YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 04.10.2018 10:30

Kopčianska - Juh sa blíži k výstavbe

Na začiatku roka bol predstavený rozsiahly zámer Kopčianska – Juh, ktorý by predstavoval pokračovanie zástavby Petržalky smerom k rakúskej hranici. V dnes prázdnom území mala vzniknúť polyfunkčná štvrť s charakterom lokálneho centra. Dnes má developer projektu Lucron v rukách prvé pozitívne stanoviská a napreduje v príprave.

Zdroj: Lucron / EIA

Zdroj: Lucron / EIA

Posudzovanie na životné prostredie EIA doteraz špecifikovalo len prvú fázu mohutného projektu, hoci prezrádza, že pôjde o väčší zámer, rozdelený až na štyri etapy.

Prvá fáza vznikne medzi Kopčianskou ulicou a areálom Vojenského cintorína, pričom by sa mali vybudovať bytové domy, administratívne budovy aj mestské vily, zoskupené okolo centrálnej osi s parkovou úpravou a námestia. Do nej budú orientované prevádzky v parteri jednotlivých objektov.

Centrálna os bude prerastať do líniového parku, ktorému bude dominovať vodný prvok, ktorý má asociovať lužné ramená, a ktorý bude obchádzať aj nový verejný park, ktorý vznikne okolo Vojenského cintorína, protitankovej steny a obnoveného areálu vojenských bunkrov (BS-8 a BS-9), pamiatky na opevňovanie Československej republiky v 30-tych rokoch 20. storočia. Východne od tohto parku vznikne druhá fáza projektu. Mierka objektov nebude zvlášť vysoká, výnimkou sú dve vertikálne dominanty, jedna s pätnástimi a druhá so sedemnástimi nadzemnými podlažiami.

Celkovo sa predpokladá v prvej fáze vznik stoviek bytov, obchodov a občianskej vybavenosti vo výmere takmer 4-tisíc metrov štvorcových, administratívy s vyše 6-tisíc metrami štvorcovými, ubytovacích zariadení (penzióna a hotela), medicínskeho centra, kultúrneho centra alebo materskej školy. Doprava má byť riešená zriadením železničnej zastávky na trati vedúcej do Kittsee, konečnou autobusov a aj cyklotrasami, ktoré spoja územie s Petržalkou a jej pomerne kvalitnou cyklotrasou v okolí tzv. korza. Parkovanie bude inak riešené prevažne v podzemných garážach, celkovo vznikne 1.950 parkovacích miest.

Realizácia prvej etapy sa predpokladá, v závislosti od vydania povolení, už v rokoch 2020-2022 (ideálne už skôr), druhá etapa by mala ísť viacmenej súbežne. Celkové ukončenie výstavby zóny by sa mohlo ukončiť už v polovici 20-tych rokov tohto storočia. Pred výstavbou developer zrealizuje odstránenie ekologickej záťaže a skládky stavebného materiálu.

Developer oslovil pre navrhovanie polyfunkčného súboru niektoré z našich najlepších architektonických kancelárii – Compass Architekti, Vallo Sadovsky Architects a Šujan_Stassel. Všetko sú to skúsené pracoviská s osobitým štýlom tvorby, čo je garanciou vysokej kvality výsledku. Žiadne finálne vizualizácie zatiaľ neboli publikované, ale už aj schematické nákresy z Dokumentácie pre územné rozhodnutie dávajú predstavu o modernej a nadčasovej architektúre, ktorou bude nová štvrť disponovať.

Bratislava týmto projektom konečne začína expandovať do tzv. IV. kvadrantu, jedného z najvýznamnejších rozvojových území v zmysle Územného plánu Hlavného mesta SR Bratislavy z roku 2007, kým Petržalka postupne obrastá mestskými štruktúrami, ktoré prispievajú k jej postupnému prerodu zo sídliska na plnohodnotnú mestskú štvrť so špecifickými charakterovými oblasťami.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Lucron / EIA
  • Zdroj: Lucron / EIA
  • Zdroj: Lucron / EIA
  • Zdroj: Lucron / EIA

Súvisiace články

Luxusné bývanie v Neste: Budúca ekologická štvrť získa nadštandardnú etapu

21.11.2022 15:22:31 Adrian Gubčo

Cieľom ambiciózneho projektu Nesto je vytvoriť prvú uhlíkovo neutrálnu štvrť na Slovensku, spojenú s konceptom 20-minútového mesta. Development medzi diaľnicou D2, Kopčianskou ulicou a štátnou hranicou s Rakúskom za posledné mesiace výrazne napreduje a získava reálne kontúry. Okrem toho predstavuje víziu svojej najluxusnejšej etapy.

Čítať viac

Prvá nízkouhlíková štvrť získava prvé domy. Nesto napreduje v rozvoji

16.09.2022 15:28:00 Andrej Sárközi

Zmestili by sa doňho Kežmarok alebo Skalica. V petržalskom projekte Nesto bude žiť na 47 hektároch 15-tisíc ľudí. Developer Lucron chce na území medzi diaľnicou D2, Kopčianskou ulicou a štátnou hranicou s Rakúskom vytvoriť komplexnú štvrt s bývaním, kanceláriami, retailom či občianskou vybavenosťou. Toto mesto v meste má byť navyše aj príkladom ekologického a inovatívneho prístupu k tvorbe urbánneho prostredia.

Čítať viac

Nesto odhaľuje svoj koncept co-livingu

21.01.2022 17:44:09 Adrian Gubčo

V Petržalke sa postupne rozbieha výstavba projektu Nesto od developera Lucron. Táto vlajková loď spoločnosti prichádza s ambíciou vytvoriť namiesto banálneho obytného súboru živú a kreatívnu komunitu, ktorá bude priťahovať široké skupiny obyvateľstva. Nástrojom k tomu majú byť aj developermi zriedka využívané koncepty bývania – vrátane co-livingu, teda špecifického typu nájomného bývania.

Čítať viac

Lucron prezrádza prvé detaily o urbanistickej súťaži na Nesto Sever

02.12.2021 15:03:06 Adrian Gubčo

Spoločnosť Lucron postupne rozbieha realizáciu mohutného developmentu Nesto, ktoré vznikne na západnom okraji Petržalky, priamo pri štátnej hranici s Rakúskom. Ide však o rozvoj len prvej, južnej časti projektu. Koncepciu severnej hľadá v medzinárodnej urbanisticko-architektonickej súťaži, do ktorej údajne prizvala popredné európske pracoviská. Výsledky súťaže by mali byť známe na jar budúceho roka.

Čítať viac

Výstavba projektu Nesto začína

14.10.2021 14:53:30 Adrian Gubčo

Dnešným dňom sa oficiálne spustila výstavba projektu Nesto, do budúcna jednej z najväčších developerských schém v Bratislave. V petržalských Kopčanoch, v dotyku so štátnou hranicou s Rakúskom, by mala v najbližších rokoch vzniknúť štvrť s až 15-tisíc obyvateľmi. Developer Lucron navyše vyhlasuje aj urbanistickú súťaž, v ktorej hľadá koncepciu severnej časti developmentu.

Čítať viac

Nesto sa odhaľuje: V Bratislave má vzniknúť prvá kreatívna štvrť

10.10.2019 13:35:00 Adrian Gubčo

Developer Lucron dnes odhalil jeden z najväčších a najkomplexnejších pripravovaných projektov v slovenskej metropole. V Petržalke, na území medzi diaľnicou D2 a štátnou hranicou v dotyku s Kopčianskou ulicou, vznikne mestská štvrť Nesto, kde môže v horizonte 15 rokov žiť až 15-tisíc obyvateľov.

Čítať viac

Na Kopčianskej sa čoskoro spustí nový megaprojekt, príprava na výstavbu začala výsadbou stromov

08.10.2019 13:30:00 Adrian Gubčo

V metropole sa schyľuje k realizácii ďalšieho veľkého developmentu. Spoločnosti Nesto Juh Land Development a Nesto Sever Land Development, spojené s developerom Lucron, obdržali územné rozhodnutie pre prvú časť projektu Kopčianska – Juh, po novom nazývanom Nesto. V rámci tohto developmentu vznikne na okraji Petržalky polyfunkčná štvrť. Developer začal prípravu na výstavbu pomerne netypicky – výsadbou stromov.

Čítať viac

Nová štvrť na Kopčianskej

02.01.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Nový rok štartujeme predstavením zámeru (resp. urbanistickej štúdie) polyfunkčnej zóny Kopčianska - Juh, ktorá by mala vyrásť v tesnej blízkosti vojenského cintorína a štátnej hranice. Developer Fundus, s.r.o., napojený na spoločnosť Lucron (developujúcu Urban Residence či Malé Krasňany), predstavil zámer v rámci hodnotenia EIA.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube