Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 25.07.2018 11:35

Na návšteve v Urban Residence (17.7.2018)

Prvé časti projektu Urban Residence na Račianskej ulici sú už tesne pred dokončením.Keď bol tento prevažne rezidenčný development od Lucronu prvýkrát predstavený, napísal som, že môže ísť o jeden z najlepších nových projektov v meste. Potvrdzuje sa to?

Article Big

Na úvod treba povedať, že Urban Residence vznikol na brownfielde, v oblasti, kde sa kedysi nachádzali priemyselné haly a podniky, ktorých relikty tu dodnes prežívajú, napriek tomu, že na druhej strane Račianskej ulice je štandardná mestská zástavba. Urban Residence tak obnovením juhovýchodnej strany ulice prispieva k jej humanizácii a zaľudneniu vhodným spôsobom.

Na základe urbanistického konceptu od kancelárie Šujan-Štassel vzniká dvojica sedem- až deväťpodlažných doskových domov, ktoré medzi sebou zvierajú zelený vnútroblok. Táto kompozícia bude ešte doplnená jedným bodovým dvanásťpodlažným objektom. Po všetkých stranách tak príde k nadviazaniu na okolitú rezidenčnú zástavbu. Architektom projektu sa stala kancelária Compass Architekti.

Samotné domy sú rozčlenené do štyroch blokov - od Račianskej vznikli alebo vznikajú AI a AII, od železničnej trate B, v dotyku so Škultétyho zatiaľ nerozastavaný blok C. Celkovo by malo vzniknúť okolo 438 bytov, viac ako 3,3-tisíca štvorcových metrov obchodných plôch a projekt bude obslúžený viac ako 460 parkovacími miestami. Objekt AI so 108 bytmi sa už čoskoro bude kolaudovať, AII so 102 bytmi, ktoré sú však do veľkej miery v zmysle požiadavok územného plánu klasifikované ako apartmány, by sa malo kolaudovať v septembri, budova B začiatkom budúceho roka. Výstavba objektu C sa začína na jeseň a hotová by mala byť v roku 2020.

V rámci návštevy som navštívil tri byty, z toho dva vzorové, ktoré boli prezentované aj v rámci nedávneho Dňa otvorených dverí na stavbe.

Prvý z nich bol 2,5-izbový apartmán B310 s celkovou výmerou 57,36 metrov štvorcových. Vďaka kvalitnému architektonickému riešeniu od Juraj Tesak Architekti sa podarilo z bytu spraviť plnohodnotný trojizbák. Typický štandard zahŕňa napríklad laminátové parkety, plastové okná s izolačným trojsklom, predpríprava na klimatizáciu je súčasťou nadštandardu. V prípade okien však treba povedať, že hluk izolujú skutočne veľmi dobre, napriek orientácii na rušnú Račiansku ulicu ju nebolo prakticky počuť. Toaleta bola v tomto byte spojená s kúpeľňou.

Druhým navštíveným bytom bol Apartmán B305, dvojizbový, s výmerou 56 metrov štvorcových. Tento byt bol priestorovo veľkorysejší a orientovaný do dvora. Byty s touto orientáciou sa vo všeobecnosti predávali lepšie. Byt samotný však pôsobil príjemne, autorom interiéru bola Miroslava Gašparová z COMPASS ARCHITEKTI. Opäť však absentovala oddelená toaleta.

Posledným z navštívených bytov bol jednoizbový apartmán B307 s 28,58 metrami štvorcovými. Hoci ide o komorný rozsah, pre mestského človeka, ktorý hľadá predovšetkým dostupnosť služieb a berie byt len ako dočasnú zastávku, by mohlo ísť o vhodnú voľbu.

Urban Residence totiž potvrdzuje svoj názov v tomto smere - hoci napríklad oproti susednému projektu Pri Mýte nevyniká v dispozíciách či riešeniach a pri niektorých bytoch bude potrebné s priestorom narábať kreatívne, ideálne s pomocou dobrého interiérového architekta, rozhodne vyniká v rozsahu retailu a služieb, ktoré poskytne. Aktuálne má developer okrem už potvrdeného remeselného mäsiarstva a pekárne predbežne potvrdenú prítomnosť menšieho supermarketu, banky, lekárne, drogérie, farmárskeho obchodu, ale aj ambulancie lekára či beauty salón. Developer si tu zriadi aj vlastný showroom.

Okrem bývania a služieb je súčasťou komplexu aj vnútorný park, ktorý už vzniká a vytvorí príjemné a pokojné prostredie vo vnútrobloku, čo ocenia najmä rodiny s deťmi, ale aj obyvatelia okolia, ktorí získajú ďalšiu plochu upravenej zelene. V budúcnosti existuje možnosť prepojenia parčíku v Urban Residence s plochou, ktorá by mala vzniknúť medzi aktuálne dokončenou časťou Pri Mýte a plánovanou treťou fázou - vznikol by tak pomerne dlhý líniový park, vhodný pendant k rušnému uličnému priestoru Račianskej. Autorom parku v Urban Residence je Ateliér Divo.

Vo výsledku tak vznikol vyvážený projekt, ktorý do veľkej miery potvrdil moje očakávanie, resp. vieru, že pôjde o mimoriadne kvalitný vstup do prostredia a jeden z najlepších v Bratislave. Územie dobre doplní funkčne, mierkou aj architektúrou, kde sa pamätalo na to, aby od Račianskej nevznikla jedna dlhá monolitická stena. Developer zainvestoval do cyklotrasy, ktorá vytvorí ďalší kúsok postupne vznikajúcej Račianskej cykloradiály, alebo do polopodzemných kontajnerov, takže sa tu nebude šíriť zápach. Na kvalitu projektu pravdepodobne reagujú aj klienti, developer má predaných asi 80% bytov.

Urban Residence sa tak ukazuje ako jeden zo vzorových projektov. Je zároveň prísľubom, že ak developer venoval toľko pozornosti projektu na okraji centra mesta, v prípade iného pripravovaného projektu - Vydrice v úplnom jadre - bude táto pozornosť ešte znásobená. Možno tak očakávať mimoriadne zaujímavú budúcnosť pre jednu z najzásadnejších nezastavaných lokalít v celej metropole, ak nie úplne najzásadnejšiu.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

 • Urban Residence z Račianskej ulice.
 • Architekti opticky rozčlenili fasádu, aby potlačili jej monolitický výraz.
 • Pohľad z dvora.
 • Budova B.
 • Dokončená by mala byť na začiatku budúceho roka.
 • Pohľad z Filiálky.
 • Pozemok, na ktorom začne na jeseň rásť budova C.
 • Apartmán B310.
 • Apartmán B310.
 • Apartmán B310.
 • Výhľad z Apartmánu B310. Napriek tomu, že Račianska je veľmi rušná, pri zatvorenom okne ju prakticky nepočuť.
 • Apartmán B305.
 • Apartmán B305.
 • Apartmán B307.
 • Spoločné priestory sú zariadené jednoducho, výhodou je však prítomnosť až dvoch audiovrátnikov - pri vchode do budovy a pri vchode na chodbu.
 • Vznikajúci parčík.
 • Vznikajúci parčík.
 • Vznikajúci parčík a nástupný priestor - piazzeta.
 • Pohľadu dominuje Ubytovacie zariadenie Hviezda -
 • Časť parku pri objekte AII sa zrealizuje postupne s dokončovaním ďalších častí projektu.
 • Park je s ulicou prepojený dvojicou pasáží.
 • Obchodné prevádzky sú orientované do Račianskej ulice, kde vznikla aj obojsmerná cyklotrasa.
 • Polopodzemné kontajnery.
 • Zdroj: Lucron

Súvisiace články

Výstavba Urban Residence sa chýli k záveru, vzniká aj nový park

26.04.2021 12:05:00 Adrian Gubčo

Developer Lucron sa blíži k zavŕšeniu viac ako štyri roky trvajúcej výstavby projektu Urban Resdience. V rámci developmentu bola vybudovaná štvorica nových objektov, medzi ktorými sa nachádza parkovo upravený verejný priestor. Bodkou má byť podľa developera park, vznikajúci medzi treťou etapou a areálom Filiálky, ktorý vzniká v spolupráci s mestskou časťou.

Čítať viac

Urban Residence je pred dokončením, v jeho susedstve vznikne nový parčík

08.01.2021 14:05:00 Adrian Gubčo

Jeden z väčších bratislavských projektov sa chýli k definitívnemu dokončeniu. Na obytnom súbore Urban Residence, ktorý zmenil bývalý brownfield na aktívnu súčasť mestskej zástavby, prebiehajú dokončovacie práce na záverečnej tretej etape. Developer Lucron sa navyše zaviazal, že pri budove zriadi aj menší parčík.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Ďalší park je v realizácii, tentokrát pod taktovkou developera Lucron v Urban Residence.

Another park is under construction. Developer is Lucron and the park is part of Urban Residence development.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #park #publicspace #greenery #verejnypriestor #urbanism #urbanResidence #architecture #contemporaryarchitecture

@compassarchitekti
Možné riešenie kauzy na Drotárskej? Murman Group navrhuje rekreačný areál a výletnú reštauráciu na mieste bývalej Pohody. 

Murman Group has proposed a new recreational area and restaurant instead of former Pohoda Park.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #reconstruction #leisure #recreation #park #restaurant #horskypark
Nová vizualizácia Nového Istropolisu.

New render of New Istropolis.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #office #work #city #urbanism #culture #congress #mice #trnavskemyto #architecture #contemporaryarchitecture #istropolis #novyistropolis

@immocap.sk @kcap.eu @playtime.barcelona
Hlavné mesto plánuje upraviť priestor pred Novou tržnicou, pribudne tu pätica veľkých stromov. Dokončenie projektu je plánované ešte v máji tohto roku.

City of Bratislava intends to revitalize the public space before Nová tržnica (New market). Five big trees will be planted. Project should be completed by the end of May.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #publicspace #greenery #verejnypriestor #trnavskemyto #architecture #design
Stavebná fakulta STU postupne získava novú podobu.

Faculty of Civil Engineering of STU is getting new look.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #stu #school #university #science #reconstruction #architecture #modernarchitecture #modernism
Prvý bratislavský mrakodrap rastie a spolu s ním aj celý projekt Eurovea II.

First Bratislava skyscraper rises as well as Eurovea II development.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #euroveaTower #tower #highrise #skyscraper #city #downtown #riverfront #architecture #contemporaryarchitecture

@jtre_sk
Pozrieť viac

YouTube