Author photoAdrian Gubčo 20.02.2020 11:15

Slnečnice pridávajú novú etapu, má byť najdostupnejšia zo všetkých

Najväčší bratislavský rezidenčný projekt Slnečnice od developera Cresco Real Estate sa rozrastie o ďalšiu etapu, tentokrát o prvú, ktorá vznikne západne od budúcej električkovej trate v Zóne Mesto. Trojica domov, nazvaných Slnečnice Pop, má byť relatívne najdostupnejším bývaním v celej štvrti.

Zdroj: Cresco Real Estate

Zdroj: Cresco Real Estate

Domy T1, T2 a T3 vzniknú na južnej strane líniového parku, ktorý bude tvoriť centrálnu os Slnečníc – Mesta a ktorý bude kolmo pretínať trasu električkovej trate. Táto bude vybudovaná v tesnej blízkosti pripravovanej časti projektu a budúca zastávka má byť vzdialená tri minúty pešou chôdzou. Projekt tak bude disponovať nielen cenovou, ale aj dopravnou dostupnosťou.

Čo sa týka samotných objektov, ide o trojicu doskových deväťpodlažných domov, ktoré si od severnej strany zachovávajú celistvý výraz, bez narušenia balkónmi a s vytvorením loggií, kým z južnej strany, orientovanej do ďalšej zelenej plochy, ide o klasickejšie bytovky. Časť najvyššieho podlažia je pri všetkých domoch ustúpená, aby mohli vzniknúť väčšie terasy. Parter je aktívny len čiastočne a orientovaný je do hlavného líniového parku.

V developmente je naplánovaných celkovo 360 bytov a apartmánov, v ponuke je zatiaľ prvých 113 v dome T3. 31 z týchto jednotiek je jednoizbových, 32 dvojizbových, 44 trojizbových a 6 štvorizbových. Celkovo je naplánovaných 108 jednoizbových, 102 dvojizbových, 136 trojizbových (z toho 6 mezonetov) bytov či apartmánov a 18 štvorizbových mezonetov. 

Z tohto rozdelenia je zrejmá orientácia na mladšie ročníky a začínajúce rodiny. Potvrdzuje to aj developer. „V novej etape zóny Mesto, Slnečnice Pop, sa zameriavame na aktívnych ľudí, ktorí si kupujú svoje prvé bývanie, a rodiny hľadajúce dostupný domov. Zaujímavá bude určite aj pre
nezávislých profesionálov, ako sú architekti či dizajnéri, ktorí si priestor radi prispôsobia
podľa seba,“ opisuje Michal Pauer, riaditeľ predaja v Cresco Real Estate.

Ceny sú totiž v bratislavskom kontexte pomerne kompetetitívne s priemerom na meter štvorcový v rozmedzí 2,4- až 3-tisíc eur za meter štvorcový. Detailné informácie o štandarde zverejnené neboli, dispozície sú však úsporné a racionálne. Cresco oslovilo „dvorných architektov Slnečníc“, kanceláriu Compass Architekti, ktorí tu nakreslili v podstate už tisíce bytov, zrejmé sú tak veľké skúsenosti, odrážajúce sa aj v návrhu interiérov v Slnečnice Pop.

K benefitom tak patrí najmä poloha. Okrem električky bude v dotyku s projektom vybudovaná aj cyklotrasa, jednak línia naprieč Slnečnicami, ktorá prepojí Zónu Mesto s Viladomami a dunajskou hrádzou, ale aj hlavná mestská cyklotrasa s parametrami cyklodiaľnice, ktorá sa bude tiahnuť pozdĺž električkovej trate a bude vyvedená priamo do centra mesta. Vybudovaných bude aj 493 parkovacích miest, z toho 202 v garáži a 291 na teréne.

Okrem dopravnej dostupnosti by mala byť v blízkosti zámeru občianska vybavenosť – pripravovaná škola s materskou školou, ako aj obchody, ktoré sa s postupným rastom Slnečníc začnú objavovať vo väčšej miere aj v parteri jednotlivých domov. Developer dopĺňa, že park pred projektom prinesie rekreačné či športové možnosti. Jeho severnú hranu budú tvoriť bloky A3 + A5, navrhované prestížnym slovinským štúdiom Bevk Perović Arhitekti. 

Domy už majú k dispozícii stavebné povolenie, preto je spustenie výstavby očakávané v dohľadnej dobe. Prípravné práce v podobe výstavby potrebnej infraštruktúry však už prebiehajú. Dokončenie projektu je naplánované na rok 2022, a bude etapizované. Prvá etapa v podobe domov T2 a T3, ktoré sú bližšie k električkovej trati, by mala byť dokončena v druhom kvartáli 2022, celá stavba v treťom kvartáli 2022. Rezidenti sa tak budú sťahovať na začiatku roka 2023.

 

Zdroj: Cresco Real Estate

 

Trojica nových domov v Slnečniciach je jednoduchá a neprináša žiadnu architektonickú avantgardu. Na budovách sa odráža snaha o čo najlepší pomer ceny a výkonu, čo je pri cieľovej skupine, ktorá hľadá predovšetkým dostupné bývanie, pochopiteľné. Priestor na experimenty je teda zúžený, čo ovplyvňuje výslednú podobu projektov.

Napriek tomu, nové bytovky nebudú žiadnou katastrofou. Severné fasády, kde budú umiestnené apartmány, disponujú loggiami a veľkými oknami, rovnako ako byty umiestnené na južnej strane, kde budú balkóny. To zabezpečí dobré presvetlenie jednotlivých rezidencií a budovám dodáva o niečo väčšiu eleganciu. Absencia rozsiahlejšieho parteru je škoda, na druhej strane, v kontexte Bratislavy je náročné vyplniť aj to málo, čo je v tomto dome navrhnuté, preto beriem pozitívne, že aspoň nejaké prevádzky sú v domoch navrhnuté.

Na kvalitu architektúry aj v prípade dostupnejších foriem bývania by mohla mať pozitívny dopad úroveň, ktorú nastaví verejný sektor v podobe mestských nájomných bytov. Hlavné mesto skutočne pripravuje celú sériu bytoviek, pričom na prvý dom na Terchovskej ulici už prebehla architektonická súťaž, ktorá je v tejto chvíli vyhodnotená. Zo zákulisia prenikajú informácie o ohromujúcej účasti a skvelých výsledkoch, od ich predstavenia tak mám veľké očakávania.

Ak sa ukáže, že mesto je schopné za prijateľnú cenu stavať kvalitné byty na špičkovej architektonickej úrovni, mohlo by to motivovať developerov k väčšej invencii pri ich vlastných projektoch. Ich finálna podoba v mnohých prípadoch nie je výsledkom absencie kreativity architektov, ako skôr nemilosrdnej racionalizácie. V Bratislave, kde ceny bytov zvyšuje byrokracia, rozličné nezmyselné normy a poplatky, to je v mnohých prípadoch prirodzené, niekedy však chýba konzervatívnym slovenským klientom aj o čosi viac odvahy.

Presne od toho je však verejný sektor, ktorý má definovať kvalitu a nastavovať jej úroveň. Doteraz túto úlohu zanedbával, zdá sa však, že zmena v tomto ohľade je blízko. Vplyv na súkromný development ešte nemožno predvídať, len sotva však bude negatívny. Architektúru v Bratislave tak môžu čakať zaujímavé časy – a to aj v prípade dostupného bývania, ktoré sa stáva najviac nedostatkovým tovarom v meste.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube