Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 22.07.2019 10:45

Matadorka napreduje, po dokončení bude štvrtou najvyššou budovou Petržalky

Rezidenčný projekt Matadorka od developera VI Group sa stáva výraznou dominantou Petržalky, resp. časti západne od železničnej trate. Súbor pozostávajúci z podnože a veže je najväčším projektom developera a jednou z najnovších bratislavských výškových budov.

Article Big

Matadorka je jeden z prvých výrazných developmentov, ktoré menia niekdajšiu priemyselnú časť Petržalky. V blízkej budúcnosti sa očakáva radikálna transformácia celého územia až k štátnej hranici s Rakúskom, ktorá zmení dnes periférnu štvrť Kopčany na ďaleko atraktívnejšie miesto pre život a prácu. V rámci premeny zóny pravdepodobne vznikne aj celistvejšia oblasť koncentrácie výškových budov – tzv. cluster.

Matadorka bude výraznou súčasťou tohto clustra, ktorý sa dnes už formuje. S 29 podlažiami a výškou 85,2 metra by mala byť nateraz asi najvyššou budovou v tejto oblasti a štvrtou najvyššou v Petržalke, po Aupark Tower, Technopole a Inchebe. Trvácnosť tohto titulu s ohľadom na pripravovanú výstavbu v Novom Lide alebo v Centrálnom rozvojovom koridore pravdepodobne nebude dlhá, aj tak však pôjde o výrazný orientačný bod.

Budova sa aktuálne blíži k dosiahnutiu plnej výšky, do ktorej by malo ostávať ešte približne šesť podlaží. Podnož už vyzerá byť z exteriéru kompletne dokončená a prvé zásahy sú viditeľné aj v prípade okolitých priestranstiev. Ukončenie projektu ako celku však ešte nejakú dobu potrvá.

Developer tu ponúka 335 bytov a aprtmánov, od dvojizbových po štvorizbové. Voľných ostáva už len osemnásť jednotiek, predovšetkým trojizbových bytov na najvyšších podlažiach veže, medzi nimi viacero mezonetov. Štandard je skôr priemerný (hoci s pár nadštandardnými prvkami – napríklad podlahovým kúrením), súčasťou projektu je však viacero bytov s netradičnými dispozíciami, ktoré nemusí oceniť každý. Ako aj pri iných developmentoch od VI Group, nakoniec pri predaji prevážila cena, pričom s ohľadom na budúcnosť lokality sa môže hodnota bytov v Matadorke ešte zvýšiť.

Súčasťou projektu je občianska vybavenosť na prvom podlaží, pričom všetkých 15 priestorov s celkovou výmerou 950 metrov štvorcových je predaných. Na úrovni štvrtého nadzemného podlažia sa nachádza vnútroblok s multifunkčným ihriskom či komunitnými záhradkami. V obytnom komplexe má vzniknúť aj škôlka. Počet parkovacích miest je 491.

VI Group je developerská spoločnosť spojená s architektonickou kanceláriou, čo zvykne dopadnúť celkom dobre – viacero starších developmentov príjemne zapadlo do danej lokality, čo platí najmä o projektoch menších mierok. Pri takomto masívnom zámere to však už tak dobre nevyšlo, jednoduchý hranol ozvláštňujú len oblé figúry balkónov a zmeny vo farebnej schéme omietok. Pri takom veľkom – a do istej miery aj vlajkovom – projekte sa žiada viac invencie.

Matadorka by mala byť kompletne dokončená v priebehu roka 2020. Dá sa predpokladať, že práce sa už teraz budú maximálne sústrediť na vežu, keďže ostatné časti developmentu sú už do veľkej miery dobudované.

 

Nižšia časť je už pred dokončením

 

V blízkom okolí Matadorky je rozbehnutých a ohlásených viacero zámerov. Ten istý developer napríklad na blízkej Gogoľovej ulici realizuje projekt Septimo II, kým priamo na Úderníckej, od ktorej je prístupná aj Matadorka, sa dokončuje projekt Petržalské dvory (updaty oboch projektov už čoskoro). Väčšie schémy sú však nachystané priamo v areáli Matadoru.

Na mieste bývalej Smaltovne, hoci s jej zachovaním, sa pripravuje Polyfunkčný projekt Matador, v rámci ktorého vznikne bývanie v kombinácii s občianskou vybavenosťou v zachovaných častiach elegantného industriálneho objektu. Ide však len o prvú fázu rozsiahlejšieho developmentu, pričom v druhej fáze by mala pribudnúť aj výšková budova. Na susednom pozemku sa zas plánuje Polyfunkčný komplex Matador od Metrostavu, kde budú ďalšie stovky bytov v sérii dvanásťpodlažných bytoviek.

S prehľadom najväčším zámerom v Kopčanoch je však projekt Kopčianska – Juh od Lucronu, ktorý pred niekoľkými dňami obdržal územné rozhodnutie. Podľa starších informácií, je v blízkosti štátnej hranice s Rakúskom naplánovaná výstavba celej novej multifunkčnej štvrte. Developerovi pripravujúcemu aj jeden z najvýznamnejších súčasných bratislavských projektov, Vydrica, rastú ambície, preto aj tu očakávam mimoriadne zaujímavé riešenia.

Táto časť Petržalky sa tak možno už čoskoro zbaví negatívneho imidžu a využije svoje danosti – relatívnu blízkosť k centru mesta, prítomnosť železničnej trate s potenciálom rozvoja osobnej dopravy alebo zachované zvyšky hodnotnej industriálnej architektúry. Ak sa to podarí premeniť na hodnoty, spoločne s dobrou úrovňou developmentu, budú Kopčany už v horizonte niekoľkých rokov mimoriadne atraktívnou zónou, ktorá dodá Petržalke novú kvalitu a bohatší charakter.

 

Fotografie z 18.7.2019. Viac nájdete vo fotogalérii

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: VI Group

Súvisiace články

Matadorka je dokončená, výrazná transformácia okolia pokračuje

01.10.2020 14:25:00 Adrian Gubčo

V Petržalke bola v uplynulých týždňoch definitívne dokončená výstavba projektu Matadorka, rezidenčného súboru od developera VI Group. Najnovšia dokončená bratislavská výšková budova je súčasťou procesu, v rámci ktorého sa bývalý priemyselný obvod Petržalky zmení na polyfunkčnú zónu, do ktorej postupne prichádzajú investície.

Čítať viac

Construction update: Matadorka, 6.12.2018

11.12.2018 09:30:00 Adrian Gubčo

Projekt Matadorka od developera VI Group patrí síce k pomerne veľkým realizáciám, napriek tomu ide o jeden z odľahlejších projektov. Zatiaľ najvýraznejší prvok transformácie niekdajšieho priemyselného areálu spoločnosti Matador prinesie do lokality novú výškovú budovu a stovky bytov.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Cesta k novej Bratislave.

Road to new Bratislava.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #bratislavadowntown #downtown #highrise #city #urbanism #apollo #mostapollo #danube #riverfront #architecture
Guthaus je už v štádiu hrubej stavby, developer Corwin očakáva dokončenie do konca roka 2021.

Guthaus is topped out, developer Corwin expects it to be completed by end of 2021.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #novemesto #racianska #guthaus #architecture #contemporaryarchitecture

@alleswirdgutarchitecture @corwin.sk
Dom športu sa zmenil na elegantnú súčasnú stavbu.

Hotel Dom športu became an elegant contemporary building.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #office #work #city #architecture #contemporaryarchitecture #domsportu #reconstruction #novemesto

@fva_architekti
Nová podoba Námestia SNP a Kamenného námestia je známa, autorom architektúry je @atelier_loidl

New look of SNP sq and Kamenné sq is revealed. It will be designed by @atelier_loidl
Mesto teasuje budúcu podobu Námestia SNP a Kamenného námestia. Výsledky súťažného dialógu budú odhalené zajtra.

City of Bratislava is teasing the future look of SNP sq and Kamenné sq. Results of the competition dialogue will be revealed tomorrow.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #greenery #architecture #contemporaryarchitecture
Byty v ďalšej časti Bory Nový Dvor miznú rýchlo, čo je dôkazom vysokého dopytu po relatívne dostupnejších bytoch v Bratislave.

Homes in the new stage of Bory Nový Dvor development are disappearing quickly what proves that the demand in Bratislava regarding relatively affordable residences is relatively high.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #bory #city

@penta_real_estate @sadovskyarchitects
Pozrieť viac

YouTube