Author photoAdrian Gubčo 04.10.2018 10:30

Kopčianska - Juh sa blíži k výstavbe

Na začiatku roka bol predstavený rozsiahly zámer Kopčianska – Juh, ktorý by predstavoval pokračovanie zástavby Petržalky smerom k rakúskej hranici. V dnes prázdnom území mala vzniknúť polyfunkčná štvrť s charakterom lokálneho centra. Dnes má developer projektu Lucron v rukách prvé pozitívne stanoviská a napreduje v príprave.

Zdroj: Lucron / EIA

Zdroj: Lucron / EIA

Posudzovanie na životné prostredie EIA doteraz špecifikovalo len prvú fázu mohutného projektu, hoci prezrádza, že pôjde o väčší zámer, rozdelený až na štyri etapy.

Prvá fáza vznikne medzi Kopčianskou ulicou a areálom Vojenského cintorína, pričom by sa mali vybudovať bytové domy, administratívne budovy aj mestské vily, zoskupené okolo centrálnej osi s parkovou úpravou a námestia. Do nej budú orientované prevádzky v parteri jednotlivých objektov.

Centrálna os bude prerastať do líniového parku, ktorému bude dominovať vodný prvok, ktorý má asociovať lužné ramená, a ktorý bude obchádzať aj nový verejný park, ktorý vznikne okolo Vojenského cintorína, protitankovej steny a obnoveného areálu vojenských bunkrov (BS-8 a BS-9), pamiatky na opevňovanie Československej republiky v 30-tych rokoch 20. storočia. Východne od tohto parku vznikne druhá fáza projektu. Mierka objektov nebude zvlášť vysoká, výnimkou sú dve vertikálne dominanty, jedna s pätnástimi a druhá so sedemnástimi nadzemnými podlažiami.

Celkovo sa predpokladá v prvej fáze vznik stoviek bytov, obchodov a občianskej vybavenosti vo výmere takmer 4-tisíc metrov štvorcových, administratívy s vyše 6-tisíc metrami štvorcovými, ubytovacích zariadení (penzióna a hotela), medicínskeho centra, kultúrneho centra alebo materskej školy. Doprava má byť riešená zriadením železničnej zastávky na trati vedúcej do Kittsee, konečnou autobusov a aj cyklotrasami, ktoré spoja územie s Petržalkou a jej pomerne kvalitnou cyklotrasou v okolí tzv. korza. Parkovanie bude inak riešené prevažne v podzemných garážach, celkovo vznikne 1.950 parkovacích miest.

Realizácia prvej etapy sa predpokladá, v závislosti od vydania povolení, už v rokoch 2020-2022 (ideálne už skôr), druhá etapa by mala ísť viacmenej súbežne. Celkové ukončenie výstavby zóny by sa mohlo ukončiť už v polovici 20-tych rokov tohto storočia. Pred výstavbou developer zrealizuje odstránenie ekologickej záťaže a skládky stavebného materiálu.

Developer oslovil pre navrhovanie polyfunkčného súboru niektoré z našich najlepších architektonických kancelárii – Compass Architekti, Vallo Sadovsky Architects a Šujan_Stassel. Všetko sú to skúsené pracoviská s osobitým štýlom tvorby, čo je garanciou vysokej kvality výsledku. Žiadne finálne vizualizácie zatiaľ neboli publikované, ale už aj schematické nákresy z Dokumentácie pre územné rozhodnutie dávajú predstavu o modernej a nadčasovej architektúre, ktorou bude nová štvrť disponovať.

Bratislava týmto projektom konečne začína expandovať do tzv. IV. kvadrantu, jedného z najvýznamnejších rozvojových území v zmysle Územného plánu Hlavného mesta SR Bratislavy z roku 2007, kým Petržalka postupne obrastá mestskými štruktúrami, ktoré prispievajú k jej postupnému prerodu zo sídliska na plnohodnotnú mestskú štvrť so špecifickými charakterovými oblasťami.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Lucron / EIA
  • Zdroj: Lucron / EIA
  • Zdroj: Lucron / EIA
  • Zdroj: Lucron / EIA

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube