Author photoAdrian Gubčo 14.08.2023 17:19

Veľké sťahovanie sa blíži. USA sceľuje pozemky pod budúcou ambasádou

Historické aj nové centrum Bratislavy prejdú veľkými zmenami. Prinesie ich výhľadové presťahovanie americkej ambasády zo súčasnej polohy na Hviezdoslavovom námestí do novej lokality v susedstve novostavby Slovenského národného divadla. To si zas vyžiada vysťahovanie Dopravného podniku Bratislavy (DPB), ktorý postupne odpredáva svoje pozemky.

Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA

Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA

Ako informoval dopravný portál iMHD.sk, časť pozemkov pod súčasným sídlom DPB na Olejkárskej ulici je už vo vlastníctve Spojených štátov amerických. USA tak pokračuje v postupnom skupovaní plôch v bloku, vymedzenom Dostojevského radom, Olejkárskou, Pribinovou a Krupkovou ulicou. V uplynulých rokoch prebrali Spojené štáty pozemky od developera J&T Real Estate a odkúpili aj bývalú centrálu spoločnosti Allianz. Rovnako sa im podarilo odkúpiť priestor, predtým patriaci Železniciam Slovenskej republiky.

Američanom tak chýba už len posledný vlastník, s ktorým je potrebné urovnať vzťahy – Hlavné mesto SR Bratislava. Mesto vlastní väčšinu areálu sídla DPB, s americkou stranou ale rokuje o predaji. „Naďalej platí, že hlavné mesto rokuje s Americkým veľvyslanectvom o možnosti presťahovania ambasády,“ hovorí pre iMHD hovorca Magistrátu Peter Bubla.

Otázkou je cena a presťahovanie DPB, ako aj budúcnosť energetického centra a významnej meniarne v areáli. „V tejto súvislosti je vytypovaných aj niekoľko lokalít pre možné nové sídlo DPB, elektrodispečing a meniareň. Finálne rozhodnutie ako aj výška nákladov sú však závislé od výsledkov rokovaní s ambasádou," konštatuje Bubla.

Dopravný portál pripomína, že sídlo DPB bolo v tejto lokalite vybudované v rokoch 1975 – 1984, pričom čiastočne nahradilo bývalú bratislavskú električkovú vozovňu z roku 1913. Do roku 2003 boli susedom Dopravného podniku aj budova prvej bratislavskej parnej elektrárne a budova riaditeľstva DPB z prvej polovice 20. storočia. Objekty boli zbúrané v rámci prípravy na vznik komplexu Eurovea, hoci dodnes sú príslušné plochy prázdne.

Už vtedy sa vyskytli úvahy o presťahovaní sídla DPB. Dnes sa stáva táto vízia akútnejšou, keďže presun podniku v najbližších rokoch je takmer istý. „Dopravný podnik Bratislava sa pripravuje na prípadný predaj budovy sídla podniku, avšak celý proces je v súčasnosti len na začiatku,“ cituje iMHD.sk Martina Chlebovca, hovorcu DPB. „DPB má spolu s mestom vytypovaných niekoľko lokalít. V prípade meniarne to môžu byť vhodné pozemky v blízkom okolí súčasného umiestnenia a v prípade ostatných pracovísk aj pozemok v rámci Depa Jurajov dvor alebo Depa Petržalka. Treba zdôrazniť, že ide stále len o rovinu úvah.“

Podľa doteraz prezentovaných materiálov znie ako najpravdepodobnejšie miesto Depo Jurajov dvor, kde by mohla byť administratívna budova aj ubytovacie zariadenie. V roku 2021 sa náklady na vybudovanie náhrady súčasného stavu odhadovali na 12,7 milióna eur.

Mesto by ich chcelo získať predajom pozemkov. Hoci to asi nebude stačiť na plnú úhradu potrebných nákladov, v kuloároch je známe, že USA platí za pozemky a nehnuteľnosti mimoriadne dobre.

 

Možná podoba novej budovy Dopravného podniku v areáli Jurajov dvor. Zdroj: Reding

 

Je pravdepodobné, že aj po odpredaji pozemkov a budovy bude DPB ešte nejakú dobu sídliť na Olejkárskej ulici. Americká strana postupuje v príprave na zmenu polohy relatívne pomaly. V tomto momente ešte nie je známy ani len dizajn novej ambasády, hoci je vysoko pravdepodobné, že projekt prinesie odstránenie bývalého sídla Allianzu a prirodzene aj budovy DPB. Nahradiť by ju mala veľkorysá novostavba s mimoriadnou architektúrou.

Budovanie nových ambasád zabezpečuje oddelenie amerického Ministerstva zahraničných vecí Overseas Buildings Operations (OBO), ktoré nastavuje kritériá pre tieto stavby. K nim patrí vysoká architektonická úroveň, spojená s integráciou bezpečnostných prvkov pri kvalitnom osadení do miestneho prostredia. Pohľad do plánov OBO ukazuje, že po celom svete USA investujú nemalé prostriedky, aby zvýšili kvalitu svojich ambasád.

Medzi plánovanými investíciami na najbližšie roky figuruje aj Bratislava, hoci OBO neuvádza takmer žiadne podrobnosti. Slovenská metropola je uvedená medzi kandidátmi na zadanie zákazky na nový areál ambasády, pričom by k realizácii malo dôjsť pravdepodobne okolo roku 2027.

Existujú náznaky, že architektonický koncept nového areálu by mala spracúvať jedna z popredných amerických architektonických kancelárií Diller Scofidio + Renfro, hoci ambasáda USA túto informáciu nekomentovala.

Ak by sa to ale potvrdilo, pre Bratislavu aj pre downtown by to mohla byť vynikajúca správa. Mesto by získalo atraktívne dielo, ktoré by nebolo len reprezentatívnym zastúpením USA na Slovensku, ale prispelo k okrášleniu a zvýšeniu prestíže nového komerčného centra mesta. Ambasáda bude pravdepodobne vsadená do zelene, po ktorej je v lokalite dopyt. OBO zvykne spolupracovať aj s umelcami, či už americkými, ako aj domácimi.

Medzičasom, presunom ambasády sa uvoľnia priestory na Hviezdoslavovom námestí. Okrem sprístupnenia atraktívnych historických budov by sa tým mohla otvoriť cesta k uzatvoreniu Mostovej ulice pre individuálnu automobilovú dopravu a otvoreniu nového vjazdu do podzemných garáží hotela Carlton pod námestím. Pôvodne plánovaný vjazd z Paulínyho ulice dnes nie je možné využiť kvôli bezpečnostným opatreniam.

Naostatok, nové priestory získa aj DPB, čo by sa mohlo pozitívne odraziť na rozvoji podniku. Súčasný areál na Olejkárskej je v zlom stave a ani zďaleka nepôsobí dojmom reprezentatívneho sídla moderného operátora verejnej dopravy, ktorým sa DPB usiluje byť.

Bratislavu tak čaká v druhej polovici tejto dekády veľké sťahovanie. V tomto momente sa zdá, že mestu prinesie najmä benefity za súčasného vyriešenia viacerých problémov a komplikácií. Vznik novej ambasády USA tak prispeje k citeľnému zlepšeniu úrovne centra slovenskej metropoly.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube