YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 12.07.2017 08:15

Nový projekt: Rezidencia Búdková

Do širokej palety nadštandardných či naozaj luxusných projektov v blízkosti malebného Horského parku v Starom Meste pribudne ďalší - na pozemku vlastnenom firmou A&I, s.r.o., vyrastie dvojica bytových domov, nazvaná Rezidencia Búdková. V týchto dňoch sa spúšťa predaj bytov v tomto projekte.

Zdroj: Rezidencia Búdková

Zdroj: Rezidencia Búdková

Oba domy budú osadené vo svahu nad Búdkovou cestou v závere novej ulice, ktorá by v budúcnosti mohla prepojiť Búdkovú s developmentom v priestore niekdajšieho amfiteátra (keby nebola súkromná). Domy budú mať zhodne po päť nadzemných podlaží, garáže budú zapustené do terénu.

Malo by ísť o komornejšie bývanie, keďže každý z domov obsahuje len 13 bytov. Výmery sú medzi 59 až 128 metrami štvorcovými, najmenšie byty sú dvojizbové, najväčšie sú 4-izbové, vrátane exkluzívneho strešného penthousu. Keďže developer mieri na vyšší segment, byty budú dokončované do štádiu holobytu, ako je pri takýchto projektoch zvykom, zároveň pri niektorých bytoch umožňuje aj úpravu dispozícii. K ostatným benefitom Rezidencie Búdková má patriť aj vysoký energetický štandard stavby či zelený exteriér s detským ihriskom. Ceny samotné zatiaľ zverejnené nie sú, rovnako ani meno architekta (čo je však celkom prirodzené vzhľadom na priemernú kvalitu architektúry s ohľadom na charakter developmentu). Výstavba sa však každopádne už spúšťa, očakávaný dátum dokončenia je 4Q 2018. 

Rezidencia Búdková je ďalší projekt, ktorý sa v poslednej dobe objavil v blízkosti Horského parku. K ostatným patrí napríklad susedná Villa Penat a predovšetkým UniQ Majakovského od Cresco Group, ktorý sa stretol s kritikou verejnosti. Nebude teraz riešená legislatívna stránka veci - developeri prirodzene využívajú medzery v zákonoch tak, aby boli schopní realizovať zisk - nespokojenci však ako problém vidia snahy "zničiť park výstavbou v okolí".

Tento pohľad je však nesprávny, keďže vychádza z predpokladu, že celý široký pás okolo Horského parku musí byť zachovaný v súčasnej podobe. To je však nereálne, keďže ide o jednu z najlukratívnejších častí Bratislavy, a rovnako aj nežiaduce, keďže nový development v optimálnej mierke nemusí byť záťažou, ale práve naopak, možným prínosom k oživeniu územia, ktoré je dnes hlboko pod svojim kvalitatívnym potenciálom. Výstavba sa takmer bez výnimky realizuje na zanedbaných zvyškových územiach a samotnému parku hrozba nehrozí, keďže tento sám osebe predstavuje kľúčový zdroj atraktivity lokality.

Snahy aktívnych občanov by tak nemali byť namierené proti výstavbe samotnej, ako skôr smerovať ku spôsobom, ako nové rezidenčné projekty viac integrovať do života štvrte namiesto vytvárania ohradených citadel, čo je reálny problém.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Rezidencia Búdková
  • Zdroj: Rezidencia Búdková
  • Zdroj: Rezidencia Búdková
  • Zdroj: Rezidencia Búdková

Súvisiace články

Prestížna lokalita sa zapĺňa domami. Výnimočných nie je veľa

24.11.2022 18:53:22 Andrej Sárközi

Hradný kopec je už celé storočia vnímaný ako najluxusnejšia lokalita v hlavnom meste. Prestížne územie lákalo stavebníkov už v minulosti, keď si tu svoje vily stavali najmä bohatí obyvatelia mesta. Upravené záhrady a nadštandarné domy s panoramatickým výhľadom na Bratislavu postupne dopĺňali lokalitu pri Bratislavskom hrade. To sa deje aj v súčasnosti.

Čítať viac

Rezidencia Búdková má nový vizuál a rozbieha výstavbu

02.03.2021 11:58:00 Adrian Gubčo

Zámer výstavby projektu Rezidencia Búdková bol odhalený v priebehu roka 2017 a už vtedy predstavil víziu vzniku nadštandardného bývania v exkluzívnej lokalite blízko Horského parku. Výzor projektu tomu však nijako nenasvedčoval. Dlhšie bolo okolo developmentu ticho, nedávno však investor A&I zverejnil novú webstránku a s ňou aj informácie a vizualizácie obytného súboru.

Čítať viac

Mapa projektu

Kategórie

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube