Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 04.04.2019 12:00

Vydrica odhaľuje ďalšie detaily

Uplynulé dni patria odhaleniu prvých informácií o projekte Vydrica, ktorý vznikne v jednej z najdôležitejších lokalít v Bratislave, priamo v dotyku s historickým jadrom mesta, areálom Bratislavského hradu a na dunajskom nábreží. Developmentu je preto oprávnene venovaná náležitá pozornosť.

Article Big

Stromy budú sadené už dospelé. Zdroj: Vydrica Development

Bližšie informácie prezradili na dnešnej tlačovej konferencii zástupcovia spoločností Lucron a Vydrica a.s., vrátane majiteľa Lucronu, Erica Luxa, spoločne so zástupcom architektov, Jurajom Benetinom z kancelárie Compass, a urbanistom Petrom Gerom. Zúčastnení sa zhodli na konštatovaní, že ide pre všetky zúčastnené strany o mimoriadny projekt.

Ako v úvode uviedol Eric Lux, Vydricu vníma ako osobný a do istej miery vlajkový projekt pre spoločnosť, na čo nadviazal Peter Struhár z Vydrica, a.s., ktorý pripomenul, že projekt je v príprave už 12 rokov, počas ktorých sa vyvinul do dnešnej podoby. Slovenské tímy boli oslovené schválne a uprednostnené pred zahraničnými architektmi, keďže prioritou bolo dôverné poznanie lokality, identity a histórie pred architektonickou extravaganciou.

Na developerov nadviazal Peter Gero, ktorý považuje súčasnú dobu za ideálnu pre scelenie mesta, keďže nielen developer, ale aj mesto a obyvatelia sa so zvyšujúcim záujmom pozerajú na spôsoby, ako odstrániť urbanistickú ranu v podobe dopravnej komunikácie a zanedbaného územia v tesnej blízkosti centra.

Najviac o projekte prezradil Juraj Benetin, ktorý vysvetlil základné princípy návrhu. Tieto som predstavil už vo včerajšom článku, teraz len doplním určité upresnenia.

 

Nový Oeserov rad. Zdroj: Vydrica Development

 

Formovanie projektu, hoci vychádzal z ÚPZ Podhradie, bolo založené na postupe, v rámci ktorého si architekti a urbanisti najprv predstavili aktivity, ktoré by mohli v jednotlivých častiach projektu prebiehať a formu, ako by mohli vyzerať. Na základe toho dokázali pracovať s priestorom a návrhom tak, aby vznikla scénická štvrť, ktorá pre všetky tieto idey poskytuje ideálne miesto. Aj na základe toho sa dospelo k tomu, že nie sú ani tak potrebné repliky, ale hlavne vhodná mierka a ľudský prístup.

Každopádne, projekt neostane bez odkazov na históriu. Okrem zachovania Vodnej veže, ľadových jám či Kempelenovho vodovodu chce developer integrovať aj prípadné archeologické nálezy a reinterpretovať pôvodnú materialitu. Ak sa za históriu lokality považuje Subclub, tak aj toto je riešené, pričom klub dostane nový vstup, hoci samotná prevádzka závisí od jeho majiteľa, ktorým Vydrica Development nie je.

Po včerajšom odhalení projektu sa objavila obava, že pôjde o veľmi exkluzívnu štvrť, čomu chcú developeri predísť tým, že celý verejný priestor bude otvorený, bude obsahovať verejné funkcie – pravdepodobne galériu vo Vodnej veži – a kultúrnu ponuku v podobe „umeleckej uličky“. Zároveň bude Vydrica miestom bezbariérového prístupu na Bratislavský hrad vďaka pozemnej lanovke či výťahu (funicular).

 

Obava, či bude v lokalite dosť zelene, je bezpredmetná, má vzniknúť niekoľko parčíkov a v rámci ulíc sa nasadia už veľké stromy. Parčík na vizualizácii vznikne medzi Vydricou a Kúriami a bude tu aj stanica funicularu. Zdroj: Vydrica Development

 

Architekti aj developeri vyjadrili vôľu projekt lepšie prepojiť s mestom, najmä prostredníctvom podmostia Mostu SNP. Ako však pripomenul Juraj Benetin, ide najmä o kompetenciu mesta, ktoré pripravuje medzinárodnú architektonickú súťaž na preriešenie územia. Na meste je taktiež zmena organizácie dopravy a umiestnenie integrovanej (električky + autobusy) zastávky pred Vodnou vežou, toto je však údajne s Dopravným podnikom už predrokované.

Výstavba projektu by sa mala naštartovať tento rok, developer už požiadal o udelenie stavebného povolenia, prvé prípravné práce by sa mali spustiť ešte v tomto kvartáli. Prvá fáza, ktorá vznikne v priestore medzi Kúriami a Vodnou vežou, by mala byť dokončená v 2Q 2022, druhá od Vodnej veže po Zámocké schody v 2Q 2023 a tretia fáza, tvorená dvojicou domov v dotyku so zástavbou pri Zámockých schodoch, ktoré sú závislé od koncepcie riešenia podmostia, v 2Q 2024. Náklady na projekt predstavujú 200 miliónov eur.

 

Vydricou sa konečne prepoja rozčesnuté časti centra mesta. Zdroj: Vydrica Development

 

Už čoskoro by tak Bratislava mohla prísť o najvýraznejšiu jazvu v rámci mestskej zástavby a získať rozšírenie centra mesta, ktoré vďaka dopravnému režimu – prakticky kompletne pešia zóna – vytvorí jednu z najväčších kontinuálnych pedestrianizovaných zón v Európe. Bonusom má byť vytvorenie nových scénických pohľadov na mesto, rozšírenie kultúrnej ponuky, zlepšenie prístupu na Hrad a predovšetkým skompaktnenie nábreží a mesta ako takého.

Aj vďaka tomuto sa môže Bratislava čoskoro výrazne pohnúť k lepšiemu a funkčnejšiemu mestu. Developer zatiaľ sľubuje tú najvyššiu kvalitu a z jeho doterajších realizácií nie je dôvod pochybovať o tom, že by vzniklo niečo, čo by sa výrazne od predstaveného konceptu líšilo. Nová Vydrica tak môže byť vzorovým mestským projektom, ktorý Bratislavu značne zlepší a okrášli.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Vydrica Development
  • Zdroj: Vydrica Development
  • Zdroj: Vydrica Development
  • Zdroj: Vydrica Development
  • Zdroj: Vydrica Development
  • Zdroj: Vydrica Development
  • Zdroj: Vydrica Development

Súvisiace články

Do predaja ide ďalší dom vo Vydrici, ceny presahujú aj 10-tisíc eur za meter štvorcový

19.11.2021 12:53:43 Adrian Gubčo

Stavebné práce na projekte Vydrica sa po prípravnej fáze postupne rozbiehajú a už čoskoro začnú pod Bratislavským hradom rásť prvé domy. Pri tejto príležitosti nasadil developer, spoločnosť Vydrica Development, do predaja byty v ďalšej bytovke. Cenou za meter štvorcový by mali patriť k najdrahším v Bratislave, pričom niektoré z nich prekonali aj „čarovnú“ hranicu 10-tisíc eur za meter štvorcový.

Čítať viac

Ďalšie novinky zo Žižkovej: Vydrica a Stengl Campus sa pripravujú na výstavbu, dokončuje sa nová bytovka

29.10.2021 17:56:16 Adrian Gubčo

Žižkova ulica v bratislavskom Podhradí patrí k najviac sa meniacim uliciam v meste. Prvou radikálnou úpravou jej charakteru bol vznik projektu Zuckermandel od J&T Real Estate. Už nejakú dobu sa na jej východnom okraji pracuje na príprave vzniku Vydrice. Medzičasom, v jej strednej časti by malo čoskoro vzniknúť nové sídlo firmy Stengl a dokončuje sa tu aj bytový dom pre zahraničné zastupiteľstvo.

Čítať viac

Stavebné povolenie pre prvú etapu Vydrice je právoplatné

22.07.2021 13:23:03 Adrian Gubčo

Už v najbližších týždňoch až mesiacoch by mohli začať rásť prvé budovy v dlhoočakávanom projekte Vydrica. Zámer obnovy mestskej štruktúry v kľúčovej polohe v bratislavskom Podhradí čakal na zisk stavebného povolenia a jeho správoplatnenie 16 mesiacov. V prvej etape by sa mal vyplniť priestor medzi Žižkovou ulicou a Vodnou vežou.

Čítať viac

Výstavba Vydrice sa môže konečne spustiť

17.06.2021 14:30:16 Adrian Gubčo

Jeden z najdôležitejších aktuálnych projektov v Bratislave môže konečne odštartovať riadnu výstavbu. Vydrica, polyfunkčný súbor na asi najviac exponovanom pozemku v krajine, je v príprave už dlhšiu dobu, počas ktorej bol odhalený svah hradného kopca. Realizácia nových budov sa však nezačala, keďže projektu stále chýbalo stavebné povolenie. To obdržalo až v posledných dňoch.

Čítať viac

Ako ďalej s Vydricou?

24.02.2021 16:20:00 Adrian Gubčo

ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ O VYJADRENIA DEVELOPERA Keď bola v apríli 2019 odhalená podoba novej Vydrice, spoločnosť Vydrica Development, ktorého súčasťou je aj developer Lucron, predpokladala, že výstavbu spustí v dohľadnej dobe a v druhom kvartáli roku 2022 už bude dokončená prvá etapa. Teraz je začiatok roka 2021 a zatiaľ stále prebiehajú len prípravné práce. Čo sa v bratislavskom podhradí deje?

Čítať viac

Hlavné mesto podpísalo Memorandum o spolupráci pri projekte Vydrice

23.10.2020 11:02:04 Adrian Gubčo

Bratislavskí poslanci na ostatnom Mestskom zastupiteľstve rozhodli o odpredaji dvojice mestských pozemkov v prospech spoločnosti Vydrica Development, ktorá v danom území pripravuje výstavbu novej Vydrice. Okrem predaja bolo s investorom podpísané memorandum, kde sa developer zaväzuje k určitým úpravám v prospech vysokej kvality projektu.

Čítať viac

Vydrica spustila predaj bytov

09.06.2020 10:20:00 Adrian Gubčo

Na nábreží Dunaja v centre Bratislavy postupuje príprava výstavby projektu Vydrica, ktorú nezastavila ani pandémia koronavírusu COVID-19. Podľa developera Vydrica Development táto výrazne neovplyvnila ani predaj bytov pre prvých záujemcov. Investor teraz spúšťa predaj všetkých zvyšných rezidencií a odhaľuje ponuku obchodných priestorov, ktoré majú byť súčasťou rozšíreného bratislavského Korza.

Čítať viac

Vydrica vyvoláva opäť kontroverzie

21.05.2020 17:30:00 Adrian Gubčo

Prípravné práce pred výstavbou novej Vydrice prebiehajú už niekoľko mesiacov, s čím súvisia masívne úpravy svahov hradného kopca. Pre mnohých ľudí ide o šokujúci pohľad, pričom sa ozývajú hlasy, že developer Vydrica Development devastuje historické prostredie. Ten však vysvetľuje, že to nie je pravda, práve naopak, všetky nálezy budú zaznamenané a čiastočne do novej Vydrice aj zapracované.

Čítať viac

Vydrica pokračuje v prípravných prácach aj napriek pandémii

25.03.2020 11:10:00 Adrian Gubčo

Pandémia koronavírusu sa pravdepodobne najviac dotkne najmä projektov, ktorých realizácia sa ešte nespustila alebo sa len spúšťa. Jedným z takých – a zároveň najočakávanejších – je Vydrica, kde už prebiehajú terénne práce, na ktoré nadviaže výstavba, ktorá má obnoviť život v tradičnej bratislavskej lokalite. Nateraz sa však zdá, že realizácia developmentu by sa narušiť nemala.

Čítať viac

Vydrica spúšťa predaj prvých bytov, ide o najdrahší projekt v Bratislave

28.11.2019 08:30:00 Adrian Gubčo

Vydrica, jeden z najvýznamnejších aktuálnych projektov v Bratislave, v rámci ktorého sa obnovuje zástavba na mieste rovnomennej historickej štvrte, je už nejakú dobu v štádiu prípravných prác. Už dlhšie sa otvorene hovorilo o tom, že pôjde o jeden z najdrahších projektov v metropole. So spustením predaja pre prvých záujemcov o bývanie sa tieto slová potvrdzujú.

Čítať viac

Vydrica napreduje v príprave, čoskoro pribudne aj prezentačné centrum

11.11.2019 09:53:00 Adrian Gubčo

Príprava projektu Vydrica, spojená s masívnymi zemnými prácami na exponovanom pozemku priamo v Podhradí, postupuje a prináša mnoho prekvapených reakcií. Rozsah prác je totiž mimoriadny a pre časť verejnosti šokujúci. Developer Vydrica Development však upozorňuje, že ide o normálnu vec a pre zlepšenie informovanosti o projekte pripravuje prezentačné centrum.

Čítať viac

Výstavba Vydrice sa rozbieha

17.09.2019 11:20:00 Adrian Gubčo

Realizácia projektu Vydrica sa postupne začína rozbiehať. Na pozemku v exponovanej polohe priamo na nábreží Dunaja pod Bratislavským hradom už prebiehajú zemné práce, ktoré jednoznačne signalizujú, že Hlavné mesto čoskoro obnoví svoje Podhradie. Developerom projektu je spoločnosť Vydrica Development.

Čítať viac

Príprava Vydrice sa spustila

20.08.2019 10:43:00 Adrian Gubčo

Jeden z najvýznamnejších projektov v Bratislave sa rozbieha. V super-exponovanej lokalite pod Bratislavským hradom sa spustili prípravné práce pre prvú časť novej štvrte Vydrica, ktorá má prepojiť nábrežie s historickým jadrom a obnoviť tak zaniknutú urbanistickú štruktúru, ktorá tu existovala niekoľko storočí. Developerom je spoločnosť Vydrica Development.

Čítať viac

Prípravné práce na Vydrici sa čoskoro spustia

23.05.2019 08:35:00 Adrian Gubčo

Projekt Vydrica, ktorý prinesie obnovenie mestskej štvrte pod Bratislavským hradom, sa blíži k realite. Už čoskoro by sa v tejto extrémne exponovanej lokalite mali spustiť prvé práce na príprave územia pre ďalšie etapy výstavby, developer Vydrica Development totiž obdržal stavebné povolenie na hrubé terénne úpravy pozemku.

Čítať viac

Projekt Vydrica sa odhaľuje, Bratislava opäť získa svoje Podhradie

03.04.2019 17:00:00 Adrian Gubčo

Po desaťročiach čakania sa definitívne odhaľuje podoba prvej fázy budúcej Vydrice, ktorá vznikne na mieste v minulosti zaniknutej štvrte a vytvorí tak dôležité pokračovanie historického centra mesta západným smerom. Prvé oficiálne informácie a vizuály dnes predstavili zástupcovia spoločností Lucron a Vydrica Development pred poslancami Hlavného mesta.

Čítať viac

Čo čakať od novej Vydrice?

27.11.2018 14:30:00 Adrian Gubčo

Pomaly sa blíži odhalenie jedného z najvýznamnejšíc projektov v Bratislave – novej Vydrice, ktorá vráti život na miesto, kde niekoľko storočí vznikala mestská štvrť, aby bola kompletne zrovnaná so zemou v druhej polovici 20. storočia. Čo v tejto chvíli vieme a ako sa to odrazí na podobe Vydrice?

Čítať viac

Bolo podané odvolanie voči vyhláseniu estakád Mosta SNP za Národnú kultúrnu pamiatku

08.06.2018 16:20:00 Adrian Gubčo

Na víkend ešte jedna dobrá správa: Portál Bratislava24.sk informuje, že voči vyhláseniu Mosta SNP za Národnú kultúrnu pamiatku, konkrétne jeho estakád, boli podané odvolania zo strany Magistrátu Bratislavy - hlavného mesta SR, mestskej časti Staré Mesto a spoločnosti Vydrica, a.s.

Čítať viac

Vydrica bližšie k realizácii

16.02.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Zdá sa, že dlhé roky spiaci projekt Vydrice sa hýbe dopredu. Ako informovali Hospodárske noviny, potvrdila sa staršia informácia o vstupe developera Lucron do projektu, ktorého cieľom je vrátiť život na miesto, kde sa kedysi nachádzala historická bratislavská štvrť, ktorá zanikla v 60-tych rokoch 20. storočia, aby uvoľnila miesto výstavbe Mostu SNP a nového sídliska.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube