Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 04.04.2019 12:00

Vydrica odhaľuje ďalšie detaily

Uplynulé dni patria odhaleniu prvých informácií o projekte Vydrica, ktorý vznikne v jednej z najdôležitejších lokalít v Bratislave, priamo v dotyku s historickým jadrom mesta, areálom Bratislavského hradu a na dunajskom nábreží. Developmentu je preto oprávnene venovaná náležitá pozornosť.

Article Big

Stromy budú sadené už dospelé. Zdroj: Vydrica Development

Bližšie informácie prezradili na dnešnej tlačovej konferencii zástupcovia spoločností Lucron a Vydrica a.s., vrátane majiteľa Lucronu, Erica Luxa, spoločne so zástupcom architektov, Jurajom Benetinom z kancelárie Compass, a urbanistom Petrom Gerom. Zúčastnení sa zhodli na konštatovaní, že ide pre všetky zúčastnené strany o mimoriadny projekt.

Ako v úvode uviedol Eric Lux, Vydricu vníma ako osobný a do istej miery vlajkový projekt pre spoločnosť, na čo nadviazal Peter Struhár z Vydrica, a.s., ktorý pripomenul, že projekt je v príprave už 12 rokov, počas ktorých sa vyvinul do dnešnej podoby. Slovenské tímy boli oslovené schválne a uprednostnené pred zahraničnými architektmi, keďže prioritou bolo dôverné poznanie lokality, identity a histórie pred architektonickou extravaganciou.

Na developerov nadviazal Peter Gero, ktorý považuje súčasnú dobu za ideálnu pre scelenie mesta, keďže nielen developer, ale aj mesto a obyvatelia sa so zvyšujúcim záujmom pozerajú na spôsoby, ako odstrániť urbanistickú ranu v podobe dopravnej komunikácie a zanedbaného územia v tesnej blízkosti centra.

Najviac o projekte prezradil Juraj Benetin, ktorý vysvetlil základné princípy návrhu. Tieto som predstavil už vo včerajšom článku, teraz len doplním určité upresnenia.

 

Nový Oeserov rad. Zdroj: Vydrica Development

 

Formovanie projektu, hoci vychádzal z ÚPZ Podhradie, bolo založené na postupe, v rámci ktorého si architekti a urbanisti najprv predstavili aktivity, ktoré by mohli v jednotlivých častiach projektu prebiehať a formu, ako by mohli vyzerať. Na základe toho dokázali pracovať s priestorom a návrhom tak, aby vznikla scénická štvrť, ktorá pre všetky tieto idey poskytuje ideálne miesto. Aj na základe toho sa dospelo k tomu, že nie sú ani tak potrebné repliky, ale hlavne vhodná mierka a ľudský prístup.

Každopádne, projekt neostane bez odkazov na históriu. Okrem zachovania Vodnej veže, ľadových jám či Kempelenovho vodovodu chce developer integrovať aj prípadné archeologické nálezy a reinterpretovať pôvodnú materialitu. Ak sa za históriu lokality považuje Subclub, tak aj toto je riešené, pričom klub dostane nový vstup, hoci samotná prevádzka závisí od jeho majiteľa, ktorým Vydrica Development nie je.

Po včerajšom odhalení projektu sa objavila obava, že pôjde o veľmi exkluzívnu štvrť, čomu chcú developeri predísť tým, že celý verejný priestor bude otvorený, bude obsahovať verejné funkcie – pravdepodobne galériu vo Vodnej veži – a kultúrnu ponuku v podobe „umeleckej uličky“. Zároveň bude Vydrica miestom bezbariérového prístupu na Bratislavský hrad vďaka pozemnej lanovke či výťahu (funicular).

 

Obava, či bude v lokalite dosť zelene, je bezpredmetná, má vzniknúť niekoľko parčíkov a v rámci ulíc sa nasadia už veľké stromy. Parčík na vizualizácii vznikne medzi Vydricou a Kúriami a bude tu aj stanica funicularu. Zdroj: Vydrica Development

 

Architekti aj developeri vyjadrili vôľu projekt lepšie prepojiť s mestom, najmä prostredníctvom podmostia Mostu SNP. Ako však pripomenul Juraj Benetin, ide najmä o kompetenciu mesta, ktoré pripravuje medzinárodnú architektonickú súťaž na preriešenie územia. Na meste je taktiež zmena organizácie dopravy a umiestnenie integrovanej (električky + autobusy) zastávky pred Vodnou vežou, toto je však údajne s Dopravným podnikom už predrokované.

Výstavba projektu by sa mala naštartovať tento rok, developer už požiadal o udelenie stavebného povolenia, prvé prípravné práce by sa mali spustiť ešte v tomto kvartáli. Prvá fáza, ktorá vznikne v priestore medzi Kúriami a Vodnou vežou, by mala byť dokončená v 2Q 2022, druhá od Vodnej veže po Zámocké schody v 2Q 2023 a tretia fáza, tvorená dvojicou domov v dotyku so zástavbou pri Zámockých schodoch, ktoré sú závislé od koncepcie riešenia podmostia, v 2Q 2024. Náklady na projekt predstavujú 200 miliónov eur.

 

Vydricou sa konečne prepoja rozčesnuté časti centra mesta. Zdroj: Vydrica Development

 

Už čoskoro by tak Bratislava mohla prísť o najvýraznejšiu jazvu v rámci mestskej zástavby a získať rozšírenie centra mesta, ktoré vďaka dopravnému režimu – prakticky kompletne pešia zóna – vytvorí jednu z najväčších kontinuálnych pedestrianizovaných zón v Európe. Bonusom má byť vytvorenie nových scénických pohľadov na mesto, rozšírenie kultúrnej ponuky, zlepšenie prístupu na Hrad a predovšetkým skompaktnenie nábreží a mesta ako takého.

Aj vďaka tomuto sa môže Bratislava čoskoro výrazne pohnúť k lepšiemu a funkčnejšiemu mestu. Developer zatiaľ sľubuje tú najvyššiu kvalitu a z jeho doterajších realizácií nie je dôvod pochybovať o tom, že by vzniklo niečo, čo by sa výrazne od predstaveného konceptu líšilo. Nová Vydrica tak môže byť vzorovým mestským projektom, ktorý Bratislavu značne zlepší a okrášli.

Galéria

  • Zdroj: Vydrica Development
  • Zdroj: Vydrica Development
  • Zdroj: Vydrica Development
  • Zdroj: Vydrica Development
  • Zdroj: Vydrica Development
  • Zdroj: Vydrica Development
  • Zdroj: Vydrica Development

Súvisiace články

Vydrica spustila predaj bytov

09.06.2020 10:20:00 Adrian Gubčo

Na nábreží Dunaja v centre Bratislavy postupuje príprava výstavby projektu Vydrica, ktorú nezastavila ani pandémia koronavírusu COVID-19. Podľa developera Vydrica Development táto výrazne neovplyvnila ani predaj bytov pre prvých záujemcov. Investor teraz spúšťa predaj všetkých zvyšných rezidencií a odhaľuje ponuku obchodných priestorov, ktoré majú byť súčasťou rozšíreného bratislavského Korza.

Čítať viac

Vydrica vyvoláva opäť kontroverzie

21.05.2020 17:30:00 Adrian Gubčo

Prípravné práce pred výstavbou novej Vydrice prebiehajú už niekoľko mesiacov, s čím súvisia masívne úpravy svahov hradného kopca. Pre mnohých ľudí ide o šokujúci pohľad, pričom sa ozývajú hlasy, že developer Vydrica Development devastuje historické prostredie. Ten však vysvetľuje, že to nie je pravda, práve naopak, všetky nálezy budú zaznamenané a čiastočne do novej Vydrice aj zapracované.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Známe sú výsledky ďalšej architektonickej súťaže: takto bude vyzerať Komenského námestie podľa návrhu štúdia @totalstudio.eu

Results of another architectural competition were revealed: this is the future look of Komenského sq by Totalstudio.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #square #publicspace #park #urbanism #city #architecture #competition #sutaz
Spoločnosť Unimed Pharma si v Rači vybuduje novú centrálu.

Unimed Pharma will build its new HQ in Rača.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #office #work #hq #headquarters #architecture #modernarchitecture #contemporaryarchitecture #expoline #cubedesign #raca #rača
V Dúbravke bola dokončená druhá etapa príjemného projektu Pekná Vyhliadka, v rámci ktorého vznikol aj príťažlivý verejný priestor s vybavenosťou.

In Dúbravka, a lovely new development called Pekná Vyhliadka (Pleasant View) was completed, containing attractive public space and retail section.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #peknavyhliadka #dubravka #architecture #modernarchitecture #contemporaryarchitecture @archikod
Pred Stanicou Nivy bola dokončená nová trolejbusová trať. 

New trolleybus track in front of Stanica Nivy.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #stanicanivy #novenivy #nivy  #street #city #downtown #architecture #modernarchitecture #publicspace #urbanism @hbreavis @sieberttalas
Tento týždeň sme videli novú podobu električkovej trate v Rači a otvorenie prvej časti parku v Sky Parku. V Petržalke sa robí Územný plán zóny Kapitulské pole, kde môže žiť vyše 8-tisíc ľudí, development napreduje v Záhorskej Bystrici aj v downtowne. Bratislava sa mení každým dňom.

This week we have seen the new look of tramway track in Rača and opening of the first part of park in Sky Park. In Petržalka, masterplan for Kapitulské pole area with potential population of 8k residents is being made and development is advancing in Záhorská Bystrica as well as in downtown. Bratislava is changing every day.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #skypark #highrise #tower #city #downtown #petrzalka #architecture #modernarchitecture #raca #zahorskabystrica
Elegantný Ganz House má stavebné povolenie a už o niekoľko rokov dotvorí rozvíjajúcu sa zónu @euroveacity

Elegant Ganz House received construction permit and in a few years it will become a vital part of Eurovea City neighborhood.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #riverfront #downtown #city #architecture #modernarchitecture @jtre_sk @compassarchitekti
Pozrieť viac

YouTube