Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 04.10.2018 10:30

Kopčianska - Juh sa blíži k výstavbe

Na začiatku roka bol predstavený rozsiahly zámer Kopčianska – Juh, ktorý by predstavoval pokračovanie zástavby Petržalky smerom k rakúskej hranici. V dnes prázdnom území mala vzniknúť polyfunkčná štvrť s charakterom lokálneho centra. Dnes má developer projektu Lucron v rukách prvé pozitívne stanoviská a napreduje v príprave.

Article Big

Zdroj: Lucron / EIA

Posudzovanie na životné prostredie EIA doteraz špecifikovalo len prvú fázu mohutného projektu, hoci prezrádza, že pôjde o väčší zámer, rozdelený až na štyri etapy.

Prvá fáza vznikne medzi Kopčianskou ulicou a areálom Vojenského cintorína, pričom by sa mali vybudovať bytové domy, administratívne budovy aj mestské vily, zoskupené okolo centrálnej osi s parkovou úpravou a námestia. Do nej budú orientované prevádzky v parteri jednotlivých objektov.

Centrálna os bude prerastať do líniového parku, ktorému bude dominovať vodný prvok, ktorý má asociovať lužné ramená, a ktorý bude obchádzať aj nový verejný park, ktorý vznikne okolo Vojenského cintorína, protitankovej steny a obnoveného areálu vojenských bunkrov (BS-8 a BS-9), pamiatky na opevňovanie Československej republiky v 30-tych rokoch 20. storočia. Východne od tohto parku vznikne druhá fáza projektu. Mierka objektov nebude zvlášť vysoká, výnimkou sú dve vertikálne dominanty, jedna s pätnástimi a druhá so sedemnástimi nadzemnými podlažiami.

Celkovo sa predpokladá v prvej fáze vznik stoviek bytov, obchodov a občianskej vybavenosti vo výmere takmer 4-tisíc metrov štvorcových, administratívy s vyše 6-tisíc metrami štvorcovými, ubytovacích zariadení (penzióna a hotela), medicínskeho centra, kultúrneho centra alebo materskej školy. Doprava má byť riešená zriadením železničnej zastávky na trati vedúcej do Kittsee, konečnou autobusov a aj cyklotrasami, ktoré spoja územie s Petržalkou a jej pomerne kvalitnou cyklotrasou v okolí tzv. korza. Parkovanie bude inak riešené prevažne v podzemných garážach, celkovo vznikne 1.950 parkovacích miest.

Realizácia prvej etapy sa predpokladá, v závislosti od vydania povolení, už v rokoch 2020-2022 (ideálne už skôr), druhá etapa by mala ísť viacmenej súbežne. Celkové ukončenie výstavby zóny by sa mohlo ukončiť už v polovici 20-tych rokov tohto storočia. Pred výstavbou developer zrealizuje odstránenie ekologickej záťaže a skládky stavebného materiálu.

Developer oslovil pre navrhovanie polyfunkčného súboru niektoré z našich najlepších architektonických kancelárii – Compass Architekti, Vallo Sadovsky Architects a Šujan_Stassel. Všetko sú to skúsené pracoviská s osobitým štýlom tvorby, čo je garanciou vysokej kvality výsledku. Žiadne finálne vizualizácie zatiaľ neboli publikované, ale už aj schematické nákresy z Dokumentácie pre územné rozhodnutie dávajú predstavu o modernej a nadčasovej architektúre, ktorou bude nová štvrť disponovať.

Bratislava týmto projektom konečne začína expandovať do tzv. IV. kvadrantu, jedného z najvýznamnejších rozvojových území v zmysle Územného plánu Hlavného mesta SR Bratislavy z roku 2007, kým Petržalka postupne obrastá mestskými štruktúrami, ktoré prispievajú k jej postupnému prerodu zo sídliska na plnohodnotnú mestskú štvrť so špecifickými charakterovými oblasťami.

Galéria

  • Zdroj: Lucron / EIA
  • Zdroj: Lucron / EIA
  • Zdroj: Lucron / EIA
  • Zdroj: Lucron / EIA

Súvisiace články

Nesto sa odhaľuje: V Bratislave má vzniknúť prvá kreatívna štvrť

10.10.2019 13:35:00 Adrian Gubčo

Developer Lucron dnes odhalil jeden z najväčších a najkomplexnejších pripravovaných projektov v slovenskej metropole. V Petržalke, na území medzi diaľnicou D2 a štátnou hranicou v dotyku s Kopčianskou ulicou, vznikne mestská štvrť Nesto, kde môže v horizonte 15 rokov žiť až 15-tisíc obyvateľov.

Čítať viac

Na Kopčianskej sa čoskoro spustí nový megaprojekt, príprava na výstavbu začala výsadbou stromov

08.10.2019 13:30:00 Adrian Gubčo

V metropole sa schyľuje k realizácii ďalšieho veľkého developmentu. Spoločnosti Nesto Juh Land Development a Nesto Sever Land Development, spojené s developerom Lucron, obdržali územné rozhodnutie pre prvú časť projektu Kopčianska – Juh, po novom nazývanom Nesto. V rámci tohto developmentu vznikne na okraji Petržalky polyfunkčná štvrť. Developer začal prípravu na výstavbu pomerne netypicky – výsadbou stromov.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Posedenie s výhľadom - nové lavičky na obnovenej Východnej terase Bratislavského hradu.

Seating with a view - new benches on revitalised Eastern terrace of Bratislava castle.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #oldbratislava #bratislavacastle #publicspace #urbanism #city #view #architecture #design #bench
Priemyselný areál na Patrónke prejde premenou, vzniknúť tu má spoločenský hub a pripomienka histórie územia.

Industrial zone in Patrónka will transform onto social hub with memorial of historical events which took place over there.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #oldbratislava #reconstruction #history #architecture #historicalarchitecture #industrialarchitecture #culture #sport #publicspace #patronka

@bratislavsky_kraj
Nový Majerhof zmení zanedbaný brownfield na zelenú štvrť s promenádou pri Malom Dunaji.

Nový Majerhof development will change the dilapidated brownfield onto green neighborhood with promenade along Malý Dunaj.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #vrakuna #vrakuňa #majerhof #novymajerhof #architecture #contemporaryarchitecture #publicspace #riverfront #malydunaj

@pantograph_architects
Nová vizualizácia Sky Parku už so všetkými plánovanými vežami. Výstavba druhej etapy masívneho projektu sa spustí v roku 2021.

New render of Sky Park with all planned towers. Construction of the second stage of the massive development will start in 2021.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #skypark #highrise #tower #city #downtown #zahahadid #skyparkbyzahahadid #architecture #contemporaryarchitecture

@penta_real_estate @zahahadidarchitects @pictown.co
Rastúca Eurovea II a prvý slovenský mrakodrap Eurovea Tower.

Rising Eurovea II development and first Slovak skyscraper Eurovea Tower.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #riverfront #downtown #city #euroveaTower #skyscraper #mrakodrap #danube #slovakia #gfi

@jtre_sk
V bratislavskom downtowne začne onedlho rásť projekt Metropolis, ktorý ďalej zahustí panorámu tejto časti mesta.

Construction of a development called Metropolis in Bratislava downtown is about to start. It will be another densification of the skyline of the city.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #housing #living #home #city #highrise #tower #downtown #metropolis
Pozrieť viac

YouTube