Author photoAdrian Gubčo 02.02.2021 14:07

The Mill môže ísť čoskoro do výstavby, obsadený bude napriek pandémii

Transformačná lokalita v okolí ulice Mlynské nivy čoskoro ožije ďalšou stavebnou aktivitou. Už počas prvej polovice tohto roka by sa mohla údajne spustiť výstavba administratívneho komplexu The Mill, v minulosti známeho ako BBC VI. Developer Immocap navyše ohlasuje úspešné prenajatie väčšej časti budovy, ktorá sa má stať sídlom bližšie nešpecifikovanej zahraničnej spoločnosti.

Zdroj: Immocap

Zdroj: Immocap

Development sa v tejto lokalite, na nároží Mlynských nív a Plynárenskej, plánuje už dlhšie. V roku 2017 developer zorganizoval medzinárodnú architektonickú súťaž, v ktorej zvíťazil ateliér D.K.L.N. Zadaním bolo vytvorenie ďalšieho zo série administratívnych komplexov, ktoré tu vznikli na začiatku 21. storočia, hoci tento by disponoval vyššou kvalitou architektúry aj priľahlých verejných priestranstiev. Predmetom zadania bol aj prázdny priestor pred BBC V.

Medzičasom prešiel zámer určitým vývojom, na základe ktorého sa zmenil jeho výzor aj rozsah. Súčasťou projektu už nie je objekt pri BBC V spoločne s veľkorysou základňou s podlubím a strešnou záhradou, ani vysoká budova smerom k centru. Zmenšil sa aj pôvodný rozsah, kým v minulosti sa plánoval vznik približne 45-tisíc metrov štvorcových kancelárií, teraz je to už len 25,7-tisíc. Zámer však aj naďalej ráta s asanáciou staršieho skladového objektu a súvisiacich budov severne od neho.

Stopka Stopka Stopka Stopka

Nový The Mill (Mlyn) má byť moderná administratívna budova so 17-timi nadzemnými podlažiami, kde bude mať typické podlažie 1,8-tisíc metrov štvorcových. Nad 12. nadzemným podlažím by mala byť pobytová terasa. Na prízemí sa očakáva vznik cyklistického zázemia, kaviarne, škôlky a veľkej fitzóny v novom parčíku, vstup bude od severu. Parkovanie automobilov bude riešené v podzemí, kde má byť umiestnených 400 miest. Budova by mala spĺňať kritériá pre udelenie certifikátu LEED Gold.

„V priebehu roku 2020 sa nám v Immocap-e podarilo rozbehnúť viacero projektov, ktoré rozvíjajú potenciál mesta a ukazujú sa byť úspešné, aj v neustále meniacom sa prostredí na trhu kancelárií. Tešíme sa, že náš najnovší pripravovaný projekt The Mill zaujal,“ hovorí Martin Šramko, generálny riaditeľ spoločnosti Immocap. „Kreovanie novej, modernej centrály pre globálnu spoločnosť je vždy veľkou výzvou, ale zároveň aj radosťou pre každého developera komerčných nehnuteľností.“

Developer síce nespresnil, o akú spoločnosť ide, táto si však prenajme až 20-tisíc metrov štvorcových. Ide o firmu, ktorá na Slovensku pôsobí už dlhodobo a uzavretá transakcia patrí podľa Immocapu k najväčším na slovenskom kancelárskom trhu. „V The Mill sme dokázali budúcemu nájomcovi ponúknuť kreatívne riešenia šité na mieru. Aj preto si ho vybrala renomovaná zahraničná spoločnosť za svoju budúcu centrálu,“ doplnil Martin Marko, obchodný riaditeľ spoločnosti Immocap.

Investor dodáva, že výstavba by mala byť ukončená v druhom kvartáli 2023. Projekt má v tejto chvíli vydané kladné záväzné stanovisko Hlavného mesta a prebieha zisťovacie konanie EIA. Cieľ Immocapu rozostavať budovu ešte v prvej polovici tohto roka je tak pomerne ambiciózna.

 

Súťažný návrh projektu ešte pod názvom BBC VI. Zdroj: D.K.L.N.

 

Projekt ako taký je do danej lokality celkom vhodný a dobre ju doplní aj po architektonickej stránke. Racionalizácia oproti súťažnému návrhu je prirodzená a aj vďaka nej sa zámer vôbec zrealizuje. Na druhej strane, vybudovanie veľkej pasáže s podlubím a nadzemnej pobytovej záhrady by mimoriadne zvýšilo príťažlivosť tohto projektu. Prostredie „plánovaného bulváru Mlynské nivy, v lukratívnej zóne bratislavského Central Business District-u“, ako hovorí developer, by pôsobilo mestotvornejším dojmom.

Tomuto dojmu každopádne dopomôžu viaceré realizované alebo pripravované investície. Najaktuálnejšou z nich je výstavba rezidenčnej veže Discovery Residence v priamom susedstve The Mill. Budova už takmer dosiahla plnú výšku 72 metrov a dokončená by mala byť ešte v priebehu tohto roka. Z kategórie rezidenčných developmentov sú aj Jarabinky, ktoré boli dokončené v roku 2020 a postupne začínajú ožívať.

Advertising

Najväčším zámerom je dosiaľ nepomenovaný projekt od YIT Slovakia, ktorý vznikne južne od Mlynských nív. Ide o jeden z najzaujímavejších plánovaných projektov v Bratislave. Developer zorganizoval urbanisticko-architektonickú súťaž, v ktorej sa presadila kancelária Sadovsky & Architects v spolupráci s Marko&Placemakers konceptom, v rámci ktorého má vo vnútrobloku vzniknúť bujný zelený „ochladzovací“ park, obklopený polyfunkčnou zástavbou s bytmi a kanceláriami.

V budúcnosti určite pribudne aj viac projektov, vrátane výškových budov, čo zmení význam ulice Mlynské nivy. Dnes ide o relatívne úzku komunikáciu, obklopenú nesúrodými pásmi zelene a parkoviskami, v budúcnosti by sa však mohla stať významnou mestskou triedou, v ktorej strede by bola umiestnená električková trať – radiála, smerujúca do Podunajských Biskupíc a Vrakune. Nielen Immocap čosi také naznačuje už vo vizualizácii svojho projektu.

Presné vedenie trate je teraz v rukách Hlavného mesta, ktoré zvažuje umiestnenie na Mlynských nivách alebo na Prístavnej. V prospech Mlynských nív hovorí lepšia obsluha transformačného územia a urbanistické kritériá, v prospech Prístavnej rýchlosť a teoreticky lepšie spojenie s potenciálnym záchytným parkoviskom pod Prístavným mostom. Mesto však v priebehu minulého roka opatrne naznačilo, že sa kloní skôr ku Mlynským nivám.

Pre development v oblasti by to bola vítaná správa, ktorá by viedla k zvýšeniu hodnoty a potenciálu všetkých projektov. Ak sa skutočne podarí v dohľadnej dobe prebudovať ulicu na príťažlivú a modernú triedu, je pravdepodobné, že sa sem začne o to rýchlejšie rozširovať nové centrum Bratislavy. Do istej miery sa tak môže naplniť myšlienka, ktorú už v roku 1917 načrtli prví urbanisti, riešiaci budúcnosť slovenskej metropoly: vytvoriť os európskej úrovne, okolo ktorej sa bude rozvíjať život veľkomesta.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Immocap
  • Zdroj: D.K.L.N.
  • Zdroj: D.K.L.N.
  • Zdroj: D.K.L.N.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube