Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 04.10.2018 10:30

Kopčianska - Juh sa blíži k výstavbe

Na začiatku roka bol predstavený rozsiahly zámer Kopčianska – Juh, ktorý by predstavoval pokračovanie zástavby Petržalky smerom k rakúskej hranici. V dnes prázdnom území mala vzniknúť polyfunkčná štvrť s charakterom lokálneho centra. Dnes má developer projektu Lucron v rukách prvé pozitívne stanoviská a napreduje v príprave.

Article Big

Zdroj: Lucron / EIA

Posudzovanie na životné prostredie EIA doteraz špecifikovalo len prvú fázu mohutného projektu, hoci prezrádza, že pôjde o väčší zámer, rozdelený až na štyri etapy.

Prvá fáza vznikne medzi Kopčianskou ulicou a areálom Vojenského cintorína, pričom by sa mali vybudovať bytové domy, administratívne budovy aj mestské vily, zoskupené okolo centrálnej osi s parkovou úpravou a námestia. Do nej budú orientované prevádzky v parteri jednotlivých objektov.

Centrálna os bude prerastať do líniového parku, ktorému bude dominovať vodný prvok, ktorý má asociovať lužné ramená, a ktorý bude obchádzať aj nový verejný park, ktorý vznikne okolo Vojenského cintorína, protitankovej steny a obnoveného areálu vojenských bunkrov (BS-8 a BS-9), pamiatky na opevňovanie Československej republiky v 30-tych rokoch 20. storočia. Východne od tohto parku vznikne druhá fáza projektu. Mierka objektov nebude zvlášť vysoká, výnimkou sú dve vertikálne dominanty, jedna s pätnástimi a druhá so sedemnástimi nadzemnými podlažiami.

Celkovo sa predpokladá v prvej fáze vznik stoviek bytov, obchodov a občianskej vybavenosti vo výmere takmer 4-tisíc metrov štvorcových, administratívy s vyše 6-tisíc metrami štvorcovými, ubytovacích zariadení (penzióna a hotela), medicínskeho centra, kultúrneho centra alebo materskej školy. Doprava má byť riešená zriadením železničnej zastávky na trati vedúcej do Kittsee, konečnou autobusov a aj cyklotrasami, ktoré spoja územie s Petržalkou a jej pomerne kvalitnou cyklotrasou v okolí tzv. korza. Parkovanie bude inak riešené prevažne v podzemných garážach, celkovo vznikne 1.950 parkovacích miest.

Realizácia prvej etapy sa predpokladá, v závislosti od vydania povolení, už v rokoch 2020-2022 (ideálne už skôr), druhá etapa by mala ísť viacmenej súbežne. Celkové ukončenie výstavby zóny by sa mohlo ukončiť už v polovici 20-tych rokov tohto storočia. Pred výstavbou developer zrealizuje odstránenie ekologickej záťaže a skládky stavebného materiálu.

Developer oslovil pre navrhovanie polyfunkčného súboru niektoré z našich najlepších architektonických kancelárii – Compass Architekti, Vallo Sadovsky Architects a Šujan_Stassel. Všetko sú to skúsené pracoviská s osobitým štýlom tvorby, čo je garanciou vysokej kvality výsledku. Žiadne finálne vizualizácie zatiaľ neboli publikované, ale už aj schematické nákresy z Dokumentácie pre územné rozhodnutie dávajú predstavu o modernej a nadčasovej architektúre, ktorou bude nová štvrť disponovať.

Bratislava týmto projektom konečne začína expandovať do tzv. IV. kvadrantu, jedného z najvýznamnejších rozvojových území v zmysle Územného plánu Hlavného mesta SR Bratislavy z roku 2007, kým Petržalka postupne obrastá mestskými štruktúrami, ktoré prispievajú k jej postupnému prerodu zo sídliska na plnohodnotnú mestskú štvrť so špecifickými charakterovými oblasťami.

Galéria

  • Zdroj: Lucron / EIA
  • Zdroj: Lucron / EIA
  • Zdroj: Lucron / EIA
  • Zdroj: Lucron / EIA

Súvisiace články

Nesto sa odhaľuje: V Bratislave má vzniknúť prvá kreatívna štvrť

10.10.2019 13:35:00 Adrian Gubčo

Developer Lucron dnes odhalil jeden z najväčších a najkomplexnejších pripravovaných projektov v slovenskej metropole. V Petržalke, na území medzi diaľnicou D2 a štátnou hranicou v dotyku s Kopčianskou ulicou, vznikne mestská štvrť Nesto, kde môže v horizonte 15 rokov žiť až 15-tisíc obyvateľov.

Čítať viac

Na Kopčianskej sa čoskoro spustí nový megaprojekt, príprava na výstavbu začala výsadbou stromov

08.10.2019 13:30:00 Adrian Gubčo

V metropole sa schyľuje k realizácii ďalšieho veľkého developmentu. Spoločnosti Nesto Juh Land Development a Nesto Sever Land Development, spojené s developerom Lucron, obdržali územné rozhodnutie pre prvú časť projektu Kopčianska – Juh, po novom nazývanom Nesto. V rámci tohto developmentu vznikne na okraji Petržalky polyfunkčná štvrť. Developer začal prípravu na výstavbu pomerne netypicky – výsadbou stromov.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Známe sú výsledky ďalšej architektonickej súťaže: takto bude vyzerať Komenského námestie podľa návrhu štúdia @totalstudio.eu

Results of another architectural competition were revealed: this is the future look of Komenského sq by Totalstudio.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #square #publicspace #park #urbanism #city #architecture #competition #sutaz
Spoločnosť Unimed Pharma si v Rači vybuduje novú centrálu.

Unimed Pharma will build its new HQ in Rača.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #office #work #hq #headquarters #architecture #modernarchitecture #contemporaryarchitecture #expoline #cubedesign #raca #rača
V Dúbravke bola dokončená druhá etapa príjemného projektu Pekná Vyhliadka, v rámci ktorého vznikol aj príťažlivý verejný priestor s vybavenosťou.

In Dúbravka, a lovely new development called Pekná Vyhliadka (Pleasant View) was completed, containing attractive public space and retail section.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #peknavyhliadka #dubravka #architecture #modernarchitecture #contemporaryarchitecture @archikod
Pred Stanicou Nivy bola dokončená nová trolejbusová trať. 

New trolleybus track in front of Stanica Nivy.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #stanicanivy #novenivy #nivy  #street #city #downtown #architecture #modernarchitecture #publicspace #urbanism @hbreavis @sieberttalas
Tento týždeň sme videli novú podobu električkovej trate v Rači a otvorenie prvej časti parku v Sky Parku. V Petržalke sa robí Územný plán zóny Kapitulské pole, kde môže žiť vyše 8-tisíc ľudí, development napreduje v Záhorskej Bystrici aj v downtowne. Bratislava sa mení každým dňom.

This week we have seen the new look of tramway track in Rača and opening of the first part of park in Sky Park. In Petržalka, masterplan for Kapitulské pole area with potential population of 8k residents is being made and development is advancing in Záhorská Bystrica as well as in downtown. Bratislava is changing every day.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #skypark #highrise #tower #city #downtown #petrzalka #architecture #modernarchitecture #raca #zahorskabystrica
Elegantný Ganz House má stavebné povolenie a už o niekoľko rokov dotvorí rozvíjajúcu sa zónu @euroveacity

Elegant Ganz House received construction permit and in a few years it will become a vital part of Eurovea City neighborhood.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #riverfront #downtown #city #architecture #modernarchitecture @jtre_sk @compassarchitekti
Pozrieť viac

YouTube