YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 25.07.2018 11:35

Na návšteve v Urban Residence (17.7.2018)

Prvé časti projektu Urban Residence na Račianskej ulici sú už tesne pred dokončením.Keď bol tento prevažne rezidenčný development od Lucronu prvýkrát predstavený, napísal som, že môže ísť o jeden z najlepších nových projektov v meste. Potvrdzuje sa to?

Na úvod treba povedať, že Urban Residence vznikol na brownfielde, v oblasti, kde sa kedysi nachádzali priemyselné haly a podniky, ktorých relikty tu dodnes prežívajú, napriek tomu, že na druhej strane Račianskej ulice je štandardná mestská zástavba. Urban Residence tak obnovením juhovýchodnej strany ulice prispieva k jej humanizácii a zaľudneniu vhodným spôsobom.

Na základe urbanistického konceptu od kancelárie Šujan-Štassel vzniká dvojica sedem- až deväťpodlažných doskových domov, ktoré medzi sebou zvierajú zelený vnútroblok. Táto kompozícia bude ešte doplnená jedným bodovým dvanásťpodlažným objektom. Po všetkých stranách tak príde k nadviazaniu na okolitú rezidenčnú zástavbu. Architektom projektu sa stala kancelária Compass Architekti.

Samotné domy sú rozčlenené do štyroch blokov - od Račianskej vznikli alebo vznikajú AI a AII, od železničnej trate B, v dotyku so Škultétyho zatiaľ nerozastavaný blok C. Celkovo by malo vzniknúť okolo 438 bytov, viac ako 3,3-tisíca štvorcových metrov obchodných plôch a projekt bude obslúžený viac ako 460 parkovacími miestami. Objekt AI so 108 bytmi sa už čoskoro bude kolaudovať, AII so 102 bytmi, ktoré sú však do veľkej miery v zmysle požiadavok územného plánu klasifikované ako apartmány, by sa malo kolaudovať v septembri, budova B začiatkom budúceho roka. Výstavba objektu C sa začína na jeseň a hotová by mala byť v roku 2020.

V rámci návštevy som navštívil tri byty, z toho dva vzorové, ktoré boli prezentované aj v rámci nedávneho Dňa otvorených dverí na stavbe.

Prvý z nich bol 2,5-izbový apartmán B310 s celkovou výmerou 57,36 metrov štvorcových. Vďaka kvalitnému architektonickému riešeniu od Juraj Tesak Architekti sa podarilo z bytu spraviť plnohodnotný trojizbák. Typický štandard zahŕňa napríklad laminátové parkety, plastové okná s izolačným trojsklom, predpríprava na klimatizáciu je súčasťou nadštandardu. V prípade okien však treba povedať, že hluk izolujú skutočne veľmi dobre, napriek orientácii na rušnú Račiansku ulicu ju nebolo prakticky počuť. Toaleta bola v tomto byte spojená s kúpeľňou.

Druhým navštíveným bytom bol Apartmán B305, dvojizbový, s výmerou 56 metrov štvorcových. Tento byt bol priestorovo veľkorysejší a orientovaný do dvora. Byty s touto orientáciou sa vo všeobecnosti predávali lepšie. Byt samotný však pôsobil príjemne, autorom interiéru bola Miroslava Gašparová z COMPASS ARCHITEKTI. Opäť však absentovala oddelená toaleta.

Posledným z navštívených bytov bol jednoizbový apartmán B307 s 28,58 metrami štvorcovými. Hoci ide o komorný rozsah, pre mestského človeka, ktorý hľadá predovšetkým dostupnosť služieb a berie byt len ako dočasnú zastávku, by mohlo ísť o vhodnú voľbu.

Urban Residence totiž potvrdzuje svoj názov v tomto smere - hoci napríklad oproti susednému projektu Pri Mýte nevyniká v dispozíciách či riešeniach a pri niektorých bytoch bude potrebné s priestorom narábať kreatívne, ideálne s pomocou dobrého interiérového architekta, rozhodne vyniká v rozsahu retailu a služieb, ktoré poskytne. Aktuálne má developer okrem už potvrdeného remeselného mäsiarstva a pekárne predbežne potvrdenú prítomnosť menšieho supermarketu, banky, lekárne, drogérie, farmárskeho obchodu, ale aj ambulancie lekára či beauty salón. Developer si tu zriadi aj vlastný showroom.

Okrem bývania a služieb je súčasťou komplexu aj vnútorný park, ktorý už vzniká a vytvorí príjemné a pokojné prostredie vo vnútrobloku, čo ocenia najmä rodiny s deťmi, ale aj obyvatelia okolia, ktorí získajú ďalšiu plochu upravenej zelene. V budúcnosti existuje možnosť prepojenia parčíku v Urban Residence s plochou, ktorá by mala vzniknúť medzi aktuálne dokončenou časťou Pri Mýte a plánovanou treťou fázou - vznikol by tak pomerne dlhý líniový park, vhodný pendant k rušnému uličnému priestoru Račianskej. Autorom parku v Urban Residence je Ateliér Divo.

Vo výsledku tak vznikol vyvážený projekt, ktorý do veľkej miery potvrdil moje očakávanie, resp. vieru, že pôjde o mimoriadne kvalitný vstup do prostredia a jeden z najlepších v Bratislave. Územie dobre doplní funkčne, mierkou aj architektúrou, kde sa pamätalo na to, aby od Račianskej nevznikla jedna dlhá monolitická stena. Developer zainvestoval do cyklotrasy, ktorá vytvorí ďalší kúsok postupne vznikajúcej Račianskej cykloradiály, alebo do polopodzemných kontajnerov, takže sa tu nebude šíriť zápach. Na kvalitu projektu pravdepodobne reagujú aj klienti, developer má predaných asi 80% bytov.

Urban Residence sa tak ukazuje ako jeden zo vzorových projektov. Je zároveň prísľubom, že ak developer venoval toľko pozornosti projektu na okraji centra mesta, v prípade iného pripravovaného projektu - Vydrice v úplnom jadre - bude táto pozornosť ešte znásobená. Možno tak očakávať mimoriadne zaujímavú budúcnosť pre jednu z najzásadnejších nezastavaných lokalít v celej metropole, ak nie úplne najzásadnejšiu.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

 • Urban Residence z Račianskej ulice.
 • Architekti opticky rozčlenili fasádu, aby potlačili jej monolitický výraz.
 • Pohľad z dvora.
 • Budova B.
 • Dokončená by mala byť na začiatku budúceho roka.
 • Pohľad z Filiálky.
 • Pozemok, na ktorom začne na jeseň rásť budova C.
 • Apartmán B310.
 • Apartmán B310.
 • Apartmán B310.
 • Výhľad z Apartmánu B310. Napriek tomu, že Račianska je veľmi rušná, pri zatvorenom okne ju prakticky nepočuť.
 • Apartmán B305.
 • Apartmán B305.
 • Apartmán B307.
 • Spoločné priestory sú zariadené jednoducho, výhodou je však prítomnosť až dvoch audiovrátnikov - pri vchode do budovy a pri vchode na chodbu.
 • Vznikajúci parčík.
 • Vznikajúci parčík.
 • Vznikajúci parčík a nástupný priestor - piazzeta.
 • Pohľadu dominuje Ubytovacie zariadenie Hviezda -
 • Časť parku pri objekte AII sa zrealizuje postupne s dokončovaním ďalších častí projektu.
 • Park je s ulicou prepojený dvojicou pasáží.
 • Obchodné prevádzky sú orientované do Račianskej ulice, kde vznikla aj obojsmerná cyklotrasa.
 • Polopodzemné kontajnery.
 • Zdroj: Lucron

Súvisiace články

Kus dobrého mesta. Urban Residence je príkladom pre bratislavské projekty (VIDEO)

07.11.2022 18:04:00 Adrian Gubčo

Developeri mnohokrát dávajú svojim projektom ľúbivé mená, ktoré však nemajú s realitou spoločné skoro nič. Výnimky sú o to potešiteľnejšie. Jednou z nich je Urban Residence od Lucronu, veľký polyfunkčný súbor pri Račianskej ulici. Vo viacerých ohľadoch ide o príkladný projekt, ktorý výborne zužitkoval plochu, na ktorej sa nachádza.

Čítať viac

Park pri Urban Residence je otvorený

31.03.2022 17:28:33 Adrian Gubčo

Developer Lucron v spolupráci s mestskou časťou Bratislava – Nové Mesto odovzdal do užívania nový park v susedstve polyfunkčného projektu Urban Residence. Ide o bodku za výstavbou celého projektu, ktorý premenil brownfield na živú súčasť mesta s bývaním, vybavenosťou a verejnými priestormi. Nový park je určený pre rodiny, psíčkarov, športovcov a obsahuje aj prvky pre hendikepované deti.

Čítať viac

Projekt Urban Residence je definitívne dokončený, nový park si na otvorenie ešte počká

25.01.2022 13:16:14 Adrian Gubčo

V uplynulých týždňoch bola dokončením poslednej budovy C ukončená výstavba polyfunkčného komplexu Urban Residence od developera Lucron. Na pozemku, ktorý sa uvoľnil po asanácii staršej priemyselnej zástavby, vznikol komplex architektonicky dobre riešených bytových domov s aktívnym prízemím a príjemnou úpravou exteriérových priestranstiev. Na sprístupnenie čaká už len nový park medzi projektom a Filiálkou.

Čítať viac

Výstavba Urban Residence sa chýli k záveru, vzniká aj nový park

26.04.2021 12:05:00 Adrian Gubčo

Developer Lucron sa blíži k zavŕšeniu viac ako štyri roky trvajúcej výstavby projektu Urban Resdience. V rámci developmentu bola vybudovaná štvorica nových objektov, medzi ktorými sa nachádza parkovo upravený verejný priestor. Bodkou má byť podľa developera park, vznikajúci medzi treťou etapou a areálom Filiálky, ktorý vzniká v spolupráci s mestskou časťou.

Čítať viac

Urban Residence je pred dokončením, v jeho susedstve vznikne nový parčík

08.01.2021 14:05:00 Adrian Gubčo

Jeden z väčších bratislavských projektov sa chýli k definitívnemu dokončeniu. Na obytnom súbore Urban Residence, ktorý zmenil bývalý brownfield na aktívnu súčasť mestskej zástavby, prebiehajú dokončovacie práce na záverečnej tretej etape. Developer Lucron sa navyše zaviazal, že pri budove zriadi aj menší parčík.

Čítať viac

Urban Residence sa blíži k dokončeniu

30.06.2020 11:21:25 Adrian Gubčo

Jeden z príkladných polyfunkčných developmentov v širšom centre mesta – Urban Residence v rozvojovej lokalite pozdĺž Račianskej ulice – bude čoskoro dokončený. Postupne sa začína odhaľovať fasáda tretej etapy, ktorá zavŕši premenu postindustriálneho pozemku na aktívnu súčasť metropoly. Developerom je Lucron Group.

Čítať viac

Posledná etapa Urban Residence rýchlo rastie a hlási úspešný predaj, príprava Pri Mýte zatiaľ stojí

04.02.2020 16:19:00 Adrian Gubčo

Projekt Urban Residence, naviazaný na Račiansku ulicu v Novom Meste, bude čoskoro dokončený. Posledná z troch etáp rastie a už v dohľadnej dobe dosiahne štádium hrubej stavby. Developerovi Lucron sa okrem toho darí vypredávať všetky jednotky. Na druhej strane, tretia etapa Pri Mýte od Penta Real Estate na kľúčové povolenia stále čaká.

Čítať viac

Druhá fáza Urban Residence je skolaudovaná

30.07.2019 09:30:00 Adrian Gubčo

Projekt Urban Residence dosiahol ďalší míľnik – po prvej etape, pozostávajúcej z dvoch častí (AI a AII), je skolaudovaná už aj druhá budova B. Vo výstavbe je ešte tretí objekt C, ktorý celý development od spoločnosti Lucron uzavrie a na mieste niekdajšej fabriky vytvorí atraktívne mestské prostredie.

Čítať viac

Druhá fáza Urban Residence je pred dokončením, tretia je už vo výstavbe

07.05.2019 09:55:00 Adrian Gubčo

Urban Residence patrí k rade projektov, ktoré rastú pozdĺž Račianskej ulice, na mieste, kde sa kedysi nachádzali priemyselné areály. Na začiatku 21. storočia však stopy po výrobe začali zanikať, aby uvoľnili priestor bývaniu a občianskej vybavenosti. Urban Residence ukazuje, ako by okolie Račianskej mohlo v budúcnosti vyzerať.

Čítať viac

Urban Residence dokončuje prvú etapu a spúšťa predaj v tretej

11.10.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Rezidenčný projekt Urban Residence na Račianskej ulici má prvú etapu tesne pred dokončením. Developer Lucron čaká na právoplatnosť kolaudačného rozhodnutia a medzičasom spúšťa predaj v poslednej, tretej etape projektu, ktorej výstavbu rozbehne približne o mesiac.

Čítať viac

Construction update: Urban Residence, 03.04.2018

09.04.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Pozdĺž Račianskej ulice, príp. v jej tesnej blízkosti, vyrastá mnoho projektov. K najzaujímavejším z nich patrí Urban Residence od developera Lucron.

Čítať viac

Construction update: Urban Residence, 23.8.2017

31.08.2017 09:30:00 Adrian Gubčo

Jeden z našich obľúbených projektov, Urban Residence od developera Lucron, podrástol. Na Račianskej ulici už stojí hrubá stavba prvej časti prvej budovy (A), vo veľmi krátkom čase dosiahne plnú výšku aj zvyšok prvej etapy. Výstavba druhej etapy je na úrovni terénu, harmonogram výstavby tretej etapy ešte predstavený nebol. 

Čítať viac

Construction update: Urban Residence, 03.04.2018

09.04.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Pozdĺž Račianskej ulice, príp. v jej tesnej blízkosti, vyrastá mnoho projektov. K najzaujímavejším z nich patrí Urban Residence od developera Lucron.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube