Author photoAdrian Gubčo 24.07.2019 10:40

Nová Matadorka odhaľuje definitívnu podobu

Jedným z najzaujímavejších projektov, pripravovaných v Bratislave, je plánovaná konverzia areálu Smaltovne v Petržalke na polyfunkčný projekt s bývaním, kanceláriami a obchodmi. Development od spoločnosti Nová Matadorka, a.s., teraz odhaľuje svoj finálny názov aj podobu, na základe ktorej možno konštatovať, že pôjde o vzorové splynutie starej a novej architektúry.

Zdroj: Compass

Zdroj: Compass

Objekt Smaltovne pochádza zo začiatku 20. storočia, keď vznikla ako súčasť podnikateľských aktivít rakúskeho podnikateľa Petra Westena. Architektom je Heinrich Zeiger, špecialista na priemyselné objekty, z ktorých sa veľká časť nachádza v Česku, kedysi jednej z najpriemyselnejších častí Európy. Na výstavbe spolupracoval s lokálnymi dodávateľmi.

Komplex Smaltovne pozostáva z trojice blokov. V prvom bloku boli prípravne surovín, ktoré sú dnes zateplené, no zachovávajú si pôvodný tvar. Druhý blok je tvorený halou na morenie s tzv. shedovými strechami, ktoré tvoria charakteristickú „zubatú“ strešnú krajinu. Tá prechádza do masívneho dvojhalia s elegantnou konštrukciou, kde sa vypaľoval smalt. Nakoniec, tretí blok je tvorený žihárňou, ktorá má podobnú shedovú strechu, súčasťou projektu však nie je (viac o Smaltovni tu).

Komplex nie je chránený ako Národná kultúrna pamiatka, napriek nesporným architektonickým a historickým hodnotám – ide o jediný zachovaný historický priemyselný súbor v Petržalke. Preto môže developer, ktorý do prostredia vstúpi, v podstate bez problémov asanovať existujúce objekty a na ich mieste vybudovať novostavby. Našťastie, nepôjde o prípad Novej Matadorky.

 

Pôvodné objekty budú z podstatnej časti zachované a prepojené s novým developmentom. Zdroj: Compass

 

Developer Nová Matadorka, a.s., sa pri návrhu svojho zámeru spojil s architektonickými kanceláriami Compass a Superatelier, ktoré si uvedomovali existujúcich hodnôt a využili ich pri dizajnovaní novej podoby areálu. Vďaka tomu vznikne projekt, ktorý vynikajúcim kompromisom spája pôvodné budovy s novými, a ktorý bude zásadnou súčasťou transformácie tejto časti Petržalky.

Projekt by mal vzniknúť postupne vo viacerých etapách. V prvej, nazvanej Stavba S (Smaltovňa) by malo byť transformované pôvodné dvojhalie, do ktorého bude šachovnicovo vložená pätica bytových domov s maximálne desiatimi nadzemnými podlažiami. Pôvodné čísla hovorili o 146 bytoch a apartmánoch, aktuálne čísla nie sú známe, keďže projekt prešiel určitým redizajnom.

Objekty hál budú do veľkej miery zachované a využité pre retail vo výmere takmer 500 metrov štvorcových a kancelárie na výmere približne 6,3-tisíc metrov štvorcových. Kľúčové zásahy budú spočívať vo vybudovaní dvojice „výrezov“ do západnej haly, kde vniknú mininámestia – piazzety. Haly budú okrem toho očividne podkopané, aby mohli vzniknúť podzemné garáže. Počet parkovacích miest je 493.

Developer hovorí, že v rámci projektu chce otvoriť aj nové koncepty bývania – pravdepodobne nájomné byty, čo doplní kanceláriami v kreatívnom prostredí či komunitným centrom.

Na prvú etapu bude nadväzovať druhá (Stavba M - Morenie), ktorej súčasťou bude výšková budova nad objektom haly na morenie. Podľa vizualizácii pôjde o rezidenčnú vežu s 29 nadzemnými podlažiami, ktorá sa bude otvárať do menšieho parku s pripomenkou industriálnej architektúry.

Okrem toho sa zdá, že developer využije aj objekty prípravní surovín, ktoré zakomponuje do nových budov západne od dvojhalia, čím vznikne nielen hlavná os developmentu s upokojenou dopravou, do ktorej sa bude otvárať občianska vybavenosť, ale aj príťažlivá ulička s takou silnou prítomnosťou historickej priemyselnej architektúry, že v celej Bratislave pravdepodobne nebude mať obdobu.

K druhej či tretej fáze však každopádne nie sú dostupné žiadne informácie. Prvá časť developmentu by mala mať momentálne ukončené posudzovanie EIA a žiadať o záväzné stanovisko od Hlavného mesta. Preto je zložité predvídať akékoľvek termíny, výstavba sa však vysoko pravdepodobne nezačne skôr ako v roku 2020.

 

Ulička medzi prvou a treťou etapou bude tvoriť hlavnú os projektu a koncentráciou industriálnej architektúry bude patriť k najpríťažlivejším v Bratislave. Zdroj: Compass 

 

Developer opakovane deklaruje, že jeho cieľom bolo zachovať maximum z industriálneho „genia-loci“ a preniesť ho do nového developmentu. Pre tieto účely sa, okrem iného, spojil s architektmi Miroslavom Beňákom a Veronikou Chládekovou, ktorí su aktívni v občianskom združení Čierne diery, mapujúcom (nielen) priemyselné pamiatky na Slovensku.  

Prezentované materiály nasvedčujú, že výzva zachovať históriu bola poňatá vážne a citlivo. Majiteľ pozemkov má pritom k dispozícii búracie povolenie, čiže takáto forma ústupku voči existujúcim hodnotám je mimoriadna – v prípade iných obnovovaných industriálnych budov v Bratislave ide zväčša o Národné kultúrne pamiatky, ktoré nemožno zbúrať.

Ak sa celý zámer vydarí, Petržalka získa jeden vynikajúci development, ktorý sa okamžite stane súčasťou budovania petržalskej identity a celú ju zatraktívni. Mestská časť, ktorej drvivá časť je tvorená uniformným sídliskom vybudovaným po asanácii pôvodnej obce, si totiž len postupne buduje svoj nový obraz, ktorý môže byť už čoskoro doplnený prítomnosťou jedinečného zachovaného a pretvoreného areálu, ktorý bude ohniskom mestského života – v Petržalke skôr unikátnym.

Zásadná bude ešte otázka, ako sa podarí tento development zladiť so susednými zámermi alebo realizáciami. Matadorka od VI Group už vzniká (pozrite si najnovší update), na susednom pozemku sa má čoskoro začať budovať Polyfunkčný komplex Matador od Metrostavu. Na tomto pracujú talentovaní architekti z kancelárie Pantograph, v prípade určitého redizajnu by mohol byť komplementárny k Novej Matadorke a vytvoriť tak naozaj komplexnú štvrť.

Každopádne sa zdá, že Petržalka kráča k celkom svetlej budúcnosti, keďže do nej postupne prichádzajú vysokokvalitné zámery spojené s poprednými architektonickými kanceláriami a najvýznamnejšími lokálnymi developermi. Dôležité bude nastavenie otvoreného prístupu, komunikácie a hľadania dialógu. Ako sa ukazuje aj v prípade Novej Matadorky, práve to môže viesť k výsledku, ktorý bude win-win situáciou takmer pre všetkých.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Compass
  • Zdroj: Compass
  • Zdroj: Compass
  • Zdroj: Compass
  • Zdroj: Compass
  • Zdroj: Compass

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube