Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 13.02.2020 10:43

V Starom Meste vznikne Rezidencia Horský Park

V severozápadnej časti Starého Mesta sa pripravuje výstavba nového menšieho bytového domu. Na nároží Senickej a Gaštanovej vznikne budova, ktorá doplní dnes prestížnu lokalitu, charakteristickú zástavbou rodinných domov, víl aj komornejších bytových domov. V okolí sa v blízkej dobe očakávajú aj iné investície, ktoré ju viac oživia a zvýšia jej úroveň.

Article Big

Zdroj: RULES Architekti

Zástavba v lokalite začala vznikať na prelome 19. a 20. storočia, najviac sa však začala rozvíjať po roku 1919 v súlade s myšlienkami tzv. Záhradného mesta. Koncept rozpracovaný britským plánovačom Ebenezerom Howardom reagoval na zlé hygienické podmienky vtedajších preľudnených miest vo forme vytvorenia rozvoľnenej zástavby v zeleni a v Československu našiel silnú odozvu. Keďže však išlo o okrajovú časť mesta, zástavba má nevyrovnanú kvalitu.

Hoci sa tu nachádza viacero víl, ktoré pribúdajú hlavne v poslednom období, je tu aj mnoho starších domov, ktoré sa nevyznačujú mimoriadnymi kvalitami. To je aj prípad pozemku, na ktorom má vzniknúť nový projekt – pre jeho výstavbu je najprv potrebné zbúrať jednoduchý viacegeneračný rodinný dom, podľa výzoru pochádzajúceho z obdobia Prvej republiky.

Na jeho mieste by mal vyrásť bytový dom menšej mierky, ktorý vhodne doplní pomaly sa meniace okolie. Investormi sú podľa všetkého súkromné osoby. Projekt je v príprave minimálne od roku 2017, kedy získal aj búracie povolenie (ktoré, ako sa zdá, medzičasom expirovalo bolo predĺžené), územné rozhodnutie získal na začiatku roka 2019.

Rezidencia Horský Park bude mať štyri nadzemné podlažia s najvyšším ustúpeným podlažím. Navrhnutých je len 11 bytov, pričom ide výlučne o dvoj- a trojizbové jednotky. Najmenší byt má len 39 metrov štvorcových, najväčší 69. Štandard je na mierne nadpriemenej úrovni. Ceny zverejnené neboli, voľné sú však zatiaľ všetky byty. Dom má parkovacie miesta v podzemí, niekoľko aj na teréne od Senickej ulice.

Projekt sa vyznačuje príjemnou a jednoduchou architektúrou, za ktorou stojí kancelária RULES Architekti. Výrazu dominujú veľké okná, ktorých rámy pripomínajú šambrány, čo je však v tomto kontexte vhodný prvok. Dom tak pôsobí decentne a úplne adekvátne s ohľadom na lokalitu, kde má vzniknúť.

Investori predpokladajú, že realizácia by sa mohla spustiť už v druhom kvartáli tohto roku, kolaudácia je predbežne naplánovaná na tretí kvartál roku 2021.

 

Zdroj: RULES / Rezidencia Horský Park

 

Rezidencia Horský Park ťaží z relatívnej (keďže sa tento nachádza vo vzdialenosti viac ako 600 metrov) blízkosti Horského parku, veľkého zeleného územia s rastúcou popularitou, ktoré sa postupne revitalizuje. V tomto smere nie je výnimkou. V širšom území je celá rada projektov, koré sa odvolávajú na prítomnosť veľkého objemu zelene a prestížnu lokalitu, v čoho dôsledku je prevažná väčšina nich najvyššieho štandardu – alebo o ňom minimálne hovorí.

Najznámejším príkladom projektu, ktorý staval na blízkosti parku, je UniQ Majakovského od Cresco Real Estate, exkluzívny projekt, ktorý ani nebol v oficiálnom predaji. Na druhej strane, vysoký štandard je zreteľný už pri pohľade na príťažlivú modernú architektúru, pod ktorou je podpísané britsko-české štúdio Bogle Architects. Projekt vyvolal kvôli svojej polohe priamo pri vstupe do parku, ako aj zmene funkcie z hotela na bytový dom, kontroverzie, to mu však neberie kvalitu.

Iným prípadom je Villa Penat, ktorá bola svojho času jedným z najdrahšie predávaných projektov v Bratislave. Spoločnosť Penat a.s. hovorila o špičkovom štandarde a dokončení už pred vyše dvoma rokmi, v skutočnosti však ešte stále neboli ukončené práce v okolí domu, ktorý sám osebe vyzerá banálne. V konkurencii iných lokálnych developmentov ide o jeden z horších projektov.

Do prostredia sa chystá so svojimi zásahmi vstúpiť aj Hlavné mesto, ktoré vlastní bytový dom, resp. ubytovňu, na ulici Pri Habánskom mlyne 8. Dom je už vo veľmi zlom stave a potrebuje rekonštrukciu. Tá sa už údajne pripravuje, po jej ukončení by tu mali vzniknúť nájomné byty, v minulosti sa hovorilo o 21 jednotkách. Doterajší stav objektu, ktorý v kontexte krízy dostupnosti bývania nebol naplno využitý, bol absolútne nelogický.

Takýmto spôsobom, postupným dostavovaním prázdnych parciel a nahrádzaním starších, menej hodnotných objektov sa celá zelená severozápadná časť Starého Mesta mení a dostáva charakter luxusnej štvrte, keďže prevažná väčšina novostavieb má charakter nadštandardného bývania. Aby však bolo možné štvrť skutočne vnímať ako prestížnu, bude potrebné jednu vec zásadne zmeniť: kvalitu verejných priestranstiev.

Bratislava je pomerne unikátna v tom, že aj najlukratívnejšie štvrte, napríklad okolie Slavína, úrovňou exteriérových priestranstiev, tzn. stavom vozoviek, chodníkov, schodísk, verejného osvetlenia, vedenia sietí a káblov či mobiliáru viac pripomína juhoamerickú favelu ako centrálnu vilovú časť hlavného mesta európskeho štátu. Desaťročia zanedbávania sú mimoriadne viditeľné a ad-hoc investície, napríklad v podobe masívneho asfaltovania v období pred predsedníctvom Slovenska v Rade EK, sa vyznačovali nízkou kvalitou.

Mestská časť, ktorá má v správe prevažnú väčšinu komunikácií v oblasti, nezvláda pri danom rozpočte ulice ani len opravovať, nehovoriac o zvýšení ich úrovne tak, ako by si to územie vyžadovalo. Nanešťastie, ani nedávne zvýšenie daní z nehnuteľnosti nesľubuje nejaké radikálnejšie zmeny v blízkej dobe – Staré Mesto musí splácať dlhy z minulosti. Okrem toho, aj keby sa investovalo, mestská časť nemá v rukách žiaden manuál vzorových postupov, čiže hrozí, že rekonštrukcie budú slabšej kvality.

Opäť sa tak vraciam k viackrát opakovanej, ale o to dôležitejšej téme – zmyslu mestských častí, ktorých existencia vedie k neefektívnemu prerozdeľovaniu peňazí bez toho, aby to obyvateľom mesta prinieslo významnejšie benefity. Som presvedčený, že je čas na spustenie verejnej debaty o budúcnosti mestských častí. Súčasný model ich existencie je neudržateľný.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: RULES Architekti
  • Zdroj: RULES / Rezidencia Horský Park
  • Zdroj: RULES / Rezidencia Horský Park

Súvisiace články

Na Hradnom kopci vzniknú nové projekty

30.03.2021 14:00:56 Adrian Gubčo

Na Hradnom kopci, resp. v kopcovitej časti Starého Mesta severozápadne od Bratislavského hradu, bude aj v najbližších rokoch napredovať stavebná aktivita. V príprave a v niektorých prípadoch už aj pred výstavbou je hneď niekoľko projektov, ktoré majú spoločný fakt, že ide o nadštandardné zámery, určené pre bonitných klientov. Postupne sa tak zapĺňajú všetky voľné parcely.

Čítať viac

Dokončenie parku Jama sa blíži

07.08.2017 13:00:00 Adrian Gubčo

Park Jama, vznikajúci v mestskej časti Nové Mesto, získava finálne kontúry. Postupne sa vysádza zeleň, zhotovujú sa povrchy, osádza mobiliár a realizujú budúce športoviská. Mestská časť by rada projekt dokončila a sprevádzkovala už v septembri tohto roku. 

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Cesta k novej Bratislave.

Road to new Bratislava.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #bratislavadowntown #downtown #highrise #city #urbanism #apollo #mostapollo #danube #riverfront #architecture
Guthaus je už v štádiu hrubej stavby, developer Corwin očakáva dokončenie do konca roka 2021.

Guthaus is topped out, developer Corwin expects it to be completed by end of 2021.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #novemesto #racianska #guthaus #architecture #contemporaryarchitecture

@alleswirdgutarchitecture @corwin.sk
Dom športu sa zmenil na elegantnú súčasnú stavbu.

Hotel Dom športu became an elegant contemporary building.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #office #work #city #architecture #contemporaryarchitecture #domsportu #reconstruction #novemesto

@fva_architekti
Nová podoba Námestia SNP a Kamenného námestia je známa, autorom architektúry je @atelier_loidl

New look of SNP sq and Kamenné sq is revealed. It will be designed by @atelier_loidl
Mesto teasuje budúcu podobu Námestia SNP a Kamenného námestia. Výsledky súťažného dialógu budú odhalené zajtra.

City of Bratislava is teasing the future look of SNP sq and Kamenné sq. Results of the competition dialogue will be revealed tomorrow.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #greenery #architecture #contemporaryarchitecture
Byty v ďalšej časti Bory Nový Dvor miznú rýchlo, čo je dôkazom vysokého dopytu po relatívne dostupnejších bytoch v Bratislave.

Homes in the new stage of Bory Nový Dvor development are disappearing quickly what proves that the demand in Bratislava regarding relatively affordable residences is relatively high.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #bory #city

@penta_real_estate @sadovskyarchitects
Pozrieť viac

YouTube