Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 16.01.2019 10:30

Bratislava získa ďalšiu obnovenú industriálnu pamiatku

V Hlavnom meste už čoskoro pribudne ďalšia obnovená budova s priemyselnou minulosťou. Tzv. Spilka, súčasť pivovarníckeho komplexu Stein, začína už získavať finálny šat. Ide o súčasť rozsiahlejšieho developmentu Stein2, zahŕňajúceho byty a kancelárie.

Article Big

Spilka a nový Steinov dvor

Spilka, charakteristická svojou kupolou, bola kedysi súčasť rozsiahlejšieho komplexu, ktorý je dnes takmer kompletne nahradený projektom Stein2. Súbor stavieb vznikal postupne, za Národnú kultúrnu pamiatku však bol vyhlásený len jeden objekt – Spilka, oficiálne varňa so silom, ktorá pochádza z roku 1943.

Výroba v tomto pivovare trvala až do roku 2007, kedy bola odstavená a začalo sa hovoriť o transformácii areálu. Spoločnosť Orco však po vypuknutí krízy tvrdo narazila a pivovar musela nakoniec predať. Novým majiteľom sa v roku 2013 stala spoločnosť Dreamfield Property, ktorá si do spolupráce prizvala developera YIT Slovakia (vtedy YIT Reding). Kancelársku časť neskôr prebrala spoločnosť AMW Development. Developeri zvyšné objekty zrovnali so zemou.

Práve do kancelárskej časti patrí aj Spilka, ktorá sa ako jediná zachovala a dnes sa stáva platnou súčasťou polyfunkčného komplexu a zároveň jeho symbolom. Hoci sa spočiatku špekulovalo o jej možnej funkcii, nakoniec sa tu budú taktiež nachádzať kancelárie, na prízemí však podľa nepotvrdených informácií aj menší pivovar.

Budova ako taká poskytne 1.590 metrov štvorcových kancelárskych priestorov na piatich nadzemných podlažiach, pričom špecifická je konštrukčná výška – až 5,2 metrov na podlažie. V priestore sú zachované pôvodné nosné konštrukcie, čo mu dodáva špecifický výraz. Parkovanie je riešené v garáži Stein2 Offices (alebo po novom Steinerky), kde je 59 miest. Nakoľko je developer úspešný s prenájmom priestorov v tejto budove, nie je v tejto chvíli známe.

Napriek strate pôvodných objektov, čo však bolo vysoko pravdepodobne potrebné, najpodstatnejšia časť niekdajšieho pivovarníckeho komplexu sa zachovala a získala novú úroveň. Budova bude opäť výrazným symbolom nielen Steinu, ale aj celej lokality.

V tejto chvíli sa dokončuje fasáda orientovaná do Steinovho dvora, no pracuje sa aj na uličnej fasáde. Dokončená už je kupola, ktorá má opäť pôvodnú farebnosť, hoci podľa všetkého inú materialitu ako v minulosti. Celkové dokončenie obnovy možno očakávať v priebehu tohto roka. Autormi rekonštrukcie sú experti na obnovu pamiatok, Bouda Masár Architekti.

 

Kupola Spilky a evanjelický kostol od M.M. Harminca sú architektonickými symbolmi lokality

 

Pri bratislavskom industriále sme z minulosti navyknutí skôr na smutné správy, no nedávna minulosť priniesla viacero dobrých: v rekonštrukcii sú najvýznamnejšie priemyselné pamiatky, napríklad Pradiareň 1900 v rámci Zwirnu či Jurkovičova tepláreň v Sky Parku. Novej podoby by sa mali čoskoro dočkať aj tlačiarne Svornosť na Kominárskej či Dve sýpky v Jarovciach, aspoň čiastočne zachovaná by mohla ostať Smaltovňa v Petržalke.

Vo výsledku tak napriek výrazným stratám nie je bratislavská industriálna architektúra úplne odpísaná a mnohé z jej najkrajších a najlepších príkladov ostávajú zachované a nanovo využité. To pozitívne prispeje k obrazu metropoly, ktorá si aspoň do istej miery váži svoju históriu.

Na tento pozitívny trend treba nadviazať a zabezpečiť ochranu a nájsť nový život aj ďalším potenciálne vzácnym objektom, týkajúcich sa nielen industriálu, ale napríklad aj veľmi ohrozenej neskorej moderny. V tomto smere bue vybojovať ešte niekoľko ťažkých súbojov, najmä v prípade súboru obchodného domu Prior a Hotela Kyjev.

 

Viac o histórii Steinu tu. Fotografie z 13.1.2019.

Galéria

  • Pohľad zo Steinovho dvora
  • Pohľad zo Steinovho dvora
  • Kupola Spilky a evanjelický kostol od M.M. Harminca sú architektonickými symbolmi lokality
  • Pohľad z Legionárskej
  • Pohľad z Belehradskej
  • Pohľad z Legionárskej
  • Zdroj. AMW Development

Súvisiace články

Spilka v Steine2 dostala povolenie k užívaniu, čoskoro sa tu otvorí veľká piváreň

16.09.2020 09:00:00 Adrian Gubčo

V širšom centre mesta bola už pred časom dokončená rekonštrukcia ďalšej industriálnej pamiatky. Napriek tomu získali len teraz priestory v tzv. Spilke v projekte Stein2 Offices povolenie k užívaniu. Vďaka tomu tu bude už o niekoľko týždňov otvorená jedna z najväčších pivární v Bratislave.

Čítať viac

Spilka v Steine je dokončená, pozrite sa dovnútra

19.11.2019 17:15:18 Adrian Gubčo

Pivovar Stein patril k výrazným priemyselným areálom v širšom centre Bratislavy, no na začiatku 21. storočia sa výroba utlmila a komplex stavieb v lukratívnej lokalite začal chátrať. Dnes je všetko inak – väčšina pôvodných objektov bola asanovaná a nahradená novým developmentom. Zachovaná bola jedine budova Spilky, ktorá je pamiatkou a po masívnej rekonštrukcii, za ktorou stojí developer MiddleCap Group, sa čoskoro otvorí pre verejnosť.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

V Petržalke pri Sade Janka Kráľa sa rozbehla výstavba projektu Liget. Všetko nasvedčuje tomu, že tu vzniknú jedny z najluxusnejších bytov v Bratislave.

In Petržalka next to Sad Janka Kráľa park began the construction of Liget development. It seems that it will contain some of the most luxurious residences in Bratislava.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #petrzalka #petržalka #tower #highrise #park #liget #architecture #contemporaryarchitecture

@liget__novedejinybyvania @dzarchitekti
Lobby v zrekonštruovanej Pradiarni 1900.

Lobby in recently reconstructed Pradiareň 1900.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #pradiaren1900 #zwirn #office #work #city #architecture #historicalarchitecture #design #art

@yitslovakia
Od dnes od obeda sa spúšťa premávka na zmodernizovanej Dúbravsko-karloveskej radiále.

Service on the modernised tram track in Karlova Ves and Dúbravka will renewed today.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #tram #traffic #transportation #publictransport #city #urbanism #karlovaves #reconstruction #modernisation #riverfront #dubravka #infrastructure #vsco

@dpbratislava
Vo Vydrici boli potvrdené opatrenia, ktoré prispejú k vysokej kvalite projektu: pribudnú tak odkazy na minulosť, hodnotná zeleň a z Vodnej veže sa stane kultúrny priestor.

High-quality solutions in Vydrica are confirmed. New neighborhood will reflect history, it will be ecological and the developer will contribute to the reconstruction of Vodná veža, a historical monument which will become a cultural space.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #urban #urbanism #vydrica #oldbratislava #vydricadevelopment #lucron #architecture #contemporaryarchitecture #culture #publicspace

@compassarchitekti @vydrica.ba @markoandplacemakers
Nové zastávky na električkovej trati v Petržalke budú obsahovať integrované prístrešky so zelenými strechami a cykloinfraštruktúru v kodanskej kvalite.

New stops on proposed tramway track in Petržalka will contain green roofs and bike infrastructure of Copenhagen quality. 

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #tram #traffic #transportation #publictransport #city #urbanism #petrzalka #petržalka #elektricka #architecture #design #publicspace
V Nuppu pribudne už ôsma etapa. Obytný súbor na mieste bývalého brownfieldu má byť celý dokončený v roku 2025.

Eighth stage of Nuppu residential complex is revealed. Whole development should be completed in 2025.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #nuppu #architecture #contemporaryarchitecture

@yitslovakia
Pozrieť viac

YouTube