Author photoAdrian Gubčo 30.08.2017 10:30

Odhaľuje sa budúcnosť Spilky v projekte Stein2

Po Blumentali, na ktorý sme sa pozreli v minulom článku, je Stein2 ďalším väčším projektom, meniacim okolie Račianskeho mýta. Rozsiahla premena niekdajšieho priemyselného areálu pivovaru na polyfunkčný blok s bývaním a kanceláriami developujú spoločnosti YIT Slovaka a AMW Development. Zároveň sa konečne odhalili zámery s budovou tzv. Spilky, ktorá sa ako jediná budova z pivovaru zachovala.

Zdroj: AMW Development

Zdroj: AMW Development

Spilka

Po dlhšom čakaní sa konečne odhalili detaily k Spilke, ktorá je najvýraznejším prvkom celého komplexu a národnou kultúrnou pamiatkou. Pre developera, ktorým je v tomto prípade AMW Development, tak išlo o zložitejšiu situáciu, keďže budovu musel zrekonštruovať, no zároveň tak, aby táto dávala ekonomický zmysel. 

Rozhodol sa preto pre konverziu na kancelársku budovu, v ktorej vznikne 1580 metrov štvorcových kancelárskych priestorov v štandarde A na piatich podlažiach, ktoré majú mať jedinečnú atmosféru aj vďaka svetlej výške podlaží až 6 metrov. Na prízemí by podľa všetkého mala vzniknúť gastronomická prevádzka s vlastným varením piva. Za projektom rekonštrukcie stojí kancelária Bouda a Masár (rovnako ako v prípade Pradiarne 1900). Dátum dokončenia rekonštrukcie nie je zatiaľ špecifikovaný. 

 

Zdroj: AMW Development

Construction update (23.8.2017):

Stavebné práce sú najviac pokročilé na kancelárskej časti, ktorá vzniká pod hlavičkou AMW Development, v prípade rezidenčnej časti na dvorovom objekte, teda prvej etapy projektu od YIT Slovakia. V prípade oboch častí sa finalizujú fasády a pracuje sa už predovšetkým v interiéri budov. Medzičasom, druhá etapa bytovej časti už má hotovú hrubú stavbu, tretia etapa rastie a je na úrovni tretieho nadzemného podlažia, pracuje sa na štvrtom. Zvyšné etapy projektu už majú pripravené podzemné podlažia, čiže výstavba môže začať veľmi rýchlo. 

Celkovo vznikne v nových častiach projektu 408 bytov, 9.500 metrov štvorcových kancelárii v štandarde A a certifikáciou LEED Gold a 900 štvorcových metrov retailu. Doteraz sa do ponuky dostalo 231 bytov (133 v prvej etape, 98 v druhej), voľných je ešte 47. Podľa našich informácii, spustenie predaja bytov v tretej etape sa chystá na najbližšie týždne. Za projektom obidvoch častí projektu stojí Ateliér Ivan Kubík, dokončenie kancelárskej budovy očakávame ešte v priebehu tohto roka, kolaudácia prvej etapy rezidencií sa predpokladá vo februári 2018, druhej etapy v apríli 2018. 

V prípade Steinu2 sa väčšiemu developerovi, ktorým je v tomto prípade YIT Slovakia, ukazuje ako výhodná spolupráca s iným developerom. Keďže YIT sa tradične sústredí na byty, zmysel to má predovšetkým v prípade budovania aj kancelárskych častí projektov.

K ďalším spoluprácam patrí kooperácia s Immocap-om na projekte Konopná v Prievoze a najnovšie sa šíriace náznaky o tom, že táto dvojica spoločností sa stala majiteľom komplexu Istropolis na Trnavskom mýte.

Dlhodobo zanedbaný areál sa do veľkej miery ukazuje ako neudržateľný, predpokladá sa teda, že ho čaká rozsiahlejšia premena. Ak k nej už má dojsť, kombináciu YIT a Immocap-u považujeme za jednu z najlepších možných alternatív, ktorá dáva určitú nádej, že aspoň niečo z hodnôt Istropolisu sa zachová aj do budúcnosti. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: AMW Development
  • Zdroj: AMW Development
  • Zdroj: AMW Development
  • Zdroj: AMW Development
  • Stein2 Offices
  • Stein2 Offices
  • Zdroj: YIT Slovakia

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube