoločnosti.

Zdroj: Immocap

Zdroj: Immocap

Development sa v tejto lokalite, na nároží Mlynských nív a Plynárenskej, plánuje už dlhšie. V roku 2017 developer zorganizoval medzinárodnú architektonickú súťaž, v ktorej zvíťazil ateliér D.K.L.N. Zadaním bolo vytvorenie ďalšieho zo série administratívnych komplexov, ktoré tu vznikli na začiatku 21. storočia, hoci tento by disponoval vyššou kvalitou architektúry aj priľahlých verejných priestranstiev. Predmetom zadania bol aj prázdny priestor pred BBC V.

Medzičasom prešiel zámer určitým vývojom, na základe ktorého sa zmenil jeho výzor aj rozsah. Súčasťou projektu už nie je objekt pri BBC V spoločne s veľkorysou základňou s podlubím a strešnou záhradou, ani vysoká budova smerom k centru. Zmenšil sa aj pôvodný rozsah, kým v minulosti sa plánoval vznik približne 45-tisíc metrov štvorcových kancelárií, teraz je to už len 25,7-tisíc. Zámer však aj naďalej ráta s asanáciou staršieho skladového objektu a súvisiacich budov severne od neho.

Stopka Stopka Stopka Stopka

Nový The Mill (Mlyn) má byť moderná administratívna budova so 17-timi nadzemnými podlažiami, kde bude mať typické podlažie 1,8-tisíc metrov štvorcových. Nad 12. nadzemným podlažím by mala byť pobytová terasa. Na prízemí sa očakáva vznik cyklistického zázemia, kaviarne, škôlky a veľkej fitzóny v novom parčíku, vstup bude od severu. Parkovanie automobilov bude riešené v podzemí, kde má byť umiestnených 400 miest. Budova by mala spĺňať kritériá pre udelenie certifikátu LEED Gold.

„V priebehu roku 2020 sa nám v Immocap-e podarilo rozbehnúť viacero projektov, ktoré rozvíjajú potenciál mesta a ukazujú sa byť úspešné, aj v neustále meniacom sa prostredí na trhu kancelárií. Tešíme sa, že náš najnovší pripravovaný projekt The Mill zaujal,“ hovorí Martin Šramko, generálny riaditeľ spoločnosti Immocap. „Kreovanie novej, modernej centrály pre globálnu spoločnosť je vždy veľkou výzvou, ale zároveň aj radosťou pre každého developera komerčných nehnuteľností.“

Developer síce nespresnil, o akú spoločnosť ide, táto si však prenajme až 20-tisíc metrov štvorcových. Ide o firmu, ktorá na Slovensku pôsobí už dlhodobo a uzavretá transakcia patrí podľa Immocapu k najväčším na slovenskom kancelárskom trhu. „V The Mill sme dokázali budúcemu nájomcovi ponúknuť kreatívne riešenia šité na mieru. Aj preto si ho vybrala renomovaná zahraničná spoločnosť za svoju budúcu centrálu,“ doplnil Martin Marko, obchodný riaditeľ spoločnosti Immocap.

Investor dodáva, že výstavba by mala byť ukončená v druhom kvartáli 2023. Projekt má v tejto chvíli vydané kladné záväzné stanovisko Hlavného mesta a prebieha zisťovacie konanie EIA. Cieľ Immocapu rozostavať budovu ešte v prvej polovici tohto roka je tak pomerne ambiciózna.

 

Súťažný návrh projektu ešte pod názvom BBC VI. Zdroj: D.K.L.N.

 

Projekt ako taký je do danej lokality celkom vhodný a dobre ju doplní aj po architektonickej stránke. Racionalizácia oproti súťažnému návrhu je prirodzená a aj vďaka nej sa zámer vôbec zrealizuje. Na druhej strane, vybudovanie veľkej pasáže s podlubím a nadzemnej pobytovej záhrady by mimoriadne zvýšilo príťažlivosť tohto projektu. Prostredie „plánovaného bulváru Mlynské nivy, v lukratívnej zóne bratislavského Central Business District-u“, ako hovorí developer, by pôsobilo mestotvornejším dojmom.

Tomuto dojmu každopádne dopomôžu viaceré realizované alebo pripravované investície. Najaktuálnejšou z nich je výstavba rezidenčnej veže Discovery Residence v priamom susedstve The Mill. Budova už takmer dosiahla plnú výšku 72 metrov a dokončená by mala byť ešte v priebehu tohto roka. Z kategórie rezidenčných developmentov sú aj Jarabinky, ktoré boli dokončené v roku 2020 a postupne začínajú ožívať.

Advertising

Najväčším zámerom je dosiaľ nepomenovaný projekt od YIT Slovakia, ktorý vznikne južne od Mlynských nív. Ide o jeden z najzaujímavejších plánovaných projektov v Bratislave. Developer zorganizoval urbanisticko-architektonickú súťaž, v ktorej sa presadila kancelária Sadovsky & Architects v spolupráci s Marko&Placemakers konceptom, v rámci ktorého má vo vnútrobloku vzniknúť bujný zelený „ochladzovací“ park, obklopený polyfunkčnou zástavbou s bytmi a kanceláriami.

V budúcnosti určite pribudne aj viac projektov, vrátane výškových budov, čo zmení význam ulice Mlynské nivy. Dnes ide o relatívne úzku komunikáciu, obklopenú nesúrodými pásmi zelene a parkoviskami, v budúcnosti by sa však mohla stať významnou mestskou triedou, v ktorej strede by bola umiestnená električková trať – radiála, smerujúca do Podunajských Biskupíc a Vrakune. Nielen Immocap čosi také naznačuje už vo vizualizácii svojho projektu.

Presné vedenie trate je teraz v rukách Hlavného mesta, ktoré zvažuje umiestnenie na Mlynských nivách alebo na Prístavnej. V prospech Mlynských nív hovorí lepšia obsluha transformačného územia a urbanistické kritériá, v prospech Prístavnej rýchlosť a teoreticky lepšie spojenie s potenciálnym záchytným parkoviskom pod Prístavným mostom. Mesto však v priebehu minulého roka opatrne naznačilo, že sa kloní skôr ku Mlynským nivám.

Pre development v oblasti by to bola vítaná správa, ktorá by viedla k zvýšeniu hodnoty a potenciálu všetkých projektov. Ak sa skutočne podarí v dohľadnej dobe prebudovať ulicu na príťažlivú a modernú triedu, je pravdepodobné, že sa sem začne o to rýchlejšie rozširovať nové centrum Bratislavy. Do istej miery sa tak môže naplniť myšlienka, ktorú už v roku 1917 načrtli prví urbanisti, riešiaci budúcnosť slovenskej metropoly: vytvoriť os európskej úrovne, okolo ktorej sa bude rozvíjať život veľkomesta.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Immocap
  • Zdroj: D.K.L.N.
  • Zdroj: D.K.L.N.
  • Zdroj: D.K.L.N.

Súvisiace články

Čoraz hustejšia panoráma. Millhaus sa posúva v povoľovaní

14.03.2023 13:30:00 Andrej Sárközi

Transformácia zóny Mlynské Nivy - Západ neustáva. Po ohlásení postupu v prípade plánovanej rezidečnej veže Strabagu napreduje aj Millhaus od Immocapu a Woods&Company. Projekt je naplánovaný na pozemkoch východne od križovatky Plynárenskej s Mlynskými nivami. Patrí k zámerom, ktoré dotvoria vežami sa zapĺňajúce okolie druhej menovanej ulice.

Čítať viac

Významný projekt prekonal dôležitý miľník: The Mill začína formovať budúci bulvár

08.12.2022 14:30:00 Andrej Sárközi

Mlynské Nivy sú bližšie k získaniu ďalšej administratívnej veže. Projekt The Mill od developera Immocap prinesie do územia moderné kancelárie či verejne prístupný priestor s rekreačným účelom. Jeho príprava sa spustila už v roku 2017, do výstavby sa však dostal len v priebehu minulého roka.

Čítať viac

Mlynské nivy dostanú ďalšiu vežu, dotvorí formujúci sa bulvár

24.08.2022 18:42:51 Adrian Gubčo

Ulica Mlynské nivy bude v budúcnosti významnou mestskou triedou. Okrem šírky a dopravnej infraštruktúry, ktorej súčasťou má byť električková trať, je to dané aj novou zástavbou veľkých kancelárskych a rezidenčných komplexov, vrátane výškových budov. Ďalšia z nich pribudne v dotyku s rozostavaným projektom The Mill, pričom má rovnakého developera.

Čítať viac

Nové Apollo je pred dosiahnutím hrubej stavby, The Mill odhaľuje definitívnu podobu

20.12.2021 16:10:13 Adrian Gubčo

Na Mlynských nivách napreduje dvojica veľkých administratívnych projektov. Nové Apollo od developera HB Reavis je už takmer v štádiu hrubej stavby a budova začína získavať fasádu. Medzičasom, spoločnosť Immocap rozbieha výstavbu The Mill a odhaľuje definitívne vizualizácie. Táto časť mesta smeruje k premene na súčasť nového komerčného centra Bratislavy.

Čítať viac

Pri The Mill vzniknú nové projekty aj verejné priestory

05.10.2021 17:47:50 Adrian Gubčo

Developer Immocap sa blíži k štartu výstavby kancelárskej budovy The Mill v zóne Mlynské Nivy – Západ. Najnovší zo série developmentov v tejto časti mesta prispeje k postupnej transformácii bývalej priemyselnej štvrte na atraktívnejšiu kancelársko-rezidenčnú. The Mill má k tomu prispieť úpravami okolia, novinkou je však príprava minimálne jedného nového projektu, ktorý v jeho susedstve vyrastie.

Čítať viac

Immocap napreduje vo svojich kancelárskych projektoch: Lakeside Park 02 dosiahol hrubú stavbu, The Mill žiada o stavebné povolenie

13.09.2021 10:51:26 Adrian Gubčo

Developer Immocap v súčasnosti rozvíja v Bratislave hneď niekoľko projektov. Okrem najznámejšieho Nového Istropolisu sú to aj kancelárske komplexy Lakeside Park 02 v Novom Meste pri Kuchajde a The Mill v Ružinove na Mlynských Nivách. Pri oboch sa dosiahli výrazné míľniky – Lakeside Park 02 je už v štádiu hrubej stavby, The Mill žiada o stavebné povolenie a má zabezpečené financovanie.

Čítať viac

Príprava The Mill sa spúšťa, developer odhaľuje ďalšie vizualizácie

01.04.2021 13:00:57 Adrian Gubčo

Kancelársky projekt The Mill od spoločnosti Immocap je síce ešte len v územnom konaní, príprava na jeho výstavbu sa však začína už teraz. Na pozemku, kde má nový komplex vzniknúť, sa doteraz nachádzal skladovo-administratívny objekt, ktorý je už v asanácii. Okrem kancelárií tu má vzniknúť aj verejne prístupný priestor s rekreačným účelom.

Čítať viac

Ďalšie pokračovanie kancelárskeho komplexu BBC na obzore

26.02.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Developer Immocap sa očividne pripravuje na výstavbu pokračovania série administratívnych komplexov Bratislava Business Center (BBC), tentoraz s poradovým číslom VI. Na projekt sa zorganizovala medzinárodná architektonická súťaž, v ktorej zvíťazil slovenský ateliér DKLN.

Čítať viac

Bratislavský downtown sa bude rozširovať, treba sa na to pripraviť

14.07.2020 16:48:00 Adrian Gubčo

V najbližších mesiacoch sa v bratislavskom downtowne, resp. v časti štvrte Nivy medzi Páričkovou a Dunajom, dokončia ďalšie väčšie areály alebo výrazné časti nového centra mesta. S dobudovávaním už povolených alebo pripravovaných projektov sa ťažisko rozvoja začne presúvať na iné smery – predovšetkým na východ do zóny Mlynské Nivy – Západ. Chyby rozvoja prvej časti dowtownu už nemožno zopakovať.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube