Author photoSimona Schreinerová 12.02.2024 12:00

Veľká premena Lamačskej brány pokračuje. Agáty smerujú k dokončeniu, developer pripravuje nový projekt

Spoločnosť Cresco Real Estate pokročila s výstavbou projektu Agáty, ktorý bol známy aj ako Sand Resort. Bývanie komunitného charakteru, ako ho nazýva developer, rastie na severnom okraji Dúbravky, neďaleko rozrastajúcej sa štvrte Bory. Podľa najnovších informácií firma pripravuje v susedstve aj ďalší projekt, hoci charakterom bude odlišný. 

Zdroj: Nino Belovič / YIM.BA, Cresco Real Estate

Zdroj: Nino Belovič / YIM.BA, Cresco Real Estate

Netypický produkt našiel ohlas

Agáty, umiestnené pozdĺž Agátovej ulice, boli verejnosti predstavené už v roku 2019. Ide o rezidenčnú komunitu na súkromnej ulici v dotyku s lesným prostredím Lamačskej brány v Dúbravke. Tvorená je hlavným objektom v tvare písmena E so štyrmi podlažiami, kde sú okrem bytov aj apartmány. Druhou časťou projektu bude séria 29 jedno- a dvojpodlažných domov, ktoré budú umiestnené okolo novej ulice.

V Agátoch vznikne 121 bytov a apartmánov. Pôjde o 1-izbové až 4-izbové jednotky s výmerami od 24,91 m2 do 105,80 m2. Aktuálne najlacnejší voľný jednoizbový byť stojí 189.895 eur. Jeho výmera je 36 m2 a prislúcha k nemu balkón veľkosti 6 m2. Najväčší dostupný štvorizbový byt s plochou 106 m2 zas vyjde na 545.835 eur. Jeho súčasťou bude balkón s plochou 25 m2 a terasa s výmerou 24 m2.

Cena jednoizbového apartmánu sa pohybuje od 293.916 eur po 226.958 eur, pričom najdrahší na prvom podlaží disponuje aj priestrannou terasou. Ostatné apartmány majú len balkón. Štvorizbové apartmány, ktoré sú ešte voľné, stoja od 446.083 eur do 461.282 eur. Každý z nich má terasu aj balkón. Dispozície pripomínajú iné overené projekty v Bratislave – napríklad Slnečnice.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate

Štandard domov by mal byť o čosi vyšší ako pri bytoch. Disponovať budú päticou izieb a všetky budú obsahovať záhradku. Cena voľných viliek sa pohybuje v rozmedzí od 618.914 eur do 770.331 eur. Plocha domov je od 137 m2 do 189 m2.

Agáty cielia na široké spektrum klientov, nakoľko ponúkajú byty, apartmány a domy určené na bývanie alebo na strednodobý či dlhodobý prenájom vrátane služieb. Prilákať ich má blízkosť lesa a športové možnosti, ako aj rozvíjajúca sa vybavenosť. Developer zdôrazňuje aj komunitný charakter života v uzavretom prostredí s dôrazom na komfort a súkromie.

Hoci štandardom nepatrí projekt vyslovene k luxusným, obsahuje pomerne zaujímavú spoločnú vybavenosť. V projekte vznikne spoločný bazén, posilňovňa a recepcia. Tieto prvky (okrem recepcie) zatiaľ nie sú bežné ani v popredných developmentoch v Bratislave. V Agátoch sa má nachádzať aj klasické detské ihrisko a v budúcnosti pribudne cyklotrasa.

Autorom architektúry je ateliér Compass, ktorý s developerom spolupracoval na podobe väčšej časti Slnečníc. Agáty budú charakteristické pomerne racionálnou architektúrou, ktorá sa vyhýba okázalosti. Hlavné fasády v tomto prípade nie sú orientované na ulicu, ale dovnútra areálu. 

Developer je s konceptom a jeho prijatím spokojný. Pripomína, že developmentov, zahŕňajúcich rodinné domy, je málo. „O domy je kontinuálny záujem aj vďaka tomu, že ponuka tohto produktu je na trhu značne obmedzená," hovorí Michal Pauer, riaditeľ predaja Cresco Real Estate. „V tejto chvíli finalizujeme vzorový dom, ktorý bude verejnosti sprístupnený v priebehu niekoľkých týždňov."

Darí sa aj bytom, čo má byť dané blížiacim sa koncom výstavby a možnosťou získať bývanie v dohľadnej dobe.„Od januára všeobecne cítime zvýšený dopyt o bývanie v Agátoch. Celkovo bude projekt (byty, apartmány aj domy) stavebne dokončený tento rok, čo klientov prirodzene priťahuje, keďže je tu možnosť nasťahovať sa už budúci rok,“ konštatuje Pauer. 

Väčšina klientov si nehnuteľnosti v Agátoch kupuje pre seba a nie ako investíciu. „Pri projektoch komunitného charakteru bývania, akým sú Agáty, je prirodzené, že väčšia časť obyvateľov ich kupuje práve pre svoje vlastné bývanie. Je to aj preto, že podobné projekty v blízkosti prírody (les, Národná prírodná rezervácia Devínska Kobyla), ako aj vybavenosťou (komunitný bazén), nie sú v súčasnosti v Bratislave na trhu vo fáze kolaudácie, ani vo fáze dokončovania. Máme však aj záujemcov, ktorí majú záujem o zhodnotenie investície cez kúpu nehnuteľnosti v Agátoch,” uzatvára developer. 

 

Stav z 8.12.2023. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Nový projekt v priamom susedstve

Oproti Agátom plánuje Cresco Real Estate výstavbu ďalšej novostavby. Nepôjde však o rezidenčný projekt, ale obchodno-prevádzkový objekt. Umiestnený bude pozdĺž Agátovej ulice v trojuholníku medzi ňou a slepou komunikáciou pri T & T strelnici. Podľa Pauera je celý projekt ešte v štádiu prípravy a je predčasné prezentovať termíny alebo vizualizácie.

Magistrát však vydal súhlasné záväzné stanovisko k investičnej činnosti, z ktorého je známa aspoň základná koncepcia zámeru. Novostavba obchodno-prevádzkového objektu bude mať jedno podzemné (PP) a tri nadzemné podlažia (NP). Tretie nadzemné podlažie bude mierne ustupujúce v časti navrhovanej terasy orientovanej smerom k Agátovej. Objekt má navrhovaný pôdorys v tvare písmena „L“, zastrešenie bude riešené plochou strechou.

Známe je tiež funkčné využitie objektu. Na prvom PP sa budú nachádzať štyri zasadačky, dva obchodno-prevádzkové priestory, dve denné miestnosti a sklad bicyklov. Na prvom NP bude vstup, obchodno-prevádzkový priestor, zasadačka, štyri kancelárie a kuchynka. Druhé NP bude mať 11 kancelárií, zasadačku, recepcie, dennú miestnosť. Na treťom NP bude taktiež 11 kancelárií, denná miestnosť a exteriérová strešná terasa.

Agáty spočiatku pôsobili a stále pôsobia trochu izolovane. Nový obchodno-prevádzkový objekt od rovnakého developera môže byť začiatkom ďalšieho rozvoja. Pozemky v tejto oblasti majú pestrú paletu vlastníkov, z dlhodobého hľadiska však možno očakávať ich postupné sceľovanie a rozvoj zástavby.

S rozvojom územia na hranici Devínskej Novej Vsi a Dúbravky bude rásť aj potreba a význam realizácie plánovaného terminálu integrovanej osobnej prepravy (TIOP) Bory (Lamačská brána). Atraktivitu lokality by nepochybne zvýšilo lepšie dopravné spojenie s centrom mesta, pričom železničná doprava patrí k najefektívnejším riešeniam.

Rozvoj Borov aj záhorských predmestí Bratislavy už dnes zaťažuje zaplnené prístupové komunikácie do vnútorného mesta. Vznik TIOPu, na ktorý však má nadviazať aj predĺženie električkovej trate do Borov, sa očakáva už niekoľko rokov.

Projekty na Agátovej sú umiestnené v časti mesta, ktorá je zatiaľ vnímaná ako periférna. Po výstavbe Borov a dopravných projektov sa ale môže zmeniť na jednu zo vstupných brán do Bratislavy s lokálnym centrom. O niekoľko rokov tak môžu mať Agáty aj obchodno-prevádzkový objekt významnejšiu a strategickejšiu polohu. Z projektov, ktoré dnes nie sú centrom pozornosti, sa môžu stať sa exponované developmenty.  Budú spájať dobrú dostupnosť do centra s blízkosťou prírody, čo je veľká komerčná výhoda.

 

Fotografie z 8.12.2023. Pozrite si výstavbu Agátov vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube